Skocz do zawartości

Antena stacjonarna do DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

chciałabym prosić o pomoc w doborze anteny, zakupiłam na allegro antenę wewnętrzną Televes Innova Boss i delikatnie mówiąc bardzo słabo działa...., pożyczyłam od rodziców Thomson 1731 i było znacznie lepiej, tzn. odbieram programy z mux1 i mux2 oraz 9 niemieckich, chciałabym mieć także te z mux3, moja lokalizacja to Szczecin, najbliższy nadajnik to Kołowo, prześledziłam kilka stron tego forum i już wiem, że do nadajnika mam (dane ze stronki dvbtmap.eu)

- 15,1 km, azymut 135,1'

mux2, 34k, 578 MHz,H,100 kW

mux1, 41k, 634 MHz, H,100 kW

mux3, 48k, 690Mhz,H, 100 kw (niewiele mi te cyferki mówią ale są tutaj spece dla których to bułka z masłem, gdyby nie wujek googel to nie wiedziałabym nawet że są jakieś mux-y :smile:

mieszkam na osiedlu, wysokie bloki, ja akurat na 10 piętrze, nie mam balkonu tylko tzw. "rzy[beep]ik". Proszę o podpowiedzi jaką antenę powinnam kupić, szukać wewnętrznej czy raczej zewnętrznej?

Z góry dziękuje, Agulec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z antenami pokojowymi czasami tak jest, że długo trzeba szukać odpowiedniego ich ustawienia. Toteż próbuj w różnych miejscach mieszkania (najlepiej przy oknie) i w różnym położeniu anteny — przodem, tyłem, bokiem, "do góry nogami" itp. Jednocześnie stale patrz na ekran, by widzieć co się dzieje z sygnałem. Niestety bywa to czasochłonne, bo gdy na jednym lub dwóch muxach sygnał będzie dobry, to na trzecim może być gorzej.

Na 10 piętrze 15 km od nadajnika to wszystko teoretycznie powinno działać na kawałku drutu. Wypróbuj więc i taką możliwość — weź ze dwa metry jakiegoś drutu czy kabla, jeden koniec wetknij tam gdzie teraz podłączona jest antena (w tą małą dziurę w środku gniazdka antenowego), a drugi połóż gdzieś na parapecie albo w ogóle za oknem. Coś powinno się złapać i być może wystarczy to do normalnego oglądania telewizji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej mprw, machałam anteną w różne strony ale nie na wiele to się zdało, a najlepszy efekt o dziwo nie był przy oknie ale na wprost drzwi do kuchni, które są w prostej linii z nadajnikiem w Kołowie. Tą zakupioną tak czy siak zwracam, poszukam jakiejś zewnętrznej anteny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radziłbym się wstrzymać z kupowaniem kolejnych anten. Bo nawet zewnętrzna antena może nie zadziałać po tej stronie bloku, po której nie ma nadajnika. Rozwiązania trzeba więc szukać po drugiej stronie bloku, czyli jak się domyślam w kuchni. Tam złapiesz wszystko prawdopodobnie już na kawałku drutu, a na pewno na tej antenie, którą masz. Potrzebny jest tylko dłuższy kabel antenowy (przedłużacz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mprw, nie mów o kawałkach drutu, bo czytając takie określenia, włosy we wszystkich miejscach dęba stają.

 

Jedyne słuszne rozwiązanie i to w każdym przypadku, to porządnie zainstalowana kierunkowa antena zewnętrzna.

 

Słuszna uwaga co do nadajnika, który przed instalacją anteny, trzeba zwyczajnie zlokalizować, a nie kierować antenę aniołkowi w okno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wiem, że kawałek drutu jest "niepoprawny politycznie", ale co zrobić kiedy on działa... Powiedzieć mu, żeby nie działał? To nie skutkuje — działa nadal.

Kierunkowa antena zewnętrza owszem jest (a właściwie była) najlepsza do naziemnej telewizji analogowej. Jednak w przypadku telewizji cyfrowej nie ma już potrzeby wybierania się z taką armatą na muchy. Sygnały wszędzie są na tyle silne, że wystarczy postawić "cokolwiek" na parapecie i będzie grało. Trzeba tylko nie bać się chińskich wynalazków z silnymi wzmacniaczami, bo one od tego są, żeby łapać sygnał tam, gdzie antena kierunkowa potrzebowałaby ścięcia drzewa lub zburzenia domu zasłaniającego nadajnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już dziś pisałem, że kombinowanie jak McGyver, jest dobre tylko dla domorosłych wynalazców, którzy lubią sobie poeksperymentować z wyginaniem drucików i bieganiem z nimi po parapetach. :)

 

Stawiam zawsze na sprawdzone rozwiązania, więc jakieś chińskie wynalazki, które dziś jakoś działają, a jutro z niewiadomych przyczyn już niekoniecznie, nie napawają mnie szczególnym entuzjazmem.

