Skocz do zawartości

DVB-T w Warszawie


sadownik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Odbiór stacjonarny - czyli porządna antena UHF na najlepiej dachu budynku :) Mam znajomego z Grodziska Mazowieckiego, który na przeciętnej antence ma idealny poziom sygnału, czyli te Twoje 40 km od PKiN nie powinno być problemem :) Zainteresuj się tą anteną - jest droga, ale bardzo dobrej jakości i naprawdę warto: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2680.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 kanałów w MPEG4AVC z DVB-T to maksimum jeśli chcemy, żeby te kanały jakoś wyglądały. Jeszcze jak każdy z tych kanałów będzie chciał nadawa Dolby 5.1, teletext i napisy zrobi się jeszcze ciaśniej. Jak wepchać jeszcze kanał HD to konfiguracja "1kanał HD+4 kanały SD" wymaga już kombinacji z multiplexerem. Pamiętajcie, że naziemnie jest dostępne pasmo tylko 24Mbit na kanał. Na satelicie, o ile mnie pamięć nie myli, transponder ma pojemność 33 Mbit w DVB-S i 53 Mbit w DVB-S2. Czyli słabo z tą pojemnością z "druciaka". Chcecie mieć multum kanałów i dużo HD? Tylko kabel cyfrowy i satelita. na DVB-T nie liczcie.

7 jest ok wiecej zrobi sie badziew jak na satelicie... Co do mnie to nie chce duzo kanalow HD. Ja chce kilka ale dobrych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka uwag a propos toczącej się dyskusji:

1) Oba nadajniki DVB-T w Warszawie tj. zarówno TVP jak i POT obsługiwane są przez firmę EMITEL - są w wykazie ich nadajników, na ich stronie w necie.

2) Wcześniej faktycznie było tam podane, że nadajnik TVP ma 1,35KW a POT 1,3KW ale teraz jest już napisane, iż mają równo po 1,3KW.

3) Co do zasięgu i mapek - moja miejscowość /Latowicz/ jest zaznaczona na wskazanej mapce zasięgu nadajnka TVP nieco powyżej prawego, dolnego rogu tejże mapki, w strefie, gdzie wg. mapki nie powinno być żadnego odboru, tymczasem ja sygnał z tego nadajnika odbierałem od dawna bez problemów /antena raczej marna - "siatka" z dosyć silnym wzmacniaczem/ - chociaż muszę przyznać, że ostatnio zaczęły się pewne problemy - może ma to związek z tym, iż moc nadajnika zmieniono faktycznie z 1,35KW na 1,3KW co przy odbiorze na granicy zasięgu może być istotne. Co do sygnału POT to mimo identycznej mocy nominalnej odbiornikowi nigdy nie udało się go nawet wykryć. Odległość od nadajnka to ok. 60km, czyli sporo jak na tak małą moc nadajnika, nawet cyfrowego. Antena jest niezbyt wysoko - ok. 6-7m nad powierzchnią ziemi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Ci zazdroszczę.

Ja dzisiaj przez cały dzień biegałem po dachu jak małpiszon i [beep]ąc anteną szukałem miejsca z trochę silniejszym sygnałem. :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Może to wina lasu przy którym mam wybudowaną chałupę ale oprócz radia na DVB-T nic nie złapałem, no kilka razy przez chwilę był obraz ale już bez dźwięku.

Wcześniej programy nadawane w mpeg2 odbierałem bez problemu.

Próbowałem z anteną pasmową typu yagi i siatkową, sprawdziłem kilka wzmacniaczy antenowych i [beep] blada.

 

DVB-Tm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wanderer – może poprawię Ci nastrój jeśli poinformuję, ze nie masz mi czego zazdrościć ponieważ:

1) Od czasu, gdy TVP przeszła na MPEG-4 odbierałem tylko dźwięk, bowiem nie mam jak na razie modułu z NP4.

