Skocz do zawartości

GieKa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Niech się w końcu zdecydują. Tylko dziś w Polsat News:

 

1) Wizyta Papieża na Malcie

2) 38. dzień wojny w Ukrainie.

 

Albo na Malcie i na Ukrainie, albo w Malcie i w Ukrainie. Bądźmy konsekwentni i nie czyńmy wyjątków. Całe lata mówiło się "na Ukrainie", a niedawno zapanowała moda na "w Ukrainie"; niektórzy tłumaczą, że mówienie "na Ukrainie" to brak szacunku wobec Ukraińców (skoro tak, to dlaczego nie szanujemy Maltańczyków?).

 

Zresztą, sam profesor Miodek kilka tygodni zmasakrował modę na "w Ukrainie", stwierdzając:

 

Zdecydowanie "na". I proszę się nie martwić tym, bo ja teraz słyszę: Litwa jest teraz samodzielnym państwem, Białoruś samodzielnym państwem, Ukraina samodzielnym państwem - powinniśmy przestać z tym "na" i mówimy "w". Nie, proszę pana. Odwieczna tradycja jest taka, że jeździmy do Urugwaju, do Paragwaju, do Argentyny, do Niemiec, do Portugalii, do Francji, do Hiszpanii. Ale od wieków jeździmy na Węgry, na Litwę, na Łotwę, na Białoruś i na Ukrainę. To jest tylko znakiem, proszę pana, właśnie tych odwiecznych relacji między nami. Chociaż muszę dopowiedzieć, że przyimek "na" wprowadza tutaj element takiej swojskości

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka tygodni temu ten wątek podejmowaliśmy w temacie dotyczącym samego naszego forum i powtórzę to, co tam napisałem. Jeśli chodzi o Ukrainę, poprawne są, według słownika PWN, obydwie formy, zarówno "w", jak i "na". Profesor Miodek ma taką opinię jak przedstawiłeś, ale zgodnie ze słownikiem nie ma tu problemu, by używać obydwóch form.

Zresztą tak jak sprawdziłem, to z Maltą jest podobnie, tylko po prostu bardziej się przyjęło "na", choć tu jest kwestia taka, że Malta to i państwo i wyspa i teoretycznie forma "na" sugeruje wyspę, a "w" - państwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też razi i to bardzo ta składnia. Jak zwykle "wychodzimy przed szereg" i chcemy być "bardziej papiescy niż sam Papież". Grubo ponad 50 lat mówiono "na Ukrainie", więc po co takie cyrki? Gdzie Rada Języka Polskiego? Jak zwykle milczy.

 

A co do tego:

W dniu 2.03.2022 o 21:05, Mateusz2006 napisał:

W Canal+ się odkodowali a w Orange nie.

Może czas przestać kodować się z satelity i MUX IV wraz z Wydarzeniami 24(FTA na MUX IV jest).

 

 

To już widać pierwsze efekty błędnie prowadzonej polityki dystrybucyjnej tych kanałów. Mój ojciec, który płacił regularnie od ponad 2 lat pakiet dodatkowy w TnK HD, tylko po to, żeby mieć TVN 24, przestał płacić od tego roku, ponieważ cytuję - "Są Wydarzenia 24. Super kanał, wiadomości co 0,5 godziny i za darmo, więc po co mam płacić?"

 

Dlatego właśnie również twierdzę, iż wzorem zachodnioeuropejskich kanałów TVN 24, PolSat News lub Wydarzenia 24 powinny być kanałami niekodowanymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, A&G napisał:

Mnie też razi i to bardzo ta składnia. Jak zwykle "wychodzimy przed szereg" i chcemy być "bardziej papiescy niż sam Papież". Grubo ponad 50 lat mówiono "na Ukrainie", więc po co takie cyrki? Gdzie Rada Języka Polskiego? Jak zwykle milczy.

Językoznawcy twierdzą, że obydwie formy są poprawne. 

Ci sami językoznawcy wyjaśniają skąd wzięło się "na". Tak mówiło się o krajach należących do byłego bloku ZSRR. 

Jak rozumiem Ukraińcom w obliczu agresji zależy na podkreśleniu swojej państwowości i powinniśmy to uszanować. 

Skoro obydwie formy są poprawne, to my nie narzucajmy innym jak mają mówić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, dvbtowiec napisał:

Ci sami językoznawcy wyjaśniają skąd wzięło się "na". Tak mówiło się o krajach należących do byłego bloku ZSRR. 

Jak rozumiem Ukraińcom w obliczu agresji zależy na podkreśleniu swojej państwowości i powinniśmy to uszanować. 

Skoro obydwie formy są poprawne, to my nie narzucajmy innym jak mają mówić. 

 

No nie tylko. Mówimy również: "NA" Słowacji.

To może się jeszcze wiązać z wielowiekowym brakiem niezależności państwowej Słowacji, która jest niepodległa w zasadzie dopiero od 1 stycznia 1993 r.

ALE.. Mówimy także "NA" Wegrzech, choć ten kraj istnieje (z przerwami, ale jednak) 1000 lat.

Tutaj słyszałem że forma "na" może także oznaczać uwidocznioną w tradycji przyjaźń pomiędzy narodami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...