Skocz do zawartości

Antena stacjonarna do DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

albo, gdy poziom sygnału jest wysoki pójść na łatwiznę i włożyć do wejścia te mniejsze słuchawki JACKi ze starego telefonu. ;-)

Nie rozumiem? Jak do gniazda antenowego mam podłączyć jack'a? 3,5?

 

Co do anteny głównie mam wątpliwości, z powodu iż w miejscu, gdzie chciałem ustawić antenę, na tej dołączonej do zestawu (kawałku drucika) nie łapie nawet mux-4, który jest stosunkowo niedaleko (6,2 km Kraków "Kopiec"). Stąd pytanie czy jakaś pokojowa da radę na odbiór sygnału z "Chorągwicy" oddalonej o około 17 km, skoro już przy 6,2 km jest problem na kawałku drutu? Nie mam możliwości zamontowania na zewnątrz anteny, a kierunkowa w mieszkaniu wygląda troszkę dziwnie. Lecz jeśli miałbym kupić kierunkową to wystarczy taka mała bez żadnego wzmocnienia? W temacie mocy anten jestem zielony, dlatego nie wiem czy inwestować w jakieś monstrum za 100 zł czy kupię małą za 50 i już zda egzamin.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stąd pytanie czy jakaś pokojowa da radę na odbiór sygnału z "Chorągwicy" oddalonej o około 17 km, skoro już przy 6,2 km jest problem na kawałku drutu?
Problem w tym, że dostępna w Polsce DVB-T jest , z uwagi na parametry nadawania, przeznaczona do odbioru na antenach zewnętrznych. Jedynie mux-3 po 2013 będzie teoretycznie dostępny do odbioru wewnątrz pomieszczeń w aglomeracjach >100tys mieszkańców, a i to z ograniczeniami.

 

Więc, obecnie odbiór na antenie wewnętrznej czasami może się udać, ale nie musi. W zależności od nadajnika DVB-T oraz od warunków lokalnych odbiór wewnątrz pomieszczeń można uzyskać w promieniu kilku, kilkunastu km w warunkach miejskich oraz czasami nawet do kilkudziesięciu km w warunkach poza - miejskich.

 

Niestety, w każdym przypadku potrzebne jest zwykle kłopotliwe dobieranie anteny.

 

Co do anteny głównie mam wątpliwości, z powodu iż w miejscu, gdzie chciałem ustawić antenę, na tej dołączonej do zestawu (kawałku drucika) nie łapie nawet mux-4, który jest stosunkowo niedaleko (6,2 km Kraków "Kopiec").)
A no właśnie, licz się z tym, że przy odbiorze wewnątrz pomieszczenia, w przypadku trudnych warunków odbiorczych, antenę trzeba ustawić tam, gdzie jest możliwy odbiór, a nie tam, gdzie nam jest wygodnie. Należy więc uzbroić się w przedłużacz antenowy i rozpocząć wędrówkę po mieszkaniu. Z reguły odbiór jest przy samym oknie lub wysoko na szafie... :D

 

a kierunkowa w mieszkaniu wygląda troszkę dziwnie.
To prawda, ale mała logoperiodyczna na szafie jest prawie nie widoczna.

 

Lecz jeśli miałbym kupić kierunkową to wystarczy taka mała bez żadnego wzmocnienia?
Zasada jest prosta: zaczynasz od anteny pasywnej, bez żadnych wzmacniaczy. Jak się nie udaje złapać odbioru, wtedy trzeba starać się dobrać wzmacniacz, co bywa szczególnie istotne przy odbiorach wewnątrz pomieszczeń.

 

W temacie mocy anten jestem zielony, dlatego nie wiem czy inwestować w jakieś monstrum za 100 zł czy kupię małą za 50 i już zda egzamin.
Tego bez prób się nie dowiesz. Z anten wewnętrznych dość dobrze spisują się anteny serii APOK, w wykonaniu z symetryzatorem lub wzmacniaczem, w zależności od okoliczności.

