Skocz do zawartości

Frontowiec
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, dvbtowiec napisał:

@szymon040393 Tylko co to znaczy kanał dla seniorów. Czy ten senior oczekuje starych amerykańskich filmów i seriali? Może jest taka grupa, ale nieliczna. Senior uwielbia współczesne seriale, co pokazują wyniki oglądalności TVP.

Moja babcia, seniorka, przez lata oglądała latynoskie telenowele emitowane na TVN-ie i TV4, a także polskie M jak miłość, Klan, Złotopolskich, Na dobre i na złe i kilka innych podobnych. Także podobne w stylu seriale amerykańskie. W ostatnich latach jej życia, kiedy była już u nas od momentu, gdy skończyła 99 lat, oglądała już tylko seriale polskie i to coraz mniej tytułów. Próbowałam jej podsunąć serial turecki, który oglądała mama i bardzo go chwaliła, a też serial nie był z rodzaju szybkich i skomplikowanych akcji, ale po zaledwie niecałych 10-u minutach zostawiła oglądanie. Powód? Osoby starsze mają problemy z koncentracją i z kojarzeniem imion postaci (zwłaszcza bardziej egzotycznych), męczą się także przy zbyt szybkiej akcji serialu - po prostu nie łapią wszystkich wątków, przez co serial staje się dla nich niezrozumiały.

6 minut temu, dvbtowiec napisał:

"Dawną" telewizję masz już na TVC, Red Carpet, TVS, TNT :) Nie widziałeś tych starych produkcji? Tzn. że chyba jednak tak bardzo nie tęsknisz :)

Tyle, że to nie są kanały naziemne, a kablowe. A pamiętaj, że nie wszyscy mają kablówki, bo w małych miejscowościach nie działają. Mam znajomą na Podkarpaciu i u niej kablówki nie ma - musiała wykupić Cyfrowy Polsat, a niedawno zmieniła na NC+ - inaczej miała tylko kanały naziemne. Inna znajoma mieszka na Pomorzu - ta sama historia. Rodzinę mam pod Łowiczem - tylko kanały naziemne są dostępne, bo do wyboru oczywiście tylko platforma. Przyjaciółka ma rodzinę w Ostrołęce - jedna kablówka działająca w centrum miasta na niewielkim osiedlu, reszta tylko naziemna albo platforma. Takich przykładów można mnożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dvbtowiec napisał:

@szymon040393 Tylko co to znaczy kanał dla seniorów. Czy ten senior oczekuje starych amerykańskich filmów i seriali? Może jest taka grupa, ale nieliczna. Senior uwielbia współczesne seriale, co pokazują wyniki oglądalności TVP.

No właśnie ja od takiego kanału oczekuję właśnie premierowych propozycji. Wiadomo trochę staroci nie zaszkodzi, ale główne propozycje powinny być zupełnie nowe. Tylko czy nadawcę na to stać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jantar napisał:

Tyle, że to nie są kanały naziemne, a kablowe. A pamiętaj, że nie wszyscy mają kablówki, bo w małych miejscowościach nie działają. 

Oprócz TNT pozostałe są FTA dostępne dla każdego bez abonamentów i umów. Kto chce może korzytać. 

Wystarczy talerz i dowolny tuner satelitarny, lub tuner combo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro seniorzy ledwo dają radę z obsługą dekodera do stacji naziemnych to naprawdę sądzisz, że będą w stanie obsługiwać antenę satelitarną z tunerami, wzmacniaczami, etc.? I sami musieliby się martwić o sprawy techniczne, ustawienie kanałów, przelotki, konwertery, cuda wianki... Znakomita większość seniorów nie jest oblatana technicznie. Ja seniorem nie jestem, mogłabym zamontować czaszę na sat, a jednak też wolę kablówkę. I dobrze, że mieszkam w dużym mieście - mam dzięki temu wybór, bo na moim osiedlu są 4 kablówki. 

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc o ramówce kanału dla seniorów to uważam, że powinny się tam znaleźć programy typu:

Koncert życzeń - co prawda jest w TVP3 i w Trwam, ale w tej grupie docelowej się przyjmie;
Lista przebojów (szlagiery) - popularne wśród seniorów, brak takiej muzyki w DVB-T;
Koncerty - szlagiery, biesiada, ale także POP typu Eleni, Czerwone Gitary, Trubadurzy, Skaldowie, Andrzej Cierniewski, Andrzej Rybiński, itp.;
Programy podróżnicze - ciekawe miejsca w Polsce i na swiecie;
Program popołudniowy live - coś w stylu programu "Świat się kręci" z TVP1;
Seriale - polskie, latynoamerykańskie, tureckie, rosyjskie;
Filmy fabularne - stare polskie filmy, współczesne obyczajowe, historyczne;
Filmy dokumentalne, reportaże;
Program interwencyjny - bardzo popularny wśród seniorów;
Transmisja niedzielnej mszy św. - jest w innych stacjach, ale TV dla seniora powinna mieć, tym bardziej że mają możliwości techniczne (msza jest w TVC);
Programy kulinarne;
Programy poradnikowe;
Prognoza pogody - może coś w stylu Alpenpanorama z 3SAT z muzyką regionalną.

