Skocz do zawartości

tomx
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anonymous

Mimo wszystko z tych wszystkich komentatorów piłki nożnej w TVP według mnie tylko Laskowski jest lepszy od Szpakowskiego. Nie cierpię za to Iwańskiego i cieszę się, że już zakończył komentowanie na mundialu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cztery ćwierćfinały i oczywiście kto skomentuje 2 z nich? Szpakowski. Nawet każdy ćwierćfinał w studiu poprowadzi czterech różnych prezenterów, ale dla Szpakowskiego dwa mecze się należą. Jakby mógł to by jeszcze wziął oba półfinały.

 

https://satkurier.pl/news/102605/507-14- ... w-tvp.html

 

Kradzież komentarzy? Jeszcze się z czymś takim nie spotkałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko z tych wszystkich komentatorów piłki nożnej w TVP według mnie tylko Laskowski jest lepszy od Szpakowskiego. Nie cierpię za to Iwańskiego i cieszę się, że już zakończył komentowanie na mundialu.

 

Czemu nie lubisz Iwanskiego? Ma duzo emocji, wiedze.... Glos fajny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Nie lubię Iwańskiego, bo jest jakiś sztuczny i wydaje się przemądrzały. Wiedzą i przygotowaniem bije na łeb Szpaka, ale ja na to słuchając komentarza zwracam mniejszą uwagę. Niedawno tutaj opublikowałem swój subiektywny oczywiście ranking komentatorów TVP podczas mundialu, mogę jeszcze raz zapodać:

 

1. Jacek Laskowski

2. Dariusz Szpakowski

3. Michał Zawacki

4. Tomasz Jasina

5. Sławomir Kwiatkowski

6. Jacek Jońca

7. Maciej Iwański

 

Z eskpertów, którzy współkomentowali najlepszy jest według mnie Andrzej Strejlau, później Jacek Zieliński, Grzegorz Mielcarski, Marcin Żewłaków. Gdzieś pomiędzy nimi jeszcze Jacek Magiera, Radosław Gilewicz, a najgorsi uważam Kamil Kosowski i Rafał Ulatowski. Szkoda, że zabrakło Andrzeja Juskowiaka, bo jego też lubię. Z kolei dobrze, że zabrakło Mirosława Trzeciaka, bo jego ciężko słuchać. Zastanawia mnie jeszcze gdzie się podział Włodzimierz Lubański.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mielcarski powinien mieć przydomek powtórka. W każdym meczu czeka na powtórkę by orzec czy sędzia się pomylił czy nie. Wydaje mi się ze był spalony. Poczekajmy na powtórkę. Leci powtórka, stopklatka, wyrysowana linia i pan ekspert mówi Ewidentny spalony. Dobrze że nie padła bramka bo sędzia wypaczyłby wynik meczu. Albo poczekajmy na powtórkę bo wydaje mi się że nie było faulu. I tak w kółko z tymi powtórkami i w kółko krytyka sędziów. No kto jak kto ale były piłkarz chyba powinien rozumieć sędziów. Gdyby mieli możliwość tak jak pan ekspert zobaczenia powtórki nie popełnialiby błędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście spodziewam się, że Szpakowski nie będzie komentował dwóch półfinałów, aż strach pomyśleć,ale zapowiadają się dwa klasyki MŚ i pewnie Szpaku chciałby je oba skomentować. Osobiście jednak liczę, że tak się nie stanie :)

Półfinał Brazylia - Niemcy powinien skomentować Laskowski, który jak już ktoś tutaj napisał często komentuje mecze Brazylii i na logikę to on ten mecz skomentuje. Zresztą Darek Sz. często komentuje mecze Argentyny i to on zapewne skomentuje popisy Biblii, MarszczeRano oraz Maradony w starciu z Oranje już bez Kojta (czy jak on go wymawiał w przeszłości) ale i tak kilka rodzynków i nowych zawodników Szpaku znajdzie :)

Finał i mecz o 3 miejsce wydaje się dość łatwe do rozszyfrowania :/

 

PS: Jako, że Mistrzostwa Świata się kończą oto mój ranking komentatorów i ekspertów:

Komentatorzy:

1. Jacek Laskowski

2. Dariusz Szpakowski (mimo jego błędów i aroganci ciężko znaleźć mu konkurenta co jednak nie świadczy o wysokim poziomie TVP pod tym względem)