 

Jak lubisz majsterkować, możesz zacząć od prób z własną anteną, zapoznając się przykładowo z takim wątkiem Fanatyków i Desperatów, ale z ciekawymi osiągnięciami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_chris_, dziękuję Ci za odpowiedź. Właśnie o taką poradę mi chodziło. Czyli na kierunkowej typu np. Yagi - Digital, będę mieć 100% szansy? Planuję ją postawić właśnie na szafie, przy zamontowaniu do jakiegoś stojaka. Opinie o tego typu antenach są dość pozytywne. Zdziwiło mnie, że analogową 2 kanały łapało mi na kawałku drutu zawieszonego gdzieś wysoko, a w dvb-t problem jest nawet z jednym mux-em. Wolę się dowiedzieć przed, gdyż znajomy już można powiedzieć "kolekcjonuje" anteny i mu się nie udało złapać pełnego wykazu kanałów ogólnodostepnych. Z tym że on mieszka dużo dalej od nadajnika na wsi.

 

Nad biquadem zastanawiałem się, lecz żeby samemu to stworzyć (szczególnie że trzeba wyliczyć dla jakiejś częstotliwości), nie dla mnie. Nie jestem obeznany w takich sposobach, przy moich zdolnościach raczej się nie uda. ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli na kierunkowej typu np. Yagi - Digital, będę mieć 100% szansy?
Czy 100%, to tego nikt Ci nie powie, bo to w końcu też będzie w takiej sytuacji antena wewnętrzna... ale, na pewno będziesz miał o wiele większą szansę od innych anten wewnętrznych, czyli tzw. "wynalazków". W razie czego, trzeba dodać wzmacniacz.

Najlepiej w takich przypadkach jest znaleźć sklep, który ci sprzeda antenę z opcją zwrotu, albo 'wykombinować' skądś dowolną antenę zewnętrzna i popróbować.

 

Zdziwiło mnie, że analogową 2 kanały łapało mi na kawałku drutu zawieszonego gdzieś wysoko, a w dvb-t problem jest nawet z jednym mux-em.
No, to już tak jest niestety z odbiorami DVB-T w ciężkich warunkach, np, właśnie wewnątrz mieszkania, i to jeszcze na parterze. Wiele zależy od mocy i lokalizacji nadajnika, z którego chce się odbierać.

 

Planuję ją postawić właśnie na szafie, przy zamontowaniu do jakiegoś stojaka.
Gdybyś złapał dobry odbiór, to zawsze można potem spróbować odbioru na tej antenie bez reflektora, łatwiej taką po prostu gdziekolwiek umieścić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam możliwości wystawienia jakiejkolwiek anteny na zewnątrz, gdyż chodnik jest na wysokości mieszkania (wolę nie ryzykować). Spróbować faktycznie mogę, lecz jeśli po kombinowaniu (przy samym oknie) tylko w jednym pokoju udało się złapać kanały kodowane oddalone o około 6 km chyba faktycznie antenę kierunkową przerobię na pokojową i postawię na szafie. Bo jeśli są takie problemy z odbiorem na odległości 6 km to 17 km moim zdaniem tym bardziej nie ma sensu. Ale kurcze, coraz mniej mi się podoba ta cyfrowa telewizja naziemna :)

 

Upatrzyłem sobie Maximum UHF 10, być może zda egzamin. Czym więcej o tym czytam, tym bardziej się gubię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak wyżej, ja mieszka 60km od nadajnika i antena z zasilaczem obowiązkowa.

 

Wcale nie obowiązkowa. Jeśli nie mieszkasz w dolinie a kierunek na nadajnik nie jest zasłonięty górami lub wysokimi budynkami to bez wzmacniacza spokojnie ogląda się DVB-T z nadajnika o mocy 50-100 kW na tego typu antenie bez wzmacniacza w odległości 60-70 km.

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... A1910R.htm

 

Wzmacniacz w antenie to zawsze ostateczność i tylko wtedy kiedy odbiór bez niego jest niemożliwy.

 

Witam !

