Skocz do zawartości

MUX 8


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ech fajnie że  każdy ma  start w innym terminie

Czuję się jak w latach 90 kiedy z trzęsącymi się łapkami szukało Top Canalu czy Polonii 1   :)

To wtedy było pierwsze

Te czasy już nie wrócą, to jest nie do porównania. Owszem, miło jest zobaczyć coś nowego, dołączyć jeden czy dwa kanały do swojej listy, ale czy na pewno warto na takie wydarzenia czekać? Nie sądzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po części masz rację. Sam pamiętam jak w latach 90-tych instalowałem pierwszą w swoim życiu satkę i szukałem TV Polonii i raczkującego Polsatu.
A teraz podniecam się DVB T i cierpliwie czekam na nowe kanały. Choć to nie to samo co w tamtych latach.Byłem młodszy,może dlatego ?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zerojedynkaX Ja miałem radochę jak Stopklatka ruszyła

Wtedy w początkowych latach 90 chcieliśmy oglądać filmy nie ważne jakie byle oglądać

Szkoda że wtedy nie zapisywałem sobie filmów które oglądam dziś bym je ocenił na filmwebie

Ale i tak sporo filmów sobie przypomniałem (np Wspaniała przygoda Billa i Teda , Giełda za kratami ,Uciekaj Charlie ,Kochaś ,Misja rekina, Ultra ,Dziesiąta ofiara )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę na temat obecnej sytuacji MUX-8:

Nadawcy wciąż bez umów z Emitelem

Nadawcy nowych cyfrowych kanałów naziemnych na MUX-8 już pracują nad ich wspólną kampanią reklamową, ale wspólnej daty ich startu ciągle nie ma, bo nadal nikt nie ma umowy z dosyłającym ich sygnał Emitelem. Wielką niewiadomą pozostają także plany TVP dotyczące zagospodarowania przysługujących jej na MUX-8 slotów. Z ostatnich wypowiedzi prezesa spółki wynika, że pierwszy kanał TVP na MUX-8 miałby ruszyc dopiero w lutym przyszłego roku. To zubożyłoby ofertę MUX-8 na starcie oraz zapewne osłabiłoby zasięg kampanii reklamowej nowego pakietu stacji.

Gdyby cztery nowe naziemne kanały telewizyjne cyfrowej telewizji ruszyły zgodnie z pierwszymi zapowiedziami, część z nich można by było oglądać nawet w czerwcu. Jednak ani  Nowa TV (Grupa ZPR Media) , ani Metro TV Agory , ani WP Wirtualnej Polski ani Zoom TV spółki Cable Television Networks & Partners wciąż w eterze nie ma. A to dlatego, że nadawcy twardo negocjują z Emitelem finansowe warunki współpracy przy dosyłaniu sygnału tych stacji.

Już w ubiegłym roku nadawcy sygnalizowali, że nie zgodzą się na płacenie Emitelowi 6 mln zł rocznie za przekazywanie do widzów sygnału jednej stacji i  liczą na obniżkę przy nowym pakiecie stacji z uwagi na to, że daje im mniejszy zasięg niż pozostałe  oraz wiąże się z komplikacjami technicznymi.

Trwają negocjacje i prace nad kampanią

Obecnie prace nad nowymi kanałami są już dopinane, ramówki skonstruowane, więc temperatura negocjacji między Emitelem i nadawcami rośnie, do tego stopnia, że nadawcy nieoficjalnie zaczęli wspominać o zamiarze odwołania się do Urzędu Komunikacji Elektronicznej – by pomógł wyjść z patowej sytuacji .– Negocjacje trwają, spotykamy się regularnie i wciąż zakładamy, że nowe kanały ruszą w tym roku – mówi Jarosław Niechcielski, dyrektor biura współpracy z regulatorem i wynajmu infrastruktury w Emitelu. W podobny tonie wypowiadają się nadawcy: - Planujemy uruchomienie kanału w 4 kw. 2016 r. w ofercie naziemnej. Jednocześnie prowadzimy rozmowy z sieciami kablowymi oraz operatorami satelitarnymi, tak aby kanał Metro TV był dostępny w momencie startu również na tych platformach. Jesteśmy w trakcie negocjacji z Emitelem, podobnie jak inni nadawcy na nowym multipleksie- mamy nadzieję, że zakończą się one w wkrótce – mówi Agnieszka Sadowska z zarządu należącej do Agory spółki Green Content, nadawcy Metro TV.

