Skocz do zawartości

Antena stacjonarna do DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z odbiorem MUX-4. Ostatnio zakupiłem nawet wzmacniacz do anteny siatkowej LNA-177, jednak nie mogę załapać tej częstotliwości.

Jeśli nawet złapię sygnał to nie jest on stały. Raz pokazuje że niby dobrze (zielony) a za chwilę już (czerwony). Próbuje delikatnie kręcić ale skutku zero.

Mux nadaje w pol. V z mocą 4,5kW. Odległość ode mnie do nadajnika wynosi jakieś 11km.

Antena ma swoje lata, pomimo tego reszte Muxów odbieram bdb, także przed zakupem wzmacniacza.

Co byście doradzili?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Powie Ci ktoś, że siatkowa jest do TV cyfrowej dobra, ale to nie jest prawda i żeby uzyskać dobre parametry sygnału, szczególnie w trudnym terenie, potrzebne są anteny kierunkowe, gdzie montuje się je zgodnie z polaryzacją sygnału.

 

Niewykluczone więc, że trzeba będzie zastosować dwie anteny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JENKA, ja również rozmyślam nad anteną kierunkową, bo stara siatkowa antena dzisiaj wyzionęła ducha. Rozleciała się mi w dłoniach. Głównie to zależy mi na odebraniu tego MUX-4 oddalonego ode mnie jakieś 12-13km (moc 4,5kW). Teraz nie wiem tylko jaką tą antenę kierunkową kupić, na allegro jest ich dużo. Był bym wdzięczny za pomoc w dobraniu sprzętu.

BTW: Mam jeszcze wzmacniacz LNA-177, nie dawno zakupiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a miałem się dopytać fotkę zapodałem na poprzedniej stronie anteny kierunkowej, czy jeśli sprzedawca sprzedaje kierunkowa i pisze ze wzmocnienie do 12 dB , ma to jakieś znaczenie dB? bowiem mam wzmacniacz SWA 9701

 

wzmocnienie do 12 dB

zakres częstotliwości 474 - 862 MHz

impedancja wyjściowa 75 Ω

polaryzacja H/V

ilość elementów - 16

promieniowanie przód/tył (dB) - 19/26

długość 75 cm

współczynnik fali stojącej - 1,1-3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

12dB wzmocnienie, zapewnia sama antena bez wzmacniacza i kiedy dodać do tej anteny wzmacniacz 30dB (najlepiej regulowany), to ma się w sumie możliwość wzmocnienia sygnału do 42dB, czyli niemało jak na polskie warunki.

 

ps.

45dB, to zbyt potężne wzmocnienie.

Poza tym wzmacniacze płytkowe, to właściwie przeżytek i lepiej używać tego typu wzmacniaczy dopuszkowych: http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B4009.htm , dostępnych w wersjach od 15 do 32dB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Chińczycy też robią podobne samochody do oryginałów, ale zalety takiego kopiowania, kończą się na cenie. ;)

 

Typowa Yagi, to sprawdzona konstrukcja, więc wszelkie udziwnienia pracują raczej na minus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jedna z tych anten posiada takie zastosowanie? http://anteny.pl/antena-telewizyjna-wzm ... c364425056 bądź http://dvbsklep.pl/pl/p/Antena-Opticum- ... -DVB-T/210, lub antena wymieniona w wcześniejszym poście http://dvbsklep.pl/pl/p/Antena-DVB-T-Ya ... -30-dB/158

Chcę ją zamontować do pionowo ustawionego masztu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszą sprawdzoną konstrukcją jest antena typu Yagi. Jest to typowa antena kierunkowa o średnim zysku od 9 do 16-18 dB. Cechą charakterystyczna anten yagi jest nierównomierny zysk w całym paśmie. Najczęściej najniższy w kanałach najniższych i rosnący w miarę wzrostu częstotliwości. Pamiętać należy że najlepszym wzmocnieniem jest ANTENA. Wzmacniacze dopuszkowe to ostateczność i należy je stosować tylko w przypadku gdy odbiór bez takiego wzmacniacza jest niemożliwy. W praktyce jest to jakiś 1% przypadków.

Pamiętać też należy iż antena kierunkowa ma większą kierunkowość wtedy kiedy jest zamocowana w poziomie ( dipol, direktory i reflektor w poziomie). Jej kierunkowość maleje gdy zamontujemy ją w pionie. Dla MUX-4 należy ustawić antenę w pionie. Wtedy zwiększamy poziom sygnału tego MUX a zmniejszamy poziom odbioru pozostałych (MUX-1-2-3) które z reguły nadawane są z mocą kilkukrotnie więszką.

Anteny typu "Tri" czyli popularne "krokodyle" to dobre konstrukcje ale często ich stosowanie to przerost formy nad treścią. Słabo sprawdzają się w polaryzacji pionowej - nie polecam. Do poziomej może być. Ma bardzo dobry zysk ale mniejszą kierunkowość niż odpowiednik Yagi ( bo jest krótrza). Jej zaletą jest stosunek zysk/rozmiary kosztem mniejszej kierunkowości.

Jeśli do nadajnika o mocy promieniowania ERP 2-5 kW masz 2-25 km wystarczy zwykła antena yagi 12-16 emelentowa ( koszt w sklepie 30-35 PLN Oczywiście mozna kupić drożej, nie wpływa to na odbiór ).

