Skocz do zawartości

Co z tym Canal+?


szewol
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie jest to temat o N, ale odpowiem: dla HD, pełnej oferty tvnów, dla ntalk, dla promocji dla stałych klientów, dla comedycentral, dla pvr (kupowałem gdy C+ nie miała żadnej oferty w tym zakresie). Zresztą dziś zakupu nie żałuję i nie wrócę póki co do C+. Tym bardziej, że sory, ale C+ od kilku lat traci lub przepłaca za prawa - N je zyskuje. Zresztą każdy rok przynosi kolejne punkty, dla których warto mieć N. Już dziś wiadomo, że w 2009 roku będą kolejne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek majaczysz???dla oferty HD?-wejdź na ich forum i poczytaj sobie o jakości nadawania ich HD/no w cyfrze też nie jest idealnie ale zdecydowanie lepiej/.Promocje dla stałych klientów??? czytaj wyżej.Przepłaca za prawa hehe-żał Ci,że nie ma w N naszej ligi/słabej zresztą/Ja tam w kieszeni nie odczuwam aby cyfra za coś przepłacała.Co rok przynosi punkty N :lol2: cierkawe jakie.Jak dla Ciebie ciekawszy jest Ntalk od Planete i NG.-to nie mam pytań.Tak więc chłopie obudź się albo przestań majaczyć, a może jesteś sfustrowany,że odszedłeś z cyfry i na siłe szukasz punktów w N/oczywiście jakieś ma np:pvr ale też słychać narzekania na ofertę programową/.Swoją drogą śnij dalej pow. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba się jednak nie mylę - fakty, co potwierdza ostatnia promocja C+, były do tej pory na niekorzyść tej platformy. Strata Dreamworks, Paramount jest faktem, a to, że jakiś rzecznik prasowy umie wydać porządny komunikat to nic dziwnego - w końcu za to mu płacą! Promocja pokazuje jednak, że szefowie platformy albo się obudzili, albo się zwijają ;-). Optuję jednak za pierwszą opcją i trzymam kciuki - niech C+ walczy z konkurencją, bo to będzie z korzyścią dla abonenta.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ale masz N czy swoją wiedzę czerpiesz tylko z for? Bo ja miałem C+ od lutego 2000 do bodaj kwietnia 2007, od lutego 2007 mam N. Jak widzisz po datach, z C+ zrezygnowałem już po kilku miesiącach użytkowaniach N. Bardzo proszę, nie oskarżaj i nie wyzywaj mnie - ja tego wobec innych nie robię i tego samego oczekuję od drugiej strony.

 

Promocje dla obecnych abonentów jakie do tej pory miałem to HBO 3 miesiące za darmo, pakiet Dzieci pół roku za darmo, pół roku korzystam też z pełnej oferty w cenie 38zł, był też chyba jakiś odkodowany pakiet sportowy... W Cyfrze+ przez 6 lat taką promocję miałem tylko raz - w marcu 2001, gdy odbywał się proces fuzji C+/WizjaTV i dostałem jakiś wyższy kolorowy pakiet...

 

Nie rozumiem porównania NTalku do Planete/NG. NTalk to bardzo fajny kanał w swojej dziedzinie - rozrywkowej.

 

PS. "Ich" forum, a w zasadzie także "moje", doskonale oddaje sytuację z jaką ostatnio mamy do czynienia na na różnych forach dot. mediów... Dyskusję można już między bajki włożyć, trzeba się tylko grzmocić, nawrzucać sobie i powyzywać. Szkoda.

