Skocz do zawartości

Czeskie i słowackie DVB-T na terenie płd. Polski


peter
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

ciekawy jestem czy u mnie uda sie odebrac analog troche sniezy ( poprad odbiera dobrze (markiza na 4 stv 1 na 3 )natomiast z Żylina to beda kłopoty bo nawet analogu nie łapie tylko przy tropo na 100% odbiore łysa góre poniewaz stale odbieram ct 1 z 37k z idealna jakośćią i teren mam odsłoniety bez żadnych przeszkód terenowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak z odbiorem w różnych dzielnicach Krakowa Namestova - Magurki?

U mnie TV ciut zwalnia na k 59, ale nic nie znajduje, zastanawiam się czy inwestować w lepsza antenę ze wzmacniaczem, czy dać sobie spokój - antena na 10 m i wyżej się nie da, kierunek na Namestovo idealnie odsłonięty - południowy wschód Krakowa, oczywiście polaryzacja V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak z odbiorem w różnych dzielnicach Krakowa Namestova - Magurki?

U mnie TV ciut zwalnia na k 59, ale nic nie znajduje, zastanawiam się czy inwestować w lepsza antenę ze wzmacniaczem, czy dać sobie spokój - antena na 10 m i wyżej się nie da, kierunek na Namestovo idealnie odsłonięty - południowy wschód Krakowa, oczywiście polaryzacja V.

 

Ja na Salwatorze odbieram MUX2 z Namestova przez całą dobę, oczywiście tylko k59. Po k68 ani śladu. Antena to siatka ze wzmacniaczem LNA-177.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwości takiego stanu rzeczy może być wiele:

 

Po stronie nadawczej:

- Antena może mieć inną charakterystykę i nachylenie w zależności od czestotliwości. Być może dla kanału 54 istnieje lekkie wycięcie w kierunku na Kraków, a fala załamuje sie w dół i trudniej przechodzi przez górskie szczyty. W końcu jest to 140Mhz różnicy.

 

Gdzieś pomiędzy:

- Sygnał o wyższej częstotliwości może mieć problemy z przedarciem się, dlatego w regionach górskich bardzo często stosuje się nadajniki i przemienniki pracujące w niskich kanałach, np. 7-12, 21-39, a w czechach i na słowacji używa się także kanałów 1, 2, 4 i 6!!

 

Po stronie odbiorczej:

- Mogą powstawać lokalne zakłócenia.

rozwiązanie: sprawdź ten kanał na analogowym telewizorze i upewnij się, że nie pojawiają się żadne "śmieci".

- Charakterystyka anteny może być zaburzona poprzez pobliskie budynki i obiekty.

rozwiązanie: sprawdź czy przy antenie nie znajdują się jakieś metalowe elementy (np. rurki, czasze satelitarne, blaszany dach), albo czy nie przesłania ci jakiś wysoki budynek/drzewo.

- Głowice w odbiornikach hybrydowych (analogowo-cyfrowych) i cyfrowych mają bardzo szerokie filtry, przez co odbiornik może zostać przesterowany silnym sygnałem. Najwięcej problemów sprawia polsat na sąsiednim kanale (53).

rozwiązania:

* Odepnij wzmacniacz

* Zastosuj filtr na kanał 52 - tak 52!! filtr na kanał 53 wytnie ci kawałek sygnału DVB-T, a na kanał 52 osłabi nośną Polsatu (727,25MHz). Podnośna fonii wykorzystuje tylko 10% mocy nośnej wizji i nie stanowi poważnego problemu.

* Przesuń lub obróć antenę tak aby na Polsacie pojawiły się odbicia. Osłabiony sygnał Polsatu powinien pomóc w odbiorze DVB-T.

 

Mam nadzieję, że zdadzą się na coś moje wskazówki. Powodzenia w dalszym polowaniu na DVB-T :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w Nowej Soli, około 120 km od nadajnika w Libercu na Jestedie. Zupełnie przyzwoicie odbieram - bo Panasonic odbiera mpeg2 i 4 - czeski Mux 1 (kanał 43) ale Mux 2 (kanał 52) tylko czasami da się oglądać. Obydwa kanały nadawane są z taką samą mocą (50 kW). Jaka jest tego przyczyna, czy to da się poprawić ? Używam anteny kierunkowej HN45 i wzmacniacza ceramicznego ca. 30dB.

PS.: A od dzisiaj Mux 2 nadaje także Novą - czyli + 2 programy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy z Żagania nie ma przesterowania ( na program 1 nachodzi drugi )wzmacniacza w analogu np. ustaw 51 kanał Telewizja Łużyce .

Jeśli chodzi o płytki to dość dobre są ale z dużym wzmocnieniem swa –9009 cer. Swa – 6000\6t ok. 30< db. Swa – 5555 25-28 db pod warunkiem że nie będziesz miał przesterowania w innym wypadku musisz zmienić wzmacniać na inny i słabszy np.mgf-01 , swa – 11/e .

Z nadajnika Liberec Ještěd nadaje I mux na 43 kanale z mocą 50 kw. , II mux nadaje( planowo od 31.8.2010 ) na 52 kanale z mocą 32 kw.

Antena ATX 55 (15 db.) jest dobrą anteną i spróbuj dokładnie ustawić antenę i jeśli będziesz cały dzień odbierał II mux z wyskakującymi kwadracikami możesz się pokusić o antenę atx –91 (18 db.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesi podają wszędzie moc obu nadajników z Liberca na 50kW (ERP). Ale jeżeli 52 kanał nadawany jest z mocą tylko 32 kW to wszystko jest jasne. Czy ta moc będzie zwiększona do 50 kW ? Gdzieś się doszukałem, że chyba pierwotnie Mux2 chcieli nadawać na 61 kanale z siłą 32 kW. Nowa Sól leży w dołku, za wzgórzami z których nadaje Wichów na 45 kanale, stąd odbiór z Czech jest na skraju możliwości. Ale dvb-t na 43 kanale z Liberca wychodzi poprawnie -jakość sygnału ciągła na poziomie 50 - 60 %. Na 51 kanale nic nie mam, chyba że czasem coś z tropy, ale nie TV Łużyce.

