Skocz do zawartości

Opticum 9600 HD TS Prima


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anonymous

Instrukcja obsługi nie przewiduje wielu aspektów użytkowania tego sprzętu. ;)

 

Jednak "multimedialność" PRIMY wprowadza oprogramowanie wielosystemowe, więc i nie dziwota, że w instrukcji wytwórcy tego sprzętu o tym się nie pisze.

 

Owszem, na nośniku powinny znajdować się dwa katalogi:

 

- MyRecord - gdzie realizowane są nagrania i przechowywane pliki tych zapisów

- MyVideo - gdzie wrzucamy swoje pliki filmowe, które mają być odtwarzane za pomocą dekodera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Nie wymagajmy zbyt wiele :) i tak dobrze że dodano funkcjonalność, o której w starszym 9600 można było tylko pomarzyć.

 

Obsługuje jeszcze pliki w formacie *.jpg, ale z dostępem poprzez MENU --> Mulimedia, tylko że wczytuje poszczególne grafiki relatywnie długo, więc tą użyteczność można traktować jedynie jako ciekawostkę, np. do wyświetlenia obrazów testowych Burosch.

 

Ethernet jak sama nazwa wskazuje, to sieć wewnętrzna, można zatem łączyć za jej pomocą np. dwa dekodery Opticum, ale to zupełnie inny temat.

 

RS, wykorzystywany jest do programowania dekodera, gdy inne metody zawiodą.

 

Gniazdo 12V może być wykorzystywane do zasilania np. wzmacniacza antenowego małej mocy, w końcu nie można obciążać tego wyjścia bardziej, niż 50mA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie co wcześniej padło odnośnie coolera, podłączając go pod port USB z tyłu jednocześnie zabiera nam port abyśmy mogli podłączyć HDD, na przód nie chce dawać bo szpeci mi wizualnie. Zresztą przedni port USB służy głównie mi do odtwarzania filmów z pena i upgrade (fakt że sporadycznie)

Ktoś wspomniał o napisach. Jest możliwość odtworzenia filmu z napisami ale należało by ów film przekonertować jakimś programem aby napisy "wbić" na stałe w film.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Estetyka jest ważna, ale nie przesadzajmy, bo jeśli w czytniku masz choćby jedną kartę, to i tak klapka nie powinna być zamknięta, bo inaczej, jeśli dekodera się nie chłodzi, czytnik mocno się nagrzewa.

 

Zresztą, można zastosować pod USB wtyczki kątowe i wówczas nie sterczą jak wyrzut sumienia. :)

 

Co do przetwarzania plików wideo, to jednym z lepszych kombajnów jest VirtualDub, do którego jest sporo użytecznych wtyczek.

 

ps.

Jeśli dysku i pena używasz zamiennie, to rozważ podłączenia huba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dysk HDD jest na stałe podłączony pod tylny USB i dlatego myślałem nad innym rozwiązaniem odnośnie coolera - może niezależne zasilanie z sieci.

a jeśli chodzi o huby nie wiem jak jest teraz ale wcześniej nie mogły być podłączone jednocześnie 2 lub więcej urządzeń, tylko 1.

np mysz, drukarka i skaner. mysz chodziła ale drukarka bądź skaner musiały być wyłączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Co do hubów, to aktualnie mam podpiętych pod jednego pięć urządzeń z czego 3 (trzy), są użytkowane równolegle (wiatrak, klawiatura, mysz), więc jak się chce, to można. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj moja Prima po 15 m-cach użytkowania przestała komunikować się z pilotem. :( W piątek wieczorem wprowadziłem ją w stan czuwania przyciskiem „Power” pilota. A dzisiaj ten sam przycisk pilota nie był wstanie włączyć tunera. Pilot ma sprawne baterie i generuje sygnały podczerwieni (sprawdzałem kierując nadajnik pilota na obiektyw włączonej kamery: pulsuje dioda nadajnika pilota po wciśnięciu dowolnego przycisku). Sam tuner ( soft 4.37) działa bez zarzutu, pozwalając jednak tylko na jego ograniczone sterowanie przyciskami na panelu przednim. Włączanie i wyłączanie tunera przyciskami z przodu i z tyłu oraz z sieci nie przywróciło komunikacji z pilotem. Czyżby padł odbiornik podczerwieni w tunerze ?. Cała obsługa Primy w zakresie korzystania z EPG, nagrywania, odtwarzania bez pilota nie jest możliwa. Gdybym w zestawie tunera miał zewnętrzny czujnik pilota, to podłączyłbym do gniazda IR i może komunikacja z pilotem zostałaby przywrócona. A może to coś poważniejszego ?