 

Bardzo proszę o pomoc w doborze anteny DVB-T. Mieszkam w Krakowie, w bloku na 8 piętrze. Do nadajnika mam 14 km (widzę go z okna). Czy ta antena :

http://www.dipol.com.pl/antena_dvb-t_ze ... _A6040.htm będzie dobra ? Z góry dziękuję za wszelkie sugestie :)

Będzie dobra ale znacznie lepsza będzie ta:

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1112.htm

Lub ta:

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A0315.htm

 

 

Obie anteny koniecznie bez wzmacniacza. Nie dosyć że to lepsze rowziązanie to w dodatku znaaaacznie tańsze :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytłumaczcie laikowi, dlaczego lepszym rozwiązaniem są anteny bez wzmacniacza ? Pomijam aspekt finansowy.

Podstawowa kwestia jest taka, że instalacja antenowa (jak każda inna) powinna być maksymalnie prosta. Jeśli stabilny odbiór uzyskuje się na antenie pasywnej, to nie ma ani technicznego powodu ani potrzeby instalowania wzmacniacza.

Dodatkowo:

  • wzmacniacz to ZAWSZE pogorszenie jakości sygnału (nie mylić ze wskazaniami jakości sygnału pokazywanej przez odbiornik) - w tym S/N, BER, a w szczególności MER;
  • wzmacniacz to zwiększenie zawodności instalacji, zarówno z uwagi na uszkodzenia samoistne osprzętu, jak i na inne czynniki naturalne, przykładowo: wyładowania atmosferyczne, elektryczność statyczna, woda... ;
  • wzmacniacz to konieczność zasilania go z zasilacza antenowego, a więc kolejne miejsce potencjalnego pogorszenia jakości odbieranego sygnału z uwagi na możliwą niewłaściwą konstrukcję separatora napięcia;
  • płacimy też niepotrzebnie za prąd - co prawda, są to w większości przypadków dość symboliczne kwoty, ale jednak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz podnosi poziom sygnałów nie ważne jakie to są sygnały. Podnosi się także poziom szumów. Jeżeli ktoś ma problemy z odbiorem sygnału, to dodatkowe wzmocnienie może wcale nie pomóc, jeżeli jest on na przykład zakłócany. Wzmacniacze mogą także się przesterować, lub przesterować głowicę odbiornika, generując wirtualne sygnały, które zakłócają rzeczywiste.

 

Częstym przykładem poruszanym na forach jest omawianie problemów w odbiorze kanału 46 w Łodzi, czy 39 w Częstochowie. W obu przypadkach program cyfrowy znajduje się na kanale między dwoma programami analogowymi. Przesterowanie może spowodować, że na kanale na którym znajduje się program cyfrowy, może pojawić się mieszanka dwóch programów analogowych z sąsiednich częstotliwości.

 

Kiepskie wzmacniacze generują również śmieci, które są widoczne nie tylko u odbiorcy, ale emitowane przez tą samą antenę. Z tego powodu wiele osób ma trudności z odbiorem analogowym czy cyfrowym, ponieważ w jego okolicy śmieci przestarzała antena siatkowa ze wzmacniaczem. Taki zestaw jest najczęstszy na dachach polskich domów. Warto zanotować, że anteny siatkowe mają bardzo szeroki kąt odbioru (antena nie musi być idealnie wycelowana na nadajnik), co oznacza, że może się zwiększyć obszar na którym występują zakłócenia.

 

U mnie takie zakłócenia występują między kanałami 23/24 i 41/42. Na szczęście na tych kanałach nie ma żadnych lokalnych nadajników. Sygnał pochodzi z zewnątrz, tak więc nie jest to produkt powstający w telewizorze czy instalacji antenowej (bez wzmacniacza). Jest również widoczny na innych antenach i telewizorach w domu czy u sąsiadów.

 

Dlatego do instalacji antenowych warto wybierać wzmacniacze renomowanych producentów i stosować je tylko wtedy, gdy zwykła antena sobie nie radzi. Jeżeli antena z symetryzatorem nie radzi sobie z miejskim odbiorem to lepiej sprawdzić jak się ma cała instalacja antenowa. Być może problem nie leży w słabym odbiorze, ale na przykład w kiepskim (ew. uszkodzonym) przewodzie, gnieździe, itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiepskie wzmacniacze generują również śmieci, które są widoczne nie tylko u odbiorcy, ale emitowane przez tą samą antenę. Z tego powodu wiele osób ma trudności z odbiorem analogowym czy cyfrowym, ponieważ w jego okolicy śmieci przestarzała antena siatkowa ze wzmacniaczem.