 

PS2. Przepraszam za offtop - wymagała tego jednak sytuacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek sorry że sie dołącze do tej sprawy ,ale powiec mi co ty oglądasz w n ,bo ja tam nic nie widze.Zgodze sie ze jest promocja ale powiedz mi jak mam wziąść pakiet dla kobiety w n żeby miałą mtv polska i tvn style , dla matki ten z discovery ,dla dzięci jakieś bajki, no i jakieś filmy licze bez kanałow premium to mi już wyjdzie ponad 60 zł do tego chiałbym tvn turbo kolejne 16 zł po promocji.To ja dziękuje niestać mnie żeby płącić ponad 80 zł za to wszystko i to bez kanałow premium.W cyfrze biore podstawe + i mam załątwioną matke ,ojca,kobiete i dzięci i do tego canal+ z najlepszytmi ligami piłkarskimi i nba.Płace za to 20 zł potem pare mieiecy 40 zł rozwiazuje umowe i matka za rok weżmie inną promocje .Do tego powiem ze mam cyfre w 3 pokojach chyba wiadomo jak .To powiedz mi na co mi n.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie nic - studiuję i w Warszawie nie mam jeszcze N ;-) Problem z pakietami w N jest - to prawda, mimo, że wiele osób jest zadowolonych z takiej pakietyzacji. Niewątpliwie jest ona wzorowana na pakietach Sky - tak wychwalanego przez wiele osób, więc pewnie jest to dobry system. Ale mnie nie do końca przekonuje, mimo, że akurat ja wiem co wybrać, by nie żałować. Nie zgadzam się natomiast z ideą marketingową N - "wszystko ma być proste". Uważam inaczej - platformy cyfrowe powinny iść w kierunku operatorów komórkowych w tym względzie i oferować rozbudowaną ofertę, np. ofertę studencką, ofertę mix, ofertę pakietową, ofertę na kartę i ofertę na abonament. Sama TNK nie wystarczy w tym zakresie, ale mam nadzieję, że rynek pójdzie w tym kierunku. Platformy muszą przestać być dla mas, a kierować się wreszcie w kierunku nisz! Pierwsza platforma, która to zrozumie prawdopodobnie będzie tą największą i najbogatszą. Osobiście uważam, że jestem abonentem tej, której do tego modelu najbliżej.

 

Ale może warto zrobić coś z tym wątkiem, bo gadamy zupełnie o czymś innym niż jest to w temacie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FAkt masz rację trochę za ostro "pojechałem" ale coś miałem"zły"dzień:) ale i tak nie zgadzam się z Twoim wywodem.MAsz rację co do tego,że aktualnie promocje cyfry są unikatem w jej historii i prawdapodobnie zawdzęczamy to N ale nikt mnie nie przekona,że oferta programowa N jest lepsza od cyfry/stan aktualny/-co będzie za 1/2 roku lub dłużej to się okaże.Jej jedyna przewaga to recorder, ale generalnie odbiegliśmy od tematu a wątków o wyższości kury nad jajkiem/N v cyfra/ jest od [beep]y i nic to nie zmieni.Każdy ma wybór i bierze to co mu odpowiada. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale może warto zrobić coś z tym wątkiem, bo gadamy zupełnie o czymś innym niż jest to w temacie...
@Bartek dał się ponieść emocjom i off topic zrobił :brawo: A wszystko zaczęło się od postów wysłanych 12 grudnia odpowiednio o godzinach: 15:20 i 15:36 :roll:

 

Co zrobić z tym wątkiem? Albo off topic wydzielić do Kosza, albo wrócić do tematu wątku. Mam nadzieję, że skorzystacie z tej drugiej opcji ;)

łoszenie parafialne>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tak sie zastanawiam, czy te wszystkie komentarze różnych czytelników (m.in. na stronie SK) o końcu filmów i sportu na C+ w 2009 są przez kogoś inspirowane, czy ludzie są po prostu tacy durni sami z siebie :roll:

Już od dawna piszą, że Cyfra jest na sprzedaż, że ma kłopoty finansowe, ale teraz zaczynają sie dodatkowo pojawiać informacje na temat straty przez C+ Premiership i o końcy umowy z TVN w 2010 roku, ciekawe co będzie następne :shock:

Niedługo pewnie pokaże sie informacja, że C+ odchodzi z Cyfry i będzie tylko w nce :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie denerwuj się @Pawop!