3. Maciej Iwański (ma głos i warunki jest niby dobrze przygotowany ale czegoś tutaj po prostu brakuje)

4. Tomasz Jasina (brak głosu i warunków co od razu stawia go na ostatnim miejscu, mimo, że wiedza jako taka jest)

....

komentatorzy którzy komentowali z Warszawy oddzielnie bowiem inaczej komentuje się ze stadionu a inaczej z dziupli

5. Michał Zawacki (szkoda, że to nie jego wysłali, bo od razu w rankingu byłyby wyżej, a tak musiał kisić się w dziupli w Warszawie)

6. Jacek Jońca (zdecydowanie najsłabsza postać tego mundialu, nie dość, że brakuje mu warunków to jeszcze wiedzy i to tego śmiechy i chichy w jego wykonaniu)

-. Sławomir Kwiatkowski (jako, że komentował mecze głownie po północy i to te słabszy nie miałem okazji go posłuchać dlatego nie jest klasyfikowany).

 

Eksperci (tutaj już bez podziałów, bo całość naprawdę słabo wyglądała)

1. Kamil Kosowski ( może dla wielu zaskoczenie ale według mnie duży postęp w porównaniu do tego co prezentuje w nc+, a może po prostu przy słabym Jasinie Kosowski wyglądał naprawdę dobrze i dla mnie chyba jako jedyny ekspert na plus).

2-3. Marcin Żewłakow i Jacek Zieliński,

4. Radosław Gilewicz

5. Grzegorz Mielcarski (po tym Mundialu widać dlaczego Mielcarski raczej nie jest topowym ekspertem nc+ i to nie jego wysyła się na finał LM jako współkomentator).

6. Rafał Ulatowski (zawsze mnie śmieszą trenerzy, którzy nic nie osiągnęli, ba Ulatowski z ostatnich dwóch klubów został wyrzucony, bo jego drużyny zajmowały ostatnie miejsca w lidze tj. Bełchatów i Miedź a w tv jako ekspert mówią o niuansach gry w piłkę, jaką taktykę przyjmą czy jak powinni ustawić swoją drużyną van Gaal czy Scolari. Ponadto oprócz głosu to naprawdę nic ciekawe do transmisji nie wnosi (podobnie jak Mielcarski). Wydaje mi się, że Laskowskiemu chyba na złość w tvp robią dając jako współkomentatora właśnie taką osobę. O niebo lepiej wyglądałoby to gdyby Laskowski komentował solo, lub z Kosowskim :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda moim zdaniem powinien być w miarę równy podział,tak jak w 1/8 gdzie wszyscy skomentowali po 2 spotkania, tak w 1/4 powinno być po 1 spotkaniu dla każdego,no i ostatnie cztery mecze dla każdego po 1. To jest tak jak Szpaku nie komentuje to mówią,że leń, jak komentuje to znowu głosy,że komentuje. Naprawdę nie dogodzisz. Szpaku jest jaki jest,ale duet mi się podoba z Mielcarskim. Laskowski zdecydowanie najlepszy. Natomiast mnie od dawna irytuje Iwański. Przy każdej okazji mówił,że Mundial w TVP - Czy to studio LM czy inna okazja. Tak jakby ludzie nie wiedzieli. Najlepsze to było to jak podczas EURO2012 podkreślał to na każdym meczu tak jakby nagle ludzie mieli szukać tych spotkań na TVN czy Polsacie. Nie wiem czy ktoś wreszcie mu szepnął,że to jest irytujące bo teraz nie słyszałem,żeby na Mundialu już tak mówił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja pokuszę się o ocenę. Zostało jeszcze parę meczów, ale nie sądzę, żeby zdarzyło się coś, co zmieni moją pozytywną ocenę Laskowskiego i negatywną ocenę Szpaka...

 

Komentatorzy:

1. Jacek Laskowski 10/10. Oczywiście bezkonkurencyjny nr 1. Że pod względem merytoryki jest lepszy od całej reszty komentatorów TVP - to było jasne, ale dla mnie to właśnie Laska, a nie, jak powszechnie się uważa, Szpak, najlepiej buduje emocje. Podkręca śrubkę od samego początku, a jednocześnie nie przesadza, nie wpada w ekstatyczne okrzyki. Kiedy komentował mecze Brazylii - miałem ciary. Jasne, można by mu wytknąć jakieś drobne wpadki, zdarzyła się parę razy zła ocena sytuacji boiskowej czy pomylenie zawodników, ale to absolutnie wkalkulowane w komentarz. Takiej formy nie miał chyba nawet na Euro 2012, ani też za pracy w Canale+.

