Skocz do zawartości

DVB-T w Warszawie


sadownik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wyczyny opiekunów emisji programów TVP Emitela z PKiN przekroczyły dziś granice dobrego smaku.

Wszystkie programy obecnie mają max 2Mbit (średnio 1,5), MPEG2 Null packet to już 9Mbit zmarnowanego pasma.

Dziwnym trafem "zrobiło się" tak po burzy.

Dosłownie jaja są teraz kwadratowe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emitel zmienił całkowicie bukiet programów na kanale 48 z PKiN.

Usunięto programy radiowe, a telewizyjne nadawane są teraz w MPEG4.

Testowanych jest 5 programów, są to TVP1, 2, 3 + powtórka TVP1 i 2

Bitrate 2,5 do 3Mbit.

Jakości obrazu nie można porównać z MPEG2 z prostej przyczyny, emisji MPEG2 już nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczył jeden dzień emisji wyłącznie w MPEG4 a okazało się ile Bardzo Ważnych Osób odbierało MPEG2 z PKiN i nagle im "zgasło".

Gwoli wyjaśnienia: dziś Emitel powrócił do MPEG2, "oddał" też programy radiowe.

Najwyraźniej te Osoby wykonały kilka telefonów w odpowiednie miejsca... "przystawek obiadowych typu MPEG4>MPEG2" do ich telewizorów niet? No to trzeba wydać polecenie służbowe :).

Dużo w tych działaniach przypadkowości i bałaganu (numeracja programów, brak aktualnych informacji na stronach Emitela, zdawkowe odpowiedzi na proste pytania ich forum).

Do usłyszenia przy następnej zmianie parametrów :)

 

Z innego tematu (został zamknięty, aby nie dublować wątków o tym samym ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tragiczna, szczególnie w przypadku TVP2, mamy tu 1,5 Mbita a w tym samym czasie TVP_AVC, gdzie też jest TVP2 używane jest 2,3Mbit.

Bardzo dobry sposób na pokazanie "no proszę, jaki ten MPEG2 jest marny, zobaczcie w MPEG4 jaki śliczny obraz".

Efekt końcowy jest taki, że koncert Roda Stewarta oglądałem w analogu, bo na MPEG2 (porównawczo, bo tego dnia nie było MPEG2) cały obraz w kwadratach a na MPEG4 nie można było zobaczyć czy Rod jest w koszuli, czy w golfie.

Uporządkujmy: analog to obraz + szum + odbicia i ewentualna mora, natomiast cyfra ze zbyt niskimi parametrami to obraz bez powyższych dodatków ale ZNIEKSZTAŁCONY, znaczy: fałszywy.

W analogu nawet w szumach po utracie koloru ruchome, okrągłe detale są okrągłe a w cyferce w najlepszym wypadku kwadratowe lub zasłonięte większa mozaiką.

Dopóki mamy analog jest to do przełknięcia, ale gdy cyfra będzie JEDYNYM źródłem publicznego programu to sprawa stanie się groteskowa.

Większość powie: "to przecież testy".

Owszem, tylko w całym biznesie testy czegoś nowego demonstrują (a przynajmniej starają się) zalety i przewagę tegoż nad starym, niekiedy nawet produkt prototypowy jest specjalnie wyższej jakości niż produkcyjny celem zachęty a tu jak mamy? Odwrotnie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, tylko w całym biznesie testy czegoś nowego demonstrują (a przynajmniej starają się) zalety i przewagę tegoż nad starym, niekiedy nawet produkt prototypowy jest specjalnie wyższej jakości niż produkcyjny celem zachęty a tu jak mamy? Odwrotnie :(

No cóż zostaje mieć cierpliwość i czekać na następna rekonfiguracje ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj ależ tu dywagacje i prognozy padły co do "no proszę, jaki ten MPEG2 jest marny, zobaczcie w MPEG4 jaki śliczny obraz" :) A ja myślę, że w trakcie uruchamiania sprzętu MPEG-4 pracownicy Emitela po prostu sobie wbili jakieś parametry tak ot "z palca" i już :) A poza tym - co do pięknego analogu - pamiętajcie, że emitowany sygnał analogowy TVP zanim zostanie wyemitowany, jest rozsyłany w postaci cyfrowej, właśnie w MPEG-2, więc tu bym się lekko wstrzymał nad dywagacją nad okrągłosciami w analogu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MPEG2 owszem, może być, tylko PeKiN do emisji analogowej nie korzysta z satelity a łącza innego typu o większym bitrate, a jak bitrate duży np. 40mbit to różnicy między cyfrą a analogiem właściwie nie ma.

Zresztą stan aktualny połączeń Emitela jest łatwy do weryfikacji za pomocą zwyczajnej, jednoczesnej obserwacji emisji z kilku (nastu) nadajników naziemnych, widać wtedy doskonale gdzie i jakie jest opóźnienie, można porównać też czas telegazety, wszystko w sumie daje nam info o źródle emisji (i wcale nie musi to być TVP...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opóźnienia na sieci są takie, że nie zauważysz różnicy pomiędzy miastami - ręczę. Nie zapominaj również, że "ujście" sygnałów TV w postaci niekompresowanej jest w studio na Woronicza, a nie tam gdzie nadajnik na PKIN. Z Woronicza na PKIN też trzeba jakość przesłać, prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

@Wanderer ja użytkuję viaccess NP4 ,ale muszę stwierdzić że nie jestem za bardzo zadowolony z działania tego ustrojstwa .kanały wskakują z 5 sek zwłoką i przez chwilę szatkują by się następnie po 3-10sek ustabilizować . Dżwięk natomiast po włożeniu modułu do telewizora zaczyna charczeć na kanałach w mpeg4. (dziwne to bo myślałem że dżwięku moduł nie przetwarza. Na początku testów takiej wady nie było i dżwięk nie charczał. Podejrzewam emitel o jakieś niedoróbki ,choć nie można innych przyczyn wykluczyć np(moduł zachorował).