Pozdrawiam wszystkich miłośników „Primy”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Według mnie winien jest pilot, a nie dekoder, więc zewnętrzny odbiornik podczerwieni też by wiele tu nie pomógł.

 

Pilot kosztuje circa 20 PLN więc warto to sprawdzić zanim podejmie się inne działania.

 

ps.

Rozbierz pilota i sprawdź, czy nie ma gdzieś zwarcia na płytce drukowanej.

Przemyj płytkę spirytusem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja miałem taki problem i chyba pare postów wcześniej napisałem jak to rozwiazać - najlepiej w programie Channel Editor. Swoją drogą po upływie około 3 tygodni jakoś coś kliknąłem - nie wiem co - że teraz mam tak jak powinno być. w wolnej chcwili popatrzę i dam znać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie winien jest pilot, a nie dekoder, więc zewnętrzny odbiornik podczerwieni też by wiele tu nie pomógł.

 

Pilot kosztuje circa 20 PLN więc warto to sprawdzić zanim podejmie się inne działania.

 

ps.

Rozbierz pilota i sprawdź, czy nie ma gdzieś zwarcia na płytce drukowanej.

Przemyj płytkę spirytusem.

 

Serdecznie dziękuję za wskazówki, ale całkowity brak komunikacji pilota z tunerem nie wiązałem z winy tegoż pilota.

Będąc jego operatorem, znałem jego kondycję pod względem mechanicznym i organoleptycznym :smile: Nastawiłem się na kontakt tel. z Proserwisem i ewentualną podróżą tunera do Gdańska. Uznałem, że nie mając możliwości obsługi PVR, należy wykazać postawę proekologiczną i wyłączyć z sieci pracujący na biegu jałowym ( 2 W ) zasilacz WD 500 GB. Jak postanowiłem, tak zrobiłem, a przed wypięciem WD-ka z portu USB wziąłem pilota w dłoń i z nostalgią wcisnąłem przycisk „Power”. I jak myślicie, co się stało… ? Została przywrócona pełna komunikacja tunera z pilotem. Ponownie podłączyłem zasilacz i wszystko wróciło do normy, tak jak przez ostatnie 15 m-cy. A ja zastanawiam się dlaczego…? A korzystając z okazji, że czasami wpadam, to pytań dlaczego…?, przez ten okres użytkowania uzbierało się więcej:

 

- Przy nagrywaniu programu TV z głowicy SAT, powinna być możliwość przełączenia na inny kanał SAT z tego samego transpondera (podświetlone nazwy kanałów) lub na dowolny kanał z głowicy DVB-T. Niestety z przyczyn dla mnie niezrozumiałych przy próbie przełączenia na inny podświetlony kanał satelitarny pojawia się komunikat: „Zakończyć nagrywanie ? Anuluj – OK”. Na uwagę zasługuje fakt, że na ok. 500 x aktywowanej funkcji „REC” zdarzyło mi ok. 10 razy, że Prima „pozwoliła włączyć” inny podświetlony kanał, ale wówczas na wyświetlaczu zamiast napisu „REC” wyświetlała się nazwa nagrywanego kanału. Kanały z głowicy DVB-T nigdy nie dały się włączyć przy nagrywaniu z głowicy SAT.

 

- Odmienna sytuacja występuje przy nagrywaniu programu z głowicy DVB-T. Mogę wówczas za każdym razem przełączyć na inny kanał TV z tego samego multiplexu. Kanały z głowicy SAT. są w tym czasie nieaktywne: tzn. nie da włączyć żadnego programu SAT. Czy to normalne przy dwugłowicowym tunerze ???

 

- Pilotem Primy można przy użyciu czerwonego przycisku „AUDIO” zmieniać ścieżki dźwiękowe. Na TVP-1 HD i TVP-2 HD z głowicy DVB-T po wciśnięciu w/w przycisku, wyświetlają się trzy ścieżki dźwiękowe: 1. pol, 2. qaa(AC3), 3. aux(AC3). Ta druga pewnie przyporządkowana jest dźwiękowi DD a ta trzecia DD+. Problem polega na tym, że po przełączeniu na ścieżkę nr 2 poziom głośności dźwięku spada o ok. 30 – 40 % a po przełączeniu na ścieżkę nr 3 poziom dźwięku spada o dalsze 20 % w stosunku do ścieżki nr 2. Przypuszczam, że konstruktorzy Primy zapomnieli wbudować w tor foniczny, dekoder DOLBY DIGITAL. Kilka m-cy temu kupiłem sobie za 120 zł dekoderek DVB-T Wiwa HD90 z przeznaczeniem do odtwarzania przez port USB wielu formatów filmów. Okazało się, że oprócz odtwarzacza multimedialnego przyzwoicie obsługuje format FulHD na TVP-1 TVP-2 oraz AC3 i E-AC3. Dźwięk jest zdecydowanie lepszy (bardziej przestrzenny) na ścieżce 2 i 3 niż na analogicznych ścieżkach Primy.

