Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

21 godzin temu, michael112 napisał(a):

W ogóle to tym razem TVP ma podobno mieć prawa do transmisji także igrzysk olimpijskich w 4K. Akurat tak się składa że IO w 2024 r. zaczynają się niecałe 2 tygodnie po zakończeniu piłkarskiego Euro. Na pewno zrobią jedną ofertę operatorom na emisję TVP 4K. Po piłkarskich mistrzostwach nie wyłączą 4K, tylko popokazują powtórki przez te 2 tyg., a potem od razu IO. I tak kanał może pociągnąć ze 3 miesiące od czerwca do sierpnia (Euro + powtórki Euro + IO + powtórki IO).

Dodatkowo w maju jest Eurowizja i JESC (oraz ich poprzednie edycje), do której TVP też ma zapewne dostęd do jakości 4K, dodatkowo może emitować powtórki poprzednich wydarzeń sportowych emitowanych na tym kanale oraz podobno miały być też realizowane produkcje TVP w 4K - o ile dobrze pamiętam wspominano o "Koronie królów"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tak, to inny standard i inna głowica.

 

https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/francja-4k-ultra-hd-france-televisions-france-2-france-3-multipleks-naziemna-telewizja-cyfrowa-paryz-2024-olimpiada

Cytat

Francuski nadawca publiczny France Télévisions prowadzi przetargi związane z pracami nad uruchomieniem wersji kanałów France 2 i France 3 w jakości 4K. Stacje trafią do specjalnego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej, który ma ruszyć do końca 2023 roku.

 

Proszę da się, da się. I w takim kierunku powinniśmy również iść.

Mamy MUX5 do wykorzystania, na który mogłyby trafić kanały 4K.

  • Popieram 1
  • Dzięki 1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie nie, to zły kierunek, naziemna nie ma miejsc na 4k, to są ich plany ktore nie muszą wejść w życie w praktyce, tylko linki hbbtv bez plansz i bez reklam to tak, mam pakiety francuskie i Francja wcale nie ma super telewizji. 

 

Mux 5 na kanały HD/SD i linki hbbtv do 4k to tak.

Edytowane przez pietrek1
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku lat tak jest , nie przewyższa, po prostu jedyny praktycznie dobry kontent 4k to blueray 4k lub Netflix premium 4k i nic innego nie istnieje, naziemna ma za małe pasmo na 4k i nikt przez satelity czy naziemnie nie robi dobrego 4k, nie wiem dlaczego ciężko to zrozumieć.

 

Pamiętaj że możesz kupić nawet telewizor 8k w PL bez problemów, a w niektórych krajach 16k i pewnie zastanawiasz się po co to wszystko jak nie ma takiego źródła. Odpowiedz jest prosta, pamiętaj że te tv potrafią konwertować sygnał HD do swojej rozdzielczości czyli praktycznie każdy sygnał HD na takim tv będzie wyglądał ładnie. Tak samo jak jest kropelka kanałów z audio 5.1 a większość amplitunerów programowo rozdziela stereo do 5.1 i to całkiem nieźle.

Edytowane przez pietrek1
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego ten mux5 nie powstaje ?  Skoro jest przydzielony do TV.  Czy u nas musi wszystko ciągnąć się latami ?  Ostatnie info o mux8 jest takie że na zwolnione miejsca przez TVP będą 3 kanały SD (filmowy,religijny i livestylowy).

Ani słowem o jakości HD czy zmianie tego muxu na DVBT2/HEVC.

Cofamy się ?  Kto kupi antenę VHF dla takiego badziewia ?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Cieszy się popularnością że względu na stary system nadawania" ?  Ale u mnie jest reakcja wręcz odwrotna !  7 programów SD i to raczej niszowych , oddzielna antena o sporych wymiarach , mniejszy zasięg .

To wręcz odpycha od tego muxa.

Ratunkiem byłoby przejście na T2 i HEVC , 7 programów HD i HbbTV.

Mam nadzieję że te 3 nowe programy będą do strawienia.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zerojedynkaX napisał(a):

mniejszy zasięg 

No właśnie i ten mit został przypadkiem obalony po przejściu na HEVC pozostałych MUX. 

Widzowie zaczęli skanować nieprzystosowane dekodery czy telewizory po zmianach i znaleźli prócz świecącego MUX3, także świecący MUX8, któremu oglądalność skokowo podskoczyła. 

Widzą to także nadawcy i nieformalnie mówią że nie spieszy im się na przejście MUX8 do nowego standardu. W kwestii biznesowej się z nimi zgadzam. Skoro wyniki oglądalności są zadawalające, nie ma sensu tego zmieniać. 

 

Jako widz także nie jestem zadowolony z jakości SD. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już wiele razy o tym, że nikt w desperacji na 1 stycznia 2024 nie przełączy MUX-3 na DVB-T2 HEVC. To jest nierealne.

