Skocz do zawartości

Forum SAT Kurier: dyskusja, propozycje


Mr. Orbita
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wymagamy nie wiadomo czego. Sama też robię błędy. Post ma być czytelny i zrozumiały, ale nie np. napisany ciągiem bez żadnej interpunkcji.

 

3 minuty temu, vigoo napisał:

Piszesz, że C+ prawdopodobnie nie kupił całej ligi francuskiej, bo nie pokazuje meczów o 13 i 15.

Odpowiadam, że w tym dniu nie ma meczów o tych godzinach.

Co robisz?

Edytujesz swój post powyżej i wychodzi takie masło maślane, że wątek musi polecieć do kosza.

 

To jest dobry przykład tego, do czego funkcja edycji nie powinna służyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, dvbtowiec napisał:

To forum polonistyczne czy techniczne? :)

Techniczne, co nie znaczy, że jak napiszesz coś tak, że trzeba to przeczytać 10 razy żeby zrozumieć o co chodzi to będzie ok.

W życiu prywatnym, rozmawiając z kimś też nie zwracasz uwagi na dobór słów i na to, żeby jak najlepiej przekazać słowami to co masz na myśli? 

Edytowane przez mingo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, grreg2084 napisał:

Co nie zmienia faktu, że każdy powinien dążyć do doskonałości w posługiwaniu się polszczyzną i umiejętnym poprawianiu błędów, zanim opublikuje swoją wypowiedź.

Jeśli o mnie chodzi, może być nawet 1 minuta, taki limit z kolei wpłynie na wyrobienie refleksu :)

A nadużycia już da się zauważyć w nowej rzeczywistości - w tym wątku ktoś zrobił swojemu wpisowi del (i to użytkownik z dużym doświadczeniem) przez co kolejna wypowiedź straciła nieco sens. W sumie można skrócić edycję do 1 minuty, wtedy nie trzeba będzie czekać 5, żeby jak to użyłeś określenia "cwaniaczki" edycją nie zmieniały sensu dyskusji.

Edytowane przez Anita Kaźmierska
Usunięto zaczepkę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, mingo napisał:

 rozmawiając z kimś też nie zwracasz uwagi na dobór słów i na to, żeby jak najlepiej przekazać słowami to co masz na myśli? 

Zwracam i nie przywołuj przykładu z rozmowy werbalnej do pisania na komputerze, bo to porównania nie ma.  Ale pytając mnie, przeczytaj najpierw tamtą wypowiedź kolegi, bardziej odnosiłem się do fragmentu:

14 minut temu, grreg2084 napisał:

 i umiejętnym poprawianiu błędów, zanim opublikuje swoją wypowiedź.

A co meritum rozumiem że macie oczekiwania, ale nie narzucajcie ich wszystkim. Na forum są różne osoby, także obcokrajowcy, np. z Czech, czy Słowacji.

Wymaganie od nich poprawnej polszczyzny, jest dużym nietaktem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Anita Kaźmierska napisał:

Nie wymagamy nie wiadomo czego. Sama też robię błędy. Post ma być czytelny i zrozumiały, ale nie np. napisany ciągiem bez żadnej interpunkcji.

Jako Administratorka nie musisz przechodzić procedury zgłoszenia jakiegoś błędu do moderatorów, bo masz uprawnienia, by poprawić co tylko zechcesz. Druga sprawa, że praktycznie nie robisz błędów, także trudno Ci zrozumieć jak wiele osób je robi :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami robię błędy, jak każdy, ale czytam swój post przed publikacją post 2-3 razy i je poprawiam. I na pewno nie zawracałabym Moderatorom później głowy, by poprawili jakąś jedną literówkę czy przecinek.

Edytowane przez Anita Kaźmierska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, dvbtowiec napisał:

Zwracam i nie przywołuj przykładu z rozmowy werbalnej do pisania na komputerze, bo to porównania nie ma.

Jest porównanie. Rozmawiasz z drugim człowiekiem i formułujesz swoją wypowiedź tak, aby zrozumiał o co Ci chodzi. Tak samo na forum. 

 

9 minut temu, dvbtowiec napisał:

A co meritum rozumiem że macie oczekiwania, ale nie narzucajcie ich wszystkim. Na forum są różne osoby, także obcokrajowcy, np. z Czech, czy Słowacji.

Wymaganie od nich poprawnej polszczyzny, jest dużym nietaktem.

Przecież nikt nie będzie krzyżował za błędy. Ty i inni narzekający zachowujecie się tak, jakby przed wprowadzeniem nowej zasady 90% forum po wysłaniu posta przez kolejną godzinę czytało go, weryfiikowało błędy i edytowało 20 razy. Przecież zupełnie nie o to chodzi w tym czymś. 

 

11 minut temu, Zuzia napisał:

Druga sprawa, że praktycznie nie robisz błędów, także trudno Ci zrozumieć jak wiele osób je robi :)

Jak już wyżej napisałem, nikt nie proponuje bana za błędy językowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując do poprzedniej wypowiedzi - oczywiście nie postuluję zmian dla wszystkich, byłby niezły bałagan na forum jakby każdy chciał je ustawić pod swoje preferencje. Mam nadzieję, że w tej formie wpis przejdzie :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, mingo napisał:

 Ty i inni narzekający zachowujecie się tak, jakby przed wprowadzeniem nowej zasady 90% forum po wysłaniu posta przez kolejną godzinę czytało go, weryfiikowało błędy i edytowało 20 razy. Przecież zupełnie nie o to chodzi w tym czymś.

