Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, wislok napisał(a):

Historycy podkreślali, że oni przy okazji swoich publikacji problemów z distepem nie mieli do archiwów. 

Podkreślali także że takie problemy są.  A konferencja nie odnosi się do tego czy ta konkretna sprawa była przez nich badana. 

Zatem o czym dyskutują? O swoich odczuciach. :)

Jeśli sprawy są tak dokładnie przebadane, to skąd tyle oskarżeń stawianych publicznie, także z twarzą jak w reportarzu Sekielskiego. 

Wtedy także próbowano wszystko podważać. Sama komisja państwowa d.s. pedofilii ustami swojego przewodniczącego podkreśla że ma problem z dostępem do archiwów kościelnych. A ta komisja powstała właśnie po materiale Sekielskich. 

https://www.ekai.pl/raport-panstwowej-komisji-ds-pedofilii-m-in-o-problematycznym-dostepie-do-koscielnych-dokumentow/

 

Zatem jak w końcu z tymi archiwami jest. 

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, STARS.TV napisał(a):

Pójdziemy. Za jakiś czas. Trzeba patrzeć co się dzieje wśród dzisiejszych nastolatków. A tam jest kościelny pogrom. U mojego syna w liceum z klasy 28 osób na religię chodzą cztery. Jeśli ci ludzie omijający kościół zaczną się ze sobą parować, rodzić dzieci to te dzieci już do kościoła nie trafią. To bardzo realna perspektywa.

 

I bardzo dobrze. Kościół w polskim wydaniu (plus polityka) to duże zło.

Znam wiele młodych rodzin, które były wychowywane w kościółkowych rodzinach, po założeniu swoich rodzić do kościoła nie chodzą w życiu dorosłym. I to działo się znacznie wcześniej niż tematy medialne. Teraz spirala ruszyła jeszcze bardziej. I to nie jest wina TVN24. Po prostu społeczeństwo mądrzeje, mają uszy i oczy. Nie mają potrzeby słuchać jak dziwny pan sutannie ich moralizuje, kiedy sam nie stosuje się do tych zasad. Temat rzeka. Nierozliczenie pedofilii to tylko część odsuwania się od kościoła. Do tego dochodzi pogardzanie ludźmi (np. wypowiedzi kościelnych o dzieciach in-vitro, osobach LGBT, poglądy polityczne), powstawanie jakiś "bojówek" religijnych, granie symbolami religijnymi, pęd za pieniądzmi (nawet człowieka nie pochowają jak rodzina nie ma kasy), władza, polityka, odrealnienie itd.

 

Tak czytam sobie ten temat i bawią mnie dzisiaj komentarze, że to papiery SB. Dziennikarze TVN24 po pierwszy dotarli do światków (ofiar), po drugie opierali się także na dokumentach karnych. Cała ta dyskusja to piękny przykład polskiego katolicyzmy... no może molestował, ale był fajny, więc to atak na kościół. Żenujące. Ale mnie ro cieszy, bo nikt tyle złego dla polskiego kościoła nie robi jak księża, wierni i politycy.

Edytowane przez muza_tv
  • Popieram 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dvbtowiec napisał(a):

Podkreślali także że takie problemy są.  A konferencja nie odnosi się do tego czy ta konkretna sprawa była przez nich badana. 

Zatem o czym dyskutują? O swoich odczuciach. :)

Jeśli sprawy są tak dokładnie przebadane, to skąd tyle oskarżeń stawianych publicznie, także z twarzą jak w reportarzu Sekielskiego. 

Wtedy także próbowano wszystko podważać. Sama komisja państwowa d.s. pedofilii ustami swojego przewodniczącego podkreśla że ma problem z dostępem do archiwów kościelnych. A ta komisja powstała właśnie po materiale Sekielskich. 

https://www.ekai.pl/raport-panstwowej-komisji-ds-pedofilii-m-in-o-problematycznym-dostepie-do-koscielnych-dokumentow/

 

Zatem jak w końcu z tymi archiwami jest. 

Widsc, ze nie słuchałeś uważnie tej konferencji. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps. Bawia mnie te komentarze super  ze społeczeństwo sie laicyzuje. A co Cię to obchodzi? Nikt nie kaze Ci chodzic do kościoła czy wierzyć w Boga. Nie jestem buddystą i w ogole mnie nie interesuje ile jest buddystów itd. Te osoby maja jakis problem ze sobą i to ciągle pouczanie jak Ci katolicy powinni sie zachowywać i ich hierarchowie. Skoro nie należycie do wspólnoty to w ogóle nie powinno was interesować. 

