Skocz do zawartości

Czeskie i słowackie DVB-T na terenie płd. Polski


peter
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Z STV1 i STV2 będzie bardzo ciężko, gdyż moce nadajników są bardzo niskie, a na tym samym kanale (32) nadaje także TVN na Śląsku. Ewentualne zmiany w mocach i lokalizacjach słowackich nadajników nastąpią dopiero wtedy, kiedy my wyłączymy ostatnie nadajniki analogowe na obszarze Kraków-Katowice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ops. :oops: myślałem, że gdzieś na śląsku czy w zachodniej małopolsce.

 

Najbliższe lokalizacje i częstotliwości: http://pastebin.com/YBEX7ix7

 

Kanał 55 może być mocno zakłócany przez nadajnik TV Mobilnej w Tarnowie na Górze Wał. Do odbioru konieczne jest przekręcenie anteny do polaryzacji pionowej. Po wyłączeniu telewizji analogowej w ostatnich obszarach Małopolski, Podkarpacia i Śląska, moce słowackich nadajników powinny zostać podniesione do 50kW ERP, na wszystkich głównych obiektach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz znalazłem czas na dokładnie zbadanie MUX1 z nadajnika Frýdek-Místek Łysa Góra.

W dniu 1 Marca zmieniły się nazwy stacji czeskiego radia, zakończono nadawanie dwóch stacji, w których miejsce pojawiły się nowe.

 

ČRo 1 Radiožurnál -> ČRo Radiožurnál

ČRo 2 – Praha -> ČRo Dvojka

ČRo 3 - Vltava -> ČRo Vltava

ČRo Radio Wave -> Radio Wave

ČRo Radio D-dur

ČRo Leonardo (koniec nadawania) -> Radio Junior

ČRo Rádio Česko (koniec nadawania) -> ČRo Plus / Jazz

 

A tutaj załączam akualny wykaz PID/SID programów radiowych:

czmux1wykaz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Od niedawna na MUX 3 powiekszyli paczke kanalow o nowe kanaly- ACTIVE ( chyba ezoteryczny) i T!P ( na razie testowo ). Czesi też prowadzą testy CT 1 HD ,CT2 HD, CT Sport HD . Ponoć z dolnym sląsku mozna obejrzeć je z k.21 ( Trutnov ) Czy ktoś odbiera te kanały ? Jak docelowo nazywa sie ten MUX i czy jest szansa na odbior z Wroclawia ( najlepiej z nadajnika Pradied )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie z nadajnika Trutnov - Černá hora nadają:

MUX1 - K40

MUX2 - K61

MUX3 - K60

MUX7 - K21

 

Testy z kanały ČT 1 HD, ČT 2 HD oraz ČT sport HD o które pytasz są nadawane jako nowopowstały MUX7 z związku uruchomieniem 60 lat temu na terenie Czechosłowacji - Československá televize, we wrześniu mają do tego MUX dołączyć ČT : D oraz ČT art w jakości SD, do 2017 sygnał będzie nadawany na częstotliwościach przekazanych dla regionalnych MUXów. Docelowo MUX7 ma być nadawany w standarcie DVB-T2, ale to narazie plany. Poniżej zamieszczam mapkę z pokryciem MUX7 na terytorium Czech:83723700.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy komuś udało się odebrać ČT 1 HD, ČT 2 HD oraz ČT sport HD z nadajnika w Ołomuńcu. Wiem 10 kW żaden szał - ale drzewiej przy mniejszych mocach napalaliśmy się na DVB-T i działało (niektórym).

MUX 7 wysyłają w mpeg-4 - tak dla jasności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy komuś udało się odebrać ČT 1 HD, ČT 2 HD oraz ČT sport HD z nadajnika w Ołomuńcu. Wiem 10 kW żaden szał - ale drzewiej przy mniejszych mocach napalaliśmy się na DVB-T i działało (niektórym).

MUX 7 wysyłają w mpeg-4 - tak dla jasności.

 

Za słaba jest moc tego nadajnika żeby był odbierany w innych rejonach Polski, poczekajmy aż uruchomią nadajnik w Ostrawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za słaba jest moc tego nadajnika żeby był odbierany w innych rejonach Polski, poczekajmy aż uruchomią nadajnik w Ostrawie.

1. Ech ... kolego nie pytałem o "inne rejony Polski", a jeśli już piszesz o "innych rejonach" to wskaż mi te nie inne.

2. Moc, że mała - nic odkrywczego, sam jej wartość podałem.

3. Ołomuniec a Polska - brama morawska - odsłonięty teren, zatem gdzieś Gliwice Rybnik Racibórz przy jakiś korzystnych warunkach terenowych ktoś odbiera ten MUX.

4. Kiedyś na Skrzycznem nadawali 1,25 kW - a jak daleko ludzie raportowali odbiór. Jasne gdzie Ołomuńcowi do Skrzycznego - z racji wysokości. Nijak.

