Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Mateusz2006 napisał:

Czy ty wolisz oglądać pasmo wspólne w pikselach.

Ja serial "Tajemnice" oglądam w HD dzięki MUX 5.

Nie interesuje mnie "wspólne pasmo", tylko informacje i programy z mojego regionu od tego te oddziały są. Wepchnęli TVP Warszawa na cały kraj; - po co to komu? Ze co, ze w lepszej jakości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dvbtowiec napisał:

Tylko dlatego że TVP tak zdecydowała. Otrzymała w tej sprawie dowolność jeszcze przez 1.5 roku.

Komercyjnie DVB-T2 HEVC już jest wdrożony. Nie ma czego testować. Zatem nie tłumacz tych działań :)

Ja tylko pisze jak jest. Tutaj masz potwierdzenie tego co napisałem. https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/naziemna-telewizja-cyfrowa-jak-odbierac-tvp1-tvp2-tvp-info-multipleks-eksperymentalny-dvb-t2-hevc-mux-1-mux-2-mux-3-czarna-plansza-koniec-tvp-kobieta-gdzie-ogladac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Pawel napisał:

Tutaj masz potwierdzenie tego co napisałem.

To jest potwierdzenie jedynie tego że część widzów ma problem z obiorem MUX-3 pracujących w nowej sieci nadajników SFN i starej technologii która jest do tego nie przystosowana.

Stąd zapewne taka a nie inna decyzja.

To dowodzi wyłącznie tego że MUX3 powinien czym prędzej przełączyć się na nowy standard, a nie robić takie protezy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem dublowania kanałów zwłaszcza mux 3 istnieje. Ostatnio ustawiałem sąsiadce - starszej samotnej Pani tuner, który wymieniła (na taki z pilotem programowalnym) listę kanałów. Prosiła o pomoc, bo nie mogła sobie poradzić, bo przez LCN miała 4 razy po nr 1 TVP 1. Podobnie zaś z TVP 2, zaś w przypadku pozycji 3 były 4 kanały dwa TVP Kraków oraz po 1 Rzeszów i Kielce.  Swoją drogą przy chyba mux 2 były tylko po 3 kopie. U mnie łapie zasięg przynajmniej z 3 nadajników - otwartego niedawno Plechowa (wieś koło Kazimierzy Wielkiej), Kraków Chorągwica i Tarnów Góra Świętego Marcina (tam też jest dosył TVP Rzeszów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was ma problem z muxem testowym TVP na odbiorniku linux? 

Kanały tylko z tego muxa się nie streamują do innych playerów, a gdy przeszukuję tego muxa to pokazuje 0 kanałów, przy przełączaniu kanałów nawet na odbiorniku głównym mux czasem nie chce się dostroić.

Gdy załączę któryś z kanałów mux streamuje się normalnie.

Takie same objawy miałem na początku jak uruchomili ten mux rok temu, potem wszystko ok do niedzieli...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W MUX-5 testowym TVP zmiany.

Dodano TVP Info HD HEVC, TVP 1 HD HEVC i TVP 2 HD HEVC.

Niestety wyłączono TVP Kobieta HD HEVC. Pytanie dlaczego zabrano kanał który teraz nie jest dostępny wcale w HD a dodano 3 duble które w HD są dostępne ?

 

Edytowane przez Robert03
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:-) No to jeszcze dodajmy w SD bo są tacy którzy marudzą i jeszcze odpalmy analogowe TVP 1 i TVP2 w PAL :-).

W praktyce 99,9% oglądających nie zauważy różnicy :-)

 

U mnie akurat Świątek lepiej wygląda w MPEG 4. W HEVC jest więcej "kaszy" na obrazie. Niby to lepsza ostrość ale mnie to nie przekonuje.

Podobnie Iza Krzan. Gdy stoi przy tablicy z literkami ma na twarzy "krosty" tak że trudno ją poznać. W MPEG 4 tego nie ma.

Prawdopodobnie kompresory za mocno ścinają przepływność. Podobnie ma z resztą Polsat, TVN i pozostałe kanały w HEVC.. TVP Dokument jakby było tego mniej i Rozrywka też.

telewizor Samsung QLED 75.

Edytowane przez Robert03
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Robert03

Masz za duży telewizor. Kup sobie mniejszy to będzie ok.