 

To tak z grubsza! 😄

  • Popieram 5
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałabym jeszcze na weekendy cykl seriali, ale chodzi mi o przypomnienie hitowych mini seriali. W latach 90-ych chodził taki cykl na TVP pod szyldem "Seriale wszechczasów". W jego ramach TVP wtedy emitowało np. Pogodę dla bogaczy, czy Waszyngton za zamkniętymi drzwiami. Ale można tu wstawić inne seriale, jak np. ekranizacje powieści Jackie Collins, czy Judith Kranz - typowe babskie wyciskacze łez, ale w granicach 10-15 odcinków. No, Pogoda dla bogaczy dłuższa, bo 2 serie, ale warta przypomnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie obejrzałbym jakiś filmy obyczajowe, czy kostiumowe. Oraz dawne kultowe produkcje. Czy seriale, o których wspomniał @szymon040393, albo w klimatach kostiumowych, jak obecnie emitowany w TV Trwam "Głos serca". 

Na razie myślę, że nie mamy na razie, na co liczyć. Może za 1-2 lata, gdy kanał trochę zarobi. Mimo wszystko trzymam kciuki. Wszystkie inne stacje mają słaby program, przez słabą oglądalność, a Silver będzie dostępny dla wszystkich. Inne kanały tego nadawcy odbieram z lokalnego MUXU na Śląsku, ale ten dostęp ma tylko kawałek Polski, jeśli chodzi o naziemną. :-)

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie w domu zauważyłem też, że popularne są teleturnieje - moja babcia ogląda teleturnieje, więc myślę, że (ale to w przyszłości, gdy kanał na siebie zarobi) można by też pomyśleć nad nawet i teleturniejem w ramówce. I jeszcze wiadomości być może by się przydały? Wiadomości są na CT 3, i Trojce (czyli odpowiednikach kanału dla seniorów na Czechach i Słowacji). Jak widać, pomysły są :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Gierek napisał:

U siebie w domu zauważyłem też, że popularne są teleturnieje - moja babcia ogląda teleturnieje, więc myślę, że (ale to w przyszłości, gdy kanał na siebie zarobi) można by też pomyśleć nad nawet i teleturniejem w ramówce. I jeszcze wiadomości być może by się przydały? Wiadomości są na CT 3, i Trojce (czyli odpowiednikach kanału dla seniorów na Czechach i Słowacji). Jak widać, pomysły są :) 

U mnie także. Seriale i teleturnieje. O 14:00 babcia serial turecki, o 15:00 dziadek wiadomości i teleturniej, później o 16:00 babcia kolejny turecki serial, dziadek później "Teleexpress" i problem zaczynał się później, gdy była rywalizacja między "Jaką to melodią?", a "Więźniem miłości", ale teraz włączam babci na TVP VOD, więc walka o pilota się skończyła.

Po TVP widać, że seriale tureckie, czy rosyjskie cieszą się powodzeniem wśród seniorów. Ale ja bym do tego dorzucił jeszcze jakieś seriale właśnie w klimacie "Głosu serca", o którym pisałem w poprzednim poście, czy kultowych seriali sprzed lat, żeby seniorzy mogli wrócić do czasów młodości. Czasami, gdy TVP nadawało powtórki "Dr. Queen" to babcia czymś się zajmowała, a telewizor był włączony, bo chętnie zerkała znowu na ten serial. I oczywiście teleturnieje, ale tak jak wspomniałeś, o tym można myśleć gdy spłynie trochę pieniędzy z reklam.

Kanał ma potencjał, trzeba tylko go wykorzystać i nie zapychać połowy programu telezakupami i kabaretem. Na przykład kanał Filmax nie ma dla mnie za wiele wspólnego z filmem, bo filmy lecą w nocy, a przez prawie cały dzień kabarety. :-( 

 

48 minut temu, dvbtowiec napisał:

czyli seriale, teleturnieje w Waszych wyobrażeniach, koncerty życzeń, transmisje mszy, programy kulinarne :) TVP Powtórka się zrobi :) Przecież to wszystko ma już TVP wałkowane w kółko na antenach głównych i kanałach tematycznych.