2. Michał Zawacki 7/10. Pozycja wysoka, ale mimo wszystko rozczarowanie. Cenię go jako komentatora od czasów gdy w sezonie 2008/2009 komentował Lecha w Pucharze UEFA, ale uważam, że to była - w porównaniu do MŚ 2010 i Euro 2012 - jego najsłabsza impreza. Może to wynikać z dwóch rzeczy - komentowania z Warszawy (uważam, że zawsze przekłada się to na jakość) i tego, że w przeciągu ostatniego roku komentował bardzo niewiele - głównie piłkę kobiecą i młodzieżową na Eurosporcie. Było w porządku, ale trochę za często zdarzały mu się wpadki (sam często się przyznawał, oglądając powtórkę: "przepraszam, to był X"). No i trochę śmiesznie wypadł, kiedy silił się na amerykański akcent przy komentowaniu meczu USA-Ghana, bo potem mu wychodziły różne kwiatki (np. jak wymówił Herthę Berlin z amerykańska :D). Mimo to - dobrze, że wrócił do TVP, nawet jeśli to był jednorazowy powrót.

3. Maciej Iwański 6.5/10. Nie rozumiem aż takiej nagonki na tego komentatora. Owszem, bywa irytujący, momentami nawet bardzo, bo jest w swojej artykulacji, akcentowaniu, modulacji głosu, a także w swoich emocjach trochę sztuczny, przynajmniej sprawia takie wrażenie. Poczucie humoru też raczej "sucharowe". Ale merytorycznie naprawdę wypada przyzwoicie, nie gada głupot, nie ma rażących wpadek. Sprawny, solidny komentator, choć zupełnie nie z mojej bajki.

4. Dariusz Szpakowski 5.5/10. Z roku na rok jest coraz gorzej. Ta "piątka" to już jest granica mojej wytrzymałości. Nie chodzi tu nawet o nazywanie Messiego Maradoną, to po prostu lapsus, czasem coś się takiego w głowie uroi (choć takich spektakularnych wpadek nie ma - na jakieś 50 osób trudniących się zawodowo komentatorką piłki - absolutnie nikt). Świetny głos i jakiś tam, coraz bardziej irracjonalny, sentyment to jedyne atuty Szpaka, który powstrzymują mnie przed włączaniem "mute" na pilocie. Świetne budowanie emocji? 10 lat temu tak, teraz potrafi zamulać jak Jasina, serio, brak mu już tego poweru. No i największy zarzut: słaba orientacja w meandrach światowej piłki. Coś tam kojarzy - zwłaszcza z meczów które komentował - ale to straszne, że finał MŚ skomentuje człowiek, od którego lepiej orientują się w piłce TYSIĄCE kibiców. Bajdurzenie, że przed Valbueną (30 lat!) jeszcze wielka przyszłość to nie głupia wpadka, tylko wyraz braku tej orientacji. Podobnych kompromitacji jest co najmniej kilka w każdej transmisji. "MirallES" potwórzone kilka razy to nie przejęzyczenie, to dowód, że wcześniej za bardzo o nim nie słyszał. Nie spędza godzin w weekendy przed Canalem+, oglądając ligi zagraniczne, jak robią to tysiące kibiców. No i wymowa nazwisk - ja jestem tu akurat BARDZO liberalny, bo wiem, że ciężko jest utrafić, bo czasem powszechnie przyjęta wymowa jest niepoprawna, ale "Joris" i "Kabaje"... serio?... trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść. Ale na to się nie zanosi.

5. Tomasz Jasina 5/10. Ujdzie w tłoku. Potrafi spiąć się na wielkie imprezy i wykazać choć trochę emocji. Gdy komentuje inne mecze, np. polskie kluby w europejskich pucharach, jest pod tym względzie dramatycznie. Merytoryka - raczej bez wpadek, ale łatwo ich uniknąć, kiedy gada się banały. Nie dowiedziałem się od niego niczego ciekawego, a tego oczekuję od komentatora, zwłaszcza tego, który komentuje z Brazylii. Trafiło mu się parę świetnych widowisk, w tych nudniejszych - tylko potęgował nudę. Zdumiewające jest dla mnie, że gość, który karierę piłkarską ma bogatszą od któregokolwiek komentatorów (ponad 100 występów w Ekstraklasie, przygoda z piłką we Francji) kompletnie nie robi z tego użytku. Rosłoń ma dorobek znacznie słabszy od Jasiny, a lepiej czyta grę, wczuwa się w sytuację boiskową, potrafi to wszystko zrozumieć.