A teraz druga sprawa. Na niektórych dekoderach np. Wiwa h265 lub Octagon sf8008 teletekst jest niepoprawnie wyświetlany. Brakuje linii, strony mieszają się ze sobą. Takie coś występuje od roku na TVP3 z mux3 i satelity i teraz na mux testowym tvp na tvp1 i tvp2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na zrzuty na digitalbitrate to z jakością rzeczywiście jest słabiutko.

Wyglada na upscal feedu 1080i i to kiepski. Bo nawet logotyp jest rozjechany.

TNP-MUX6-56hk.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, pilek2 napisał:

@Robert03

Masz za duży telewizor. Kup sobie mniejszy to będzie ok.

A teraz druga sprawa. Na niektórych dekoderach np. Wiwa h265 lub Octagon sf8008 teletekst jest niepoprawnie wyświetlany. Brakuje linii, strony mieszają się ze sobą. Takie coś występuje od roku na TVP3 z mux3 i satelity i teraz na mux testowym tvp na tvp1 i tvp2.

Telewizor jest w sam raz :-) . W praktyce rzadko na nim TV oglądam. Przeważnie na 32. Niektóre kanały w SD nawet nieźle na nim wyglądają i pod względem "kaszy" na twarzach wypadają lepiej niż to całe HEVC do którego nie mogę się przyzwyczaić :-). 

Ale dobrze. Niech testują  :-) . W końcu MUX-5 jest testowym.

 

Edytowane przez Robert03
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, bgmnt napisał:

Patrząc na zrzuty na digitalbitrate to z jakością rzeczywiście jest słabiutko.

 

Te screenshoty są mocno skompresowane, w rzeczywistości nie jest aż tak źle ;)

Generalnie jednak jak na średni bitrate 4.5 Mbps to słabo wygląda H.265 na DVB-T2.

Kodek ma większy potencjał, ale jak zwykle kiepskie enkodery niwelują faktyczną różnicę względem H.264.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Kasza" na twarzach to uproszczenie.

Chodzi o mini artefakty, zmużenie przy malutkich detalach i przy krawędziach np. Logo, małe literki, napisy, trybuny z widownią pokazane z daleka. W MPEG 4 też to jest ale nie tak wyostrzone i prawie niewidoczne. W HEVC jest podkreślone bo obraz jest "ostrzejszy" więc bardziej to widać zwłaszcza na dużym ekranie.

Np. Logo TVN nie jest białe tylko zawiera "kropki-smużenie" zwałaszcza gdy obraz się przesuwa lub pojawiają się dynamiczne sceny. w statycznej scenie smużenia nie ma. W MPEG 4 praktycznie takie zjawisko nie występuje lub jest sporatycznie (MPEG4 z SAT przekonwertowane na DVB-T lub MPEG 4 z MUX-3)

Oczywiście to szczególiki. Ja nie mam z tym większego problemu. Myślę że to nie jest kwestia Samsunga.  

Mam też Sony, Panasonica i mniejszego Samsunga. Tam też to jest a obraz idzie z dekoderów bo te telewizory nie obsługują HEVC. :-) Tylko że na mniejszym ekranie mniej widoczne. Tu rzeczywiście różnica w widoczności tego między 32,42 a 75 jest znacząca.

Kwestia tez ustawienia filtrów. Jak ustawimy "ostrość" na minimum (obraz zamulony :-) mgła :-) )  to też efekt się zmniejsza.

 

 

Edytowane przez Robert03
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Robert03 napisał:

"Kasza" na twarzach to uproszczenie.

Chodzi o mini artefakty przy malutkich detalach i przy krawędziach np. Logo, małe literki, trybuny z widownią. W MPEG 4 też to jest ale nie tak wyostrzone i prawie niewidoczne. W HEVC jest podkreślone bo obraz jest "ostrzejszy".

Np. Logo TVN nie jest białe tylko zawiera "kropki" zwełaszcza gdy obraz się przesuwa lub pojawiają się dynamiczne sceny. W MPEG 4 praktycznie takie zjawisko nie występuje lub jest sporatycznie (MPEG4 z SAT przekonwertowane na DVB-T)

Oczywiście to szczególiki. Ja nie mam z tym większego problemu. Myślę że to nie jest kwestia Samsunga.  

