Skocz do zawartości

Czeskie i słowackie DVB-T na terenie płd. Polski


peter
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

aha

czyli na ten 39k nie ma co się napalać. obróciłem antenę z powrotem a poza tym już leje i śnieg zapowiadają ;-)

nara

 

Jak ustawisz na Łysą Horę, to z Katowic i Tychów w tej linii masz także Trzyniec - na k.57 nadają Barrandov - tylko jeden program z paczki mux2. Jeśli na nim Ci zależy, to powinno Ci sie udać złapać. Ja go mam, mimo ustawienia na Skrzyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi jednak wydaje się że sygnał cyfrowy z Pradziadu nie jest kierunkowy na Czechy i leci także w kierunku Polski.Wywnioskowałem to z obserwacji odbioru w moim tv. Wygląda to tak: Od wczorajszego wieczora siła sygnału wynosi 70%,a jakość od 70% do 100%. Czasami są spadki do do ok.6% i wtedy czaem się lekko zatnie. Myślę więc że emisja nie jest kierunkowa,ponieważ te parametry odbioru uzyskałem z odległości ok.160km.(w Wieluniu,Woj.Łódzkie) Antena jaką posiadam to ATX91 ustawiona w stronę nadajnika na Pradziadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie DVB-T z Pradeda odbieram siła 65% , jakość 75% dobrze ale na pewno coś jest zmienione w promieniowaniu anteny bo analog jest do kitu CT1 - 50 i Nova - 53 nie odbierają jak wcześniej nawet jak były z zastępczego systemu antenowego były prawie idealne. Odbiór teraz to tragedia w porównaniu z przed 29 września

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maker

A jak myślisz.Jak zakupię wzmacniacz LNA177 to odbiór mi się poprawi?Pytam się bo mam czasami spadki jakości odbioru.Ile kosztuje taki wzmacniacz? Z góry dzięki i życzę udanych odbiorów cyfrowej tv.

A masz teraz jakiś wzmacniacz czy tylko symetryzator?

 

Taki wzmacniacz kosztuje ok 13zł.

Są też słabsze modele np. LNA-101 za 11zł. Skoro masz dobry sygnał i tylko niekiedy spada, to wziąłbym właśnie tego słabszego, żeby nie przesterować sygnału.

Ogólnie na elektrodzie nie polecają tych tanich wzmacniaczy ponieważ wzmacniają one wszystko co leci, a nie tylko pasmo TV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do nadajnika Pradziad 80 km. Może nie jest to odległość jakoś super duża, ale ze względu na ukształtowanie terenu są trudności z odbiorem DVB-T z Czech. Do Cernej Hory mam bliżej bo około 63 km, ale nigdy nic czy to w analogu czy w cyfrówce mi nie łapało ze względu na pasmo Gór Sowich.

Jesli chodzi o Pradziada do mój dzisiejszy test z godz. 14 odbioru MUX1 na 36 kanale:

- tuner RWT DTV-421T (uzyskany poziom sygnału: 75% , jakość sygnału: 96%)

- antena Tri-Digit (44 elementowa) + wzmacniacz LNA177

Ze wzmacniaczem odbiór stabliny, bez wzmacniacza nie chce odbierać.

 

Jeśli o chodzi o analog to jest pogorszenie, bo na powyższej antenie i wzmacniaczu, mam tylko głos i mocno zaśnieżony czarno-biały obraz (wcześniej było lepiej).