6. Sławomir Kwiatkowski 4/10. Nuuuuuda. Komentując o północy koncertowo usypiał. Ale zważywszy, że przedtem komentował praktycznie tylko skróty LM, jakiś futsal czy beach soccer, mogło być gorzej.

7. Jacek Jońca 2/10. Żenujący komentarz. Nie będę uzasadniał, bo każdy to słyszy. Nie spotkałem jeszcze ani jednej osoby, której komentarz JJ by się podobał.

 

Eksperci:

1. Grzegorz Mielcarski 7.5/10. Trochę mnie rozczarowuje. Przytuła czy Murawski, tak krytykowani przy okazji LM, mają 100 razy większą wiedzę o światowej piłce niż Mielcar, i jego braki wychodzą na tym mundialu. Poza tym jest jednak bardzo w porządku, fajnie potrafi wyłuskać charakterystyczne cechy dla stylu gry drużyny, ocenić jej wady i zalety, a nie tylko opowiadać o każdym zagraniu z osobna. Ekspert nie ma ciągle mówić, że ktoś krzywo kopnął piłkę czy źle podał, tylko zauważać że defensywni pomocnicy słabo współpracują z obrońcami.

2. Radosław Gilewicz 7/10. Bardzo solidnie, dobrze się go słucha.

3. Jacek Zieliński 6.5/10. Dobrze przygotowany do transmisji, ciekawie mówi, czasem trochę banalnie, ale ok. Z duetu z Jońcą tylko jego dało się słuchać. Na minus słaby głos.

4-6. Marcin Żewłakow 6/10. Bywa drażniący jak Iwański, ale jest inteligentny i dowcipny, bardzo dobrze mówi po polsku.

Andrzej Strejlau 6/10. Specyficzny, "diagonalne podania" to klasyka. Trochę śmieszny, ale jest w porządku.

Jacek Magiera 6/10. Trudno mi ocenić, bo słyszałem go raz; wydawało się ok.

7. Kamil Kosowski 5.5/10. Lepiej niż w nc+, ale i tak słabo. Starał się, przygotowywał do transmisji ale chyba po prostu nie ma do tego "drygu"

8. Rafał Ulatowski 3/10. Strasznie irytujący. Szkoda, że psuł komentarz Laskowskiego. Utarte frazy, momentami jakieś nie za mądre uwagi, słaby głos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

No właśnie, Iwański mnie też zawsze irytował tym, o czym wspomniał wislok. Zresztą wciąż mnie irytuje jak go słyszę, bo wydaje się jakiś sztuczny i przemądrzały. Nawet Jońca, który komentuje jakoś ospale i zamula, to znacznie mniej mnie wkurza niż Iwański. Na mundialu sytuację ratował Żewłakow, którego mi się fajnie słucha. Inaczej najlepiej by było wyciszyć kanał centralny i oglądać bez komentarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż dziwne że nikt tu tego nie napisał, ale od zeszłego wtorku (a przynajmniej wtedy to zauważyłem) relacje na TVP Sport w końcu wyglądają tak jak przystało na kanał płatny. Przez większość MŚ na TVP Sport można było zobaczyć mniej niż na TVP 1/2 - przede wszystkim rzucało się w oczy żenująco ucinane studio. Tymczasem od wtorkowego meczu Argentyna-Szwajcaria sytuacja się trochę odwróciła. Na TVP Sport jest obraz ze stadionu już parę minut przed wejściem na antenę TVP 1/2, czasami nawet komentatorzy zaczynają mówić specjalnie "dla widzów TVP Sport". To samo jest w przerwie meczu, podczas gdy na TVP 1/2 lecą reklamy, komentatorzy jeszcze coś tam podsumują na TVP Sport. Reklama przed studiem trwa raptem 3 minuty, wejście jest na czas. Niestety teraz studio jest wyraźnie krótsze niż podczas fazy grupowej mundialu, a rolę anteny reklamowej przejęły trochę ogólnodostępne kanały TVP. Na TVP Sport jest juź bardzo OK.

 

Co do komentatorów, przypomniało mi się jak podczas jednego z meczów Belgów Iwański powiedział, że belgijscy komentatorzy wymawiają "de brejn", a nie "de brujn". Szpakowski przerósł moje najśmielsze oczekiwania i wymawiał "de brajne" ;) Niestety na tych MŚ wypada moim zdaniem kiepsko, szkoda że Laskowski nie dostał finału bo jest bez porównania lepszy.

