Skocz do zawartości

Sprzedaż platformy N coraz bliżej !


janunio
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy CP o cokolwiek się "bije"? Nie. Zawsze, gdy są jakieś przetargi na ważne prawa ligowe w sporcie ( nie siatkówki czy MŚ/ME w piłce nożnej ) lub prawa filmowe to zawsze walczą o to Cyfra+ i ITI/N ( nie licze też praw otwartych do LM lub całej LE - gdyż po prostu nie było chętnych to CP je sobie wzięło za grosze ). CP zawsze ma to gdzieś, bo i tak wie, że swoim klientom, którzy nie oszukujmy się - nie są bogaci i zazwyczaj pochodzą z małych miasteczek lub wsi - nie sa potrzebne takie "ekstrawagancje".

 

Prawa filmowe? Odwieczna wojna między Canal+ a Nfilm

Prawa sportowe? Ligowe piłkarskie- hegemonia Canal+, Klubowe - hegemonia Nsport, siatkowka ->ligowe,klubowe,narodowe - hegemonia CP, bo nikt tego nie chce.

 

Po fuzji Cyfry+ i platformy N mielibyśmy wszystko co najlepsze w jednym miejscu. Kto by chciał siatkowkę może wziąc pakiet w CP za 19,90zł. Gdyby TW przejął N to mielibyśmy zdecydowanie mocniejszą walke o prawa sportowe i filmowe. Pewnie za 4-5 lat wyszloby na to, że: Nowa "N" z TW ma połowe praw filmowych i połowe praw piłkarskich ligowych, które wyrwała od C+. Do tego kto chce miec siatkowke musi miec CP. I płać tutaj za 3 platformy cyfrowe praktycznie najwiekszy abonament ( Canal+, HBO i Nfilm/NSport -> opcje premium ).

I myślisz, że koszt abonamentu zostałby na tym samym poziomie co teraz? Wg mnie nie... Bo nie ma nic za darmo... no może poza fantazjami w naszych głowach :jupi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marzenia o konkurencyjności. O naiwności!. Czy nie widać gołym okiem, że CP wcale nie skory do wojenki cenowej. CP ma nowy pomysł jak pozyskać klientów: usługi komplementarne, może nawet telefonia... a pakiety tv są coraz słabiej dofinansowane, polska kopana im zdecydowanie wystarcza.

Rozbawiają też mrzonki o tym jak to operatorzy marzą o pozbieraniu śmietanki praw licencyjnych w jedno i udostępnienie rynkowi za stare kwoty abonamentowe.

Takie rzeczy to tylko w erze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W "Dzienniku Gazecie Prawnej" napisali w trybie przypuszczającym o tym, że TW może wziąć TVN a Vivendi N a niektórzy już odebrali to jako pewnik....

 

Tak czy inaczej fuzji N z C+ (jesli rzeczywiście Vivendi kupi N) jestem przeciwny. Ewentualna "Cyfra + N" będzie dążyć do zwiekszenia przychodów i minimalizacji kosztów. Przy braku realnej konkurencji (Cyfrowy Polsat ma inny target) nie będzie konieczności stosowania promocji cenowych aby pozyskać/utrzymać abonentów.

Poza tym do odstrzału pójdą niektóre kanały a ich treści trafią do już istniejących w ofercie C+ (np. nFilmy i nSport do C+ i C+ Sport).

Ciekawe jak będzie wyglądała kwestia istnienia i dostępności kanałów tematycznych grupy TVN? Czy losu TVN Warszawa nie podzielą Religia TV, TVM Meteo?

