Skocz do zawartości

Czeskie i słowackie DVB-T na terenie płd. Polski


peter
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Oto zdjęcie jak odbierałem KIEDYŚ ( zanim mux z Kielc wystarował) czeski MUX 2 obecnie skoki na poziomie 78%-20% siła i 25-35 % jakość i BRAK SYGNAŁU ! a kierunek na Kielce zasłonięty :evil::evil::evil:

Tuner Koor 128 HD

ed2029e4b4e054b6m.jpg

 

Tak odbieram Mux na k -54

05c9db4141cbb167m.jpg

Tuner Apollo AHD 124

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się w tym przypadku wcale nie dziwię. Nadajnik dużej mocy, świetna lokalizacja to przy odległości ok. 100km może mieć wpływ nawet przy zasłoniętym kierunku na św. Krzyż. Na ten przykład u mnie słabiutki nadajnik MUX-4 z lublina skutecznie potrafi nieraz zakłócić MUX1 z Bardejova na 49 kanale przy odl. 102km od Lublina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiór jest utrudniony, ale nie niemożliwy. Jeżeli wcześniej w analogu odbierałeś słowackie programy, to masz całkiem spore szanse na odbiór multipleksów. Do odbioru będziesz potrzebował osobną antenę o dużym zysku, ustawioną w polaryzacji pionowej. Szanse masz jedynie na odbiór z Bardejowa, bowiem multipleksy z innych lokalizacji mają bardzo małą moc, idą z anten o kierunkowej charakterystyce na Słowację, bądź są zakłócane przez nasze lokalne multipleksy jak na przykład ten TV Mobilnej w Tarnowie na kanale 55. Pamiętaj również o tym, że kierunek na południe musisz mieć odsłonięty!!

 

Radzę również sprawdzić mapki poglądowe na stronie dvbtmap.eu

 

Po wyłączeniu telewizji analogowej, moce nadajników telewizji cyfrowej na słowacji zostaną podniesione i wtedy będzie można liczyć na lepszy odbiór, ale to chyba nie wcześniej jak w 2015 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widok jest odsłonięty , nie kombinowałem wcześniej jak był analog ze Słowacji ,mam antenę szerokopasmową ( siatkę ) zakupiłem wczoraj przez internet płytkę antenową SWA 9701 mam nadzieję że coś uda się złapać.

 

Poniżej mój profil terenu do nadajnika w Bardejovie

 

distans.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja odbieram Bardejov z odl. mniej więcej 165km na antenie siatkowej do tego w trudnych warunkach bo jest pod dachem. Wprawdzie nie jest to stały całodobowy odbiór, ale większość czasu odbiera niż nie. Ważne jest precyzjne dobranie wzmocnienia duże nie zawsze oznacza lepiej. U mnie najlepiej spisuje się wzmacniacz LNA-169 25dB wyższe wzmocnienie tylko pogarsza odbiór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kolego jestem w szoku że na takim niewielkim wzmocnieniu odbierasz tak odległy sygnał.Na wzmocnieniu SWA-3 nie było żadnego sygnału ze Słowacji,teoretycznie do 60 km powinno sygnał ściągać. Teraz spróbuje ten SWA-9701 jak tylko do mnie dotrze to zobaczymy. Wracając do tego SWA-3 to w polaryzacji H jeśli chodzi o nasze krajowe dvb-t to sygnał do 70 - 80 km łapie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nawet nie liczyłem że coś odbiore, tylko tak z ciekawości obróciłem ant. do polaryzacji V, skierowałem w stronę Bardejova i zaczęło odbierać. Wtedy rozpocząłem testy z różnymi wzmacniaczami i tak: powyżej 30dB jest kiepsko, prawie że wogóle nie odbiera, a to pewnie przez to że bardzo blisko mam św. Krzyż i mocne sygnały stamtąd przytykają tuner. Najlepiej wypadło 25dB i tak już zostało. Ważne też jest znalezienie odpowiedniego umiejscowienia anteny. Przykładowo jeżeli przesunę ant. dosłownie o pół metra w górę sygnał znacząco się pogarsza. Najlepszy odbiór mam na k. 40 potem 49, najsłabszy jest k.54 ale i tak jestem zadowolony że przy małych mocach u mnie to odbiera. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę kombinował tym większym a później ewentualnie z mniejszymi wzmacniaczami bo tak jak mówisz mogą być jakieś "przestrzały" z nadajników ościennych,w moim przypadku góra Św.Marcina bądź Chorągwica. O wynikach wyszukiwania będę informował. Ale skoro ty złapałeś 165 km to u mnie mając 71 km powinno być łatwiej tylko zbyt bliskie pasmo gór może kolidować ale zobaczymy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież ja odbieram dzięki polepszonej propagacji czyli tzw. tropo. Pisałem wcześniej że nie mam stałego całodobowego odbioru, a najlepiej jest rano i wieczorem- za dnia bywa różnie. W sumie to Ty też musisz liczyć na lepsze warunki, bo o stały odbioru przy normalnej propagacji będzie bardzo ciężko. A to opis tego zjawiska http://radiacja.blogspot.com/p/propagac ... a.html?m=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę obserwował propagacje bo z tej strony co przesłałeś to bardzo ciekawe że można aż tak odległy sygnał odebrać. Oczywiste że teren też robi swoje. Ale nie kombinowałem i nie zwracałem wcześniej na to zbytnio uwagi ale od teraz zacznę się sugerować propagacją. I może coś faktycznie dalekiego uda się złapać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