 

Nie jestem pewien w 100% @Burli czy te 2 niższe moduły są tożsame z reklamowanym typowo dla transkodowania modułem neotiona (ten na najwyższym obrazku) .

Co prawda działają ,ale myślę żę do oglądania telewizji bez nerwów musi być to jakoś lepiej rozwiązane .Nie podejrzewam że neotion reklamuje takie nie do końca dopracowane rozwiązane dla telewizorów z slotem.

Może to kwestia softu w module ? lub jakieś parametry ,których emitel jeszcze nie dopasował.? Nie wiem ,może ktoś dalej podrązy ten temat modułów i znajdziemy gdzieś odpowiedzi na pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co taki fan nagle tej kompresji? :>

 

Testy są więc takie coś mogą robić

 

Fan nie, ja nie zmieniam zdania i uwazam ze szybciej byloby scyfryzowac w MPEG2 a MPEG4 AVC niepotrzebnie skomplikuje i wydluzy cyfryzacje, ale nie lubie jak sie ludzi robi w konia - puszcza sie "testy" w MPEG2 a pozniej jak kupia odbiorniki to im sie wylaczy, tak jakby sie mialo tysiace ludzi w d....

 

Co do "testowania" to nie rozsmieszaj mnie - co tutaj testowac? Wszystko jest znane od lat, przetestowane na swiecie, tez w Polsce przez ostatnie kilka lat. To jest normalna emisja cyfrowa dla tysiecy widzow ktorzy maja cyfrowe telewizory z DVB-T a liczba ich rosnie. To tak jakby TV Puls zaczal "testowac" swoje programy w analogu... Ale wtedy TVN wypisywalby do KRRiT, UKE, Premiera i Prezydenta kolejne protesty wiec to nie takie latwe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie lubie jak sie ludzi robi w konia - puszcza sie "testy" w MPEG2 a pozniej jak kupia odbiorniki to im sie wylaczy, tak jakby sie mialo tysiace ludzi w d....

 

A kto kazał ludziom kupować odbiorniki DVB-T?! To znaczy nie Emitel, a specjalne sklepy i TVP reklamowały odbiorniki DVB-T nie wiedząc co to spowoduje. Od dawna znany jest na Śląsku problem z DVB-T ze Skrzycznego. Nie dość, że został on uruchomiony na tym samym kanale co analogowy TVP 1 ze Świętego Krzyża to jeszcze zmniejszyli moc czterokrotnie bo skarżyli się Słowacy (zakłócenia na jednym z przemienników TV). Takim oto sposobem wiele osób straciło możliwość oglądania TVP 3 Katowice (teraz to TVP Info/Katowice). Oczywiście testy rozreklamowała TVP tak jakby to była normalna emisja. Pamiętacie konkurs "cyfrowa trójka na wiosnę"?

 

MPEG-4 nie jest taką złą kompresją. Sam myślałem nad tym i doszedłem do wniosku, że w Polsce powinny być uruchamiane dwa równoległe multiplesky dla TVP i Polskiego Radia oraz dla komercyjnych stacji telewizyjnych i radiowych. Jedynym wyjątkiem byłoby nadawanie TVP 1, 2, Info w MPEG-2 dla ludzi którzy nie mogą lub nie chcą wymieniać odbiornika MPEG-2.

 

Za problemy z wyborem kompresji i opóźnienia we wprowadzaniu telewizji cyfrowej odpowiada były rząd. Obecnie najlepszym wyjściem jest refundowanie odbiorników DVB-T MPEG-4, kart CI MPEG-4 oraz wprowadzanie oprogramowania do obecnych odbiorników które pozwoliłoby na odbiór MPEG-2 i MPEG-4.

 

Co do "testowania" to nie rozsmieszaj mnie - co tutaj testowac? Wszystko jest znane od lat, przetestowane na swiecie, tez w Polsce przez ostatnie kilka lat. To jest normalna emisja cyfrowa dla tysiecy widzow ktorzy maja cyfrowe telewizory z DVB-T a liczba ich rosnie. To tak jakby TV Puls zaczal "testowac" swoje programy w analogu... Ale wtedy TVN wypisywalby do KRRiT, UKE, Premiera i Prezydenta kolejne protesty wiec to nie takie latwe...

 

Testy też są ważne tak samo jak normalna emisja. Pomimo, że wszyskto jest już wyjaśnione i DVB-T we wszystkich krajach jest taki sam, to jednak testy pozwajają dobrać taką modulację która da największy zasięg. Są również inne powody, np. różnica polaryzacji która znacząco wpływa na zasięg DVB-T. W Niemczech wymienia się całe systemy antenowe z polaryzacji H na V (podobno daje lepsze efekty). Polsce przydzielono H.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...