Mam też Sony i Panasonica. Tam też to jest :-) tylko że na mniejszym ekranie mniej widoczne.

Kwestia tez ustawienia filtrów. Jak ustawimy "ostrość" na minimum to też efekt się zmniejsza.

 

 

Ja dzisiaj podczas oglądania "Va banque" - nowego odcinka - widziałem nad logo TVP 2... taką lekką kreskę, która była przeciągnięta przed literkę T. Ciekawe, co to mogło być... :D 

 

Co do zmian w MUX 6, to jestem na nie. 

 

Owszem, MUX 6 wymaga zmian, ale nie aż takich, żeby były duble kanałów! 

Przede wszystkim nie podoba mi się kilka rzeczy:

 

1. Marnotrawienie pasma. 

 

Ile teraz kanałów pod względem nazw i kanałów się dubluje - mowa o MUX 1, 3, 6 i 8 ? 

- TVP 1 HD (MUX 3/6)

- TVP 2 HD (MUX 3/6)

- TVP 3 SD/HD (MUX 3/6)

- TVP Info(MUX 3/6)

- TVP Kultura SD/HD (MUX 8/6)

- TVP ABC HD/SD (MUX 1/8)

 

Kanały niedublujące się:

- TVP Kobieta SD (MUX 8 )

- TVP Dokument HD (MUX 6)

- TVP Rozrywka HD (MUX 6)

- TVP GO (MUX 6) 

- TVP Sport HD (MUX 3)

- TVP Historia (MUX 3)

 

W zamian za to... jedynym kanałem w SD od TVP w NTC są... TVP Kobieta, która wcześniej była w HD, i TVP Historia. 

 

Uważam, że pasmo multipleksu nie jest z gumy, i tam powinny być nowe kanały - bez żadnych dubli kanałów. Niestety tak nie jest. Bagno dalej trwa. Najpierw - jak dla mnie zupełnie bez sensu - pozostanie MUX 3 w MPEG-4, a następnie - bezsensowne zmiany w MUX 6 i 8. Tak się nie robi. 

To można nadrobić - wystarczy tylko usunąć duble, i dać tam zupełnie nowe kanały od TVP. 

 

2. Zamieszanie z niektórymi listami kanałów. 

3. Bezsensowne zmiany w multipleksach, w jakości kanałów. 

 

Dalej TVP Historia w SD - wstyd. 

TVP 3 w SD na MUX 3, gdzie na MUX 6 - TVP 3 w HD - nie wiem po co dubel... 

TVP Kobieta - spadek jakości z HD na SD - po co, skoro jest dubel TVP 3 na MUX 6?

TVP ABC w SD na MUX 8 - kolejny dubel 

TVP Kultura w SD na MUX 8 - obojętnie, czy w SD czy w HD, ale dubel

 

Nie rozumiem też TVP GO na testowym multipleksie. 

 

Wnioski:

 

Jak dla mnie te testowanie z takimi opcjami jest bez sensu - po co to? Dla robienia bajzlu? 

 

 

Jak dla mnie - powinno być zablokowane dublowanie kanałów. 

 

Mam obawy co do jesieni - planowane dodanie nowych kanałów - TVP Nauki, TVP Muzyki, TVP 4K. Jeżeli dalej będą dublować, to... możemy mieć absurdalny jeszcze bardziej układ stacji w danym multipleksie. 

 

Po co kolejne duble? To na mojej liście kanałów spowodowało straszny chaos. Niestety. I dodało dodatkowej roboty... Szkoda. 

 

 

Ale jeszcze to można naprawić - wystarczy tylko... przejść na HEVC z MUX 3, zablokować możliwość dublowania kanałów, i uporządkować kanały w multipleksach. 

