Skocz do zawartości

Czeskie i słowackie DVB-T na terenie płd. Polski


peter
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś mieszkający w promieniu 15km od nadajnika z Klepaczki odebrał MUX-2 i MUX-3 z Czech? A jeśli tak to na jakiej antenie. Bo próbowałem ostatnio obrócić antenę, ustawić kanał 37 z Ostrawy(po 1 Maja 2011) i niestety sygnał bardzo szatkował na antenie siatkowej(sygnał-jakość 54%). Normalnie odbieram MUX-1 z Pradziada(sygnał-jakość 90%), ale zależało mi też na MUX-2 i niestety mimo obrócenia anteny nic to nie dało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś łapie słowacki Verejnoprávny multiplex? Górny Śląsk, to chyba ma szansę na k.26 z Namestova (Magurka) 10 kW. Obecnie leci tam STV1 HD w MPEG-4 z mistrzostwami w hokeju.

http://www.digitalnatelevizia.sk/inform ... iplex.html

Mimo że odbieram słowackie MUX1 i MUX2 na k. 68 i 59, to ani śladu na k.26, co by świadczyło że to raczej odbiór z Žiliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mieszkający w promieniu 15km od nadajnika z Klepaczki odebrał MUX-2 i MUX-3 z Czech? A jeśli tak to na jakiej antenie. Bo próbowałem ostatnio obrócić antenę, ustawić kanał 37 z Ostrawy(po 1 Maja 2011) i niestety sygnał bardzo szatkował na antenie siatkowej(sygnał-jakość 54%). Normalnie odbieram MUX-1 z Pradziada(sygnał-jakość 90%), ale zależało mi też na MUX-2 i niestety mimo obrócenia anteny nic to nie dało.

mieszkam 17 km od Klepaczki i też przerabiałem ten temat z podobnymi efektami, wystarczy zajrzeć sobie na stronkę http://www.dvbtmap.eu/ i postudiować mapy zasięgu, wniosek jest taki, że najlepsze ustawienie anteny jest na Jesenik-Praded ( mux 2 wystartuje 10/2011 na 53 kan.) a Ostrawę można złapać tylko przy bardzo dobrych warunkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Informaja dla mieszkancow Malopolski !.Juz za kilka dni (koniec Maja) powinien zostac uruchomiony nowy Slowacki nadajnik DVB-T Poprad-Dubina/Hramovnica MUX 2 KANAL 55 V Moc 19.950KW, MUX 3 KANAL 24 V 19.560KW. Wysokosc obiektu 875+26m. oba Muxy beda nadawaly z jednego (glownego) systemu antenowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dzisiaj wlaczyli nowy Slowacki nadajnik DVB-T Poprad-Dubina/Hramovnica MUX 2 KANAL 55 V Moc 19.950KW, MUX 3 KANAL 24 V 19.560KW Wysokosc obiektu 875+26m. oba Muxy nadaja z jednego glownego systemu antenowego. U mnie z anteny umieszczonej na wysokosci 5m. w polaryzacji -V-brak sygnalu z tego nadajnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad.a

Z uwagi na lokalizację tego nadajnika masz chyba zerowe szanse na odbiór - przesłaniają go skutecznie góry.

Tutaj masz mapki pokrycia dla obydwu MUX-ów:

http://dvbt.towercom.sk/files/poprad_mesto_m2.jpg

http://dvbt.towercom.sk/files/poprad_mesto_m3.jpg

A odbierasz któryś z tych analogów? Nadajnik w Popradzie nadaje na następujących kanałach:

STV 1 k.47 do 31.8.2011

STV 2 k.30 do 31.8.2011

TV JOJ k.50 do 31.12.2012

TV Markíza k.42 do 31.8.2011

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co porównywać emisji dvb-t z Popradu - Dubiny do tych emisji analogowych o których piszesz, bo są one nadawane z innych lokalizacji, a zwłaszcza STV1, STV2 i TV Markiza które nadają z nadajnika umieszczonego o ponad 1 km wyżej od nadajnika Poprad - Dubina :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy antena nowa siatka+wzmacnicz LNA-177 jest ustawiona na Bardejov-Magura w pol.V ,mam ja nizej usytulowana ok.5m.i na niej oraz tunerze Ferguson FT-8100HD mam na recznym przeszukaniu na pasku jakosci 30% sygnalu na K40 mux-2, na K54 Vermux 3-4% a na K62 Mux-1 pokazal sie znikomy poziom sygnalu . Druga antene(stara siatka+wzmacniacz) mam na wys.10m. w pol.H i na niej mam ok 25% sygnalu na K40 ale maszt anteny jest juz skorodowany i dopiero musze zrobic nowy i zamontowac na nim antene siatke w pol.V na 9-10m, oczywiscie jest to za niski poziom sygnalu aby odebrac ktorykolwiek z tych multipleksow. Zaopserwowalem ze podnoszac antene nawet o kilkanascie centymetrow poziom sygnalu na pasku jakosci sie zwiekszal o pare procent. Nadajnika Poprad-Dubina K24 i K55 jeszcze nie probowalem odbierac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie

Mam zapytanie jakia antene zakupić aby polepszyć odbiór czeskich multipleksów z łysej hory

na antenie siatkowej kanał 37 sygnał ok 60 % jakość 40-45 % obraz cęsto się zacina ( w nocy da się oglądać ) mux-u z k 54 wcześniej nadawał bez kłopotów a po włączeniu k 37 znikł bez śladu mieszkam ok 20 km od krakowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, możesz dokładniej opisać lokalizacje Twojego zamieszkania? ma to znaczenie przy słabszych sygnałach jak również to, czy mieszkasz 20 km od wschodu czy zachodu Krakowa. Jesli chodzi o anteny to polecam ATX-107 z przedwzmacniaczem LNA-177.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w nocy w końcu udało mi się odebrać mux 1 (w nocy )siła 75 jakość 55 niestety za dnia wszystko znika sygnał spada do 27 jakość 15 mux 2 odbiera tak jak napisałem w poście wyżej ciekawy jestem czy uda mi się słowaków złapać analog chodził kiepsko markiza z lekkim śniegiem w kolorze z głosem a stv 1 obraz z głosem bez koloru ( poprad ) mieszkam od krakowa 20 km miejscowość skała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja odebralem dwa polskie multipleksy ze Skrzycznego konal 38 Mux2 (Polsat, TVN, TVN7, Sport i inne) oraz na kanale 62 ze Skrzycznego Mux bodaj 3 (TVP1, TVP2, Katowice info, TVP Kultura, TVP Historia. Czeskie multipleksy mux1 (1,2, CT24, CT4) na kanale 54 Łysa Hora i Ostrava, oraz mux2 (Nova, Nova Cinaema, Prim, Prima Cool, Barandov) na kanale 37. Mieszkam 20 km na zachód od Krakowa, nisko, ale przestrzen na Skrzyczne i Łysa Horę jest otwarta.

 