Nie wiem czy wynika to jednak z ograniczenia nadawania w kierunku Polski, czy poprostu z ograniczenia przy okazji mocy nadawania CT1 na K50 i TV Nova na K53. Oglądałem zdjęcia z wymiany tubusa na nowy (czubek nadajnika na Pradziadzie) i wizualnie z zewnątrz wyglądają one tak samo, ale sedno sprawy leży wewnątrz tubusa co zostało zamontowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okolice Oświęcimia, zwykła kierunkowa antena 19'sto elementowa z symetryzatorem i śmigają czeskie Muxy na k36 i k54 (ten jest mocniejszy), do tego Skrzyczne k38 i TV Barrandov na k57. Jest jeszcze "coś" na k44 ale mam za słaby sygnał żeby to zidentyfikować :( Muxy 2 i 3 z Ostravy za nic nie mogę złapać :/ jak wpiąłem LNA-177 zamiast symetryzatora to nastała ciemność na moim TV, na siatce chodzi bez problemu (czyżbym przezwzmocnił sygnał?). Jak pogoda dopisze i będzie czas to spróbuję się o muxy słowackie pokusić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego Czechy kończa sie na wschodnim pasie woj.śląskiego ? Nie można na Podkarpoaciu złapać żadnego mux-a z CR, a Słowacy mają to omezene / ograniczone / i na dodatek polaryzację "V" ...

Potwiedzam, słowacje ciężko złapać u nas. W na południu Żywca mam praktycznie bez przeszkód drogę na Żlilnę, analog działa niemal idealnie. Po cyfrowym sygnale nie ma śladu. K68, polaryzacja pioniwa i wytłumiona wiązka w kierunku polski. O ile wiem planowali moc 50KW, ostatecznie moc jest i będzie 20KW, bo synał wypływałby za daleko na północ. Jedyna nadzieja będzie jak wyłączą analog i wykorzystają obecne kanały na potrzeby DVBT (szersza wiązka). Przewidywane pokrycie MUX 2 ma być bardziej łaskawe dla nas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego Czechy kończa sie na wschodnim pasie woj.śląskiego ? Nie można na Podkarpoaciu złapać żadnego mux-a z CR, a Słowacy mają to omezene / ograniczone / i na dodatek polaryzację "V" ...

papier, z najsilniejszego na wschodzie Czech nadajnika Lysa Hora masz do Dębicy 220 km. Przy tej odległości, gdyby ziemia była kulą, to przeprowadzona prosta od podstawy nadajnika do Dębicy biegłaby w połowie odległości 950 m pod ziemią. Zatem, żebyś mógł odbierać bez przeszkód (nie na tropo), to nadajnik i twój dom muszą być jak najwyżej, a w środku tego dystansu musiałaby być nizina. A sam wiesz, że Śląsk jest tam Górny :-)

Tu masz wykres terenu od Lysej Hory do Dębicy - nie zostawia złudzeń.

terrainprofile.html?params=157,50.051848374998535,21.410980224609375,0&_=1286907865166

Pozostaje polować na zjawiska przejściowe.

Co do Słowaków, to ja odbieram k.68 (Namestovo) i k.59 (Żylina i Namestovo synchronicznie), chociaż nie jest to 24/7 jak Igorlan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

greggy,Z tą granicą czeską to był żart oczywiście ..... Takie są uwarunkowania Pokarpacia , odległości , ukształtowanie terenu faliste ... itp. Tak ma być i już ... A ja potwierdzam , że i na Slowaków z nadajn. Bardejov nie mam szans , trudno .. Dzięki . Może kiedyś jeszcze sie da , poczekamy , to jest tak naprawdę początek NTC u nas i u nich ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja od 2 dni (bo dopiero poszperałem w tunerze) oglądam 3 Multipleksy z Brna. 1 z kanałami CT jest najsilniejszy na 29 kanale ale i 2 oraz 3 idzie oglądać. Wieczorem i rano są w dzień chyba gorzej ale nie sprawdzałem z braku czasu. Idzie lepiej niż z Ostravy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analogowy sygnał z tego nadajnika CT1 (k 46) jest odbierany bez problemu w Żywcu. Obraz w kolorze choć niewyraźny, dźwięk słyszalny (dużo zakłóceń). Sam byłem zdziwiony bo Brno to prawie południe czech.

Tak prawdę mówiąc to liczyłem trochę na odbiór czegoś cyfrowego z Czech, ale ukształtowanie terenu robi swoje. Skrzyczne zasłania odbiór z Hostalkova. CT1 z tego nadajnika działa bardzo dobrze nieznaczne zakłócenia. 100 KW nic nie dało. Mogę się pochwalić odbiorem ze skrzycznego na poziomie 100% (nadajnik widzę z okna).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...