 

Anteny kierunkowe, to klasyka, działająca i sprawdzona, nie warto więc wyważać już otwartych drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Kiedy chcemy coś przeczytac w ciemnym pokoju,to nie pomoga najsilniejsze okulary.

Wystarczy zapalić światło.

Wzmacniacz musi mieć co wzmacniać,za drzewem są to najczęściej szumy,więc prawdziwe anteny są zawsze potrzebne,zaś parapet "w każdym przypadku"jest stosowny jedynie do parapetówki.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od czasu kiedy wynaleziono noktowizor, to nawet w najciemniejszym pokoju można przeczytać wszystko bez zapalania światła. A wynalazczość dotyczy również anten do telewizji naziemnej. Miejsce "za drzewem" to obecnie największy problem w odbiorze tejże telewizji. Anteny kierunkowe w takich okolicznościach nie sprawdzają się, bo po prostu za mało "widzą". Toteż trzeba tu wziąć inną antenę, która będzie "widzieć" trochę więcej niż tylko jeden kierunek i będzie też mieć odpowiedni wzmacniacz. A wtedy okaże się, że telewizję naziemną można oglądać nie tylko za drzewem, ale i za domem, za lasem czy nawet i za górką. Można, tylko trzeba chcieć i mieć nieco więcej otwartości na zmiany. Bo takie uporczywe trzymanie się czegoś jednego, rzekomo "jedynie słusznego", w dłuższej perspektywie czasu nie raz już okazywało się błędem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odległość od nadajnika to ok 23 km, ale okolica jest silnie zalesiona (wysokie sosny).

Obecna antena to http://sklep.satserwis.pl/antena-dvb-t-ltc-dvbt08.html.

Tylko w jednym miejscu działki łapie sygnał MUX2, a i tak z ciągłymi zakłóceniami (użycie zasilacza nie powodowało widocznej zmiany).

Jaki sprzęt dałby radę w takich warunkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety na chwilę obecną nie za każdym drzewem,lasem,domem i górką można odebrać sygnał,wystarczający do prawidłowego odbioru DVB-T.

Nawet z pomocą mitycznej,"innej" cudownej chińskiej anteny ze wzmacniaczem.Powtarzam:wzmacniacz musi mieć co wzmacniać.

Inaczej Emitel nie publikowałby tych swoich głupich mapek zasięgu...

Nie wystarczy tylko chcieć,prawa fizyki są nieubłagane.Również te,dotyczące propagacji fal,w naszym przypadku w zakresie IV i V UHF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno się da. Poza tym ważne jest jakie to gniazdo? Zwykle telewizory mają ich kilka np. eurozłącze czy cinch. Jeśli masz zepsute jedno to może trzeba wykorzystać to drugie, stosując tylko inne kable. Pamiętaj, że antenę podłączasz do dekodera, a dopiero dekoder z tv. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety na chwilę obecną nie za każdym drzewem,lasem,domem i górką można odebrać sygnał,wystarczający do prawidłowego odbioru DVB-T.

Nawet z pomocą mitycznej,"innej" cudownej chińskiej anteny ze wzmacniaczem.Powtarzam:wzmacniacz musi mieć co wzmacniać.

Inaczej Emitel nie publikowałby tych swoich głupich mapek zasięgu...

Nie wystarczy tylko chcieć,prawa fizyki są nieubłagane.Również te,dotyczące propagacji fal,w naszym przypadku w zakresie IV i V UHF.

 

Znaczy, jak coś nie wychodzi to nie wyjdzie? Jakimż to ja cudem znalazłem się na tym świecie..?

Tak na serio, to inny typ anteny nie poprawiłby tej sytuacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

próbować można i należy,jednak polecałbym,tak jak już radził Kol.@Jego Cień użyć do tego dobrej,markowej anteny kierunkowej.

Nikt Ci jednak,Kolego nie zagwarantuje sukcesu-jest wiele miejsc,w których odbiór jest niemożliwy.