Po trzecie kwestie techniczne: unifikacja systemu kodowania i zarządzania bazą abonencką. Jak połączyć e jedno turbodekodery z mediasatami? Idealnie byłoby, gdyby oferta hipotetycznej Cyfry + N była nadal dystrybuowana w systemie bez parowania karty z odbiornikami z możliwością odbioru na własnym tunerze. I Seca i Conax to umożliwia. Byleby tylko nowa platforma nie wpadła na pomysł uszczęśliwienia dotychczasowych abonentów C+ parowanymi kartami i przymusem korzystania z odbiornika oferowanego przez platformę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, takie "niespodzianki" jak w ostatnim zdaniu przedmówcy są możliwe. Do tego taka fuzja sporo kosztuje dopóki nie pojawią się spodziewane długofalowe korzyści. A kto za to zaplaci jak nie my? Mając powyższe na uwadze wolałbym nie ryzykowac i jestem przeciw :) Cyfra w obecnej postaci ale za to przystępna cenowo (uwzględniając promocje, splittery i multiroom) jest dla mnie do przyjęcia. A co będzie to wielka niewiadoma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich n-kowców :)

Od razu piszę, że nie czytałem całego tematu, ale dwie ostatnie strony. Cała ta domniemana "fuzja" bardzo mnie interesuje, ale moje zasadnicze pytanie jest takie: Co ja jako abonent Cyfry+ dostanę po tym przejęciu n-ki przez Vivendi? Co się zmieni?

Po pierwsze: kanały.

Czy dostaniemy więcej kanałów? Bo jeżeli miałbym dostać wszystko, co jest teraz w ofercie n, to mówię "tak" temu mariażowi. Kanały filmowe (takie jak MGM, Wojna i Pokój i kilka innych), dokumentalne (Discovery HD Showcase, Discovery Historia) mają interesującą ramówkę i przyznam, że chętnie bym je widział w nowej Cyfrze+. Wiem, że chodzi o jakość, a nie o ilość, ale jeżeli mam mieć więcej kanałów i większy wybór w telewizji, to zawsze będę za. A abonenci n dostaną to, co jest na wyłączność w Cyfrze? To byłoby w pełni zrozumiałe. Gorzej jednak, jeżeli Cyfra wyrzuci większość z tych stacji, bo wtedy to się pogniewamy :)

Co do stacji HD, to Cyfra dołączy 11 listopada wszystkie swoje odpowiedniki w HD. Jak będzie to wyglądało, zobaczymy, ale podobno mają się pojawić w niższych pakietach, więc niekoniecznie musi to funkcjonować na zasadzie: "kanały HD tylko w najwyższym pakiecie". Wiadomo, że Canal+ HD czy HBO HD w niższych się nie pojawi, bo cudów nie ma.

Dziwi mnie jeszcze fakt, że Cyfra ma dość słabą ofertę kanałów francuskich (France Televisions za dodatkowe 12zł miesięcznie). Najlepiej by było, jakby poszerzyli zakres stacji francuskich, a część z nich dołączyli np. do Pakietu Prestiż lub Optimum (MCM, M6, TF 1, wspomniany już France Televisions). Wtedy to już w ogóle, by mieli taką ofertę...

Po drugie: sprzęt.

Jasne, że Cyfra ma gorze tunery od n. Być może fuzja sprawi, że znajdzie się miejsce dla nowocześniejszego sprzętu. Mam taką nadzieję. Parowanie kart z odbiornikiem, to jakiś horror.

Po trzecie: klienci.

Gdzie w tym wszystkim są klienci? Czas przyniesie odpowiedź. Byłoby źle, gdyby n-kowcy byli pokrzywdzeni i musieli płacić więcej. Niestety, to możliwe.

Na razie to wszystko są spekulacje, pożyjemy, zobaczymy.

POprostu zbierajmy wszelkie ulotki n , by za 10lat wspominać,jak to bylo itp.

Popieram. Ja nałogowo zbieram ulotki platform cyfrowych, a gdzieś tam w szufladzie mam dużo tych z początków n-ki.

 

Dzięki wielkie, za wprowadzenie n-ki na polski rynek, bo to spowodowało "przyspieszony skok cywilizacyjny" we wszystkich polskich platformach. n przejdzie do historii, chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po-1,2,3,

gdyby "ich" interesowało czego potrzebuje abonent to zrobiliby ankietę/sondę/plebiscyt-do wyboru :wink:

Ostanie posunięcia n i C+,mogą być dla abonenta nowej platformy na + , o ile kanały HD będą HD :lol2:

Pozostaną bez dodatkowych opłat jak to jest w CP i C+ :P I najważniejsza sprawa-tunery.