Na forum Emitela jest wykaz odbiorników TV i tunerow TS, które obsługują obowiązujący w Polsce format dźwięku E-AC3. Opticum HD TS 9600 jest na liście nie obsługujących ten formatu dźwięku. Prima nie jest wymieniona na tym wykazie, ale przypuszczam, że na ścieżce nr 2 i 3 jest programowo realizowany tzw. downmix. Pewnie jakbym zainwestował ponad 1000 zł i kupił kino domowe, to może z tej Primy przez złącze optyczne dałoby się wycisnąć przyzwoity dźwięk DD lub DD+, a może się mylę ?

 

- A na koniec moje doświadczenia w układaniu własnej listy kanałów. Od samego początku sam sobie uaktualniałem listę kanałów z HotBirda, ale zawsze jak tworzyłem swoją listę kanałów w katalogu FAV irytowało mnie, że kolejno dodawanym kanałom nie był przypisywany kolejny narastający nr porządkowy. Od ok. 3-4 m-cy wykonując te same czynności co wcześniej, numeracja kolejno dodawanych kanałów z edycji kanałów ulubionych, zapisuje się od nr 1 w kolejności narastającej. Mam nadzieję, że Primie się nie odwidzi… ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Skoro mówisz, że WD zakłóca komunikację pilota z dekoderem, to w Twojej konkretnej konfiguracji sprzętowej musi to być prawda, choć wydaje się to dość nieprawdopodobne.

 

Wystarczy ponownie podłączyć HDD w ten sam sposób i zobaczyć, czy problem się powtórzy.

 

Co do możliwości przełączania na inny kanał z tego samego TP podczas trwania zapisu na zewnętrzny nośnik, to możliwe jest to jedynie, gdy chcemy skorzystać z kanału FTA.

Nie ma możliwości jednoczesnego nagrywania i oglądania dwóch odrębnych kodowanych kanałów na tym sprzęcie.

 

Oprogramowanie PRIMY niestety nie jest idealne (delikatnie rzecz ujmując) i ma wiele bugów, co udowadnia niemoc dekodera przy kanałach z tunera DVB-T.

 

Co do kwestii "dwugłowicowości" tego dekodera, to możliwe jest jednoczesne korzystanie jedynie z jednej, wiec albo DVB-S2, albo DVB-T.

 

PRIMA posiada, jak zapewnia producent, dekoder DD, ale oprogramowanie jak już wspominałem, to jeden wielki niewypał, więc tu potrzeba wiele wyrozumiałości, albo zastosowania oprogramowania eksperymentalnego (generalnie nie polecam).

 

Jeśli natomiast chodzi o listę kanałów, to zasada jest taka, że nie powinno się za podstawę, brać gotowca ściągniętego z TP CYFRY+, tylko samodzielnie zeskanować TP, którymi jesteśmy zainteresowani, bo wówczas nie ma żadnych kłopotów z numeracją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Na początku tego wątku był poruszany problem zawieszania się odbiornika na kanałach HD, co świadczy o uszkodzeniu zasilacza. Niestety mam to samo. Na początku zawieszał się na HD po paru minutach a teraz natychmiast. Może ktoś wie co się psuje w zasilaczu tego odbiornika i jak to naprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Najczęściej pada układ stabilizatora, oznaczony jako "U105" (znajduje się na skraju płyty głównej tuż przy zasilaczu).

Jakiś "orzeł" wykoncypował, ze nie potrzeba do niego dokręcać radiatora, więc kiedy dekoder pracuje na maksymalnych obrotach (charakterystyczne dla softów nieoryginalnych z włączonymi dodatkami), to ten układ leci jako pierwszy.

 

To groszowy wydatek, gdy ktoś potrafi samodzielnie wymienić.

 

Warto przy okazji wymiany dokręcić to, czego brakuje, bo radiatorek, to też groszowa sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Oczywiście, że wymienią, Proserwis doskonale wie, że to jest pięta Achillesowa tego dekodera. :)

 

Tylko pamiętaj, żeby wysyłać dekoder z oprogramowaniem oryginalnym. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...