8 minut temu, dvbtowiec napisał(a):

Słuchałem i czytałem. Wyciągnąłeś z niej pewne fragmenty. Zwróciłem uwagę na inne aspekty z tej samej konferencji które pominąłeś.

Takimi ogólnikami możemy sobie długo dyskutować.

Co wyciągnąłem? Wrzucilem link z zapisem calej konferencji . Napisałem, ze Ci autorzy wspomnieli, ze taki dostęp można uzyskać, bo np ja bylem swiecie przekonamy, ze re archiwa są całkowicie zamknięte słuchając opinii przez kilka dni różnych osób. 

P. S. Nikt nie kwestionuje pedofilii w kościele, mowa o konkretnym reportażu i tezach w nich zawartych. Chciałeś dyskusji historyków i ona się rozpoczęła. 

Edytowane przez wislok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wislok napisał(a):

Napisałem, ze Ci autorzy wspomnieli, ze taki dostęp można uzyskać, bo np ja bylem swiecie przekonamy, ze re archiwa są całkowicie zamknięte słuchając opinii przez kilka dni różnych osób. 

Wyciągłeś tylko fragment wypowiedzi, co świadczy że nie słuchałeś uważnie, lub celewo posługujesz się tylko tym co pasuje do tezy. 

W wypowiedzi dr Marka Lasoty pada wyraźnie

Cytat

Jestem skłonny zrozumieć argumentację Overbeeka, że dostęp do źródeł kościelnych jest utrudniony czy niemożliwy, bo tak jest w istocie. 

Podałem Ci jako fakt raport Państwowej Komisji d.s. pedofilii który tą tezę potwierdza. Czego wiecej Ci trzeba aby to przyjąć do wiadomości? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego usilnie zarzucasz mi manipulację? Nigdy nie stawiałem tezy, ze nie ma problemu dostępu do źródeł kościelnych. Napisałem, ze o czym mówiła dr Kindziuk ona pisząc o rodzicach papieża a czy inne publikacje taki dostęp uzyskała. Czyli nie jest tak, ze tego dostępu w ogóle nie ma, tylko o czym tez dyskutowano, ze należałoby wypracować procedury dostępu do nich, bo na razie jest on uznaniowy(?). Myślę, ze to kończy ten watek dyskusji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkreślając że wspomniani historycy problemu z dostępem do dokumentów nie mieli, bez dodania że sami przyznają że dostęp jest utrudniony czy niemożliwy, jest półprawdą. Sugerejesz tym samym nie wprost że można było, ale się nie postarano. Tego nie wiemy. 

Na marginesie dziś w programie Kawa na Ławę Konrad Piasecki podał informację że o dostęp występowano, zgoda nie została udzielona. 

 

Ktoś w innym wątku napisał że budzący emocje materiał jest aktualnie dostępny za darmo dla każdego w TVN24 Go. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiły się wyniki "Czarno za białym" za okres od 31 sierpnia 2022 do 9 lutego 2023 (czyli umownie mówiąc ramówka jesienno-zimowa): https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/czarno-na-bialym-hit-tvn24-reportaz-marcin-gutowski-jan-pawel-ii

 

Sprawdziłem w TVN24 GO, program z 12 września to dokument "Siła kłamstwa" o podkomisji smoleńskiej pod kierownictwem Macierewicza, dlatego tu jest taki wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wislok napisał(a):

Ps. Bawia mnie te komentarze super  ze społeczeństwo sie laicyzuje. A co Cię to obchodzi? Nikt nie kaze Ci chodzic do kościoła czy wierzyć w Boga. Nie jestem buddystą i w ogole mnie nie interesuje ile jest buddystów itd. Te osoby maja jakis problem ze sobą i to ciągle pouczanie jak Ci katolicy powinni sie zachowywać i ich hierarchowie. Skoro nie należycie do wspólnoty to w ogóle nie powinno was interesować. 

 

Przestanę się tym interesować jak kościół przestanie wchodzić z butami w życie każdego i zostanie odpowiednio rozliczony. Aborcja, niszczenie edukacji, walka z homoseksualistami, posiadanie gruntów za grosze, systemowe ukrywanie przestępstw. To jest ta katolickie miłosierdzie? To są te katolickie zasady? :)

 

Co do Twojego wcześniejszego komentarza, to nie wiem czy wiesz ale w sprawie Wałęsy i jego dokumentów również jest wiele nieścisłości. Nad samą opinią grafologiczną jest wiele pytań, więc zabawne że je uznajesz jako pewnik, ale tych z materiału TVNu za nic w świecie nie chcesz zaakceptować.