 

Obok mnie sąsiadka ma na balkonie antenę siatkową (około 3 metrów ode mnie), która już lata świetności ma za sobą bo ją rdza zżera. Nie wiem czy ma wzmacniacz czy nie ale jak stwierdzić, czym "zmierzyć" można "jakość" sygnału telewizyjnego odbieranego w danym punkcie albo zakłócenia, które ona ewentualnie wnosi ?

 

pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mieszkam ok. 10km od nadajnika w linii prostej.

Niestety sytuacja wymusza montaż anteny po stronie przeciwnej, czyli będę liczył na sygnał z odbicia (Sucha Góra).

Wiem, że bez faktycznego sprawdzenia nie dowiem się, czy dana antena zadziała, ale być może z waszą pomocą dowiem się, czy konkretna antena w ogóle ma jakiekolwiek szanse na zadziałanie.

Wolałbym antenę bez wzmacniacza i tu pierwsze pytanie. Czy przy tej odległości (10km) i bez widoczności (antena od drugiej strony bloku) jest w ogóle sens próbować anteny bez wzmacniacza?

Np. taka: Antena telewizyjna UHF 19-elementowa Dipol 19/21-69 - http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... A1910R.htm

Bardzo proszę o opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich!

Kończy mi się umowa z polsatem i chcę przejść na DVBT.

Telewizor mam z wbudowanym tunerem więc rozumiem , że wystarczy tylko podpiąć kabel od anteny?

http://www.ceneo.pl/5817271#tab=spec

Mam antenę satelitarną tzn talerz i konwenter. Czy z tego da radę obierać DVBT ? Sęk w tym , że w telewizorze mam zwykłe wejście antenowe http://www.google.pl/imgres?q=samsung+l ... =40&ty=119 , kabel z konwentera jak wiadomo jest inny , jest na gwint. Czy da sie jakoś to przerboić czy muszę kupić drugą antenę? Jak tak to jaką najtańszą?

Odbierać sygnał będę z nadajnika Tarnawatki a mieszkam w okolicach Szczebrzeszyna woj.Lubelskie powiat zamojski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tyle co ja mam do nadajnika. Proponuje zakupić antenę DIPOL 16/21-69 na razie z symetryzatorem

bo może bez wzmacniacza w Twoim przypadku się obejdzie. Jak będą problemy z odbiorem to zakupić do tej anteny zasilacz antenowy a jak nadal będzie zrywać pikselować to zakupisz Wzmacniacz antenowy dopuszkowy LNA-101 15dB. Ja zaczynałem tak jak pisze, a skończyłem na antenie DIPOL 16/21-69 w niej wzmacniacz dopuszkowy LNA-101 15dB + zasilacz antenowy. Możesz od razu poszukać taki zestaw (Antena DIPOL 16/21-69 w niej wzmacniacz dopuszkowy LNA-101 15dB + zasilacz antenowy) bo na pewnych portalach jest to wszystko za około 50zł, nie mogę podać linku bo cenzura obowiązuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To logarytmiczną MLog 2-65 http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... a-log-2-65 bez wzmacniacza i symetryzatora (logarytmiczna nie wymaga symetryzatora).

 

Jeśli zachodzi konieczność zastosowania długiego kabla dołóż przedwzmacniacz. Ale na dobrze ustawionej logarytmicznej nie jest to wymagane. Antena jest silnie kierunkowa.

 

Kabel od satelity podejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być zależy jaka długość będzie od anteny do TV jak do 5m to zwykły rg6 a powyżej tej długości proponuje triset (czarny).

 

Jeśli chodzi o ten zestaw to są zestawy ze wzmacniaczem LNA-177 w moim przypadku okazał sie za mocny przy 35km do nadajnika :) próbowałem wszystkiego ale w moich warunkach musi być wzmacniacz dopuszkowy i zasilacz, podaje swój przypadek znam przypadki że nawet na zwykłym drucie odbiera wszystko ale tego też próbowałem :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...