Najlepszy termin to teraz na wiosnę, póki jeszcze kampania wyborcza się nie rozkręciła. Po wyborach listopad-grudzień to też jest zły termin.

Kampania informacyjna w TVP to przecież nie problem, jak będą chcieli to w 3 dni odpalą.

Na TVP 3 Gorzów cały czas na pasku wyświetla się: „Infolinia o zmianie nadawania nr tel…”.

 

 

Jeśli chodzi o potencjalne nowe programy telewizyjne, to szału nie będzie. Powtórka za powtórką i na więcej nie macie co liczyć. Musicie zdać sobie sprawę jak wygląda proces produkcji, np. filmu 15-minutowego. Nagranie materiału na 15 minut to jest 15 minut razy n.

 

Popieram na ogólnokrajowy mux kanał muzyczny oldies i temu będę kibicować.

Oferta muzyczna na DVB-T, poza muxami lokalnymi jest mizerna, a wieczorami już w ogóle muzyki brak. Mam nadzieję, że jakoś uda się komuś to biznesowo poukładać.

Ja wszystkim proponuję TV-SAT z kanałami muzycznymi FTA (HotBird i Astra), ale nie każdy może mieć sygnał z satelity.

Muzyka owszem jest z internetu, ale to nie to samo co łatwy dostęp z jednego prostego pilota itd.

 

Co do innych kanałów telewizyjnych spośród zaproponowanych, hmm to RedCarpet TV jest dość dobre.

 

Ja bym jeszcze zwrócił uwagę na Wydarzenia 24. Chciałbym aby ten kanał był na stałe w NTC, np. na MUX-1.

 

Poza tym może jeszcze teoretycznie nowy kanał o profilu chrześcijańskim. Poza tym moim zdaniem nic więcej w naziemnej nie potrzeba.

Edytowane przez DanielK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, DanielK napisał(a):

Pisałem już wiele razy o tym, że nikt w desperacji na 1 stycznia 2024 nie przełączy MUX-3 na DVB-T2 HEVC. To jest nierealne.

Najlepszy termin to teraz na wiosnę, póki jeszcze kampania wyborcza się nie rozkręciła. Po wyborach listopad-grudzień to też jest zły termin.

Każdy termin jest dobry i realny. Nie ma znaczenia, czy to będzie wiosną, latem, czy w grudniu po południu, bo już wszystko dawno jest gotowe. Potrzeba tylko decyzji politycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, DanielK napisał(a):

Pisałem już wiele razy o tym, że nikt w desperacji na 1 stycznia 2024 nie przełączy MUX-3 na DVB-T2 HEVC. To jest nierealne.

Najlepszy termin to teraz na wiosnę, póki jeszcze kampania wyborcza się nie rozkręciła. Po wyborach listopad-grudzień to też jest zły termin.

 

No przecież dobrze wiesz że mają maksymalny termin do 31 grudnia 2023 r.! Natomiast przed wyborami nie mogą przełączyć z powodów politycznych, zostaje zatem listopad i grudzień. Nie wiem dlaczego by miał to być zły termin, szczególnie jak sam twierdzisz, mogą w każdej chwili przeprowadzić kampanię informacyjną.

Nie wiem jaki sens by miało przełączać mux teraz, na kilka miesięcy przed wyborami jeśli już dotrwali tak długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.03.2023 o 13:54, lukjan napisał(a):

Czy jak będzie dvb-i, to trzeba będzie wymienić tv?

W dniu 24.03.2023 o 09:45, dvbtowiec napisał(a):

Tak, to inny standard i inna głowica.

A nie wystarczyła by np. aktualizacja HbbTV (do 2.0.4) ze strony producenta?

https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/specyfikacja-hbbtv-jak-odbierac-standard-dvb-i-wersja-2-0-4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak aktualizacja w hardware, tylko zmiana sprzętu. 

 

Co do DVB-I to bo standard dla IPTV czyli usług internetowych , podstawowe działają każdym dowolnym sprzęcie dla funkcji zaawansowanych to już trzeba nowy sprzęt. 

Dla Android jest to prostsze bo wystarczy tylko aplikacja nawet jeśli sam  TV nie wspiera żadnego ze standardów, inne sprzęty i inne systemy  niestety  w większości przypadków tylko zmian jeśli producent nie zapewni odpowiednich aplikacji. 

Czyli można nie wymieniać będzie jako aplikacja  albo należy wymienić. 

Wszystko opiera się o sposób obsługi albo masz to w aplikacji albo TV ma to jako standard.

 TV z DVB-I  są już o kilku lat w sprzedaży. 

A na co dzień DVB-I używana jest w Niemczech przez różnych operatorów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...