Skocz do zawartości

tomx
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy to takie istotne, że ludzie mają problem z wymową obcych nazwisk? Nie każdy jest językowym ekspertem. Np. ja też mam obco-brzmiące nazwisko i prawie zawsze ludzie mają problemy z poprawnym zapisem, jeśli im nie powiem jak. :P

Bo chodzi o komentatorów TVP, którzy są beznadziejni i już. Gdy błyszczą ubóstwiani przez niektórych komentatorzy nC+/Polsatu/innej stacji, nikt na forum nie napisze o tym ani słowa ;)

 

Błędy w nazwiskach można przeboleć, gorzej jak komentator nie ogarnia wydarzeń na boisku. Tym się należy martwic, a nie de Brujnami, Brejnami i Bryjnami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wymową nie da się wszystkim przypasować. Pamiętacie aferę, kiedy na SportKlubie Bartłomiej Rabij - zupełnie słusznie, wystarczy sprawdzić w translatorze googla - wymawiał nazwisko Alvesa "Alwis"? Wszyscy pękali ze śmiechu, "co za wariat", "gość chce na siebie zwrócić uwagę" itd. itp. Wymawiałby "Alwesz" - znalazłby się purysta, który miałby pretensje, że nie "Alwis". Tak samo byłoby, gdyby Solskjaera ktoś zaczął poprawnie nazywać "Sulszarem" czy Kallstroema "Sielstremem" (w uproszczeniu). Nie można wymagać, że komentatorzy będą omnibusami, znającymi wszystkie języki świata i zgłębią tajniki koreańskiego i perskiego.

 

Z drugiej jednak strony, jest pewne minimum. Oczekuję, że nawet niemówiący po hiszpańsku komentator będzie wiedział, że podwójne "ll" w hiszpańskim czyta się jak "j" i że podobnej zasady nie ma w języku francuskim (vide Lloris), bo to wynika z jakiejś tam wiedzy ogólnej i wyczucia językowego.

 

Ale i to nie jest najgorsze, mylić się jest rzeczą ludzką. Wiecie co jest dla mnie najgorsze? To, że gdyby Szpakowski regularnie oglądał mecze lig europejskich - co jest jego obowiązkiem jako komentatora, a już tym bardziej komentatora, będącego de facto największą postacią komentatorki w kraju, gdzie piłka nożna jest sportem najpopularniejszym - nie popełniałby takich błędów, bo słyszałby jak nazwisko nieszczęsnego Cabaye'a wymawiają Tomasz Smokowski czy Rafał Dębiński, którzy francuski znają na poziomie native speakerów. Ja nie znam francuskiego i być może też wymawiałbym "Kabaje", ale osłuchałem się, obejrzałem parę spotkań i wiem. NIE JEST PROBLEMEM NIEZNAJOMOŚĆ WSZYSTKICH JĘZYKÓW ANI ZASAD WYMOWY, PROBLEMEM JEST BRAK ORIENTACJI W ŚWIATOWEJ PIŁCE, bo to z niej u Szpaka wynikają inne kwiatki, natury merytorycznej, takie jak to, że Valbuena jest perspektywiczny itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, bez kitu. Wiekszosc tych komentatorow na czele z Panem Szpakowskim na oczy polowy zawodnikow nie widziala i nie kompletnie nie orientuje sie gdzie graja aktualnie, to jakas paranoja - oni w ogole chyba pilki nie ogladaja, poza meczami ktore sami komentuja - przypuszczam, ze przed MS o Jamesie Rodriguezie pojecia nie mieli. Wszystkie wpadki typu MirallEs, KabajE, Dzejms zamiast Hames, Alderwileidifeld (mam na mysli kompletny belkot), epickie odczytanie skladu Iranu przez Pana Szpakowskiego (wymyslone nazwiska, pilkarze, ktorzy nie istnieja) - o prawidlowa wymowe nazwisk koreanskich sie nie czepiam, przyjmijmy, ze to dosyc "egzotyczny" kraj dla Polakow, chociaz nie ukrywam, ze mogli zalatwic kogos, kto orientuje sie w klimacie pilki azjatyckiej, np. Tomasza Lacha. Ja sam interesuje sie sportem (szczegolnie pilka nozna) w Azji, zrobilem miesiac temu jezyk koreanski na poziom A1 i nie mialem problemow z komentowaniem meczow Korei w TSG TV (kto gdzie gra albo gdzie przeszedl w tym okienku transferowym, prawidlowa wymowa nazwiska i do tego krotki opis kariery), jestem przekonany, ze moj komentarz jesli chodzi o druzyne Korei stal na wyzszym poziome niz TVP, co do meczow z udzialem innych druzyn nie oceniam, bo sie po prostu nie interesuje tak bardzo. Wystarczy ogladac AFC CL, ligi krajowe i czytac duzo informacji.

 

Poza tym sa strony z nagrana wymowa nazwisk pilkarzy, mogli tam chociaz zajrzec, jezeli nie chcieli sciagac Pana Tomasza Lacha z Eurosportu :/

 

 

 

Przecież te nazwiska Irańskie są bardzo trudne, więc ja bym o to się nie czepiał. A o to czy byś skomentował to lepiej to nawet nie wiem czy ppowinniśmy się wypowiadać, bo to oczywiste, że ludzie z TVP komentują lepiej Od większości na forum (no chyba, ze wsrod nas jest jakis Smokowski czy inny Borek). Mam na myśli przynajmniej sam komentarz, bo akurat wymowa nazwisk to inna sprawa, bo Ty znasz np.koreański.

