Skocz do zawartości

TVP Info


pakumy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Obecnie na TVP Info widnieje system kodowania,teraz już nie jest FTA , a u mnie na odbiorniku CP działa :jupi: , chyba jednak będzie dostępny w ofercie.
Raczej nie, jest to zwykła przerwa w kodowaniu. Nie wiem skąd się wzięły raptem takie informacje, że TVP Info będzie już FTA na 13.0E... Na satelicie HotBird, to Cyfra zajmuje się dystrybucją tego kanału, a nie TVP. Na całkowite odkodowanie nie ma co liczyć, gdyż to byłby ukłon w kierunku największej konkurencji...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są już informacje o kodowaniu MediaG, Viaccess, Conax.

Obecnie na TVP Info widnieje system kodowania,teraz już nie jest FTA , a u mnie na odbiorniku CP działa :jupi: , chyba jednak będzie dostępny w ofercie.

Niestety nie ciesz się. TVP HD tak samo był jakiś czas dostępny mimo informacji o kodowaniu VideoG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gro programów tej stacji nadawane jest z pasami. Tłumaczenie tej stacji to takie że jest jeszcze bardzo dużo starych TV w formacie 4:3. Tylko nie raczyli zauważyć że takim nadawaniem z pasami krzywdzą i jednych i drugich.A to co zrobiła TVP Info przebija wszystkie dotychczasowe eksperymenty.Gdyby ustawić Tv na autoformatowanie obrazu to odbiornik by chyba zgłupiał bo co chwila musiałby się przełączać.

Tak po jakimś czasie wpadło mi do głowy, kto właściwie zapoczątkował ten beznadziejny format. Zgadnijcie! TVN24 w programie "Kawa na ławę". Pamiętam, że mając jeszcze n-kę przełaczałem specjalnie na TVN HD, żeby pooglądać ten program po ludzku, a nie tak jak teraz robi TVP Info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem do TVP cztery e-maile w odstępach dziesiąciodniowych z zapytaniem dlaczego własnie tak nadają. Na żaden nie dostałem odpowiedzi. Jestem cierpliwy więc systematycznie bądę to pytanie w e-mailach powtarzał.

Na początku odcinka serialu "Barwy szczęścia "w TVP2 we środę eksperymenty z formatem poszły dalej. Otóz przez dosłownie dwie minuty obraz był nadawany w formacie 16/9. Logo TVP2 przesunięte do środka ekranu tak samo jak zanczek Wańkowej. Znaczek był mniejszy. Dokładnie tak jak na Canal+ Film. Mało nie oszalałem. Pomyślałem . No wreszcie TVP zrozumiała. Ale czar prysł i obraz powrócił do nijakiego formatu. No ale może coś drgnie,albo jakis mądry technik w TVP się zapomniał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może TVP powoli dostosowuje się do przyjętych wymagań technicznych dla DVB-T? :)

Wyświetlanie obrazu 16:9 na ekranie 4:3 z zachowaniem rozdzielczości pionowej (anamorphic video).

Będzie wykorzystywany Automatic Format Descriptor dla wygody widzów przy założeniu, że użytkownik będzie miał możliwość wyłączenia lub zmiany nastawów.

Swoją drogą, czasem TVP jest niekonsekwentne w działaniu. Wystarczy popatrzeć na "Pytanie na śniadanie". Niby program realizowany jest w 16:9, ale znaczki stacji są na czarnym pasie u góry, a logo "PnŚ" wychodzi ogonkiem na dolny pas. :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie jestem pewny czy taka większość ma TV w formacie 4/3. Przecież od kilku ładnych lat sprzedaję się TV panoramiczne i tylko takie się kupuje. Obecne nadawanie w nijakim formacie denerwuje wszystkich posiadaczy telewizorów.Wprowadzając format 16/9 pokrzywdzona by była tylko grupa posiadaczy starszych telewizorów 4/3.

Np. stacja TV Silesia nie bała się wprowadzić formatu 16/9 mimo ze nadaje dla widzów w niezbyt bogatym rejonie Polski. Bo jest to TV przede wszystkim dla Śląska. W tej chwili jest to stacja która nadaje najlepszy obraz. Polsat News też się nie obawiał i nadaje jak trzeba. Wystarczy chcieć. Rzeczywiście na programie "Pytanie na śniadanie" to już przegięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie jestem pewny czy taka większość ma TV w formacie 4/3. Przecież od kilku ładnych lat sprzedaję się TV panoramiczne i tylko takie się kupuje.