Wiec tak mam dwie anteny kierunkowe wieloelementowe o zysku 16,3-17,5 dB. Na jedanej antenie taki krokodyl (zysk 16.3-16,8 dB) firmy Dipol ze wzmaczniaczem Ryniak az 35 dB specjalnie do sygnalu cyfrowego, oraz w domu wzmacniacz Telmor 40 dB regulowany (ustawiony na maksa) odbieram mux2 na kalale 37 z Czech Lysa Hora i Ostrava, oraz mux2 z Polaki ze Skrzyczngo kanal 38. Sila sygnalu rzedu 73-76 % na odbiorniku cyfrowym Ferguson, oraz co waznijsze jakosc sygnalu 80-96%. Ponadto przy tym samym ustawieniu anteny mam jeszcze Skrzysczne na kanale 62 mux3(TVP1, TVP2, itp) sila sygnalu 70% i jakosc sygnalu 56% w miare stabilnie. Do odbioru mux1 czeskiego na kanale 54 sygnal najslabszy u mnie i nie da sie odbierac na jednej antenie z tych co mm, wiec kupilem sumator Telmora, spiolem dwie anteny razem do sumatora, ale to nie wszystko, okazalo sie ze trzeba jeszcze jeden kabel przykrecic na stale od pierwszej anteny a drugi kabel skracac i wydluzac tak aby sygnal byl najsoilniejszy i najlepszej jakosci podkreslam na danym kanale 54, chodzi o to aby stralki fali sie pokryly w kablach i wzmocnily, w przeciwnym razie moze byc nawet wyzerowanie sygnalu. Uzystkalem w ten sposob odbior mux1 czeskiegiego na kanale 54 (1,2,CT24, CT4) sila sygnalu 75% i jakosc sygnalu 70-90%. Podobnie przy spieciu dwuch anten (o zysku 16,3-17,5 dB) na sumatorze Telmora i dobierajac dlugosc kabla tak aby sygal sie wzmocnil dla kanalu 62 Mux3 polski (TVP1, TVP2, TVP info Kataowice, TVP itp) sygnal sie wzmocnil do sily 80%b i jakosci nawet 93%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz sa znane terminy wylaczenia Slowackiego tymczasowego MUX-1. Harmonogram Wylaczenia MUX-1:

20.6.2011

Prešov - Šibená hora

 

21.6.2011

Stará Ľubovňa - Kolník

 

1.7.2011

Banská Bystrica - Laskomer

Bardejov - Magura

Košice - Heringeš

Košice- Makovica

Modrý Kameň - Španí Laz

Námestovo - Magurka

Ružomberok - Úložisko

Uhrovec - Ostrý vrch

Žilina - Krížava

 

15.7.2011

Bratislava - Kamzík

Nové mesto nad Váhom - Veľká Javorina

Poprad - Kráľova hoľa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś zauważył, że czeski mux 3 nadawany będzie od lipca z Pradeda na tym samym kanale co polski mux 3 z Kosztowego od października? Chodzi o kanał 51. Mieszkam w takim miejscu, że mam idealny odbiór zarówno z Kosztowego jak i z Pradeda. I ja sie pytam kto ustalał te częstotliwości. Jak mam poprawnie odebrać dwa muxy z kanału 51? Przecież wzajemnie się zakłócą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol.hol2.Dla porządku:sumowanie sygnałów z prawidłowo zsynfazowanych dla danego kanału anten może poprawić jakość ,lecz przy użyciu prostego sumatora nigdy nie poprawi mocy.Teoria jest nieubłagana.I przeciwnie- użycie wzmacniacza,choćby najsilniejszego nie poprawi jakości,jedynie moc.Jak zasilane są wzmacniacze przy połączeniu dwu anten?Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
Harmonogram Wylaczenia MUX-1:

 

1.7.2011

Námestovo - Magurka

Žilina - Krížava

Faktycznie programy słowackie z MUX-1 na k.68 zniknęły, chociaż MUX ciągle ma sygnał (i da się go wciąż wyszukać), jednak 2 programy są ciemne (STV1, STV2) a pozostałe 2 (Markiza i JOJ) nadają planszę zachęcającą do przeszukania pasma w celu ponownego zaprogramowania MUXów i odsyłają do strony www.dvbt.towercom.sk

Szkoda, bo MUXa VP nie odbieram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie został od nich MUX2 na k.59 - całkiem bogato wyposażony :-).

Sygnał k.59 pol.V zaskakująco dobrze przedziera się przez ostatnie ulewne deszcze. Tego samego MUXa odbieram jeszcze (czasem lepiej, ale przeważnie gorzej) od niedawna na k.52.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...