I dotarła płytka antenowa SWA-9701 ale faktycznie jest za mocna pokazuje na kanale 49 i 40 siłę sygnału 90 % ale jakości brak. Myślę teraz zakupić LNA-177 bo ta SWA-9701 jest zbyt mocna.SWA-9701 to jest faktycznie monstrum w polaryzacji H zbiera sygnał z najdalszych odległości o ile złapanie TVP Kielce mnie nie dziwi to już TVP Lublin bardzo mnie dziwi.Bez problemu łapała także sygnał z woj.Śląskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wzmacniacze dopuszkowe to moim zdaniem lepiej sprawują się z serii LNA bo te ekranowane nie łapią zakłóceń od tel. komórkowych tak jak u mnie było przy odbiorze słowacji czego nie można powiedzieć o płytkach SWA. Wracając do odbioru ze słowacji to jeszcze możesz sprawdzić k.46 bo tam też coś nadaje z Bardejova, ale moc to chyba tylko 10kW do mnie ten kanał wogóle nie dociera, a na południu woj. Świętokrzyskiego odbierają więc Ty też możesz popróbować.

P.S wczoraj udało mi się nawet odebrać sygnał na symetryzatorze. Słabo było ale działało przez pewien czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie czytałem dużo dobrych opinii o tym LNA ale przekonam się jak przesyłka dotrze. Swoją drogą to dziwne te moce nadajników na Słowacji.Są dużo mniejsze niż np. w Czechach. Na kanale 46 siła sygnału 75 % jakość 0 % . Między czasie znalazłem płytkę SWA-14 ale szału nie było więc z tymi SWA dam sobie już spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najdalszy odbierany sygnał to Rzeszów / Sucha Góra 130km i to na antenie bez wzmocnienia stały całodobowy odbiór. A tak to wszystko dookoła łapie Lublin, Tarnów, Kraków, Radom, czasem Warszawa. Ogólnie to chyba muszę mieć jakieś szczęśliwe położenie, bo przy antenie na zewnątrz nie ma problemów (poza Warszawą) z odbiorem wyżej wymienionych miast. Pod dachem też tak źle nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 miesiące temu miałem Wiwa HD 90,ale jak uległ uszkodzeniu to zmieniłem TV i był tuner wbudowany dokładnie toshiba 46tl938. Mam takie wrażenie że na tunerze zewnętrznym lepiej odbierało sygnał. Jedni mówią że TV mają słabsze głowice drudzy że lepsze ,tak naprawdę to sam nie wiem czy warto jest kupić tuner do tego typu zabaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...