Jump to content
Frontowiec

Telewizja w Czechach

Recommended Posts

Telewizja w Czechach powstała w latach 50-tych jako Ceskoslovenska Televize (CST), w latach 60, 70 i 80-tych Telewizja w Czechosłowacji podobnie jak u nas była propagandą tamtejszych partii komunistycznych. W 1993r. po rozpadzie Czechosłowacji Ceskoslovenska Televize zmieniła nazwę na Ceska Televize (CT). Rok później uruchomiono pierwszą komercyjną stację Nova TV. Wśród Czeskich stacji TV najbardziej podoba mi się CT1 i tamtejsze wiadomości ''Udalosti'' w których są pokazywane min reportaże Miroslava Karasa poświęcone Polsce oraz filmy i seriale, Ocko TV za dobrą muzykę a także Nova i Prima gdyż tam są emitowane dobre filmy i seriale.

Od września br. Miroslav Karas nie jest już korespondentem Czeskiej Telewizji w Polsce, jego miejsce zajął Josef Pazderka, a sam Karas obecnie jest korespondentem Czeskiej Telewizji w Moskwie.

1 października 2012 roku kanały Czeskiej Telewizji zmieniły logotypy na zmodyfikowany telewizorek. Dodatkowo zmieniono nazwę kanału CT4 na CT Sport.

Dzisiaj jest 20 rocznica zmiany nazwy z Ceskoslovenska Televize na Ceska Televize, a nowy rok na antenie Ceska Televize (z wyjątkiem CT Sport) powitali prezes CT Petr Dvorak i aktorka Jirina Bohdalova.

Już 10 lutego czeska telewizja Nova rozpoczyna trzecią serię ''Cesko Slovenska Superstar'' (czeski odpowiednik ''Idola'') w którym nową jurorką będzie polsko-czeska wokalistka Ewa Farna, także w tym roku Ceska Televize będzie obchodzić 60-lecie gdzie z tej okazji w piątek o 17:30 na antenie CT1 jest emitowany program ''Abeceda CT'' w którym są wspominane programy i seriale.

Dzisiaj o 6:00 rano w Czechach wystartowała telewizja dziecięca CT D (bardziej jest nazywana jako Decko), która będzie dzielić czas z telewizją CT art (czeski odpowiednik TVP Kultura).

rok 2014 będzie wyjątkowy dla czeskiej telewizji ponieważ TV Nova obchodzić będzie 20. Urodziny a to dlatego że nie pamiętam początków tej stacji z jednego względu braku poczytalnosci

Trzeba obiektywnie przyznać, że czeskie kanały w DVB-T są wręcz kapitalne, nawet te regionalne są na przyzwoitym poziomie.

ČT sport (odpowiednik Eurosportu, z tym, że mają jeszcze więcej transmisji sportowych NA ŻYWO)

Prima COOL (kanał dla mężczyzn, transmitują rozgrywki Ligi Mistrzów NA ŻYWO)

Prima ZOOM (połączenie Dicovery, National Geographic i Animal Planet - nie napisałem tego przypadkowo, 80% ramówki tego kanału to produkcje stworzone przez te właśnie kanały)

Óčko (świetny kanał muzyczny ze współczesną muzyką, do tego z ograniczoną liczbą reklam)

Óčko Gold (odpowiednik Stars TV, grają moją ulubioną muzykę z lat 60'-90').

TVP nawet nie umywa się do CT, włos z głowy nie spadłby TVP, gdyby tak spróbowała choć na jednym kanale nie emitować reklam (na np. na Info).

I co im zastąpi te wpływy z reklam? Abonament, którego niewiele osób płaci? Niestety ale w Czechach ludzie płacą swoje, to mają. Jak my zaczniemy płacić to też będzie u nas lepiej. :P

O czym gaworzy @ Katon. Szok. CT dostępna z satelity 23,5 est (wiadomo jak) mozna sobie sprawdzic. Kilka lat temu 2 lata zmuszony byłem ogladać tylko czeską. Żałosna oferta. ZERO, null (gdyby nie Prima czy Nova mozna by było wyrzucić tv. Wtedy juz było po wprowadzeniu podatku przy pradzie. Gdybym nie widział.... śmiech na sali. Pamiętam ich Taniec z gwiazdami, he, he (był tam Kliment)..

Całej CT ani przez moment nie zamieniłbym na 1 kanał TVP. Moim zdaniem (a widziałem wiele stacji publicznych) CT to jedna z najsłabszych w Europie.

Ludzie program Ceske Televize można i teraz sobie sprawdzić w internecie.i tym sposobem ocenić post @Katona.

O czym gaworzy @ Katon. Szok. CT dostępna z satelity 23,5 est (wiadomo jak) mozna sobie sprawdzic. Kilka lat temu 2 lata zmuszony byłem ogladać tylko czeską.

Jedynka i Dwójka może są trochę gorsze od naszych publicznych, ale CT24, Sport, :D/Art już nie.

Po dwóch latach odkopię ten temat, ponieważ od września br. do Warszawy powrócił po ponad czteroletniej przerwie korespondent Ceska Televize Miroslav Karas z czego się bardzo cieszę, ponieważ Karas to jeden z najlepszych korespondentów zagranicznych w Polsce, który z ciekawością relacjonuje materiały o Polsce. Także polskie stacje telewizyjne zapraszały Karasa by powiedział o najważniejszych sprawach dot. Czech, np. był wielokrotnie zapraszany gdy zmarł Vaclav Havel.

Tak na marginesie czy dalej są emitowane wiadomości regionalne w języku polskim ? Kiedyś były na CT1. Na dzień dzisiejszy nie mam dostępu.

W ciągu ostatnich dwóch lat TV Prima rozpoczęła w ubiegłym roku współpracę z kanałem Comedy Central i tak 14 grudnia 2015 zadebiutował kanał Prima Comedy Central.

TV Prima miesiąc wcześniej włączyła też kanał Prima Max, a wiosną 2015 roku TV Barrandov włączyła dwie nowe stacje: Kino Barrandov i Barrandov Plus.

Od 4 lutego TV Nova z Czech po 11 latach zmieni swoje logo, które to możecie zobaczyć tutaj:

Edited by Poland