Skocz do zawartości

Hot Bird 13F/13G - Nowe elektryczne satelity


Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, pablo21 napisał(a):

Czy ktoś orjętuje się ktoś od kiedy nowe elektryczne satelity HotBird-a trafią na docelową pozycję 13 East. i podmienią obecnie wysłużoną flotę Hotbird-ów? :-) Obecnie HotBird 13F testuje na 1,5 East. a kiedy operator Eutelsat go przesunie na docelowe parametry?

Mam takie podejrzenie, że 13F na tym 1,5°E poczeka na 13G, tam gdy skończą się testy tego drugiego, to oba wspólnie "polecą" na 13°E i niemal jednocześnie przejmą zadanie po "dziadkach". 🙂

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie one sobie  pływają i ciężko w nie trafić bo nie zawsze są dokładnie w płaszczyźnie eliptyki którą obejmuje mi obrotnica. :/ 

Ręcznie idzie jednak złapać czasami  sygnał z działających transponderów. Muszę sobie "drobić dodatkowego satelitę" w ustawieniach  by przeskanować jak złapie następnym razem.  Nie chce mi się zmieniać ustawień USALS na ręczne programowanie obrotnicy. :) 

Edytowane przez Ktosiu
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.03.2023 o 12:55, SatExpert napisał(a):

Mam takie podejrzenie, że 13F na tym 1,5°E poczeka na 13G, tam gdy skończą się testy tego drugiego, to oba wspólnie "polecą" na 13°E i niemal jednocześnie przejmą zadanie po "dziadkach". 🙂

Też tak myślę. Mam nadzieje że przy okazji tej zamiany najsłabsze transpondery z 11,508 GHz na czele zostaną podreperowane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.03.2023 o 21:41, pablo21 napisał(a):

Czy ktoś orjętuje się ktoś od kiedy nowe elektryczne satelity HotBird-a trafią na docelową pozycję 13 East. i podmienią obecnie wysłużoną flotę Hotbird-ów? :-) Obecnie HotBird 13F testuje na 1,5 East. a kiedy operator Eutelsat go przesunie na docelowe parametry?

Na satelity można jak zwykle spodziewać między kwietniem a czerwcem za około trzy lub cztery tygodnie będą razem testować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy operatorzy platform C+Polska i Polsat Box oraz TVN WB Discovery Polska zdecydują się na oszczędności poprzez zwiększenie pojemności wszystkich swoich wynajmowanych tp na HotBirdzie 13 East. po przejściu ich na nowe elektryczne satelity HB 13F i 13G poprzez zmianę FEC z obecnych 3/4 na 5/6 czy też nawet 7/8? Już kiedyś C+Polska na tp 11,411 H nadawał z FEC 7/8 swój tp a na nim całą paczkę C+Premium/tematyczne z "+" w jakości HD. Wtedy cały tp chyba miał pojemność dzięki temu ok 70-72 Mb/s ale abonenci narzekali przez to na pogorszenie sygnału z tego tp na małych czaszach sat. 60-70 cm. Po jakimś czasie jak sukcesywnie C+Polska zaczął przełączać pozostałe swoje tp z DVB-S na DVB-S2 i kanały z SD na HD to zmieniono wartość FEC na tym tp na 3/4 i tak jest do dzisiaj. Nowe satelity elektryczne mają mieć wg. zapowiedzi silniejszy/mocniejszy sygnał więc można by było odtworzyć/zachować obecny zasięg z tp przy zmianie FEC na 5/6 lub 7/8 zyskując dzięki temu nawet 10 Mb/s dodatkowego miejsca na tp wszystkich. Wolne dodatkowe miejsce można by było przeznaczyć na poprawę jakości obecnie nadawanych kanałów w HD, podniesienie kanałów obecnie nadawanych z SD na HD czy też dodanie nowych kanałów w jakości HD do oferty operatorów. :-)

Już kiedyś za czasów standardu DVB-S/MPEG-2 jeszcze jako Cyfra+ i Cyfrowy Polsat oraz Grupa TVN porozumiały się w tej kwestii i wszyscy jednocześnie zmienili współczynnik FEC z 3/4 na 5/6 na swoich tp co dało możliwość dodania 1-2 dodatkowych przekazów na posiadane tp. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozkład częstotliwości jest stały. 🙂

 

19 godzin temu, pablo21 napisał(a):

poprzez zmianę FEC z obecnych 3/4 na 5/6 czy też nawet 7/8?

5/6 i nawet podnoszenie SR, ale tak bezpiecznie na 29900 wydaje się optymalnym rozwiązaniem. 🙂

 

18 godzin temu, Ktosiu napisał(a):

otarł ale się jeszcze delikatnie buja na pozycji. :/

Inklinuje? 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są elektryczne satelity ale do korygowania lotu muszą stosować jakiś wyrzut cząstek. Co stanowi ich źródło, może mnie ktoś oświecić? Ile będzie trwała przesiadka na nowe transpondery, w sensie ile technicznie zajmie wyłączenie sygnału na starym satelicie i włączenie tej samej częstotliwości na nowym? Czy robią to jakoś w nocy (dla Europy)? Czy możliwe są jakies korekty częstotliwości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jupiter Też mnie nurtuje to pytanie. Napęd elektryczny sprawdza się na niskich orbitach, gdzie można jeszcze gromadzić "paliwo" z resztek atmosfery, ale geostacjonarna jest za daleko aby były tam jakieś cząstki do złowienia. Jest wielki zachwyt nowym napędem, ale czy naprawdę jest lepszy w tym przypadku? Tak samo zastanawiam się jaki jest cel parkowania HB 13F na 1,5E. Taka operacja wymaga sporo pracy silników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jupiter

Pewnie te "elektryczne" satelity ,będą utrzymywać pozycję ,korygować ją za pomocą żyroskopów ,napędzanych elektrycznie prądem z paneli słonecznych .Nie potrzebne jest już paliwo do silniczków korygujących pozycję .Czyli satelity takie mogą na orbicie być "wiecznie",aż się popsują albo je kosmici "zajumają" :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żyroskopów? A to ma znaczenie jak coś tam się miota w środku, albo napięcie przykłada do jednego czy drugiego układu scalonego jak satelita leci w próżni? Jeżeli zaczyna lecieć źle to musi być korekta lotu i musi być do tego użyty jakiś gaz albo nawet woda, ale jednak. Musi być wyrzut jakiegoś strumienia, żeby korygować lot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież masz wyrzut jonów. 

Takie silniki stosowane są już od prawie 20 lat głownie jako silnik do dostarczenia satelity na pozycję, jednak dopiero teraz  wchodzą często do użytku na stałe jako silniki  pomocnicze przy dostarczaniu na pozycję  a potem tylko do korekcji orbity. 

 Jako paliwo wykorzystywany jest ksenon albo argon a do zasilania baterie słoneczne. Stąd też nazwa satelity elektryczne. 

Te kilkaset kg gazu (  chyba ksenonu w tej wersji, nie wiem nie chce mi się sprawdzać dokładnie )  powinno wystarczyć na kilkanaście lat używania a na 15 lat planowane  przynajmniej powinno wystarczyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...