Antenka jest nakierowana oczywiście na Liberec (Jested), skąd z tego samego masztu idą 43 i 52 kanał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe podsumowanie tego co można odebrac w mojej lokalizacji w DVB-T, jedne muxy stabilne inne tylko okresowo, wszystkie zrzuty wykonano dzisiaj, dane techniczne też się może komuś przydadzą i dają pogląd na optymistyczne możliwości odbioru w odległości od 78km (Skrzyczne,Ostrawa) przez Lysa Hore (100km), Kriżawe (145km), Namestowo (120km) do 190km (Brno-Kojal). Pozdr

 

 

CZECHY

 

OSTRAWA

 

MUX1

 

mux1czostrawa.jpg

 

MUX2 (sygnał często bywa duzo mocniejszy)

 

mux2ostrawa.jpg

 

MUX3

 

mux3czostrawa.jpg

 

MUX4

 

mux4czostrawa.jpg

 

LYSA HORA

 

MUX1

 

mux1czlysahora.jpg

 

BRNO-KOJAL

 

MUX1

 

mux1brno.jpg

 

Trzyniec

 

Pojedyńczy kanał - Barrandov TV

 

 

trziniec.jpg

 

 

SŁOWACJA

 

Žilina - Krížava

 

MUX1

 

mux1krizawa.jpg

 

Námestovo - Magurka

 

MUX2

 

mux2slnamestowo.jpg

 

dla uzupełnienia;

 

POLSKA

 

Skrzyczne- Wisła

 

mux1pl.jpg

 

Podsumowanie w tabelkach listy kanałów:

 

podsumowanie1.jpg

 

podsumowanie2.jpg

 

 

:shock: nazbierało sie tego trochę, :jupi: ale tylko sie cieszyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Około tygodnia temu zdecydowałem się przestawić antenę ATX91 w kierunku nadajnika Trutnov w Czechach.Mieszkam w Wieluniu(centralna Polska,woj.Łódzkie) Odbiór jest prawie codziennie wieczorami i w nocy. Jakość sygnału wacha się w granicach 10%-100%

W odbiorze 24H/dobę bardzo przeszkadza nadajnik TVP1 dużej mocy Opole/Chrzelice który również nadaje na kanale 40. Myślę jak zostanie włączony nadajnik w "Jasenik/Pradet" to odbiór będę miał cały czas,ponieważ w Wieluniu sygnał analogu z "Pradziada" jest taki silny że antena kierunkowa łapie sygnał tyłem,a w niektórych częściach miasta możliwy jest odbiór antenami pokojowymi.

 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Udało mi się odebrać sygnał z kanału 46 na antenie ustawionej na Ostrawe, co to jest ? zagadkę udało się rozwiązac @igorlanowi z pomoca czeskich kolegów.

 

" k.46 BTV - je to vysílání z Ostravy - Vysoká škola Báňská - Technická univerzita Ostrava. Vysílač je určen pro testy studentů a je právě týden v provozu. Vysílat bude nepravidelně hlavně DVB-H, a i DVB-T. Kanál 46, 200 W ERP, 30 m nad zemí, Ostrava-Poruba, budova univerzity."

 

tylko 200W a odległość prawie 80km :vivalabamba: Pozdr

DSCF4456.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mamy już prawie koniec sierpnia i moje pytanie brzmi - czy ktoś już może odebrał sygnał z 2 i 3 MUX z nadajnika Trutnov/Cerna hora?

 

Trutnov Černá Hora 31.8.2010 61 100 H - http://www.digitalnitelevize.cz/informa ... sit-2.html

oraz

Trutnov Černá Hora srpen 2010 60 100 H - http://www.digitalnitelevize.cz/informa ... sit-3.html

 

Może były już jakieś testy robione!? W końcu mało czasu pozostało.

 

Przypominam, że również we wrześniu zostanie włączony pierwszy MUX z Jesenika - Góra Pradziad, który to nadajnik zapewni odbiór na całej Opolszczyźnie, wschodzie Dolnego Śląska i południowej części Wielkopolski i południowo-zachodni kraniec województwa łódzkiego. Dzisiaj czytałem, że jutro mają wymieniać system anten, aby móc nadawać sygnał cyfrowy.

link: http://www.digitalnitelevize.cz/informa ... sit-1.html (Jeseník Praděd 30.9.2010 36 100 H)

 

Pzdr i czekam na wieści o włączeniu sygnału MUX 2 i 3 z Cernej hory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nadajnika Trutnov nadawano CT2 do 24:00 31.08.2009 i do 5 minut włączyli 1 multipleks niestety antena nadawcza jest ustawiona na Czechy a w stronę Polski już nie jak to było wcześniej bo na kawałku drutu włożonego w gniazdo antenowe można było oglądać a teraz musi być antena dokładnie ustawiona w stronę nadajnika .

Z nadajnika Liberce i Ostrawa uruchomiono wcześniej nadajniki o tym że Trutnov będzie uruchomiony wcześniej nie słyszałem .

Jak skanuje telewizor niezależnie w którą stroną ustawiłem antenę zawsze skanowanie zatrzymuje się na 40 kanale i na innych nieraz ale to nie te częstotliwości .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...