Jeśli chcemy rozdzielic sygnał należy stosować wzmacniacze bydynkowe rozgałęziające itp. Dopuszkowe nie nadają się do rozdzielania sygnału na kilka odbiorników. Takie instalacje działają ale jest to prowizorka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zamówiłem zwykłą antenę YAGI na znanej każdemu stronie aukcyjnej. Koszt samej anteny to 32zł z kurierem wyszło 54, nie ważna w sumie cena, najważniejsze że się sprawdzi. W puszcze antenowej umieszczę wcześniej zakupiony wzmacniacz LNA-177 bo zauważyłem że pomaga, sygnał łapałem szarpany z tego MUX-4 ale był większy niż przed zamontowaniem. Wzrosły również wartości pozostałych MUX-ów do siły 100%, więc nie zgadzam się z tym że nie są one potrzebne.

 

BTW: Jeszcze raz dzięki @Jego Cień za pomoc w dobraniu sprzętu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To napisz w jakim stopniu wzmacniacz przyczynił się do poprawy odbioru w Twoim przypadku.To że słupek siły wzrósł z 80 na 100% oznacza tylko tyle że sygnału użytecznego jest tyle samo ile było bez wzmacniacza a "resztę" dołożył wzmacniacz w postaci zakłóceń i zniekształceń. Jakość sygnału jest nadal taka sama lub gorsza gdyż zniekształcenia od wzmacniacza + lepsze zbieranie zakłóceń z otoczenia skutecznie go pogarsza. Dodatkowo jeśli mieszkasz blisko silnych nadajników GSM lub telewizyjnych smieci w postaci interferencji od sygnałów z tych nadajników wylądują w Twoim kablu jako sygnały pasożytnicze dodatkowo wzmocnione przez wzmacniacz. Mogą się one przyczynić do okresowego lub ciągłego pogorszenia jakości odbieranego sygnału. Aby uniknąć szarpanego sygnału należy poszukać innego ustawienia anteny (polaryzacja pionowa) Wzmacniaczem tego nie wyeliminujesz a jedynie "zamaskujesz". Natomiast czy to przełoży się na lepszy odbiór ? Zapewne nie bo co oznacza lepszy odbior w tym przypadku ? Chyba że jesteś poza zaisięgiem nadajników TV, odbiór przy pomocy samej anteny jest niemożliwy, niestabilny (okresowe zaniki i brak odbioru pomimo prawidłowo wykonanej instalacji antenowej) itp itd.... Wtedy można zacząć rozmawiać o wzmacniaczach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy zwykła Yagi.

Ja mam u siebie w Skarżysku-Kam. taką Yagi 19elementową na k.21-69 z symetryzatorem paskowym i spokojnie ona wystarcza do 40km od nadajnika, jeśli po drodze nie ma się żadnych przeszkód terenowych lub wysokich budynków. Antenka taka jak poniżej:

images?q=tbn:ANd9GcTx0n0ku4QbBRAQF2uxHKUSwQwRrnwctravdgZpr-oVRLHJ5Fgnow

Symetryzator taki:

images?q=tbn:ANd9GcTyiNU4jmRmitCa8DtZl9-NfX_iRfx6YhTq5ey2mXDrtcfx1uhh

Wtyk antenowy (zakręcany na F-kę) przy Tv taki:

images?q=tbn:ANd9GcQGubR2HojQ1Mb8BUl9oQPqOffx25v2JNeiXHV7cLDadUiMyjS0Gg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Skarżysku-Kam. odbiór ze Św. Krzyża w odległości 30,5km na wspomnianej przeze mnie wcześniej antenie (Antena Yagi 19/21-69 + symetryzator + Signal R-2. Antena umieszczona na dachu 2-piętr. bloku )wygląda tak:

Na Tv Sony Bravia 32EX501:

Mux-1 k.30 siła 99% jakość 100%

Mux-2 k.37 siła 98% jakość 100%

Mux-3 k.47 siła 96% jakość 100%

Na TV Samsung LE26D450 odbiór j/w, z tym, że zamiast jakości - poziom błędów wskazywał 0 (zero).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów ;)

Chciałem się poradzić jaką instalacje polecilibyście dla mojej lokalizacji - Wodzisławia Śląskiego. Nadajnik jaki myślę najlepiej będzie wybrać to Wisła-Skrzyczne ze względu na ukształtowanie terenu http://i.imgur.com/RxSPPEs.png, odległość to ok. 55 km. Próbowałem odbierać na zwykłej siatkówce ze wzmacniaczem, ale niestety odbieram tylko czeski sygnał z Ostrawy, co jest nieco dziwne bo sąsiedzi wokół na zwykłych siatkówkach odbierają sygnał ze Skrzycznego bez problemu. Dekoder wbudowany w taki oto telewizjer http://www.mixelectronics.pl/thomson-26hs4246c-60209 antena umieszczona na strychu wewnątrz budynku bo na zewnętrzną instalację raczej nie ma szans. Czytałem poradnik na stronce dipola http://www.dipol.com.pl/dobor_anteny_do ... bib217.htm i z dla mojej sytuacji polecają między innymi taką antenę ze wzmacniaczem http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1615.htm Jaka jest wasza opinia na ten temat? Dlaczego inni wokół odbierają na siatkówkach a ja nie mogę? Czy warto spróbować z inną siatkówką? Dzięki za jakikolwiek odzew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...