Skocz do zawartości

Czeskie i słowackie DVB-T na terenie płd. Polski


peter
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Widzę że jesteś z Zagłębia więc mam prośbę, napisz jaki masz poziom sygnału i jakość z czeskiego MUX 1 i MUX 2. U mnie w Sosnowcu występują jakieś straszliwe zakłóceniana na MUX 1 a z kolei MUX 2 działa idealnie. Poziom sygnału na TV LG 23 cale jest taki:

 

MUX 1: 34 % poziom i 1-60 % jakość (skoki !),

MUX 2: 24 % poziom i 100 % jakość.

 

Tak jest od początku. Nadajnik Lysa Hora. Warunki odbioru idealne a jednak ... Podejrzewałem jakieś zakłócenia przemysłowe ale dziś jest niedziela i nie da się oglądać. Pojedyncze stop klatki. Przydałby się jakiś analizator widma na pasmo TV i być może udałoby się ustalić przyczynę w/w zjawiska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Petka ma być w całych Czechach i rusza już 15 października, V1 idzie tylko z nadajnika w Libercu i jest stacją lokalną tak jak inne w tym MUX3 w Czechach tzn. Metropol TV, TV Polar, TV ZAK, Jihočeská televize, Genus Plus, Východočeská TV, R1 Morava, TV Vysočina. Ja niestety nie mam możliwości odbioru tego MUXu. Mam nadzieje gdy wystartuje MUX4 z nadajnika w Frýdku uda mi się go odebrać gdyż chętnie bym obejrzał ČT1 HD oraz sport na ČT4 HD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapomnij także o LTV w Ostrawie (konkurencja dla Polar), mają własny multipleks na kanale 59. Kanał CT4 HD został wyłączony po zakończeniu Euro, obecnie naziemnie nadawane jest tylko CT1 HD w sieci czeskiego czwartego multipleksu, który nadal ma kiepskie pokrycie. W rejonie Ostrawy jest dostępny na kanale 63.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziś publiczna telewizja naszych południowych sąsiadów - Česká televize wprowadziła zmianę nazwy kanału ČT4 na ČT Sport oraz zmieniła logotypy swoich programów:

ČT1

ct1m.jpg

ČT2

ct2zo.jpg

ČT24

ct24.jpg

ČT Sport

ctsport.jpg

Dodatkową ciekawostką jest iż Česká televize planuje utwożyć kanał ČT3 w którym będą programy dla dzieci które zostaną wyemitowane od 05:00 do 20:00 oraz programy edukacyjne od 20:00 do 05:00 . Pomysł jest żeby do rozpowszechniania programu były wykorzystywane komercyjne multipleksy 3 lub 4. żrodło info: http://cs.wikipedia.org oraz parabola.cz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł na ČT3 wydaje mi się nieco dziwny bo przypomina mi polski Puls 2 lub nawet Teletoon+ - bardziej przydałby się od nich jakiś kanał kulturalny który pozwalałby zrobić z ČT2 bardziej ogólnotematyczny lub nawet rozrywkowy kanał - coś w stylu jego odpowiednika z Polski czy Słowacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz trochę racji, ale pomysł taki u nich w DVB-T to może być akurat strzał w 10. Póki co to u nich jedyne pasmo z bajkami to ANIMÁČEK na TV BARRANDOV od 6:05 do około 8:40 i potem na ČT2 od 17 do około 19:30, u nas też by się taki kanał w DVB-T sprzydał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnię dlaczego tak się dzieje.

 

Sygnał cyfrowy składa się z kilku tysięcy nośnych z których każda jest modulowana cyfrowymi danymi. W DVB-T jest to 2 lub 8 tysięcy.

W telewizji analogowej są tylko dwie, nośna wizji i podnośna fonii. Dodatkowo występują nie zagospodarowane białe plamy, które przy odbiorze można pominąć, dlatego filtry umieszczane w telewizorach (nie tych najnowszych) mają bardzo wąską charakterystykę.

 

Przy odbiorze cyfrowym każda nośna musi być na tym samym poziomie, tak więc najbardziej narażone są te na skraju sygnału. Muszą być stosowane bardzo szerokie filtry, aby wszystkie nośne miały niemal ten sam poziom.

 

W przeciwieństwie do telewizji analogowej, te filtry mają przepustowość nie 8MHz, ale często 16MHz a nawet więcej, czyli zbierają okoliczne sygnały. Nawet jeśli my nie odbieramy sąsiednich częstotliwości, to te sygnały są tak silne, że zatykają głowice w odbiornikach i uniemożliwiają odbiór nawet niezakłóconego sygnału.

 

Są trzy rozwiązania:

- ustawienie anteny tak aby można było jak najbardziej osłabić sygnał na kanale 55.

- kombinowanie z instalacją dodatkowych filtrów, jednak jest to zajęcie bardzo trudne i dla elektronika, nie każdy filtr przepuści poprawnie sygnał cyfrowy.

- zamówienie i wpięcie w kabel pułapki na kanał 55, jednak to może pogorszyć odbiór na kanale 54. Zastosowanie pułapki na kanał 56 raczej wiele nie pomoże.

 

Ostatecznym rozwiązaniem może być skierowanie anteny na Jesenik i oglądanie pierwszego multipleksu na kanale 36, oraz drugiego na kanale 53. Mogą być spore problemy z odbiorem naszego trzeciego multipleksu na kanale 51, ale Sosnowiec jest całkiem blisko, więc może nie będzie tak źle.

 

Jako przykład podam, że niektórzy uzyskali odbiór czeskiego MUX3 z Ostrawy na kanale 48, podczas ostatniej konserwacji na RTCN Kosztowy, skąd na kanale 47 nadawany jest Polsat, a na kanale 49 MUX2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezproblemowo odbieram u siebie 1mux.cz. Jeśli chodzi o mux.3cz to wg. mnie zakłóca mi go Polsat z k.47.Po włączeniu nadajnika Polsatu, a przed włączeniem nadajnika mux.2pl straciłem odbiór tego muxa(mux3cz).Ale są tacy którzy bezproblemowo odbierają ten mux.z Ostrawy H i nie przeszkadza im Polsat anal.Pozdrowienia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie odbiór MUX1 czeskiego był na granicy progu odbioru bo mam 20 m niezbyt dobrego kabla antenowego a zatem straty sygnału szacuję na 4-5 dB. Mam dwie dobre anteny bez wzmacniaczy: EmmeEsse o zysku do 16 dB i ATX91 do 18 dB. Obie anteny są podpięte do dwóch rożnych TV ale na obu mam brak sygnału.

 

Swoją drogą chciałbym widzieć tego geniusza, który zaplanował polskie i czeskie stacje w tym samym regionie na dwóch sąsiednich kanałach. Być może przyczyną złego odbioru polskiego MUX 1 na kanale 55 w niektórych regionach był mocny sygnał z MUX1 czeskiego na kanale 54.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały zostały zaplanowane w GE06. Ponieważ stacje się wzajemnie nie zakłócają, a każdy multipleks jest dostępny na swoim obszarze, nie można tutaj mówić o jakimś błędzie.

 

Oczywiście nie licząc stacji mniejszej mocy, które nie były już przydzielane w Genewie, jak np. kanał 51 dla MUX3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie czy ktoś może wie czy jest jakaś szansa na uruchomienie czeskich mux 3 i mux 4 z nadajnika w łysej górze? Jeśli tak to kiedy i na jakich kanałach z jaką mocą? I czy poza 4 muxami czeskimi wystarują jakieś kolejne tzn ile maja pokryć przyznanych na konferencji w genewie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...