Już kiedyś podawałem linka. Nie wiem czy te 11% oznacza że 1 na 10 telewizorów w Polsce to HD czy też jakoś inaczej trzeba to interpretować. Ale jeśli 89% to telewizory SD to wszystkie mają proporcje 4/3. Panoramy CRT to raczej niewielki promil sprzedanych tv w Polsce. Większość z tych SD to na pewno 21", większe były za drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogą bo naziemnie większość ludzi miała by wszystko zdeformowane, bo ma telewizory 4:3 i w większości bez możliwości ustawienia 16:9.

Odwieczny argument! Przecież naziemnie nie bierze się samo z satelity, tylko z nadajników naziemnych. A chłopaki tam mają chyba odpowiedni sprzęt (Ferdki :twisted:), który potrafi przełączać obraz do letterboxu lub pełnego 4:3. :evil: Niech nie decydują za wszystkich użytkowników. Wystarczy popatrzeć jak to robią Niemcy: na satelicie cyfrowo jest w 16:9, a w analogu leci w letterboxie. :]

 

Ja też tego nie rozumiem. Produkują sygnał w 16:9 po to by puszczać go w 4:3. Paranoja.

Już wolę prawdziwe pełne 4:3 od letterboxu w 4:3! :crazy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i telewizory CRT w większości są 21'' co nie znaczy, że większych jest mało bo były za drogie. Kupowałem telewizor CRT 29'' kilka miesięcy przed bumem na LCD i wcale nie był tak bardzo drogi bo 2150 zł, były też dużo tańsze bo za 1700 zł. Myślę, że po 21'' telewizorach drugim rozmiarem kineskopu, których jest najwięcej to właśnie 29''.

 

Wprowadzając format 16/9 pokrzywdzona by była tylko grupa posiadaczy starszych telewizorów 4/3.

 

Wcale nie byłaby pokrzywdzona bo przecież "Pytanie na śniadanie" jest już produkowane w 16/9, tyle tylko, że na czarne pasy są wrzucane napisy. Wystarczy te napisy wrzucić wyżej i już. Ile jest transmisji sportowych w TVP, które są w 16/9 a logo jest na czarnym pasku.

 

Mimo tego, że mam telewizor 4/3 to wolę oglądać transmisje sportowe w 16/9. Eurosport w SD robi po prostu zoom (nie wiem jak to się fachowo nazywa), ucinając to co jest po bokach i pogarszając jakość obrazu bo kwadraty z przekazu cyfrowego są większe. W transmisjach z siatkówki nie było widać całego boiska i nawet gdzie piłka spada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie byłaby pokrzywdzona bo przecież "Pytanie na śniadanie" jest już produkowane w 16/9, tyle tylko, że na czarne pasy są wrzucane napisy. Wystarczy te napisy wrzucić wyżej i już. Ile jest transmisji sportowych w TVP, które są w 16/9 a logo jest na czarnym pasku.

To nie chodzi o to... :/ To co obecnie jest prezentowane przez TVP, niezależnie od tego czy na czarnych pasach są jakieś loga czy nie, nie jest 16:9! :evil: To 4:3 letterbox. Może posiadaczom CRT 4:3, którzy chcą po prostu widzieć wszystko, taki stan nie przeszkadza, ale ogranicza się w ten sposób ilość informacji jakie zawiera obraz i na telewizorze panoramicznym po obcięciu tych pasów jest bardzo słaba jakość! Po prostu gorsza niż normalnego 4:3, a oglądać z pasami i zdeformowany obraz niewiele osób chce... :crazy:

 

Mimo tego, że mam telewizor 4/3 to wolę oglądać transmisje sportowe w 16/9. Eurosport w SD robi po prostu zoom (nie wiem jak to się fachowo nazywa), ucinając to co jest po bokach i pogarszając jakość obrazu bo kwadraty z przekazu cyfrowego są większe. W transmisjach z siatkówki nie było widać całego boiska i nawet gdzie piłka spada.