 

A tak tymczasowo - można wprowadzić takie zmiany, ułożenie w multipleksach:

 

MUX 3 - do czasu przejścia na HEVC:

 

TVP 1 HD

TVP 2 HD

TVP 3 HD (wersja SD do kosza)

TVP Sport HD

TVP Info

 

MUX 6:

 

TVP Kultura HD

TVP Dokument HD

TVP Historia HD (mam nadzieję, że jest w planach przejście TVP Historii do HD)

TVP Rozrywka HD

TVP Kobieta HD

(i tu ewentualnie TVP GO, lub jakiś inny kanał)

 

Można też spróbować zrobić coś takiego, jak pójść na raty, i zrobić tak:

 

MUX 6 (i tu zmiana numeracji na MUX 3):

 

TVP 1 HD HEVC

TVP 2 HD HEVC

TVP 3 HD HEVC

TVP Info HD HEVC

TVP Kultura HD HEVC

TVP Dokument HD HEVC

 

MUX 3 (zmiana na MUX 6):

 

TVP Sport HD

TVP Historia HD

TVP Rozrywka HD

TVP Kobieta HD

(i tu ewentualnie TVP GO, lub jakiś inny kanał)

 

W obydwu przypadkach - trzy miejsca na kanały TVP na MUX 8 - można przeznaczyć na inne kanały. Proponuję TVP HD i TVP Seriale, albo TVP HD i TVP Polonia, albo inny wariant. 

 

Mam obawy co do jesieni, i startu TVP 4K, TVP Nauki, TVP Muzyki. Gdzie te kanały wejdą? Oby plany się spełniły, i MUX 3 w końcu przeszedł na HEVC - wtedy będzie można wprowadzić większe zmiany. 

 

Oby udało się wprowadzić zmiany, bo na razie to kiepsko wygląda. 

 

 

Edytowane przez Gierek
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minutes ago, Gierek said:

Ja dzisiaj podczas oglądania "Va banque" - nowego odcinka - widziałem nad logo TVP 2... taką lekką kreskę, która była przeciągnięta przed literkę T. Ciekawe, co to mogło być... :D 

 

@Gierek Jeśli widziałeś to na wersji HEVC to nieudolny deintarlace jest powodem - to samo jest na zrzucie z digitalbitrate.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Gierek napisał:

Ja dzisiaj podczas oglądania "Va banque" - nowego odcinka - widziałem nad logo TVP 2... taką lekką kreskę, która była przeciągnięta przed literkę T. Ciekawe, co to mogło być... :D 

 

Co do zmian w MUX 6, to jestem na nie. 

 

Owszem, MUX 6 wymaga zmian, ale nie aż takich, żeby były duble kanałów! 

Przede wszystkim nie podoba mi się kilka rzeczy:

 

1. Marnotrawienie pasma. 

 

Ile teraz kanałów pod względem nazw i kanałów się dubluje - mowa o MUX 1, 3, 6 i 8 ? 

- TVP 1 HD (MUX 3/6)

- TVP 2 HD (MUX 3/6)

- TVP 3 SD/HD (MUX 3/6)

- TVP Info HD (MUX 3/6)

- TVP Kultura SD/HD (MUX 8/6)

- TVP ABC HD/SD (MUX 1/8)

 

Kanały niedublujące się:

- TVP Kobieta SD (MUX 8 )

- TVP Dokument HD (MUX 6)

- TVP Rozrywka HD (MUX 6)

- TVP GO (MUX 6) 

- TVP Sport HD (MUX 3)

- TVP Historia (MUX 3)

 

W zamian za to... jedynym kanałem w SD od TVP w NTC są... TVP Kobieta, która wcześniej była w HD, i TVP Historia. 

 

Uważam, że pasmo multipleksu nie jest z gumy, i tam powinny być nowe kanały - bez żadnych dubli kanałów. Niestety tak nie jest. Bagno dalej trwa. Najpierw - jak dla mnie zupełnie bez sensu - pozostanie MUX 3 w MPEG-4, a następnie - bezsensowne zmiany w MUX 6 i 8. Tak się nie robi. 

To można nadrobić - wystarczy tylko usunąć duble, i dać tam zupełnie nowe kanały od TVP. 

 

2. Zamieszanie z niektórymi listami kanałów. 

3. Bezsensowne zmiany w multipleksach, w jakości kanałów. 

 

Dalej TVP Historia w SD - wstyd. 

TVP 3 w SD na MUX 3, gdzie na MUX 6 - TVP 3 w HD - nie wiem po co dubel... 

TVP Kobieta - spadek jakości z HD na SD - po co, skoro jest dubel TVP 3 na MUX 6?