 

Wszak w ludzkiej naturze leży ta o to prawidłowość, że klienci, którzy są niezadowoleni ze swojego wyboru (platformy), muszą szukać ukojenia swych, złych decyzji w szukaniu negatywnych cech i powtarzanych stereotypów dotyczących tego produktu, którego nie wybrali, a ten okazał się być tym lepszym... :wink:

 

A tak już poważniej...Można traktować te historie z nieukrywanym zadowoleniem! Czego, to już ludzie nie wymyślą. Canal+ traci filmy! Faktycznie Canal+...Stracił (przepraszam, zrezygnował), z przedłużenia kontraktu z Paramount! Dziś nie kwestionujemy, że nie była to najlepsza decyzja...Ale jak to brzmi marketingowo! Canal+ stracił jedną dużą wytwórnię! Mniejsza o to, że nadawca przedłuża umowy z Universal Studios i 20-th Century Fox. Ale już wieści się upadek C+! I ciągle ten jeden argument powtarza się... Bleeee :roll:

Ktoś nawet pokusił się, by napisać, by pomyśleć o utracie przez Canal+ praw do Premiership? :)

To już "niezła jazda", nie wspominając o pozostałych ligach... Ale niech maluczcy myślą, iż w świecie PAY TV liczą się TYLKO pieniądze :wink:

 

Nie wdawajcie się w te jałowe dyskusje. Niech się ludzie wykrzyczą...Niech wybrzydzają!

Wszak, teraz, już niedługo sami dostaną super programowe prezenty! I może poprawi się ich samopoczucie?

 

p.s. jedna jaskółka wiosny nie czyni...Jeszcze zobaczymy, "czyja" wiosna będzie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W momencie, gdy na rynku są trzy platformy, które dosyć ostro konkurują, a są własnością 3 największych graczy na rynku to nic dziwnego, że szukają oni wszelkich swoich atutów. Dlatego ja się nie dziwię, że TVN teraz szantażuje Cyfrowego, a za rok (Czy tam kiedy się ta umowa kończy) będzie szantażował C+. Przy czym zawsze pamiętałem hasła możnych TVNu: "Dystrybucja ponad wszystko, dostępność wszędzie gdzie się da". Mamy teraz taki czas, bo N jest jeszcze młoda i w sumie ani C+ ani CP nie odnawiała umowy już podczas istnienia N. Zresztą pamiętacie jak przez 5 lat co roku toczyły się dyskusje czy HBO wyjdzie z Cyfry Plus? Teraz jesteśmy zwyczajnie świadkami nowej odsłony - zamiast HBO mamy obecność TVNów, co w sumie jest bardzo na rękę nce, bo wysyła do klienta sygnał "Chcesz być pewien obecności TVNów w ofercie - kup N". Ale ja nie wierzę w to, że któraś z platform straci kanały - raczej dojdzie do wymiany z Polsatem i ew. podwyżką dla C+ (lub też niewielkiej wymiany). Kto wie też czy w samej spółce nie myślano też o takim scenariuszu, w którym Canal+Cyfrowy skupiłby się tylko na produkcji tematycznych kanałów telewizyjnych, a sprzedał samą platformę cyfrową, co w sumie kiedyś może być bardzo opłacalne dla samej spółki. Ale to pomysł to też futurologia.

 

Ligi angielskiej nie stracą do 2010 i to jest fakt. Ale z drugiej strony nic nie jest dane na zawsze i na pewno przetarg na tę ligę będzie wzbudzał emocje i będzie zapewne "krwawy". Podobnie jak w tym roku przetarg na ligę hiszpańską i być może Ligę Mistrzów. To są najsmaczniejsze kąski i naturalnym jest spora walka o nie. Natomiast nie wiem czy to nawet nie ty, lucius, wspominałeś, że w ponoć CP dawał w pewnym momencie więcej pieniędzy na ligę angielską, a i tak wygrał Canal+.

 

Poza tym owszem - pieniądze zawsze są najważniejsze, ale już np. umowa TVN z Paramount pokazuje pewną tendencję, której mam wrażenie jesteśmy świadkami, a mianowicie sprzedaży całego pakietu praw - do stacji ogólnych, tematycznych, premium, vod... Łatwiej taką umowę jest wynegocjować dziś TVNowi niż chociażby Polsatowi. I jest to bardzo korzystne dla Paramountu, który sprzedaje wszystko, nie bojąc się, że nie sprzeda jakiejś części praw.