O ile sprzęt ADB jakoś się mieści w tzw. nowoczesności ,to pudła Cyfry+ już dawno powinny zamieszkać w Afryce :P

Fuzja n z cyfrą może być pożyteczna ale...."nie dowiesz się jak nie sprawdzisz" :lol2::P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi jest obojętnie kto to będzie miał, ale:

1. Nie chcę kanałów filmowo-sportowych, po prostu nie zamierzam sponsorować sportu.

2. Dekoder i multiroom nie zamierzam zamieniać na żaden gorszy.

3. Płacę tylko za pakiety tematyczne i żadne miksy wszystkiego po trochu mnie nie interesują.

4. EPG z menu tematycznym do pkt. 3 to obowiązek.

5. Nseriale muszą być.

6. Zamawiania filmów VOD z poziomu dekodera również.

Bez tego nie będę miał żadnych sentymentów aby zerwać umowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Cyfra+ przejmie n, to być może część rzeczy zostawią. VOD przecież w Cyfrze też jest, więc to będzie na pewno (tak samo jak seriale). Pakiety pozostaną zapewne takie, jakie są w Cyfrze+ (bez tematycznych), więc n-kowcy będziecie musieli albo to zaakceptować albo rozwiązać umowę. Natomiast dla mnie największą głupotą byłoby parowanie kart, wątpię, czy to przejdzie. Ale jeżeli byłoby tak, jak do tej pory, to ok, każdy może kupić tuner niezależnie, spoza platformy i być sobie "sterem, żeglarzem, okrętem".

Wydaje mi się, że n ma lepszą ofertę dla dorosłych. Może Cyfra się poprawi w tym aspekcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech to przjecie sfinalizuja(ktokolwiek) bo naprawde jak sie czyta niektore wpisy to sie czlowiek zastanawi skad ci fantasci sie biora :D

 

wlasciwie wydaje mi sie ze przejecie juz jest sfinalizowane tylko jeszcze nie ogloszone. swiadczy o tym chocby zmiany w ramowce ktora umozliwia zerwanie umowy, nowi wlasciel wykorzystaja okazje by mozna bylo powprowadzac zmiany razem z ta modernizacja i nie dawac ludzia za jakis czas kolejnej szansy na ucieczke :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będzie koniec mojego abonamentu w którym mam WSZYSTKO oprócz premium za 48 zł. Ponad 20 kanałów HD a w Syfrze przyjdzie mi za to płacić dodatkowo jak [beep] na tle Europy. Jeżeli tylko podniosą mi abo o choćby 10 zł i zabiorą nboxa to żegnam Cyferkę która niszy wszystko przejmując dobre platformy. Podobnie było z bardzo dobrą Wizją TV którą Cyfra+ zniszczyła by przedstawić nam bagno za duże pieniądze. U mnie zarówno Cyfrowy Polsat jak i Cyfra+ nie ma czego szukać w domu za większe pieniądze i gdy stanie się tak jak napisałem wyżej spadam do cyfrowej kablówki a wybór mam z pośród dwóch graczy. OK, będę płacił może trochę więcej ale przynajmniej zyskam dostęp do większej ilości kanałów np. VH1 Classic czy MTV Dance a Syfiarzom nie będę płacił. Antenę satelitarną pozostawię sobie jako uzupełnienie z orbity. To tyle w temacie. Nigdy nie będzie takiego abonamentu jaki mam teraz w N. 48 zł za wszystko oprócz premium. Ten pakiet w Syfrze będzie kosztował z 80- 90 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

emarti@miałem Wizję TV od grudnia 1998 r do jej końca i dalej pozostałem w C+ do chwili obecnej to może wytłumaczysz mi na czym miało polegać konkretnie to zniszczenie Wizji TV przez C+ czy to tylko takie chwytliwe hasełko osób nie lubiących lub mające fobie na C+.Przecież nikt nie karze płacić C+ a co zrobisz to tylko twoja prywatna sprawa i tyle a po co te afiszowanie się co ja to nie zrobię.Wracając do tematu Jak twierdzi Puls Bisnesu

Cytat:

ITI wybierze kupca dla TVN do weekendu

 

Do końca tygodnia Grupa ITI prawdopodobnie wybierze nowego właściciela telewizji TVN – poinformowała agencja Dow Jones Newswire powołując się na osoby zbliżone do sprawy.