5. Lepiej by było jakby MUX-7 na Pradziadzie albo Łysej Górze - ale to raczej pewnie nastąpi jak będą docelowo w DVB-T2.

Czasami lepiej nic nie pisać niż .....

A pytanie było zero jedynkowe - tak albo nie, z małym rozwinięciem o info gdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5. Lepiej by było jakby MUX-7 na Pradziadzie albo Łysej Górze - ale to raczej pewnie nastąpi jak będą docelowo w DVB-T2.

 

Najwcześniej emisja będzie nadawana jak u nas całkowicie wyłączą analog, spójrz na mapkę dlaczego w rejon ołomuniecki ma tak mały zasięg, a morawsko-śląski nie jest w cale w zasięgu MUX7 ? Wystarczy poczytać czeskie serwisy, żeby się czegoś więcej dowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Ołomuńcu nie bez powodu wybrano do nadawania kanał 50. Problemem są odwieczne kłopoty z kanałem 50, jakie od zawsze występowały przy odbiorze programów z Chorągwicy i Jesenika. Pamiętam nawet sytuacje w których czescy widzowie skarżyli się na zakłócenia przy odbiorze CT2 od TVP 3 Kraków, po podniesieniu mocy do 500kW na Chorągwicy.

 

Nie bez powodu przeniesiono kanał 51 z Ostrawy. Początkowo planowano przeznaczenie kanału 50 w Ostrawie pod multipleks DVB-T2, jednak jak teraz widać, nie jest to DVB-T2 tylko DVB-T i nie w Ostrawie a nieco dalej w Ołomuńcu, z którego kierunek na Kraków jest bardziej osłonięty.

 

Jestem ciekaw co u nas UKE wykombinuje z kanałem 53, który na Jeseniku jest wykorzystany pod czeski MUX2. Proponuję, aby tutaj był przeznaczony pod sieć TV Mobilnej, która ma co prawda mniejszy zasięg, ale dużo lepsze pokrycie aglomeracji i ze względu na duże poziomy sygnału nie trzeba się martwić o zakłócenia.

 

To trochę głupio, że nie rozwiązano tego problemu jeszcze podczas GE06, kiedy planowano sieci kanałowe w całej europie. To już nawet skoordynowanie kanału 23 na Kraków i Opole nie budzi takich kontrowersji. W analogu w Krakowie i Opolu były nadawane TVP1 i TVP INFO na kanale 10 z dużymi mocami, jednak nie pamiętam aby ktokolwiek narzekał na jakieś zakłócenia. Jeśli występowały, to co najwyżej w rejonie Głubczyc, gdzie jest otwarty kierunek na wschód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie jest możliwe w Twoim miejscu zamieszkania odbiór MUXów od naszych południowych sąsiadów ponieważ:

Czesi z najbliższego nadajnika (Łysa Góra) dla Twojego miejsca zamieszkania mają wytłumioną moc nadajnika, żeby sygnał nie docierał do Słowaków.

Słowacy póki co mają nadajniki o małej mocy na północy swojego kraju, żeby nie zakłócały naszego analogu, być może po 31 lipca coś się zmieni, i zwiększą moc nadawania, sam wyczekuje tej chwili :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Od dziś nastąpiła zmiana parametrów SID dla kanału Barrandov TV znajdującego się w MUX2. Jest to związane z włączeniem nadajnika z Czarnogóry, przez co w innych lokalizacjach były zakłócenia. Przejściowo w MUX 2 są dwie stacje identyfikujące się pod Barrandov. Pierwsza z nich to plansza informacyjna, druga to nowy przekaz Barrandov TV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dzień dobry

 

Mieszkam w Oleśnicy. Około 30km na północny wschód od Wrocławia. Jeszcze zanim w Polsce była telewizja cyfrowa odbierałem telewizje cyfrowa z Czech. Sygnał odbierałem na zwykłej antenie z marketu za 30zł. Odbiór był tak doskonały, że antenę mogłem rzucić na podłogę w dowolnym kierunku i był super odbiór. Dla porównania, żeby złapać sygnał analogowy ze Ślęży trzeba było się nieźle nakombinować, a i tak śnieżyło. Później jak wprowadzili u nas telewizję cyfrową to dalej odbierałem Czechy jak i Polską TV ze Ślęży. Jak zwykle Czeska bez problemu, a z Polska trzeba było dokładnie antenę ustawić. Ostatnio chciałem obejrzeć sobie Diamentową Ligę na czeskim sportowym, uruchamiam TV a tu nie odbiera. Co ciekawe z polskich to tylko 7 kanałów zostało – jak zacząłem szukać informacji to okazało się że to MUX 3. Pozostałe kanały polskie są, bo TV je wykrywa ale nie da się oglądać. Nie mam pojęcia kiedy się to stało, bardzo rzadko oglądam TV, mogło to się zdarzyć nawet kilka miesięcy temu.

