Skocz do zawartości

Hot Bird 13F/13G - Nowe elektryczne satelity


Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, support458 napisał(a):

Hot Bird C  => Hot Bird G.

 

 

Zamiana nie będzie odczuwalna dla użytkowników. Kanały będą dostępne tam gdzie teraz, na każdej liście.

Czyli pewnie Hot Bird B => Hot Bird F. Pytanie tylko co z Hot Birdem E. Podzielony na pół? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Poland napisał(a):

Czyli pewnie Hot Bird B => Hot Bird F. Pytanie tylko co z Hot Birdem E. Podzielony na pół? 

Tak jak sądzisz.Z informacji z Wikipedii to z tym Hot birdem istniały przetasowania na inną pozycję,a jednak satelity te niezyskiwały zbytnio na jakości.Nas dotyczą Hotbirdy C i D Hotbird C(jako 7a lecz została 2008 zatopiony 9-tką)oraz Hotbird D (wcześniej Hotbird 8 od 2009r wersja 10)Hotbirdy 7a i 8 nadają lecz innach pozycjach stopniowych na orbicie i jednak Hotbird B nadaje najdłużej i nienależy do polskich platform lecz  włoskich stacji komercyjnych oraz do platformy Sky.lecz jak to podzielą to się okaże jutro ma być wzmocniony odbiór dla objętości talerza od  60,70,do setki cm.Ja polecam tą setkę z nowym konwerterem z powodu deszczu i śniegu przyszłego Hevc-u czy nowej wydajności dla 4K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, support458 napisał(a):

Jest szansa, że słabe transpondery z częstotliwościami 10719, 10796 i 11508 zyskają na jakości sygnału na nowym satelicie.

Już teraz warto zapisać parametry sygnału, aby mieć z czym porównać po zmianie. 😉

Najbardziej ciekawi mnie 11508 który obecnie mam na poziomie nie przekraczającym 13 dBW choć w czasie deszczu spada mi on teraz do 10 dbW. Mam nadzieje że nowa satelita mi tego nie zawali. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Przewidywany wzrost jest na poziomie 1 dBW dla najsilniejszego aktualnie transpondera czyli można spokojnie przyjąć że zwykle wzrost powinien być odnotowany na innych w granicach 2 do 4 dBW na aktualnie najsłabszych transponderach. 

 

Niestety polskich nadawców a dzień dzisiejszy nie stać na centralną wiązkę kierunkową skierowaną bezpośrednio na Polskę. 

Najwięcej na lepszym odbiorze zyskają Polacy mieszkający na zachód od Polski choć to dla nich nie potrzebne bo tam zawsze były lepsze warunki odbioru niż w Polsce na starych satelitach. 

 

@daw7 ten brak wzrostu objawiał się głównie starszą technologią i cięciem kosztów. Poza tym większość transponderów starych działała też w analogowym systemie i zostały potem przełączone na system cyfrowy chyba przed 2012 rokiem. Niby niewielka zmiana ale wymusiła stosowanie mieszanych rozwiązań. Obecne transpondery będą działać tylko z sygnałem cyfrowym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem nie jest w sile sygnału, czy jak kto woli w poziomie sygnału, a w jego niskiej jakości.

Można mieć wysoki poziomie sygnału z anteny, a dalej na niektórych transponderach jakość sygnału jest zaledwie na dolnym poziomie normy DVB-S2.Zobaczymy, czy wraz z nową konstrukcją satelitów poprawi się również jakość nadawanego z nich sygnału.

Edytowane przez support458
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Ktosiu napisał(a):

 Przewidywany wzrost jest na poziomie 1 dBW dla najsilniejszego aktualnie transpondera czyli można spokojnie przyjąć że zwykle wzrost powinien być odnotowany na innych w granicach 2 do 4 dBW na aktualnie najsłabszych transponderach. 

 

Niestety polskich nadawców a dzień dzisiejszy nie stać na centralną wiązkę kierunkową skierowaną bezpośrednio na Polskę. 

Najwięcej na lepszym odbiorze zyskają Polacy mieszkający na zachód od Polski choć to dla nich nie potrzebne bo tam zawsze były lepsze warunki odbioru niż w Polsce na starych satelitach. 

