Skocz do zawartości

TVP Info


pakumy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście, że można. Nie ma żadnych informacji WSS (to cyfrowe nowinki), po prostu obraz byłby spłaszczony po bokach na 4:3 i poprawnie wyświetlany na 16:9. Niektóre nowsze telewizory posiadają opcję 16:9, która po prostu spłaszcza obraz od dołu i góry dodając te czarne pasy, ale włącza się ona automatycznie np. gdy do złącza euro mamy wpięty odbiornik satelitarny, który potrafi wysyłać taką informację. Obraz 16:9 nie różni się niczym od 4:3, z tym że żeby miał odpowiednie proporcje, musi być dopasowany do odpowiedniego telewizora. Mam nawet kasetę VHS z nagraniem w 16:9.

 

Dlatego wymówka, że "nie nadajemy w 16:9, bo w analogu nie można", jest zwyczajną bzdurą. Można i jest na to co najmniej 3 sposoby: poprzez obcięcie boków do formatu 4:3, spłaszczenie obrazu lub wsadzenie w czarne pasy. Miksowanie tego tak jak robi TVP Info jest po prostu niezdrowe, a ludziom się wydaje że to jest właśnie obraz panoramiczny. A z zasady miał on pokazywać więcej, a nie mniej. Tak samo obraz kinowy, wsadzony do formatu 4:3 to malutki paseczek pośrodku ekranu, a przecież to format kinowy, o przekątnej obrazu kilkunastu metrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim przypadku, jeśli ode mnie zależałaby decyzja to nie zdecydowałbym się na naziemne, analogowe nadawanie prawdziwego 16:9 bo w starszych telewizorach 4:3 nie najlepiej wyglądałby taki obraz. Ale na satelicie, platformach cyfrowych, DVB-T to już dawno powinno to być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Oto treść odpowiedzi jaką otrzymałem w czoraj z TVP

"Uprzejmie informujemy, że wszystkie programy i pozycje TVP dostępne z analogowych nadajników naziemnych nadawane są w formacie obrazu 4:3. Z tego względu filmy o proporcjach ekranu 16:9 są uprzednio konwertowane do formatu 4:3, tzw. Letter box, czyli pasy na dole i górze ekranu. W telewizji cyfrowej (naziemnej i satelitarnej) zamierzamy nadawać w pełnym formacie 16:9. "

Zatkało mnie i doprawdy nie wiem jak to skomentować.

Pomyśleć ,że na "coś takiego" czekałem sześć tygodni po uprzednim wysłaniu sześciu e-maili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Gość Peter Parker

TVP Info przejdzie całkiem na 16:9 wtedy, gdy zostanie całkowicie wyłączony naziemny sygnał analogowy, ponieważ niektóre telewizory mogłyby mieć problemy z pokazaniem takiego formatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego? W telewizji analogowej nie ma czegoś takiego jak informacja o proporcjach obrazu, dlatego niemieckie stacje satelitarne, które nadają w 16:9 w wersji cyfrowej, są nadawane w letterboxie w analogu. I problemu nie ma. Tu też by nie było. Jeśli TVP Info chce czekać do 2012 roku, to proponuję przez ten czas przestać bawić się w czarne paseczki i nadawać w prawdziwym 4:3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego? W telewizji analogowej nie ma czegoś takiego jak informacja o proporcjach obrazu, dlatego niemieckie stacje satelitarne, które nadają w 16:9 w wersji cyfrowej, są nadawane w letterboxie w analogu. I problemu nie ma. Tu też by nie było. Jeśli TVP Info chce czekać do 2012 roku, to proponuję przez ten czas przestać bawić się w czarne paseczki i nadawać w prawdziwym 4:3.