 

Zanim napisałem ten post poszukałem co nieco informacji:

- Czeska TV którą odbierałem to najprawdopodobniej był Trutnov MUX 1: ČT 1 (všeobecné), ČT 2 (dokumenty), ČT 24 (zprávy), ČT 4 (ČT Sport) (sport).

- Nie znalazłem informacji czy Czesi czegoś nie zrobili z tym nadajnikiem (w języku polskim). Może go po prostu wyłączyli? Niestety czeskiego nie rozumiem i na ich stronach tego nie znajdę. Może wy coś wiecie?

- Ostatnio kupiłem anten kierunkową o taką: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_dipol_44-21-69_tri_digit_ze_wzmacniaczem_lna-177_A2675.htm

Powiedzcie czy nie wydałem pieniędzy na najdroższa i bezużyteczną antenę. Podpowiem, że na niej też nie mogę złapać Czechów i Polskich MUX1 i MUX2. Polski MUX 3 to łapie dobry sygnał ze Ślęży, Kalisza i Opola (raz to mi się udało tak ustawić antenę, że odbierał z tych trzech nadajników naraz). Ale na tych polskich to mi mniej zależy.

- próbowałem kierować antenę na południe (tą nową, kierunkową). Wg mapy są tam jakieś nadajniki (http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html), ale nie złapałem żadnego Czeskiego kanału, złapałem za to polski MUX 3 z Opola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

To bardzo dobra antena, ale masz prawdopodobnie przesterowany sygnał. Zmień wzmacniacz na symetryzator i powinno pomóc. Ze Ślęży masz MUX1 na k.55, MUX2 na k.58, MUX3 na k.25. Czeskie masz z Pradziada albo Trutnov, te dwa nadajniki dają bardzo dobry odbiór. Z Pradziada MUX1 jest na k.36, MUX2 na k.53, MUX3 na k.51. Z Trutnova MUX1 na k.40, MUX2 na k.38, a MUX3 mamy na kanale 60. Jak dokładnie ustawić antenę, w tym pomoże ci stronka dvbtmap.eu. Przede wszystkim wyrzuć ten wzmacniacz, bankowo za silny sygnał masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest wykluczone, że Czesi mogli coś grzebać z charakterystyką anten nadawczych, wkońcu przenieśli swój MUX2 na kanał 38, a na nasze nieszczęście na tym samym kanale jest nadawany nasz MUX2 z Kalisza (to jest dokładnie ten sam kierunek co na Oleśnicę), więc pewnie zostali ponagleni przez UKE i zrobili wycięcia w charakterystyce, które dla nich pewnie i tak nie będą miały znaczenia, wkońcu obiekt nadawczy znajduje się nieopodal granicy.

 

Nie masz się tu jednak co obawiać. Z Pradziada nadawane są trzy czeskie multipleksy na kanałach 36,51 i 53. Ponoć ten na kanale 36 odbiera we Wrocławiu bez zarzutów. Obiekt znajduje się jak nie w optycznej, to przynajmniej radiowej widoczności i nie ma żadnych przeszkód po drodze. Jeżeli interesuje ciebie sport po DVB-T, to w niektórych kanałach Prima może znajdziesz coś ciekawego.

 

Problem z odbiorem naszych multpileksów polega na takim a nie innym przydziale częstotliwości genewskich. Wszystkie trzy multpileksy ze Ślęży muszą być nadawane na tym samym kanale z Kłodzkiem, co w niektórych miejscach może sprawiać problemy z synchronizacją sygnału w odbiorniku dvb-t, szczególnie w tanich odbiornikach, chociaż wydaje się, że problem nie jest aż tak poważny jak na górnym Śląsku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Sprawdziłem na dvbtmap.eu jak wygląda sytuacja w Oleśnicy i jest tak:

 

Trutnov, Černá hora

Odległość 131.3 km, Azymut 242.3 °

Profil terenu, Duże przybliżenie mapy

Jeseník, Praděd

Odległość 126.3 km, Azymut 185.1 °

Profil terenu, Duże przybliżenie mapy

Jelenia Góra - Śnieżne Kotły

Odległość 137.1 km, Azymut 250.1 °

Profil terenu, Duże przybliżenie mapy

Wrocław - Ślęża

Odległość 61.3 km, Azymut 231.0 °

Profil terenu, Duże przybliżenie mapy

Kalisz - Mikstat

Odległość 55.0 km, Azymut 49.6 °

Profil terenu, Duże przybliżenie mapy

 

Sprawdziłem też profile terenu i są wszystkie bardzo korzystne oprócz Kalisza, który i tak jest w drugą stronę. Według mnie zdecydowanie wystarcza tutaj symetryzator, ewentualnie wzmacniacz LNA-101. ale ten LNA-177 jest znacznie za mocny. Osobiście mam tą antenę sporo słabszą - http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm z samym symetryzatorem oraz podobne odległości do tych nadajników i odbieram bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...