Agora nie podała na razie daty swojego kanału. kanał Nowa TV ma według informacji nadawcy ruszyć 28 października,  Zoom TV według informacji rpkom.pl celuje w jeszcze wcześniejszy start, a stacja WP ruszy 2 grudnia. Wszyscy nadawcy liczą, że szybko uda się porozumieć z Emitelem i że daty startu będą od razu oznaczały debiut naziemny, który zapewni im największe dotarcie do widzów. Jarosław Niechcielski zapewnia, że na przełomie roku Emitel  zapewni już 90-proc. pokrycie sygnałem MUX-8. To oznacza, że prace idą zgodnie z zapowiedziami – w rozmowie z rpkom.pl Przemysław Kurczewski, prezes Emitela zapewniał, że cały multipleks będzie skończony w I kw. 2017 r.

Równolegle z negocjacjami trwają już spotkania nadawców w sprawie wspólnej kampanii wprowadzającej nowe stacje na rynek. Miałaby ruszyć w połowie października.

Tu jednak pojawia się kolejny problem: żeby kampania miała dużą siłę rażenia, dobrze by było, gdyby brały w niej udział wysoko zasięgowe stacje TVP. Publiczny nadawca ma w nowym pakiecie stacji trzy miejsca (lub dwa, jeśli zdecyduje się nadawać jeden kanał w HD), ale na razie ani nie ma umowy z Emitelem, ani nawet nie ogłosił, co zamierza tam nadawać. Jacek Kurski, prezes TVP, podtrzymał niedawno w mediach, że zamierza nadawać tam TVP Sport, ale… dopiero od lutego 2017 r. Ale TVP za chwilę czeka dopiero wybór prezesa i nie wiadomo czy ta strategia zostanie potrzymana. TVP nie udzieliła nam odpowiedzi na pytania o MUX-8.

Problemy z pasmem trzecim i polaryzacją

Kiedy nowe cyfrowe stacje ruszą już w komplecie, nadawców czeka jeszcze jedno wyzwanie. – Nowy multipleks numer osiem  będzie wykorzystywał pasmo trzecie,  a więc częstotliwości z zakresu 174 – 230 MHz. Są to więc dużo niższe częstotliwości niż, te które są wykorzystywane przy dotychczasowych multipleksach 1-3. Oznacza to w wielu lokalizacjach (tych, które nie są blisko obiektów nadawczych), konieczność zainstalowania drugiej anteny w indywidualnych instalacjach  - tłumaczy Leszek Kozioł, prezes spółki Eska TV.

Jak dodaje Agnieszka Sadowska z Green Content, na niektórych terenach objętych zasięgiem nowego multipleksu, do odbioru sygnału z tego multipleksu potrzebna będzie też antena o innej charakterystyce polaryzacji.-  Może to oznaczać, że część gospodarstw domowych, które są wyposażone w anteny pracujące tylko z jedną polaryzacją będzie musiała dokupić antenę o polaryzacji pionowej. Obecnie trudno jest oszacować ilu gospodarstw może to dotyczyć – mówi.

Zdaniem Kozioła, większość odbiorców telewizji naziemnej będzie musiała dokonać rozbudowy systemu antenowego o dodatkową antenę i zwrotnicę, która zsumuje sygnały z dwóch anten. - Koszt takiej operacji można szacować na ok. 150 – 200 zł. Jest to więc problem, z którym my nadawcy będziemy się musieli zmierzyć, przeznaczając dodatkowe środki na kampanię promocyjną. Można więc powiedzieć, że uruchomienie kanału na MUX-8 jest obarczone znacznie większymi kosztami i wymagać będzie dłuższego czasu dla zbudowania zadowalającej pozycji rynkowej – dodaje.