To co chodzi?

Czemu proponujecie ograniczenia dla wszystkich skoro macie problem z kilkoma użytkownikami?

 

Czemu w tej sprawie nie ma ankiety jak widzi tą propozycję społeczność forum, tylko jest narzucanie waszej woli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, dvbtowiec napisał:

Czemu w tej sprawie nie ma ankiety jak widzi tą propozycję społeczność forum, tylko jest narzucanie waszej woli?

Konieczne szukasz jakiegoś przeciwnika do konfrontacji.

Ja nikomu żadnej woli nie narzucam, szczerze mówiąc zwisa mi i powiewa ta nowa funkcja. Ktoś coś zaproponował, administracja uznała to za dobry pomysł więc przyjąłem do wiadomości, że takie coś będzie. 

 

Bardziej śmieszy mnie lament, jaki kilku użytkowników roztacza nad tym ruchem. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej podejść do sprawy z humorem i zastosować się do zmian, ja co prawda już machnęłam od wczoraj dwie literówki (ubolewam nad tym), oczywiście nie zamierzam zawracać moderatorom tym głowy. Trzeba zachować czujność przy pisaniu postów i Tobie też to polecam @dvbtowiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem bardzo zasmucony zmianami. Z mojego punktu widzenia nawet poprzedni limit był niezrozumiały i sprawiał problemy.

Notabene, w założonym przeze mnie wykazie z tego powodu do tej pory w pierwszym poście widnieje informacja o aktualizacji z dniem 17.09.2022, mimo że było potem kilka aktualizacji. Dobrze że zrobiłem wykaz w .pdf, a nie w poście jak niektórzy sugerowali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, dvbtowiec napisał:

Ależ Ty używasz mocnych słów "bełkot", "lament". Tak ma wyglądać ta poprawna polszczyzna? :)

Jak grochem o ścianę. Czy ktoś każe nam tu pisać literackim językiem? Nie. Chodzi o to, żeby wypowiedź była zwięzła, konkretna i jak najbardziej poprawna pod kątem stylistycznym czy interpunkcyjnym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@grreg2084 jeszcze lepszy pomysł - zastanowić się następnym razem zanim rzuci się propozycję z super restrykcjami dla wszystkich. Bo forum to duża społeczność, bardzo różnych ludzi.

@michael112 poproś Administrację o uprawnienia na swój temat z wykazem, zresztą i tak musiałbyś je uzyskać, czy w starym, czy w nowym "systemie".

Edytowane przez Zuzia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Zuzia napisał:

jeszcze lepszy pomysł - zastanowić się następnym razem zanim rzuci się propozycję z super restrykcjami dla wszystkich. Bo forum to duża społeczność, bardzo różnych ludzi.

 

Propozycje są od tego, by je proponować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja proponuje odpuścić temat poprawności językowej, a zwłaszcza interpunkcji, wymienianie wszystkich argumentów jest bez sensu dlatego podam tylko kilka. 
1. Nie jest to forum językoznawcze a satelitarne. 
2. Na forum mogą trafić obcokrajowcy dla których głównym celem będzie uzyskanie pomocy, a nie przestrzeganie interpunkcji 
3. Na forum mogą trafić osoby z różnego typu niepełnosprawnością dla których niezwykle trudna jest komunikacja sama w sobie a reguły interpunkcji czy ortografii to już zupełna abstrakcja. 
4 Ortografia i interpunkcja w żaden sposób nie wpływa na czytelność  i jasność przekazywanych informacji a jest jedynie kwestią estetyczną. 
5 Odkąd dostałem bana na 7 dni zamiast efektywnie i szybko pomagać zastanawiam się czy dobrze wstawiłem przecinek..... chyba nie o to tu chodzi.     

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, _Artek_ napisał:

Ortografia i interpunkcja w żaden sposób nie wpływa na czytelność  i jasność przekazywanych informacji a jest jedynie kwestią estetyczną. 

 

Oczywiście, że wpływa na czytelność. Jeden czy dwa błędy nie, ale jak coś napisane jest ciągiem, małymi literami, bez znaków interpunkcyjnych, to staje się to wówczas niezrozumiałe.

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, grreg2084 napisał:

... A to tym bardziej potwierdza, że zmiana została słusznie wprowadzona (póki co bardzo niewielkie grono forumowiczów czepia się tego limitu czasowego, choć regularnie wypowiada się tutaj wiele osób).

Nic niczego nie potwierdza. 90% userów nawet nie wie, że taka zmiana nastała. 

 

1 godzinę temu, dvbtowiec napisał:

...Kilka osób zgłosiło pomysł, z racji własnych doświadczeń i kłótni z innymi użytkownikami, a karzemy wszystkich. Uważasz że to uczciwe?

Nie kilka osób zgłosiło, a jedna. Jeśli chodzi o te 5 minut. Za chwilę przychylono się do tego pomysłu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...