 

Iwańskiego będę bronił, zresztą dla mnie zawsze był w czołówce wśród komentatorów w TVP. Głos odpowiedni, merytorycznie przygotowany, z poczuciem humoru, potrafi stworzyć emocje. Nie wiem jak któryś z kolegów wyżej mógł go ocenić niżej niż Jońcę czy Kwiatkowskiego... to chyba istna złośliwość ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś pisał o półfinałach...Jeden skomentuje Laskowski, drugi Szpaku. Final Darek, a mecz o 3.miejsce Jacek ;)

 

Tak czy siak, eksperci chyba lepsi w Warszawie od tych w Brazylii. Ulatowski świetnie czuje gre i oddaje emoxje, to jest jego wielkim plusem. Mielcarski (razem ze Szpakowskim) mają plusa ode mnie, że nie drą mordy przy golach, tylko dają ZAWSZE wysłuchać trybun. Kosowski o wiele lepszy niż w nc+, pewny siebie, emocje...to pewnie kwestia bycia na stadionie. Marcin Żewłakow jest spoko, generalnie jest wiedza, ale jakoś się nie wyróżnia. Podalem plusy, bo minusów jest o wiele więcej

 

 

A eksperci w Wawie super. Strejlau - świetny komentarz zastępczy przy paru meczach + znakomite występy w studio. Jacek Magiera jak najbardziej na plus, podobnie Jacek Zieliński. Rdek Gilewicz tez fajnie, tylko troszkę słabiej oddaje emocje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo oczywiście przed MŚ świata nikt nie znał zawodnika, który w Porto już błyszczał a przed poprzednim sezonem został kupiony do Monaco za drobne 40 MLN i tak to już w ogóle był gwiazdą. Oczywiście wszystkim to umknęło (komentantorom), więc jak pierwszy mecz rozegrał dobry to musieli się douczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i chyba w pierwszym meczu to nazywano go jeszcze Rodriguez. Zapamiętałem bo komentator mówi o Rodriguezie a gościu przy piłce ma na koszulce James. W sumie to nie ma co się czepiać wymowy. Komentatorzy brytyjscy czy niemieccy raczej nie starają się wypowiadać poprawnie nazwisk obcokrajowców. A zwłaszcza Francuzi. No chyba że ktoś już jest bardzo znany to wtedy się już męczą. Tak było z Kwiatkowskim. Rok temu, kiedy dopiero wkraczał na piedestał kolarstwa często słyszałem o fiatkowskim albo jakimś katkowskim :) Teraz już w miarę normalnie mówią że to Kwiatkowski. Albo inny kolarz, białoruski. Siwcow wszędzie jest nazywany Sioutsou.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak dzisiejszy mecz skomentuje Pan Darek, widocznie to on sobie wybiera który mecz będzie robił i wyszło mu, że ciekawszy jest ten dzisiejszy. Trochę to dziwne, bo wydawało mi się, że naturalnym kandydatem do tego spotkania jest Laskowski ale trudno, mam nadzieje, że jutro nie rozczaruję się rozpiską i nie zobaczę, że Pan Darek i drugi półfinał komentuje.

 

Warto również zwrócić uwagę, że prowadzącym studio jest dziś pan Włodek Szaranowicz, który jeszcze żadnego studia nie prowadził. Ale jak kiedyś powiedział (w odniesieniu do MŚ w skokach) najważniejsze eventy musi robić on, bo jego doświadczenie jest tutaj nie do zastąpienia! A gośćmi będą panowie Engel, Piechniczek i Żewłakow. Jak widzimy w TVP czas się zatrzymał dawno temu i gdyby nie Żewłakow to dziś same dziadki by w studio siedziały + Szpak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, bez kitu. Wiekszosc tych komentatorow na czele z Panem Szpakowskim na oczy polowy zawodnikow nie widziala i nie kompletnie nie orientuje sie gdzie graja aktualnie, to jakas paranoja - oni w ogole chyba pilki nie ogladaja, poza meczami ktore sami komentuja - przypuszczam, ze przed MS o Jamesie Rodriguezie pojecia nie mieli. Wszystkie wpadki typu MirallEs, KabajE, Dzejms zamiast Hames, Alderwileidifeld (mam na mysli kompletny belkot), epickie odczytanie skladu Iranu przez Pana Szpakowskiego (wymyslone nazwiska, pilkarze, ktorzy nie istnieja) - o prawidlowa wymowe nazwisk koreanskich sie nie czepiam, przyjmijmy, ze to dosyc "egzotyczny" kraj dla Polakow, chociaz nie ukrywam, ze mogli zalatwic kogos, kto orientuje sie w klimacie pilki azjatyckiej, np. Tomasza Lacha. Ja sam interesuje sie sportem (szczegolnie pilka nozna) w Azji, zrobilem miesiac temu jezyk koreanski na poziom A1 i nie mialem problemow z komentowaniem meczow Korei w TSG TV (kto gdzie gra albo gdzie przeszedl w tym okienku transferowym, prawidlowa wymowa nazwiska i do tego krotki opis kariery), jestem przekonany, ze moj komentarz jesli chodzi o druzyne Korei stal na wyzszym poziome niz TVP, co do meczow z udzialem innych druzyn nie oceniam, bo sie po prostu nie interesuje tak bardzo. Wystarczy ogladac AFC CL, ligi krajowe i czytac duzo informacji.