I właśnie dlatego nie rozumiesz o czym dyskutujemy. Prawdziwe 16:9 powinno oferować widzowi oglądanie obrazu tak jak nadaje je obecnie TVP, czyli 4:3 letterbox, wyświetlenie całości spłaszczonej w poziomie lub obcięcie po bokach, jak to robi Eurosport. Jeśli chodzi o to, że części informacji nie widać, to już wina kamerzystów, którzy powinni tak nagrywać obraz, aby wszystkie istotne informacje nie były obcinane przez format 4:3 ("bezpieczny obszar" - wystarczy pooglądać angielskie programy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mojej wiedzy obraz 16/9 to obraz w całości bez pasów i zniekształceń wyświetlany ekranie panoramicznym 16/9. To co nadaje TVP np. w programie "Pytanie na śniadanie" czy w TVP Info to na pewno nie obraz obraz 16/9. Na pewno też nie 2.35:1 bo to obraz z pasami na ekranie 16/9 ale nie zniekształcony. Tak więc teraz oglądamy nie wiadomo jaki format z kwadratowymi twarzami. Zauważcie jeszcze jedno. O ile po podłączeniu TV z tunerem po euro można pobawić się ustawieniem obrazu i go powiększyć to takie kombinacje nie są możliwe po podłączeniu do TV tunera HD przez wejście HDMI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieraz na początku programów lub filmów widać, że obraz jest spłaszczany, było tak np. na Olimpiadzie w TVP 1 i TVP 2. To wtedy jest prawdziwe 16:9?

Takie samo spłaszczanie widać też na Skazanym na śmierć ale nieraz na czarnym pasie Polsat potrafi puszczać jakieś paski informacyjne. Czy wtedy też jest prawdziwe 16:9?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co leci w "Pytaniu na śniadanie" jak i TVP Info to format 4:3 z dodanymi czarnymi pasami u dołu (dlatego, że sygnał początkowy jest w 16:9, a TVP upiera się przy 4:3). Równie dobrze te pasy mogłyby być zielone lub czerwone (może wtedy niektórzy bardziej zrozumieją czym się to się różni). Są traktowane jako część obrazu, a nie sztucznie dodany twór w celu zachowania proporcji na starym telewizorze.

 

Nieraz na początku programów lub filmów widać, że obraz jest spłaszczany, było tak np. na Olimpiadzie w TVP 1 i TVP 2. To wtedy jest prawdziwe 16:9?

Oryginalnie wszystko jest w takim formacie (pomijając filmy kinowe), a to spłaszczenie to ręczna robota techników w TVP, tak samo jak usuwanie loga na czas reklam. Wystarczyłoby więc zamiast tego spłaszczenia zostawić obraz taki jaki jest i dodać do sygnału informację WSS, że jest to format panoramiczny (wtedy tunery wiedzą co mogą z nim zrobić).

 

Takie samo spłaszczanie widać też na Skazanym na śmierć ale nieraz na czarnym pasie Polsat potrafi puszczać jakieś paski informacyjne. Czy wtedy też jest prawdziwe 16:9?

Na TopTrendach było logo z zegarem. To nie jest prawdziwe 16:9. Prawdziwe jest na Polsat 2, Sport (Extra) i Zdrowie i Uroda, przy czym na tym ostatnim jest to format anamorficzny, tzn. nikt z techników nie bawi się w jakieś dodawanie pasów i WSS, tylko wszystko leci tak jak zostało nagrane.

 

Zauważcie jeszcze jedno. O ile po podłączeniu TV z tunerem po euro można pobawić się ustawieniem obrazu i go powiększyć to takie kombinacje nie są możliwe po podłączeniu do TV tunera HD przez wejście HDMI.

Do końca nie wiadomo dlaczego, jedne telewizory oferują nawet opcję 4:3 przy podłączeniu HDMI (Panasonic), a inne tylko tryb automatyczny lub szeroki (Philips). Po eurozłaczu są dostępne wszystkie, ale to nie załatwia sprawy, bo obcinając czarne pasy obcinamy część obrazu. To to samo jakby ktoś obciął ten obszar przy normalnym filmie - traci się niektóre rzeczy. Dlatego to co wyprawia TVP Info, jest nie do przyjęcia: posiadacze telewizorów 4:3 widzą malutki obraz na środku z paskami informacyjnymi, a z kolei posiadacze panoramicznych oglądają albo obraz w proporcjach, z czarnymi pasami po bokach (bo jest to 4:3), albo rozciągnięty na cały ekran. W żadnym wypadku nie mogą go obciąć, bo nie bedzie widać paska informacyjnego, a do tego niektóre filmy pokazywane są dalej w 4:3! Paranoja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...