 

Natomiast, lucius, masz rację - dyskusje na tematy DTH zawsze są powiązane z platformą, jaką mamy. Tylko, że wskazałeś tylko jedną stronę medalu. A powiedzmy też o drugiej - o bronieniu oferty, którą się wybrało. Co zresztą i ty i Pawop przecież robicie w tej chwili, i co jest jednocześnie bardzo normalną sprawą. W końcu nikt z nas nie jest chyba masochistą, by podpisywać umowy z platformą, której oferta nam się nie podoba. Przecie to ani sekty, ani związki zawodowe, ani partie polityczne.

 

Mówienie też, że w C+ się nic nie zmienia też nie jest zgodne z prawdą. Cyfra+ półtora roku temu miała prawa do czterech wytwórni filmowych, wyłączność na ligę polską, francuską, NBA i HBO. Dziś tych praw nie ma i to jest fakt. Nie znaczy to, że jest to zła tendencja lub że inni też nie tracą - ot choćby ostatnia strata wyłączności na Discovery HD.

 

I o ile często np. abonenci N są oskarżani o to, że poddaj się PRowskim zabiegom, to wrzucę też coś do ogródka C+ i powiem, że jak się z czegoś rezygnuje to się nie wysyła komunikatu, że jest się zdziwionym, iż ktoś inny podpisał umową z taką czy ową wytwórnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lucius

 

Dlaczego twierdzisz, ze C+ stracil tylko jedna wytwornie? Wszystkie filmy Dreamworksa, ktore beda mialy premiery po 1 stycznia 2009 beda dostepne tylko w n.

 

Jakie wytwornie sa zakontraktowane w VOD Cyfry?

 

Twierdzimy, że tylko Paramount, bo filmy z Dreamworksa Cyfra będzie pokazywał jeszcze w 2010 roku. Jak wiadomo to tego czasu różne rzeczy mogą się stać.

 

Jeśli chodzi o VOD, to też jestem ciekaw, napewno nie mogą pozostać tylko przy Paramouncie i Dreamworksie, bo to za mało. Jeśli chcą być konkurencyjni, muszą mieć te same wytwórnie co nka. Jak wiadomo na VOD nie ma wyłączności.

 

@Bartek, zdziwienie Cyfry dotyczyło tylko Dreamworksa, bo Sojka na konferencji zapomniał o jednym szczególe, nie powiedział, że umowa obowiązuje co prawda od 2009 roku, ale na filmy wyprodukowane po tej dacie. Czyli w TV w 2010.

Faktem jednak jest, że Cyfra dała du.. rezygnując z Paramountu, zresztą centrala wyciągneła odpowiednie konsekwencje :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bartek

Piękny merytoryczny post :brawo:

 

Tak, to możemy dyskutować :D

Wiem, że mogę zostać posądzony o te, że prowadzę jakiś dżihad :wink: Ale gdyby Canal+ nie chciał (choć to pojęcie względne), zrezygnować z Paramountu, to by utopił kolejne pieniądze w tym kontrakcie... Ale przeważył inny biznes plan. Mniejsza o to, że zaraz potem głowy poleciały :]

Piszesz, że spółka myśleć mogła o sprzedaży platformy! Oczywiście, że tak! Ba! Nawet dlatego stworzono osobno swego czasu Multipakiet Canal+, a wszystkie kanały tematyczne Canal+ Cyfrowy lokuje się pod przewodnictwo wydzielonych firm PR 8)

Nadal jest tak, że spółka inwestuje w rozbudowę oferty kanałów tematycznych, staje się nadawcą zewnętrznych kanałów HDTV chociażby...

Sprzedaż Cyfry+ to rzeczywiście na razie futurologia! Teraz Cyfra+ przynosi jakby nie było, coraz większe zyski, większą ilość abonentów...Przedłuża umowy na wyłączność, planuje kolejne. W tym rozbudowa VOD o kolejne wytwórnie, oferty kanałów...

Zresztą jest też i taka historyja, że jeśli już...to sprzedaży nie będzie, a jedynie kolejna fuzja :wink:

Ale nie twórzmy tu okazji do bezsensownych póki co dyspót, nie mających pokrycia w rzeczywistości :)

 

Jedno jest pewne! Kto myślał, że grudzień to był zażarty okres walki o klienta, ten się jeszcze zdziwi!