  • Popieram 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kościół ma prawo głosić swoją naukę i zasady . Ty jako nie katolik nie musisz się przejmować tym co głoszą. Prawo w Polsce ustanawia władza ustawodawcza, a o tym kto ją sprawuje zdecydowała większość wyborców biorąca udział w wyborach. Wiec pretensje kieruj gdzie indziej. 

Wałęsa sam przyznal w 1992 r w oświadczeniu dla mediów, zee był Tw Bolek. Wystarczy poczytać na ten temat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro mowa o pluralizmie głos ze środka kościoła.

Wywiad z Ks. Isakowiczem-Zaleskim

https://www.salon24.pl/newsroom/1288450,ks-isakowicz-zaleski-o-filmie-nt-jana-pawla-ii-budowac-na-prawdzie-nawet-bolesnej

Cytat

Tutaj dochodzi kolejny problem. Strona kościelna, konkretnie metropolita krakowski, arcybiskup Marek Jędraszewski, zablokował dostęp do archiwów kościelnych.

Cytat

Pojawiają się argumenty, że w jaki sposób  dziewięćdziesięciokilkuletnie osoby mogą dokładnie pamiętać zdarzenia sprzed kilku dekad.  

Po kolei: absolutnie nie można negować świadków, którzy mają  ponad 90 lat. Akurat znam tego księdza, którego twarz nie jest  pokazana, który pracował przez bardzo długi okres czasu w kurii krakowskiej. Jest to osoba, moim zdaniem, wiarygodna, ciesząca się niezłym zdrowiem. Na pewno nie jest to człowiek, który miałby w jakikolwiek sposób mieć utrudniony kontakt z rzeczywistością. Jest w pewien sposób żywym świadkiem tego co się działo. To, co mówił, jest bardzo spójne i logiczne. Przede wszystkim potwierdza to, o czym ja wiedziałem przy pisaniu książki, że ksiądz Bolesław Saduś był nie tylko homoseksualistą, ale przede  wszystkim molestował dzieci i za to został szybko, po roku, z parafii świętego Floriana przeniesiony do Austrii. Więc tutaj wypowiedzi owego księdza są spójne.

 

 

Cytat

Konieczne za to niezależne badania. I tu Kościół popełnił okropne błędy. Zmarnował 17 lat. Co więcej, arcybiskup Marek Jędraszewski, który jest żywym przykładem sojuszu ołtarza z tronem, czyli sojuszu kościoła hierarchicznego z partią rządzącą, mówi, że to jest "drugi zamach na Pawła II". Ale wcześniej zablokował katolickim dziennikarzom czy historykom możliwość badania tych spraw. Od października ubiegłego roku grupa historyków prosiła kurię krakowską, żeby otworzyła te archiwa i pozwoliła  opisać tę sytuację. Bo wszyscy znają akta IPN-u, ale  jest drugie źródło, czyli akta kurialne. No i metropolita doprowadził do absurdu. Po Bożym Narodzeniu usunął wicedyrektora archiwum, odebrał klucze i tylko on ma do tego dostęp. To już jest kompletna aberracja i to doprowadzi do jeszcze większej polaryzacji. A jedyną drogą jest jest przebadanie tych akt przez absolutnie niezależnych ekspertów.

 

No i masz Ci placek, komu wierzyć? :)

Ksiądz wypowiada również opinię że w całym reportażu brakuje mu głosu historyków. I z tym się zgodzę. Można było postarać się o taką opinię różnych osób.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest zamiatane pod dywan nawet Franciszek przyznał rację. https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,29552644,papiez-franciszek-po-reportazu-dot-jana-pawla-ii-w-tamtym.html#do_w=77&do_v=824&do_st=RS&do_sid=1073&do_a=1073&e=RelRecImg4&do_upid=824_ti&do_utid=29552644&do_uvid=1678640721517

Co do TVN24 dobrze że powstał taki reportaż. Widać co się działo i dzieje.