Gdyby Ci nie wyszło,zawsze możesz zaprosić dobrego instalatora z miernikiem /najlepiej analizatorem/sygnału.

Życzę powodzenia. :)

P.S.

Na pytanie /"jakimż cudem znalazłem się..."/- odpowiedź znajdziesz na portalu Google. :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odległość od nadajnika to ok 23 km, ale okolica jest silnie zalesiona (wysokie sosny).

Obecna antena to http://sklep.satserwis.pl/antena-dvb-t-ltc-dvbt08.html.

Tylko w jednym miejscu działki łapie sygnał MUX2, a i tak z ciągłymi zakłóceniami (użycie zasilacza nie powodowało widocznej zmiany).

Jaki sprzęt dałby radę w takich warunkach?

 

Zasilacz z reguły nie powoduje zmian w odbiorze bo do odbioru jest niepotrzebny. Jeśli już to musi być wzmacniacz. A że wzmacniacz potrzebuje zasilania to wtedy zasilacz. Sam zasilacz nic nie daje ( gdy w antenie masz symetryzator to użycie wzmacniacza powoduje zwarcie i brak sygnału) a wzmacniacz bez zasiacza działa jak mega tłumik i uniemożliwia odbiór.

Jeśli mieszkasz 23 km od nadajnika dużej mocy ( 50-100kW ERP) to należy najpierw próbować bez wzmacniacza. I niestety nie ma co testować wszystkich anten tylko próbować z tą którą się już kupiło. W przeciwnym razie będziesz mógł otworzyć wystawę "anteny telewizyjne a TV i tak nie będziesz odbierał. Odbiór nawet w środku lasu przy tak bliskiej odległości od nadajnika jest możliwy. Mój znajomy odbiera na starej antenie pokojowej bez wzmacniacza 3 multiplexy w środku lasu w odległości 30 km od nadajnika. Odbiór analogu był bardzo kiepski często zrywało synchronizację obraz skakał, latał.... a cyfra śmiga. Poziom sygnału 18% jakość 100% parametry stabilne. Ale uwaga. Taki odbiór uzyskał tylko w jednym punkcie domku na stole jakieś 2 metry nad ziemią ale fakt - jego antena to złom a przed anteną 20 km lasu.

 

Uwaga na określenia : kup markową antenę. Takie owszem są ale nie dają żadnej gwarancji odbioru w Twoich warunkach. Antena którą posiadasz to bardzo prosta konstrukcja o podstawowym zysku i umiarkowanej charakterystyce kierunkowej ( jest krótka więc bez przesady z tą kierunkowością...). Nieźle tłumi zakłócenia wsteczne ale to wcale nie oznacza "dobrze". Antena warta 30 max 45 PLN. Nie oznacza to wcale że jest zła.

Niestety odbiór w terenie zadrzewionym wymaga przede wszystkim cierpliwości i wytrwałości. Musisz pochodzić po działce z tą anteną( po domu też) i poszukać takiego ustawienia przy którym odbiór będzie najlepszy. Trzeba sprawdzić wszystkie możliwe warianty. Atenę próboj ustawiać na różnych wysokościach ( im wyżej tym lepiej) ale też i w różne kierunki. Czasem ściana lasu daje dobry sygnał odbity i antenę trzeba ustawić w kierunku przeciwnym do nadajnika. Jeśli okaże się że udaje Ci sie złapać sygnał ale jest on niestabilny należy spróbować użyć wzmacniacza ale uwaga - jeśli sygnał będzie się mocno wahał wzmacniacz może nie dać rady.

Wtedy proponuję zakup anteny o większy zysku ale minimalnej kierunkowości - czyli antenę siatkową bez wzmacniacza ( z symetryzatorem). I znowu pozostają próby. Możesz też kupić populatnego marketingowo "Tri Digit'a - antena porównywalna z siatką niestety sporo droższa ale trwalsza konstrukcyjnie.

 

Ja mam u siebie w Skarżysku-Kam. taką Yagi 19elementową na k.21-69 z symetryzatorem paskowym i spokojnie ona wystarcza do 40km od nadajnika, jeśli po drodze nie ma się żadnych przeszkód terenowych lub wysokich budynków. Antenka taka jak poniżej:

images?q=tbn:ANd9GcTx0n0ku4QbBRAQF2uxHKUSwQwRrnwctravdgZpr-oVRLHJ5Fgnow

Symetryzator taki:

images?q=tbn:ANd9GcTyiNU4jmRmitCa8DtZl9-NfX_iRfx6YhTq5ey2mXDrtcfx1uhh

Wtyk antenowy (zakręcany na F-kę) przy Tv taki:

Taka instalacja także może się sprawdzić w odległości 60-70 km od nadajnika.