jest coś takiego jak PALplus do nadawania "panoramy" w analogu ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajdź mi telewizor, który w Polsce odbierze tego typu sygnał. Nawet jeśli część z nich jest do tego przystosowana, to wątpię aby były wszystkie, nie mówiąc już o nadajnikach naziemnych. A wyposażać ich w nowszy sprzęt, kiedy za chwilę mają wyłączyć analog, jest głupotą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam doskonale,było to ładne kilka lat temu jak nasza TV publiczna nadawała w systemie Pal+. Telewizory panoramiczne-a było ich wtedy nie wiele- pięknie przełączały się na obraz pełnoekranowy bez znikształceń. Mam nawet nagraną taśmę VHS z konceru w Opolu.Zaniechano tego systemu i z tego co wiem nie nadają w tym systemie także w Niemczech . To właśnie Niemcy zaczęli nadawać w tym systemie na dość dużą skale. Pamietajmy że wtedy nie było TV cyfrowych a TV kineskopowe panoramiczne posiadały system 100HZ który to system przetwarzał obraz cyfrowo.To co teraz nagminnie z obrazem wyprawiają nasze - i nie tylko nasze- stacje TV przechodzi wszelkie wyobrażenia. Jest to profanacja obrazu .Format 16/9 nie do tego został wymyślony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie wiem czy ktoś z forum zauważył wczoraj na TVP Info ciekawy zabieg. Leciał jakiś materiał w 4:3 letterbox i znaczek wiekowy (zielone kółeczko) było na granicy czarnego pasa i filmu, natomiast pasek informacyjny, włącznie z logiem TVP Info, były tylko i wyłącznie na materiale filmowym! Wyglądało to tak jak nieraz robi TVP przy materiałach w 16:9. Z początku sobie pomyślałem: "oho, przechodzą na wyższy poziom", ale po jakimś czasie znowu powrócono do pierwotnego pomysłu. Pewnie dlatego, że nie wszystkie materiały kręcone są w 16:9 i byłby problem przy 4:3. Jednak swoją drogą to dziwne, że TVP nie planuje w najbliższej przyszłości żadnych zmian, bo przecież nawet obecne materiały z konferencji prasowych są nadal realizowane w 4:3. I jak oni chcą sobie zbudować archiwum w nowym formacie? Przejdą na niego w 2000-którymśtam roku i będą puszczać "materiały archiwalne z 2009 roku" w 4:3? Toż to wstyd! Gdy sobie pomyślę, że format ten jest dostępny nawet dla amatorów od prawie 10 lat!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy widzieliśmy to samo, bo ja oglądałem TVP Info ostatnio kilka dni temu, dokładnie w święta. Jednak przedstawię moją wizję, którą i tak nie do końca jestem w stanie wyjaśnić. Kanał emitował jakiś występ związany ze Świętami Bożego Narodzenia, oznaczenie wiekowe rzeczywiście znalazło się na czarnych pasach - to akurat nie jesteś jakimś ewenementem w polskiej telewizji. Zastanowiło mnie jednak logo, które wraz z materiałem zostało zwężone do formatu 16/9. Normalnie nie jest to nic nadzwyczajnego - tak robi się na wszystkich kanałach TVP, z tym, że w tym przypadku przez dostosowaniem ekranu nie użyto rozszerzonego w pionie loga, by po dostosowaniu miało ono normalne rozmiary. Podobne problemy miała na początku ery 16/9 w telewizji publicznej TV Polonia. Jednak wychodzi na to, że znaczek z oznaczeniem wiekowym nie jest raczej generowany z tego samego komputera co logo TVP Info, ponieważ ten nie dostosował się do proporcji 16/9. Ba, okazuje się najpierw, że został dodany po zawężeniu obrazu praktycznie przy wyjściu z emisji. To akurat nie jest reguła w TVP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
ciekaw jestem czy i kiedy sygnał TVP Info z Astry będzie w 100% niekodowany...?

 

czy od dzisiaj tak się stanie?...

 

TVP Info zmieniło parametry nadawania w SD:

 

10,773 GHz, pol. H, SR: 22000, FEC: 5/6, DVB-S

 

tylko u mnie TVP Info identyfikuje się jako kanał niekodowany... :woot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TVP Info będzie nadawać przez 24h:

 

TVP INFO od 2 marca br. rozpoczyna 24 godzinną emisję swojego programu przez satelitę Astra 1KR. Z myślą o polskich widzach przebywających poza granicami kraju, w nocnym paśmie będą emitowane główne pozycje programowe minionego dnia.

 

Każdego dnia w nocnym paśmie pojawi się ostatnie wydanie Serwisu Informacyjnego INFO (pn.-pt. wydanie z godz. 23.30; sob.-niedz. wydanie z godz. 22.30). Nie zabraknie również takich programów jak: „Minęła dwudziesta”, „Telekurier - Bliżej Ciebie”, „Forum”, „Komentarz świat”, „Studio Wschód”, „Raport z Polski” oraz „Młodzież kontra”.

 

W nocnym paśmie będą powtarzane także nowości wiosennej ramówki TVP INFO, przede wszystkim: „Plus Minus”, „Trudny rynek”, „Zawodowcy”, „Raport z Polski Extra”, „Telewizyjny Klub Seniora”, „Czas Seniora” czy „Aleja Gwiazd na L 4”.

 

Nie zabraknie również takich programów jak: „Patrol”, „Światowiec”, „Sprint przez historię Przemysława Babiarza”, „Oblicza armii”, „Etniczne klimaty”, „Antysalon Ziemkiewicza”, „Tygodnik polski”, „Było nie minęło” a także „Miejsca przeklęte” oraz wiele innych programów, które zyskały zainteresowanie oraz sympatię widzów.

 

źródło: tvp.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...