Techniczne utrudnienia to jeden z powodów, dla których nadawcy naciskają na Emitela na obniżki stawek za dosył sygnału.

 źródło: http://rpkom.pl/artykul/1287754.html

No, cóż. Jeśli nadawcy mówią o pomocy ze strony UKE, to negocjacje z Emitelem szybko się nie zakończą. Słabo to widzę, żeby regularna emisja miała ruszyć w tym roku. Bez porozumienia, podawane daty startu, nie będą jednak oznaczały debiutu naziemnego.

 

Kampania informacyjna miałaby ruszyć w połowie października? No raczej, to chyba zbyt optymistyczne założenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ociąganie się TVP też daje do myślenia... teoretycznie mieliby co nadawać, nawet do czasu startu TVP Sport 2 w lutym 2017 r. (tak, wolę taką nazwę, bo premium w darmowej DVB-T jest tanim chwytem marketingowym). Ale cóż... nie ma zgody w narodzie i między telewizjami też nie, jak się okazuje... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat niechęć TVP do współpracy jest zrozumiała i można było jej się spodziewać. Nie chcą promować prywatnych biznesów publicznymi środkami. Na tej współpracy, Telewizja Polska mniej zyska, niż prywatni nadawcy. Szczególnie w obecnej sytuacji politycznej, w której nowe kanały będą raczej w opozycji. TVP ma czas, nie musi startować za wszelką cenę. Kurski przyznawał, że brakuje im pieniędzy, więc raczej będą zwlekali do ostatniej chwili.

 

Coraz bardziej jestem przekonany, że dojdzie do zabawnej sytuacji. W której, naziemne kanały ruszą wszędzie, tylko nie tam gdzie trzeba - czyli w NTC. :)

Edytowane przez Mr.Chiquita
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o antenę to przecież w chwili pomysłu na mux8 było wiadomo,że anteną UHF z większej odległości nie odbierzemy sygnału VHF. A na dodatek

w wielu regionach jest  polaryzacja pionowa.

Dziwi brak masowej informacji na ten temat. Choćby w popularnej prasie czy w TV. Ludziska muszą wiedzieć co mają robić aby te 6 dodatkowych programów NTC mogli odbierać. Kto ma to finansować ? Przy tak dużej kasie wydanej dotychczas na mux8 takie info będzie malutką częścią tej forsy.

Te pieniądze się zwrócą. Więcej widzów-większe wpływy z reklam.

Nie każdy czyta strony Emitela i ineresuje się sprawami technicznymi. Ale prawie każdy chce oglądać więcej kanałów NTC. Trzeba im to umożliwić !!  :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz napisane w tekście Rzepy, że kampania informacyjna prywatnych stacji może ruszyć w połowie października. :P Jednak nie spodziewaj się czegoś na podobną skalę, gdy naziemna przechodziła cyfryzację. Dużo mniej firm ma teraz interes w starcie mux'a. Dlatego właśnie mówiono, że teraz będzie trudniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kolejna garść informacji

Spółka Cable Television Networks & Partners jest już gotowa do uruchomienia kanału Zoom TV. Stacja na MUX-8 wystartuje za miesiąc - dowiedział się portal wirtualnemedia_pl. - Twardo negocjujemy z Emitelem, zbliżamy się do końca - wyjaśnia Ewa Michalska, prezes spółki.

Przeznaczony na ósmy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej lokalno-samorządowy kanał Zoom TV jest tworzony przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej i Kino Polska TV. Stacja będzie ściśle współpracować z telewizjami lokalnymi oraz Grupą Onet, która dostarczy własne treści.