I piętro, balkon, osiedle bloków Tuner Wiwa antena j.w. Siła sygnału 98 % jakość 100% 3 Muxy nadawane z mocą 100kW nadajnik w odległości 71 km.

Jest jeszcze duuużo zapasu by rozdzielić sygnał na conajmniej 3 odbiorniki ( kable są krótkie) wszystko bez wzmacniacza, instalacja pasywna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga na określenia : kup markową antenę. Takie owszem są ale nie dają żadnej gwarancji odbioru w Twoich warunkach.

Pozwalam sobie zauważyć,że w swoim poprzednim poście /powyżej/ napisałem:

 

... polecałbym,tak jak już radził Kol.@Jego Cień użyć do tego dobrej,markowej anteny kierunkowej.

Nikt Ci jednak,Kolego nie zagwarantuje sukcesu...

 

I to byłoby na tyle. :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych uzytkowników,

Na wstepie chcialem powiedziec, ze jestem laikiem i dlatego wolalem najpierw się tu zarejestrować i upewnic czy dobrze zamierzam zrobic :)

Sytuacja wyglada nastepujaco: przeprowadzilem się do nowego mieszkania w ktorym jest antena obrotowa CLARUS TVA-8002 i jakby nie kombinowac, nie mozna niczego odebrac.

 

2oc92vnqmebl_t.jpg

hevmsmtwrudu_t.jpg

 

Skoro jest antena i cale okablowanie to chyba wystarczy kupic mocniejsza antene i powinno grac? Myslalem nad Tri Digit albo Tri Digit wzm. 30dB czy może zwykla kierunkowa wystarczy? (Może się kiedyś przydać, jak się przeprowadzę na jakieś pustkowie :))

 

Tak wyglada moja sytuacja:

xwqii037u3yy_t.jpg

 

Ale jak widać na pierwszym zdjęciu nie będę chyba mogl się przebic przez dom? Czy nie będzie to az taka wielka przeszkoda? Czy będę zmuszony kierowac na Jemiolow? Bo niestety jestem uziemiony i nie mogę anteny dac wyżej.

 

Pewnie za dużo glowkuje zamiast od razu kupic antene i sprobowac (trzeba poczekać na wyplate). Dziekuje za odpowiedzi i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ta pierwsza moim zdaniem może być za słaba,przy gorszych warunkach atmosferycznych lubi przy tej odległości sprawiać kłopoty z poprawnym odbiorem.Jest to tzw.biquad,jak na swą prostą budowę o niezłym zysku,charakterystyka zbliżona kształtem do cyfry 8,czyli z prawie równym zyskiem odbiera sygnały z przodu,jak i z tyłu.Raczej odradzałbym jej zastosowanie w tym konkretnym przypadku.

Druga z wymienionych jest anteną o parametrach z prawie najwyższej półki,jeśli cena /również z górnej półki :D /Cię,Kolego nie powala,to zdecydowanie polecam jej wybór.Lepiej mieć sprzęt o wiele za dobry ,niż choćby odrobinę nie radzący sobie z odbiorem,nawet sporadycznie.Stwarza to gwarancję nienagannego odbioru nawet w trudnych warunkach /śnieżyca,ulewa/.Na stronie sklepu HOLLEX jest jej dokładny opis.

Pozdrawiam.

P.S.

Gdybyś chciał coś tańszego,to powinna wystarczyć 19-elementowa DIPOL 19/21-69 DIGITAL,w razie potrzeby ze wzmacniaczem puszkowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
http://www.eltrox.pl/zewn%C4%82%C2%8Atr ... -6016.html mieszkam 20 km od Kołowa , antena umieszczona na wysokości ok 3m, 100 m od anteny są drzewa . Aktualnie odbieram na siatce . z symeryzatorem lub ze wzmacniaczem siatka osiąga 91 siły i bardzo niestabilną jakość od 99% do 0 w krótkich chwilach szczególnie na mux 2 i 3.Co radzicie na te warunki czy tą antenę co na wstępie czy którąś yagę.Co to są za anteny te plastiki czy dobre?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...