A kiedy Polsaty zawitałyby do ITI, to trzeba będzie coś zrobić? Nieprawdaż? 8)

Cieszy mnie też to, że Canal+ nie wdaje się w te "chore" licytacje, że tam kogoś chce wykupić itp. Jak będzie chciał, to zrobi tak, czy to kupując operatora satelitarnego, czy kablowego...

Póki co, wyniki Cyfry+ przełożą się na premie dla zarządu :wink:

 

p.s. przetargu na Ligę Hiszpańską nie mogę się doczekać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem ciekaw pewnych rozstrzygnięć w tym roku. Byłbym bardzo zadowolony, gdyby TVN, który ma 500 mln na akwizycje kupił SPI. Liga hiszpańska to będzie sprawdzian budżetów platform. Poniekąd wejście Polsatów do ITI można rozpatrywać dwojako: Polsat może wtedy się zdecydować na pełną dystrybucję (bo po co blokować Cyfrze+ obecność skoro traci się wyłączność dla CP?) lub Polsat zostanie tylko przy Nce i CP stwierdzając, że N i C+ mają podobny target i N decydując się na walkę o klienta podobnego nie będzie wielką konkurencją dla Cyfrowego. I w sumie druga opcja byłaby bliższa prawdzie, gdyby nie fakt istnienia TNK, której ofertę bardzo łatwo można uzupełnić - o czym pisałem w innym wątku.

 

Z Multipakietem C+ się zgadzam - właśnie o to mi chodziło, pisząc o wydzieleniu produkcji kanałów tv od ich dystrybucji. Zresztą ciągle niektórzy twierdzą, że całe przedsięwzięcie "N" jest efektem niedogadania się ITI z Cyfrą+ w takich sprawach jak VOD i HD. Kto wie, ile jest w tym prawdy...

 

Nie zgadzam się jednak z Tobą jeśli chodzi o Paramount. Cyfra+ też musi oszczędzać, przecież na ligę polską muszą wysupłać o wiele większe pieniądze, a nie da się tej dziury zapełnić bez innych ruchów - rezygnacji z innych praw/podziałem praw na inne podmioty. Paramount może być efektem takich oszczędności, podobnie Multipakiet. Poza tym być może Canal+ uznał, że zapełni ramówki trzema wytwórniami, nie domyślając się, że straci też Dreamworks.

 

To gadanie o filmach z 2009 Dreamworks też jest dla mnie bez sensu, ponieważ umowa jest faktem, a identyczna dyskusja może się powtórzyć dopiero za 5 lat, gdy być może ktoś inny przejmie te filmy znowu. I znów N będzie mogła wydać komunikat, że jeszcze przez rok będzie emitować Dreamworksa. A ja się pytam - co z tego? NFilm mógł powstać już dwa lata temu. Z jakichś względów nie powstał i z jakichś względów rusza wiosną '09, a nie jesienią '08. Nie wierzę też, że nie maja umów z innymi wytwórniami - wcale nie jest powiedziane, że mają np. umowy z europejskimi wytwórniami. Zresztą ja jestem tego pewien. Wystarczy obserwować rynek ogłoszeń prasowych. ITI Neovision od dawna buduje bibliotekę filmową i każdy uważny obserwator rynku powinien to zauważyć.

 

W ogóle jeśli chodzi o dbanie o content to potwierdza to przecież także Grupa ITI. Cały rok 2008 miał upłynąć na "przyglądaniu" się projektom i budowaniu ich pozycji programowej - i mam wrażenie, że ten proces cały czas trwa. Żeby coś wyróżnić to powiem, że TVN24 uzupełniając swoją ramówkę o pozycje dokumentalne na tyle mnie pozytywnie zaskoczył, że pomyślałem, że powinien tę tendencję podtrzymywać zdecydowanie. Sobotnio-niedzielna ramówka aż się prosi o pozycje dokumentalne i reportaże.