 

Na polu bitwy o polską telewizję zostały obecnie dwa światowe giganty medialne, amerykański Time Warner i francuski Vivendi.

Najwyższa pora.Jak podobno jest pozamiatane to jakie przesłanki karzą tą sytuację niepewności ciągnąć w nieskończoność to po pierwsze.

Po drugie nie wiadomo jak się rozwinie sytuacja w Grecji a ta może rzutować na kurs naszej waluty i przy znacznym spadku sprzedający mogą dostać w plecy.Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie przestańcie pisać "jak Cyfra przejmie moją ukochaną eNke to odchodze z tej syfiastej platformy!". KOGO to obchodzi? Rób sobie co chcesz. Droga wolna. CP ze swoim Polsat Filmem i Polsat Cafe stoi otworem

...

 

@emarti -> Droga wolna. CP stoi przed tobą otworem i chętnie ci da kanał filmowy Polsat Film, kanał "piłkarski" Polsat Futbol i inne najlepsze kanały ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie już mi się nie chce czytać tych wszystkich dywagacji i spekulacji opartych na przeciekach niewiadomego pochodzenia (sądząc po spójności i wartości merytorycznej to najbardziej prawdopodobnym źródłem jest nieszczelna rura kanalizacyjna).

Napiszę tylko dwie rzeczy:

1. Ostatnie posunięcia platform - te realne, a nie przeciekowe hipotezy - wskazują na to że N zostanie przejęta i będzie nadal rozwijana przez TW.

2. Bardzo interesująca jest moim zdaniem następująca obserwacja: zdecydowana większość abonentów N piszących w tym wątku nie chce fuzji N z Cyfrą i postrzega taką ewentualność jako widmo kataklizmu. Z kolei abonenci Cyfry, w większości przypadków zdają się marzyc o ziszczeniu takiego scenariusza. Zaznaczam że nie robiłem statystyk i piszę jedynie o swoich odczuciach. Nie będę się tu rozpisywał co to moim zdaniem oznacza. Wspominam o tym bo, jestem ciekaw czy macie podobne obserwacje oraz, co waszym zdaniem mówi to o ocenie dostawcy TV przez jego własnych abonentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może wytłumaczysz mi na czym miało polegać konkretnie to zniszczenie Wizji TV przez C+

 

Na przykład wycofanie VH1 Classic z powodu niskiej oglądalności jak ogłosiła Cyferka. Nie będę się już produkował że jest to śmieszne.

Na przykład satelita Hot Bird. Wizja TV będąc na Astrze zapewniała odbiór nawet na antenkach 40 cm pomijając już fakt że na tej satelicie mamy lepszą szansę na kanały które to są w pakietach innych platform europejskich. A tak to mamy Hot Birda z antenami po 80 cm którą to satelitę zapoczątkowała Syferka a reszta poszła za nimi.

 

 

@emarti -> Droga wolna. CP stoi przed tobą otworem i chętnie ci da kanał filmowy Polsat Film, kanał "piłkarski" Polsat Futbol i inne najlepsze kanały ...

 

Czytasz w ogóle to co piszę? Napisałem wyraźnie ani Cyfry+ ani Polsatu.