O te nazwiska bym się nie czepiał, bo w Kolumbii mówią i Hames i Dżejms. Yepes powinno się czttac Dżepes, Zawacki tak przeczytał i został skarcony. A kto z Was wiedział, że Recife czyta się Hisifi? Raczej nikt ;)

 

Jak już mamy narzekać to na poziom emocji i wiedzę, nazwiska zostawmy.

 

 

Ktoś pisał o Szpakowskim, ze skomentuje oba polfinaly. Ludzie czy Wy czytacie poprzednie posty? Potwierdzone info - Szpaku skomentuje JEDEN półfinał. @wislok fajnie napisał, chyba tylko pacan mógł napisać, że Szpaku sobie wybiera mecze. Przecież plan jest ustawiony od dwóch miesięcy, komentatorzy muszą wiedzieć gdzie jechać itp. Wievie jaki [beep] byłby jakby mieli wybierać sobie mecze dwa dni przed nim? ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo jest szefem i może robić co chce...

Ale czy tym szefem powinien być to inna sprawa.

 

Moim zdaniem postępuje nieuczciwie wobec innych pracownikow, którzy pracują ciężko, a pózniej pojawia się boss i to on wskakuje na salony udając że sam wykonał całą prace. Dodatkowo jest nieprzygotowany. WSTYD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie moge, znowu lekcja historii - madrza sie, szczegolnie Szczeplek ze wszystkimi szczegolami, ktorych wyczul sie na pamiec chyba, jak oni mnie denerwuja - kogo to obchodzi co sie dzialo 40 lat? To byla zupelnie inna pilka, nawet nie ma czego porownywac, poza tym mam 20 lat, a widzialem te stare akcje i materialy miliony razy ... Powinni mowic o tym co sie dzieje teraz, te studia przypominaja odcinki "historii futbolu", jakas kryptoreklama czy cos?

 

Co do TSG TV - Ja nic nie poradze, ze podczas transmisji nie ma dzwieku. Znam sie na pilce francuskiej i azjatyckiej, do tego dochodzi niemiecka - i ograniczam sie tylko do komentowania meczow z udzialem tych zespolow. Naprawde sadzicie, ze mozna wygryzc tych komentatorow w jakikolwiek sposob z CP czy TVP? Oni tam kompletnie nie patrza na mlodziez - jestem przekonany, ze wiekszosc tych komentatorow, nie napisala by wystarczajaco dobrze matury rozszerzonej z jezyka polskiego (oni maja problem z poprawnym skladaniem zdan i wypowiadaniem sie po polsku, tylko ciagle "aaa, eee, yyy" ...), aby dostac sie na studia dziennikarskie (WOS z historia pewnie by im dobrze poszly).

 

Laskowski z TVP i Borek z Polsatu to sa ewenementy tych stacji akurat, reszta to ich zupelne przeciwienstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś tu pisał czemu przeszkadza komuś wymowa nazwisk. Już odpowiadam. Mi przeszkadza, ponieważ w TVP nie ma ani jednej poprawnie zrealizowanej transmisji w całej rozciągliwości. Laskowski, który uczył się dobrego komentarza w C+(kto wie co by było gdyby został w TVP wcześniej) to nie powód do poprawy wizerunku. Poziom Polsatu, czy Canal+ nie do doścignięcia. Tam głównie młody zespół, skory do nauki z kilkoma doświadczonymi ludźmi. Jak się Borek, czy Twarowski pomyli z wymową nazwiska to zastąpi to inną kwestią która zaskoczy i doda smaczku poziomowi widowiska. Bez lania wody potrafią powiedzieć, że coś nie gra, a nie cukrować najgorszym spotkaniom. I eksperci jak Ulatowski, który rozwalił chyba każdą prowadzoną przez siebie drużynę. Miał ktoś rację, że chyba na złość Laskowskiemu go dali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie dobrze, że Szaranowicz wrócił z Brazylii i jest w studiu, bo zobaczy te wpadki realizacyjne, brak płynności w meczach itp. Jest jakaś minimalna szansa, że się coś poprawi. Bo przeważnie właśnie Szaranowicza nie było w Polsce w czasie IO czy tych MŚ, więc nawet nie widział jak wyglądają te imprezy w TVP, a teraz jak jest na miejscu to zobaczy co się tu wyprawia.

 

Oczywiście jak zwykle Szpaka ledwo słychać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory, ale dla mnie marnowanie publicznych pieniędzy się nie podoba.

Nie ma miejsca dla takich ludzi w spółkach państwowych. Wydawanie pieniądzy na własne, podkreślam osobiste przyjemności jest nie na miejscu.

 

No i niestety mecze komentuje jeden z najgorszych komentatorów Szpaq. Jak myślicie ile minut mu zajmie dzisiejsza przemowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego materiały sport.tvp.pl nie działają na operze?? Najpierw nic nie chciało się załadować , następnie same reklamy i błąd nr 80. Tylko,że ja mam nowy system oeracyjny i raczej żadnych blokujących programów nie mam, bo niemal nic nie mam.

Skąd wiecie,że był w Brazylii?? Tak napisał jeden z użytkowników jedynie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Szaranowicza - zawodzi jako szef sportu, ale od strony dziennikarskiej jest znakomity! Powiedzcie mi, kto ma jeszcze tak wyśmienity sposób narracji? Wczoraj, do "Wiadomości sportowych", zrobił materiał o Neymarze. Prawie mi szczęka nie opadła z wrażenia. O co najmniej trzy długości wyprzedza resztę kolegów z działu informacyjnego. Można go nie lubić, można nazywać go "betonem telewizyjnym", lecz umiejętności to on posiada wysokie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Skończcie proszę już z tą nagonką na Szaranowicza i Szpakowskiego, bo to się robi nudne. A czy Włodek sobie pojechał do Brazylii to już jego sprawa i może sobie robić co chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...