Bo właśnie to w sporej mierze wybierają seniorzy, czyli TVP. Poza tym na pewno jest dużo filmów i seriali, które od wielu lat nie były emitowane, a wiele osób, nie tylko seniorów, chętnie obejrzałoby je znowu, a także premiery. Wybraliśmy te pozycje programowe, które cieszą się popularnością, bo w porównaniu do TVP, ten kanał musi jeszcze na siebie zarobić z reklam. Seriale współczesne lub te sprzed lat. Filmy obyczajowe, kostiumowe, teleturnieje mają szansę przyciągnąć widza przed ekran. Jeśli program zostałby stworzony z wielu przewijających się tutaj propozycji, to byłby to moim zdaniem lepszy kanał od poprzednika. Miałem wrażenie, że na ATM wiele seriali było emitowane w pętli z "Doktorem Martinem" na czele. Poza tym, to tylko nasze rozmowy, gdy kanał będzie miał startować, to poznamy program tv i będziemy wiedzieć, w jakim mniej więcej kierunku nadawca zamierza iść. :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróciłabym też uwagę na seriale obyczajowe urwane przez TVP, a oglądane nie tylko przez seniorów. TVP ma kilka takich na sumieniu w ostatnich latach spod rządów Kurskiego. To seriale tureckie, portugalskie i włoski, które Kurski kupił jako zapychacze i dla TVP miały zbyt małą oglądalność. Jest też do dokończenia jeden obyczajowy, kostiumowy serial hiszpański po WP. Także Puls ma na sumieniu urwane seriale tureckie i telenowele, w tym jeden tasiemiec hiszpański, które dla Dąbskiego miały za małą oglądalność w grupie komercyjnej, ale na kanale dedykowanemu seniorom i celującemu w inny target widowni, taka oglądalność by wystarczyła. Na początek można by zebrać te seriale do kontynuacji, żeby przyciągnąć widownię, która już je oglądała i je zna - przyjdą chętnie na dalsze odcinki, bo żaden senior nie lubi urywania serialu, który ogląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emeryt moim zdaniem nie przeniesie się do nowego kanału specjalnie dla niego, bo ma zakodowane że w TVP znajdzie swoje pozycje programowe. 

Już kilka stacji próbowało kopiować teleturnieje i co z tego wyszło? 

 

Oczywiście że na pozycje programowe o których piszecie znajdzie się grupa osób, ale czy to będzie grupa która pozwoli kanałowi na siebie zarobić? 

Jeśli to będą jakieś powtórki, czy tureckie lub inne, zostanie wycięta spora grupa rynku.

Mnie taka ramówka na pewno nie przyciągnie. 

A kanały FTA zarabiają głównie na tzw. grupie komercyjnej. 

 

22 minuty temu, Jantar napisał:

 ale na kanale dedykowanemu seniorom i celującemu w inny target widowni, taka oglądalność by wystarczyła.

Czy aby na pewno? Trzeba na siebie zarobić, koncesja i sieć nadajników kosztują tyle samo, co innych nadawców, którzy przerwali emisję właśnie ze wzgl. na zbyt niskie wyniki oglądalności, a to się przekłada na słabą wycenę pasma reklamowego. 

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtarzam: mamy tu kanał dedykowany grupie 50+, a jest to grupa niekomercyjna, bo Nielsen mierzy oglądalność w grupie 4-49.

 

Reklamodawcy dla grupy 50+ też się znajdą. To oczywiście będzie też inna grupa reklamodawców, bo jednak seniorzy kupują inne rzeczy. Mogą się np. reklamować sieci Lidla, Biedronki, Carefoura - wszystkie te, w których seniorzy robią zakupy. Wiadomo przecież, że seniorzy ze swoimi kiepskimi emeryturami liczą każdy wydawany grosz, więc reklama sieci handlowych o promocjach w kanale dedykowanym seniorom będzie jak najbardziej na miejscu. 

 

Oczywiście znajdą się też propozycje adresowane do młodszej widowni, dla której też reklamy będą inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dvbtowiec napisał:

czyli seriale, teleturnieje w Waszych wyobrażeniach, koncerty życzeń, transmisje mszy, programy kulinarne :) TVP Powtórka się zrobi :) Przecież to wszystko ma już TVP wałkowane w kółko na antenach głównych i kanałach tematycznych.

Czyli Twoim zdaniem ten kanał nie ma racji bytu? 

Ok. Ale jednak koncesję otrzymał, więc coś musi nadawać. Moje propozycje to po prostu zakres programowy przecieętnego widza 55+ z mojego otoczenia. Wiem, że specjalnie dla nowego kanału wszyscy seniorzy nie porzucą TVP, ale jednak część na pewno zainteresuje się tym tworem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szymon040393 Propozycje możesz mieć. Podstawa programowa będzie się opierać na zarobieniu na kanale.