 

Poza tym dla mnie najważniejsza jest CENA. Macie to cyfromaniacy co jest w N? 48 zł i ponad 20 kanałów HD? Oj nie... Wy lubicie bulić dodatkowo za HD co N daje w standardzie. Podobnie jest w Polsacie gdzie Familijny HD za ~40 zł to kpina! Miłego oglądania Discovery HD w Cyfrze+ :lol2:

 

a co zrobisz to tylko twoja prywatna sprawa

 

Dokładnie. Ja tego nie będę chciał mieć w domu.

Podobnie zresztą jak większość abonentów N widząc to na forach. Abonent N nigdy nie przełknie płacenia więcej za coś co miał w standardzie i zamianę nboxa na kibelek. W dodatku za opłatą miesięczną. Przecież to chore płacić miesięcznie za dekoder. Nie no ja już kończę.

 

Cyfromaniacy są podnieceni z tego że N może połączyć się z ich Syfrą bo zyskają dodatkowe kanały, także HD których w Cyferce jest mało. Wreszcie zobaczą TVN HD i Polsat HD a także MGM HD z prawdziwymi klasykami innymi niż na TCM. Podniecenie jest i rozumiem to bardzo dobrze. Sam bym zapewne dostawał nocnych....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie. Ja uważam, że to dobry pomysł :) Nowa cyfra będzie miała dzięki temu większe możliwości rozwoju, a dodanie kanałów dostępnych obecnie w n, a niedostępnych w cyfrze będzie pozytywne dla nas-klientów, bo będziemy mieć platformę ze świetną ofertą. To co miał nFilm przejdzie do C+, do tego dla kibiców LM oraz wiele innych typu MGM, tvn-y itd. Spójrzcie na to trochę bardziej optymistycznie :P Pozdrawiam i życzę cierpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak TW przejmie TW to będzie tanio, prawda? Po prostu szkoda mówić o takich postach jak twoje. Po przejęciu N przez TW, żeby mieć wszystko co najlepsze musisz płacić Cyfrze ok. 100 zł i N ok. 70zł, co w sumie daje ok.170zł. Gdy Cyfra przejmie N na 99% ceny pójdą do góry, jednak moim zdaniem nie będzie to więcej niż 20zł, bo w końcu odzyskają tylko to co stracili - prawa filmowe - i pozyskają LM i LE ( miesiecznie to jest warte ok.10zł ). Przypomne, że po stracie wytwórni cena za Canal+ nie zmalała. Więc dlaczego przy odzyskaniu tego co stracili cena ma iść do góre? Dodajmy takie kanały jak MGM czy discovery HD. Tylko te 2 kanały są warte uwagi - reszta to gnioty, które pewnie pójda do kasacji ( TVN Wa-wa i inne dziadostwa ). Cena nie powinna skoczyć więcej niż 15 zł. Daje to w sumie FULL pakiet NOWEJ CYFRY+ za ok. 115-120 zł. Jest to taniej o 50zł niż jakbyś musial mieć 2 platformy - Cyfre+ i nową N od TW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie Vivendi chce kupic to dla bazy klientow, bo kanaly w wiekszosci(HD/zwykle) gdyby chciala to by je miala, sprzetu tez napewno nie chce bo to samo dotyczy co kanalow, raczej z czasem bedzie napewno wymieniac na swoje. Teraz dochodzimy do kwestii bazy, z jednej strony napewno sam fakt wyeliminowania konkurenta bedzie wystarczajaco ponetny. Jestem ciekaw ile osob przy ich pierwszej ingerencji podwyzek/wywalania kanalow/wymiany sprzetu zrezygnuje z umow :P Jakby nie bylo pewnie spory udzial abonentow jest w n-ce bo nie chce byc w cyfrze, wiec ciekawe ilu ma ten luksus by mogli im powiedziec spadaja a ilu bedzie musialo przelknac niechcianego operatora. Osobiscie poki nie beda ingerowac w aktualna oferte pewnie zostane, ale szczerze watpie czy sie powstrzymaja do konca umow ze wzgledu na dominacje jaka zapanuje.