Edytowane przez Marko 345
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadałem sobie odrobinę trudu, aby sprawdzić biografię wyżej cytowanego Profesora. Nie znałem Pana profesora, chciałem się nieco więcej dowiedzieć. 

https://historia.uw.edu.pl/personel/pawel-skibinski/

Nie dziwi mnie zatem że ma w tej sprawie takie poglądy. Oczywiście ma do nich prawo. Trzeba jednak brać te wypowiedzi w nawias. 

Bardziej w tej sprawie jednak wierzę wypowiedziom przedstawicieli kościoła. 

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kolejny "kamyczek" do tematu.

W reakcji na reportaż w TVN24, prawicowy dziennikarz Witold Gadowski obublikował komentarz, w którym m.in. zawarł wywiad z byłym wysokim oficerem IV Departamentu peerlowskiego MSW. WG uważa, że kluczową rolę w całej tej aferze może odgrywać najbliższe otoczenie Wojtyły, w tym kardynał Stanisław Dziwisz, który od 1966 r. pełnił funkcję jego osobistego kapelana i sekretarza.

Fragment 0:00 - 19:40

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie w Czarno na białym emitowany jest świetny materiał podający chronologicznie informacje dotyczące sprawy publikacji materiałów związanych z ujawnionymi danymi pozwalającymi na idenryfikację ofiary. 

Wiele nieznanych dotychczas szeroko publicznie, publikacji w tej chronologii jest prezentowane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, dvbtowiec napisał(a):

Zadałem sobie odrobinę trudu, aby sprawdzić biografię wyżej cytowanego Profesora. Nie znałem Pana profesora, chciałem się nieco więcej dowiedzieć. 

https://historia.uw.edu.pl/personel/pawel-skibinski/

Nie dziwi mnie zatem że ma w tej sprawie takie poglądy. Oczywiście ma do nich prawo. Trzeba jednak brać te wypowiedzi w nawias. 

Bardziej w tej sprawie jednak wierzę wypowiedziom przedstawicieli kościoła. 

Brak polemiki z argumentami profesora o czymś też świadczy. 34 latek mialby byc molestowany przez schorowanego 83 letniego przykutego do wózka kardynała Sapiehę? 

Isakowicz-Zaleski nie jest historykiem z całym szacunkiem do niego.  Nie podejmuje merytorycznej dyskusji, a raczej spekuluje, mówi co mu się wydaje.. 

Szkoda, ze @K63 zapomniał dodać, ze Witold Gadowski negatywnie ocenia materiał TVN 24.

22 godziny temu, Marko 345 napisał(a):

Jak się okazuje to nieprawda 

 

Edytowane przez wislok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, wislok napisał(a):

Brak polemiki z argumentami profesora o czymś też świadczy. 34 latek mialby byc molestowany przez schorowanego 83 letniego przykutego do wózka kardynała Sapiehę?

Faktów nie znamy. To jedna z wypowiedzi, którą przyjmujesz za pewnik, a inne odrzucasz.

8 godzin temu, wislok napisał(a):

Szkoda, ze @K63 zapomniał dodać, ze Witold Gadowski negatywnie ocenia materiał TVN 24.

Aha, czyli mamy dobrych komunistów i złych komunistów :)

Jedni są wiarygodni, drudzy nie.

8 godzin temu, wislok napisał(a):

Jak się okazuje to nieprawda 

Nieprawda bo? Czytając w kontekście przenoszenie z parafii na parafię już takie be nie jest, ale bez kontekstu by było :)

 

A tak na marginesie tej sprawy.

Biskup z zakazem Watykanu w uczestniczeniu w jakichkolwiek uroczystościach i mszach tak oto ten zakaz współcześnie przestrzega

https://tvn24.pl/wroclaw/gliwice-arcybiskup-marian-golebiewski-bral-udzial-w-uroczystosciach-koscielnych-dwa-lata-temu-dostal-zakaz-z-watykanu-6818901

I to sprawa na dziś, bez kontekstu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czlowieku co ty gadasz? Przecież to, ze Kardynał Sapieha byl w takim zdrowiu, a nie innym to nie jest zadna tajemna wiedza. Jak czegos nie wiesz to się dokształcić nalezy, a nie nie wiem to nie wiadomo czy tak było, nie pasuje mi do tezy to raczej nie.. 

Nieprawda, bo żle przetlumaczono wywiad, zmanipulowano odpowiedź Franciszka i wzieto odpowiedź na inne pytanie przypisano do innego pytania. Niestety to stala praktyka wielu mediów. 

 

Od kiedy Gadowski to komunista? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...