Moim zdaniem kanał dla samych seniorów na dłuższą metę się nie sprawdzi i nie zepnie finansowo. 

Nadawanie naziemne kosztuje. 

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość osób 50+ jest przyzwyczajona do TVP i będzie ciężko ich przyciągnąć.

Osobiście już jestem 50+ i bym oczekiwał programów popularno-naukowych, krótkich wiadomości coś w stylu Expres z TTV.  Natomiast moja Mama ogląda teleturnieje, seriale, telenowele, wiadomości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, dvbtowiec napisał:

Moim zdaniem kanał dla samych seniorów na dłuższą metę się nie sprawdzi

Oczywiście, że tak może być. Dlatego potrzebne są też pasma dla grupy komercyjnej. Jednak warto też pomyśleć o kontynuacji tych seriali urwanych. One przecież jakąś widownię miały i ta widownia z pewnością przejdzie oglądać je dalej. I zapewne miały też widownię wśród seniorów, która jak wszyscy dobrze wiemy, nie jest komercyjna. 

 

Osobiście wydaje mi się, że łatwiej będzie kanałowi zaistnieć, gdy w początkowym okresie pociągnie kontynuacje tych seriali. Dobrze by też było zrobić jakąś kampanię reklamową w prasie telewizyjnej. Tak, piszę o prasie drukowanej, bo seniorzy przede wszystkim takiej używają. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że wasze oczekiwania wobec Silver TV są zbyt wygórowane. @PowerTV może zapowiadać duże inwestycje, ale prawda jest taka, że Silver TV nie zaskoczy nas niczym szczególnym. Oferta będzie głównie składała się z produkcji znanych z innych kanałów MWE, a wynika to z tego, że nadawanie w DVB-T wbrew pozorom nie jest łatwe, i mimo że Silver TV z racji samej obecności w MUX1 może osiągać lepsze wyniki oglądalności, niż pozostałe kanały MWE razem wzięte, to w praktyce osiągnięcie rentowności nie będzie łatwe. Dlatego spodziewam się kabaretów i telezakupów, chociaż nie wykluczam inwestycji w zupełnie nowe produkcje, które będą przygotowane specjalnie na potrzeby Silver TV. Sam osobiście liczę jedynie na dobrze przygotowane pasmo z klasyką kina.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się wypowiem, co oglądają moi dziadkowie, cała czwórka ma już prawie 70 lat.

 

Babcia mieszkająca na wsi przede wszystkim lubi oglądać telenowele. Zazwyczaj lubi latynoskie. Aktualnie ogląda na TV4 - "Z miłości do dziecka". Ogląda też rosyjskie seriale. Aktualnie ogląda na TVP 2 - "Kozacka miłość". Oczywiście babcia lubi te prostsze produkcje. Dużo uczuć i namiętności, nie jakaś krew i przemoc. Często też wspomina co oglądała przed laty. Mówiła, że uwielbiała oglądać oryginalną brzydulę czyli "Yo soy Betty, la fea". Z polskich ogląda tylko "Barwy szczęścia" i "M jak miłość". Dziadek przede wszystkim lubi kabarety, śląskie szlagiery i różne przyrodnicze produkcje. Prowadzi gospodarstwo, więc telewizję ogląda głównie wieczorem. Z babcią ogląda "Barwy szczęścia" i "M jak miłość".

 

Druga babcia mieszkająca w mieście też lubi oglądać telenowele, w głównej mierze to co babcia wyżej, ale uwielbia oglądać też strzesze amerykańskie seriale typu "Gliniarz i prokurator" czy "Napisała morderstwo". Uwielbia też sport szczególnie siatkówkę. Dziadek zazwyczaj dostosowuje się co ogląda babcia. Choć sam lubi kryminały. Ostatnio zalogowałem się mu na mojego Playera jak ich odwiedziłem i już obejrzał "Chyłkę", "Szadź", "Nieobecni" i "Żywioły Saszy". 

 

Myślę, że w ofercie kanału powinna znaleźć się jakaś telenowela. Wyemitowanie ponownie hitowej "Yo soy Betty, la fea" byłoby dobrym pomysłem. Z premier może klasyczne, lekkie i dość absurdalne "El Vuelo de la Victoria". Na rosyjskich się nie znam, więc się nie wypowiem co by mogło się spodobać naszej publiczności. Z tureckich może "Yasak Elma" (turecka "Moda na sukces"). 

 

Dodał bym też kultowe amerykańskie seriale ale takie, które nie są wałkowane co chwilę na innych kanałach. Różne poradniki m.in o domu czy ogrodzie. 

 

Mam nadzieję, że @PowerTV choć trochę pozytywnie zaskoczy z tym kanałem mimo wszystko ;)

 

Edytowane przez Liam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...