 

Poza tym sa strony z nagrana wymowa nazwisk pilkarzy, mogli tam chociaz zajrzec, jezeli nie chcieli sciagac Pana Tomasza Lacha z Eurosportu :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Szpaku sam wybiera sobie mecze- może najpierw trzeba by wiedzieć jak funkcjonuje redakcja sportowa.. Podejrzewam,że komentatorzy mogli wiedzieć od dawna, które mecze skomentują (znaczy się skąd,nr spotkania),a to,że sportnaekranie uzyskuje te informacje kiedy uzyskuje to inna sprawa. Oba mecze zapowiadają się równie ciekawie.

UMkwatata nikt normalny nie wybierze transmisji bez obrazu z komentarzem studenta na MŚ dla poprawnej wymowy nazwiska czy jakieś ciekawostki. Zresztą zrozumcie jedną rzecz- ludzi, którzy oglądają po kilkadziesiąt meczów tygodniowo bo nie mają nic innego żywcem do roboty za wielu w tym kraju nie ma, zresztą to transmisja dla mas, więc im odpowiednia wymowa nazwiska Jamesa nie jest niezbędna :D

Inna sprawa,że zdarzało mi się słuchać komentarza robionego przez studentów i nie stał on na wysokim poziomie. TSG TV nie miałem okazji słuchać, więc nie oceniam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(wymyślone nazwiska, piłkarze, którzy nie istnieją)

Byłbym bardzo ostrożny w takich stwierdzeniach.

 

Oto przykład:

Hendrik Johannes Cruijff – holenderski piłkarz, a następnie trener piłkarski. Jeden z najwybitniejszych zawodników w historii futbolu, trzykrotny zdobywca Złotej Piłki (1971, 1973, 1974), największe sukcesy odnosił jako zawodnik Ajaksu Amsterdam, FC Barcelony i reprezentacji Holandii.

 

Ile zamieszania było zmienności w poprawnym wypowiadaniu jego nazwiska. Nawet komentatorzy holenderscy mieli z tym problem. Bo nie chciało się im iść do źródła. A już nie wspomnę o tych z całego świata.

 

W końcu:

 

Kiedy Cruijff zadebiutował, gazeta "De Sportkroniek" napisała jego nazwisko Kruyff, a "Het Parool" i "De Volkskrant" Kruijff.

Nico Scheepmaker w książce Hendrik Johannes, Fenomeen rozwiał problemy związane pisownią nazwiska. Wątpliwości dotyczą ligatury "ij" zamienianej na "y". Sam zawodnik w jednym z wywiadów powiedział nawet, że w prawidłowej wersji występuje "ÿ". Jego ojciec w paszporcie wpisaną miał wersję z "y", a matka pisała swoje nazwisko Cruijff-Draaijer. W amsterdamskich aktach urodzin i śmierci, pisownia jest jednoznaczna. 25 kwietnia 1947 urodził się Cruijff, Hendrik Johannes. W latach 70. zawodnik pisał swoje nazwisko Cruyff, tłumacząc to tym, że na angielskich i hiszpańskich maszynach do pisania nie ma ligatury 'ij'. Podobnie jest z nazwiskiem innego holenderskiego piłkarza Dirka Kuyta (właśc. Dirk Kuijt).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, którzy nie mają większych problemów w życiu, jakoś nie przeszkadza im niepoprawna wymowa polskich nazwisk w zagranicznych mediach np. Błaszczykowskiego,ale także chociażby Kubicy, który żadnym Kubiką nie jest przecież.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...