TVP ABC w SD na MUX 8 - kolejny dubel 

TVP Kultura w SD na MUX 8 - obojętnie, czy w SD czy w HD, ale dubel

 

Nie rozumiem też TVP GO na testowym multipleksie. 

 

Wnioski:

 

Jak dla mnie te testowanie z takimi opcjami jest bez sensu - po co to? Dla robienia bajzlu? 

 

 

Jak dla mnie - powinno być zablokowane dublowanie kanałów. 

 

Mam obawy co do jesieni - planowane dodanie nowych kanałów - TVP Nauki, TVP Muzyki, TVP 4K. Jeżeli dalej będą dublować, to... możemy mieć absurdalny jeszcze bardziej układ stacji w danym multipleksie. 

 

Po co kolejne duble? To na mojej liście kanałów spowodowało straszny chaos. Niestety. I dodało dodatkowej roboty... Szkoda. 

 

 

Ale jeszcze to można naprawić - wystarczy tylko... przejść na HEVC z MUX 3, zablokować możliwość dublowania kanałów, i uporządkować kanały w multipleksach. 

 

A tak tymczasowo - można wprowadzić takie zmiany, ułożenie w multipleksach:

 

MUX 3 - do czasu przejścia na HEVC:

 

TVP 1 HD

TVP 2 HD

TVP 3 HD (wersja SD do kosza)

TVP Sport HD

TVP Info HD

 

MUX 6:

 

TVP Kultura HD

TVP Dokument HD

TVP Historia HD (mam nadzieję, że jest w planach przejście TVP Historii do HD)

TVP Rozrywka HD

TVP Kobieta HD

(i tu ewentualnie TVP GO, lub jakiś inny kanał)

 

Można też spróbować zrobić coś takiego, jak pójść na raty, i zrobić tak:

 

MUX 6 (i tu zmiana numeracji na MUX 3):

 

TVP 1 HD HEVC

TVP 2 HD HEVC

TVP 3 HD HEVC

TVP Info HD HEVC

TVP Kultura HD HEVC

TVP Dokument HD HEVC

 

MUX 3 (zmiana na MUX 6):

 

TVP Sport HD

TVP Historia HD

TVP Rozrywka HD

TVP Kobieta HD

(i tu ewentualnie TVP GO, lub jakiś inny kanał)

 

W obydwu przypadkach - trzy miejsca na kanały TVP na MUX 8 - można przeznaczyć na inne kanały. Proponuję TVP HD i TVP Seriale, albo TVP HD i TVP Polonia, albo inny wariant. 

 

Mam obawy co do jesieni, i startu TVP 4K, TVP Nauki, TVP Muzyki. Gdzie te kanały wejdą? Oby plany się spełniły, i MUX 3 w końcu przeszedł na HEVC - wtedy będzie można wprowadzić większe zmiany. 

 

Oby udało się wprowadzić zmiany, bo na razie to kiepsko wygląda. 

 

 

TVP Info jest nadawane w HD MPEG-4 w MUX3 DVB-T tylko nie ma dopisku "HD" w nazwie więc zanim napiszesz to najpierw sprawdź. :-) Przekazu SD już dawno nie ma w MUX3 DVB-T. :-)

Co do Twoich propozycji to chyba nie wiesz że UKE zapisało na wniosek TVP w ich rezerwacji dla MUX3 nadawanie 10 kanałów w HD i tyle mogą nadawać. Niestety TVP by zmieścić się ze wszystkim swoimi obecnymi i planowanymi kanałami a ma mieć do dyspozycji całe 2 MUX-y ogólnopolskie czyli MUX3 i dodatkowy MUX5 lub MUX6 (wzamian ma wyjść ze swoimi kanałami z MUX1 i MUX8!) będzie upychać na swoje MUX-y tyle kanałów ile się da. Będą testować super hiper enkodery dla kodeka HEVC w DVB-T2. Być może na 10 kanałach w HD się nie skończy i będą nadawać jak Polsat Box w płatnym swoim MUX4 łącznie 12 kanałów w HD. Zawsze mogą zmienić w decyzji rezerwacyjnej dla swoich MUX-ów konfigurację by zwiększyć pojemność MUX-a kosztem koercji błędów odbioru. :-(

Edytowane przez pablo21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...