2) Od czasu gdy TVP zmieniła w swoim sygnale modulację z dotychczasowej 16QAM na 64QAM kosztem zmniejszenia zasięgu /SAT KURIER podał tą informację w piątek/ nie odbieram już NIC :brawo:

 

 

Jak już pisałem nie mam zbyt wyrafinowanej technicznie anteny i nie jest ona zbyt wysoko umieszczona. Być może zastosowanie innej anteny i/lub umieszczenie jej wyżej byłoby pomocne ale ta wieczna tymczasowość testów zniechęca mnie na razie do w/w działań ;)

 

To, że są kłopoty z odbiorem u mnie w Latowiczu to da się zrozumieć /odległość - patrz mapka zasięgu/ ale, jak ktoś tak jak Ty ma problemy z odbiorem w Wiązownej to faktycznie musi być to irytujące :/

 

Podsumowując – wszystko zmierza chyba do tego, aby zasięg testowych nadajników DVB-T z PKiN ograniczył się do terenu Placu Defilad ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Mieszkam 50 km na północ od Warszawy. Odbiór TVP i POT bardzo dobry, nigdy nie mam problemów poza burzowymi dniami gdzie zakłócenia są nawet wtedy gdy u mnie nie ma śladu burzy, ale gdzieś w Polsce jest i zakłóca. TVP ma na pewno silniejszy sygnał niż POT co pokazuje pasek poziomu sygnału 80% dla TVP i 25-45% dla POT i praktyka. Mam DVB-T od grudnia, najpierw na Golden Interstarze 870 CRCI z Conax NP4, teraz na Thomsonie DTI2011 i nie mam problemów z odbiorem. Jeden warunek: bardzo dobrej jakości antena silnie kierunkowa umieszczona dość wysoko (u mnie na wysokości drugiego piętra). Lasy a nawet pojedyncze drzewa, bloki i inne przeszkody które znajdują się na lini antena-nadajnik zawsze będą powodować utratę sygnału. Jedynym wyjściem jest umieszczenie anteny ponad tymi przeszkodami; pecha ma ten kto ma wieżowiec po sąsiedzku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Jak podaje Emitel na swojej stronie:" w dniu dzisiejszym została uruchomiona emisja synchroniczna (SFN) multipleksu emitującego programy TVP z obiektów RTCN Warszawa/PKiN i RTCN Warszawa/Raszyn". Jednocześnie poszukują chętnych do pomiaru oglądalności, ale nie napisali, czy tylko z rejonu warszawskiego, czy z całej Polski. Pewnie zasięg w tej chwili znacznie się zwiększy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam,

mam do was pytanie.Znajoma chciałaby zainwestować w odbiornik dvb-t, jednak może ktoś wie, jak wygląda sytuacja z sygnałem dvb-t w okolicach Starego miasta a szczególnie w okolicach ul. Mostowej. Niby z tej mapki wynika, że odbiór sygnału jest możliwy z anteny wewnętrznej, ale z tego co wiem jest problem z odbiorem tv analogowej w tej okolicy, antena zewnętrzna niestety odpada jakakolwiek(takie wytyczne), kablówka tam niestety też nie dochodzi, to może będzie możliwe coś z odbioru kanałów dvb-t?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

- mam antene kierunkową ustawioną na ten nadajnik w Łazach(mieszkam praktycznie w lini prostej na wschód od tego nadajnika), do niedawna miałem tylko analog. Z racji na kierunek, nie mam absolutnie żadnego problemu z paczki od Emitela, zaś o POT(rozumiem, że to tylko z PKiN) mogę pomażyć.

Czy wiadomo, coś o tym by POT miało zamiar nadawania również z Łaz, albo z tego kierunku? Ewentualnie czy posiadają forum jak Emitel ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Prawdopodobnie z obydwu obiektów będzie prowadzony przekaz. Raszyn pełni rolę nadajnika o dużej mocy i pokrywa zasięgiem prawie całe Mazowsze. Nadajnik na PKiN to tylko doświetlenie małej mocy samej Warszawy bo w niektórych miejscach wysokie budynki i zakłócenia przemysłowe utrudniają odbiór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

Raszyn ma być nadajnikiem wysokiej mocy???

Nadal działa to testowo czy już oficjalnie śmiga??

bo... na Targówku poziom sygnału na kierunkowej Televes ze wzmacniaczem mam 1/3 ...

To ma być nadajnik na całe Mazowsze??

A w ogóle, tak na marginesie zapytam, ..., dociera ten sygnał choć by do np. Kozienic???

 

i z tym PKiN to koledzy chyba się mylą, bo... kierunkowe anteny i dobrej klasy mierniczek skierowane w PKiN tracą sygnał... więc, chyba raczej tam nic nie ma, co?

Przestawię w Raszyn i rośnie.... lecz gdy mam na PKiN to sygnał spada do 1/4 (Raszyn 1/3)

Coś kiepskie te Warszawskie DVBT

Pewnie będzie tak "dobre" jak Warszawskie "nowe" drogi... :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...