Prezes spółki Cable Television Networks & Partners Ewa Michalska potwierdza w rozmowie z portalem wirtualnemedia_pl, że nadawca ma już ułożoną dokładną ramówkę oraz zakupiony kontent. Stacja zostanie uruchomiona w październiku, prawdopodobnie nastąpi to w drugiej połowie miesiąca. Dokładna data startu jest już wyznaczona, ale Michalska na razie jej nie zdradza.

Wczoraj odbyło się kolejne spotkanie z Emitelem, operatorem MUX-8. Uczestniczyli w nim przedstawiciele wszystkich nadawców, którzy na MUX-8 umieszczą swoje kanały, tj. Agory (kanał Metro), Grupy ZPR Media (Nowa TV), Grupy Wirtualna Polska (WP), Cable Television Networks & Partners oraz Telewizji Polskiej. Nadawca publiczny nie odpowiedział nam wczoraj na pytanie, jakie kanały trafią na multipleks ósmy.

- Wszyscy twardo negocjujemy z Emitelem warunki umowy. Na razie są one nie do przyjęcia, ale zbliżamy się do końca - tłumaczy wirtualnemedia_pl Ewa Michalska, prezes spółki Cable Television Networks & Partners.

Równolegle nadawcy komercyjni cały czas pracują nad strategią wspólnej kampanii promocyjnej MUX-8.

Uruchomiony miesiąc temu multipleks ósmy posiada inną charakterystykę technologiczną niż działające już multipleksy - MUX-8 nadaje w paśmie VHF, zaś inne multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce są nadawane w paśmie UHF. Oznacza to, że aby odbierać cyfrowy sygnał z MUX-8 trzeba będzie wyregulować dekoder lub zmodernizować instalacje antenowe. Ponadto jego zasięg jest mniejszy od pozostałych. Stąd pomysł, aby widzów zachęcić do przestrojenia lub zakupu dodatkowej anteny.

W pracach tej grupy roboczej nie uczestniczy jednak TVP. Z ustaleń portalu wirtualnemedia_pl wynika, że nadawca publiczny nadal nie zdecydował, czy włączy się w działania promocyjne MUX-8.

Firma Emitel uruchomiła 1 sierpnia br. nadajniki MUX-8 w siedmiu lokalizacjach: Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Rzeszów, Warszawa i Wrocław. Na razie nadawany jest obraz kontrolny. W połowie 2017 roku planowane jest rozszerzenie zasięgu.

 

http://www.wirtualnemedia_pl/artykul/zoom-tv-ruszy-w-pazdzierniku-zaawansowane-negocjacje-nadawcow-z-emitelem-o-mux-8

Edytowane przez K63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma Emitel uruchomiła 1 sierpnia br. nadajniki MUX-8 w siedmiu lokalizacjach: Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Rzeszów, Warszawa i Wrocław. Na razie nadawany jest obraz kontrolny. W połowie 2017 roku planowane jest rozszerzenie zasięgu.

 

To w tym roku nadajniki nie będą już włączane w innych lokalizacjach? Wydawało mi się, że do końca roku mają być uruchomione następne stacje z MUX8...

Edytowane przez pierścień
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe,że w harmonogramie uruchomień Emitela są mapki zasięgu 2 i 3 etapu, a nie ma nazw nadajników,ich lokalizacji,mocy itp.(tak jak przy etapie 1).

To tak jakby do końca nie wiadomo skąd będą nadawać (np. w Częstochowie Błeszno ? Wręczyca ? a może komin ELSEN jak mux4 ??).

Przy innych mux-ach nie robili takich tajemnic.Nie wierzę że jeszcze nie wiedzą.Do końca roku ,a więc do 2 etapu,niedaleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do końca roku masz jeszcze kwartał. Poza tym:

Za jakis czas wrzucę na stronę listę nadajnikow dla kolejnych etapów.
Będzie ... tylko dajcie chwilę.

(...), postaram się opublikowac przynajmniej część danych na temat drugiego etapu do końca września.

Cytaty pochodzą z forum Emitela.


Wcześniejsze multipleksy to inna bajka. Poza tym, chyba jeszcze nie ma wszystkich koordynacji z sąsiadami? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...