 

@daw7 ten brak wzrostu objawiał się głównie starszą technologią i cięciem kosztów. Poza tym większość transponderów starych działała też w analogowym systemie i zostały potem przełączone na system cyfrowy chyba przed 2012 rokiem. Niby niewielka zmiana ale wymusiła stosowanie mieszanych rozwiązań. Obecne transpondery będą działać tylko z sygnałem cyfrowym. 

Słabą jakość jest powodu kompresji i kodeków i przejścia DVb-S2.Analogu niema od 2009roku i tzw.11449V gryzie się z kartami na Ferdku,Cryptoboxie i wielu innych z połączeniu z modułem cam Polsatu i Telewizją na kartę,Smart HD,TNKHD i moduł odrzuca co już uprawnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DanielK napisał(a):

Nie wiem, czy przypadkiem 10719 V JUŻ nie jest przełączony.
Mam wrażenie, że MER podniósł mi się o około 1-1,5 dB, a poziom sygnału o około 2 dB.

Wątpię, nie jest przewidziany w harmonogramie na dziś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DanielK napisał(a):

Nie wiem, czy przypadkiem 10719 V JUŻ nie jest przełączony.
Mam wrażenie, że MER podniósł mi się o około 1-1,5 dB, a poziom sygnału o około 2 dB.

Oczywiście pomyłka. Mój błąd (w metodologii i zbyt szybko napisałem). Dopiero zweryfikowałem pomiar z wczoraj.

Sygnał praktycznie identyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, DanielK napisał(a):

Oczywiście pomyłka. Mój błąd (w metodologii i zbyt szybko napisałem). Dopiero zweryfikowałem pomiar z wczoraj.

Sygnał praktycznie identyczny.

 

Dzisiaj były dobre warunki pogodowe więc propagacja zrobiła swoje.

Dziś w nocy powinny być przełączone również inne transpondery z Hot Bird 13C, ale widocznie platforma Canal+ zrezygnowała z jakiejkolwiek informacji na ten temat. Zapewne z powodu, że dla użytkownika końcowego zmiana będzie praktycznie niezauważalna.

 

11508 przełączny.

10911 również 

Edytowane przez support458
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C+Polska i Cyfrowy Polsat przy tak silny teraz sygnale ze swoich tp Hotbirda powinny pomyśleć o zmianie FEC z obecnego 3/4 na 5/6 lub nawet 7/8 i zwiększyć przez to pojemności na wszystkich swoich tp o te 5-10 Mb. :-) Dzięki temu mogli by dodać kolejne nowe kanały (choćby te  których brakuje w ofercie na sat!) lub podnieść obecnie jeszcze nadawane w SD do HD. :-) Kiedyś przy DVB-S była wspólna akcja C+, Polsatu i TVN-u i wszyscy przełączyli równolegle za jednym razem przez noc swoje tp z FEC 3/4 na FEC 5/6 i dzięki temu zyskaliśmy po 1-2 kanale na każdym ich tp. support458 co Ty na to? Nie możesz podpowiedzieć osobom decyzyjnym w swojej firmie by coś takiego zrobić? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, support458 napisał(a):

 

Dzisiaj były dobre warunki pogodowe więc propagacja zrobiła swoje.

Zgadza się. Zależnie od pory dnia sam MER miałem wahania około 1dB.

Dzisiaj jeszcze postaram sie dwukrotnie wykonać i zapisać pomiar, zapewnie wieczorem będą jakieś wnioski.

Pogoda teoretycznie też ma być niemal identyczna co powinno zmniejszyć margines błędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość MER sygnału podniosła się średnio o 2 dB, ale w przypadku 10719 i 10796 to jest prawie 3 dB. Skala nie jest liniowa więc 2-3 dB to jest skok jak przy zmianie anteny z 70 cm na 90 cm. Aby ocenić poprawnie zmiany należy posługiwać się wyłącznie kalibrowanymi miernikami np. Promax, Rover itp. Wskaźniki w dekoderach nawet tych z E2 mają wyłącznie charakter orientacyjny.

Przykładowo, na dekoderze VU+ z E2 SNR na 11158 (Polsat HD) przed zmianami miałem 15.0 dB aktualnie 17 dB.

Aktualnie transponderami z najniższą jakością sygnału z tego co pozostało na starych satelitach są 12476 H (BBC Brit) oraz 12265 V (TVP2).

Edytowane przez support458
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...