 

Myślenie o fuzji to dziś zapewne myślenie po stronie Cyfry+. Ale kto wie, czy rok 2009 lub 2010 nie będzie dla Canal+ dobrym momentem na wyjście z rynku dystrybucji. Mam tu na myśli przede wszystkim naturalne zacofanie technologiczne. Lepiej sprzedać platformę w szczycie jej formy niż potem przerzucać się gorącym ziemniakiem.

 

No i rzeczywiście - początek, a w zasadzie pierwsza połowa roku przyszłego powinna być dla Cyfry+ wzmożonym okresem poszukiwania klientów, ponieważ w obliczu wejścia Polsatów do N i rozszerzenia oferty o NFilm, nie będzie już tak łatwo zdobywać nowych klientów, bo zapewne znajdą się tacy, którzy taką ofertę N uznają za najbardziej korzystną. Zresztą mam wrażenie, że na rynku DTH pojawia się coraz większa konkurencja programowa (świadczyć o tym może słabsza sprzedaż CP wobec konkurencji - już nie kupuje się byle mieć, a po to, żeby korzystać). Prywatnie twierdzę, że ten rynek będzie się upodabniał do rynku komórkowego, o czym też pisałem w którymś wątku. Czekam, aż któraś z platform wypuścić kilka wersji abonamentowych - płatne pakiety tematyczne, oferty mixerskie i kanały na sztuki. Muszę przyznać, że Cyfra+ z końcem roku się przebudziła i wreszcie zrobiła to, co dawno powinna zrobić - to jest odświeżyła ofertę programową i ceny. Tylko, że to naturalny krok i to samo wkrótce mogą zrobić pozostali gracze. Przy czym myślę, że dziś w największym szoku musi być pan Dominik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ciekawe co :> . Nie oszukujmy się, jeśli Polsat pojawi się w N to Cyfra+ nieźle dostanie po d... i jako jedyna platforma w Polsce będzie odstawać od reszty :evil:

 

Nie żartujmy Polsat, to nie jest kanał, dzięki któremu mogłaby w znaczący sposób wzrosnąć liczba abonentów. Jakby Polsat pojawił się w TNK, to wtedy TNK stałaby się realną konkurencją dla paketu Mini. TNK ani pakiet Mini, to nie jest konkurecja dla Cyfry, to jest zupełnie inny target. Cyfry czy nki nie bierze się dla Polsatu, czy TVN, te kanały są niejako przy okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam się z takim postawieniem sprawy. W obliczu braku DVB-T i nadal istniejących białych plam kanały naziemne są ważne. Inaczej jest jeszcze u nowego abonenta, takiego, który nigdy nie miał żadnej platformy i takiego, który już cokolwiek liznął ofert. Ten pierwszy najpierw spojrzy, czy nie straci ulubionego serialu, co go ogląda 5 lat i rozstać się z nim nie może. Myślę, że potwierdzi to statystyka sprzedaży platform, gdyby była publikowana szczegółowo. Zresztą N publikował taki wykres, który pokazywał, że bodaj tylko 40% klientów to klienci nowi, reszta to tacy, którzy już gdzieś byli. Myślę, że w CP sytuacja jest odwrotna.

 

A już w zupełnie innej sytuacji jesteśmy, gdy C+ nie ma Polsatu, a N ma. Bo klient oferty praw sportowych i filmowych nie umie rozstrzygnąć tak jak my (zresztą tak jak my byśmy umieli jednoznacznie to wskazać). Jak zobaczy, że w Nce ma i naziemne i premium, a w C+ tylko premium (mimo, że dobre) to przy odpowiednich cenach zapewne zdecyduje się na N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Cudownie" napisane i zbyt "realistycznie" Myśląc myślami pozamyślanymi. Cóż mam sądzić na myśl niemyślącą. To ma być jakiś "czarny rok". Myślę, że będzie to rok jak każdy inny. Nie jakiś "odlotowy". Biznes to biznes ale bez przesady. Rozumiem, że będą handlować ale też nie do "krwi" ostatniej. Kto chce zabić kurę która znosi złote jajka? Nawet jeśli ta grzęda jest zrobiona ze sztachety - nawet jak mają "stare" technologie. A może jestem złym obserwatorem? Może...-!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...