 

@Jess_lam nie rozsmieszaj mnie :P Ciekawe ilu moze sobie pozwolic na dwoch operatorow, odsetek!!!! Na kazdego takiego rodzynka jest pewnie z 1000 co za luksus uznaje oferte n-ki za 48zl i zapowiedziana przez ciebie "nieznaczna" podwyzka to dramat! Dlatego pewnie jak ja nie korzystaja cyfry bo za te ok 40zl ktore mozemy zaplacic w cyfrze mielibysmy [beep]iane ochlapy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na\pewno spora grupa abonentów N przejdzie do CP :brawo:

Taaaak już widze te narzekania na dekoder HD od CP, który w porównaniu z Turbodekoderem od ITI/N jest to tak jakby porównywać malucha do ferrari. :lol2: Większość biadoli, że odejdzie z Cyfry+ po przejęciu przez nią N, a tak na prawdę ten kto nie ma w pobliżu UPC, Vectry lub innych dobrych sieci kablowych będzie skazany na średniowieczny CP i NOWĄ Cyfrę+. I co wybierze, jak myślicie ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja znam to z autopsji. "Przechodziłem" to już do Cyfry+ z WizjaTV i co - zostałem z tą "nową" Cyfrą+. Zrobili, co zrobili (straciłem mnóstwo w porównaniu z ofertą WizjaTV zarówno jakościowo, jak i finansowo), ale jelonek - zostałem. Co miałem do wyboru Polsat? :roll:

 

I teraz będzie to samo. Kilkuset abo z dylematem (i tak zostaną jak ja w kolejnej już "nowej" Cyfrze+ mając jak ja do wyboru, no właśnie co?). :>

 

Jedno wiem i jest to pewne, jak śnieg w zimie - Cyfra+ na pewno po wykupieniu n nie pociągnie jakości w górę. :twisted: A jak to będzie, no cóż czas pokaże.

 

Jak zwał, tak zwał, ale zupełnie szczerze i jak najbardziej obiektywnie - dziękujemy ci n za to co zrobiłaś dla abonentów platform cyfrowych w Polsce, bo gdyby nie ty, to ...(tutaj niech każdy sobie dopisze co tylko mu przyjdzie do głowy), bo na pewno każdy uczciwie myślący abonent którejkolwiek z naszych kochanych platform cyfrowych ma coś, co zawdzięcza pojawieniu się na rynku n.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może wytłumaczysz mi na czym miało polegać konkretnie to zniszczenie Wizji TV przez C+

 

Na przykład wycofanie VH1 Classic z powodu niskiej oglądalności jak ogłosiła Cyferka. Nie będę się już produkował że jest to śmieszne.

Na przykład satelita Hot Bird. Wizja TV będąc na Astrze zapewniała odbiór nawet na antenkach 40 cm pomijając już fakt że na tej satelicie mamy lepszą szansę na kanały które to są w pakietach innych platform europejskich. A tak to mamy Hot Birda z antenami po 80 cm którą to satelitę zapoczątkowała Syferka a reszta poszła za nimi.

 

 

Więc po kolei To nie C+ się sprzedawała a Wizja więc trudno aby C+ zatrzymała wszystkie kanały Wizji a skasowała swoje.Paczkę MTV Wizja dodała bardzo późno i ich jest trochę szkoda ale mówimy tu o platformie a nie kanale jedynie nadawanym przez nią to jakby nowy nabywca n-ki/obojętnie który/zrezygnował z nadawania np Discovery Historia to byś powiedział,że uśmiercił n-kę.Przecież jakieś programy się traci ale zyskuje się nowe.Szkoda,że nie wybrano Astry ale na HB zadomowiły się polskie programy więc wybrano przeprowadzkę na HB.A tu nie nadaje tak rozbudowana paczka MTV jak na Astrze .Dla równowagi chyba C+ zrezygnowała też z dobrego kanału jaki miała przed fuzją/a który też był na HB/MCM.Wybór nadawania jakiejś platformy z danego satelity to też nie jest być albo nie być danej platformy.

Odnośnie HB to Solorz tam się zagnieździł pierwszy bo obraził się na Astrę ,która odmówiła mu nadawania Polsatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...