Skocz do zawartości

Antena stacjonarna do DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

Przyczyną złej jakości może być kiepska kierunkowość anteny siatkowej oraz jej mały zysk "nadrabiany" mocnym wzmacniaczem. Do tego mogą dojść problemy z samym kablem antenowym. Do DVB-T najlepiej antena kierunkowa z symetryzatorem, wzmacniacz tylko w przypadku podziału sygnału na kilka odbiorników ewentualnie w przypadku wyrównania strat sygnału powstałych na długim kablu itp. Antena ze wstępu to nic innego jak 1/4 anteny siatkowej. Unikałbym takich wynalazków schowanych w ładnych plastikowych obudowach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam potrzebuje pomocy w wyborze anteny. Odległość do najbliższego nadajnika ok 20 km na PKiN albo ok. 40 km do Raszyna. Myślałem nad anteną OPTICUM Red Eagle AX 1000 i teraz mam pytanie jak ona się spisuje? oraz czy ona będzie u mnie pasować jeśli muszę rozdzielić sygnał na 2 tv? Jeszcze ostatnie pytanie mam dekoder T-HD 1000 na dotychczasowej małej kierunkowej antenie odbierałem mux4 tylko czasami przy wietrze lub opadach sygnał padał lub szatkowało z tego co czytałem ta antena ma dosyć dobry zysk więc teoretycznie nowa antena powinna lepiej odbierać sygnał z mux4?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MUXy I-III nadają w polaryzacji poziomej (antena w kierunku nadajnika ma elementy ustawione w płaszczyźnie poziomej), MUX IV nadaje chyba w całym kraju w polaryzacji pionowej (elementy anteny ustawione w pionie, nie mylić z ustawieniem anteny tak aby "patrzała" do góry ;) ). Wniosek jest taki, że potrzebne są dwie anteny do poprawnego odbioru (dekoder T-HD 1000 ma w tym celu dwa wejścia antenowe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
witam potrzebuje pomocy w wyborze anteny. Odległość do najbliższego nadajnika ok 20 km na PKiN albo ok. 40 km do Raszyna.

 

Przy tak bliskiej odległości do nadajnka trzeba stosować sprawdzone konstrukcje ( bez wzmacniacza). Jeśli teren jest płaski nie przysłonięty ścianą lasu czy "górami" w kierunku nadajnika zastosuj antenę yagi np:

http://www.ceneo.pl/17040204

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm

 

Jeśli będziesz dzielił sygnał na więcej niż 4 odbiorniki bez wzmacniacza budynkowego i masz długie kable ( więcej niż 20-30 metrów od anteny) to możesz zastosować coś o większym zysku: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2670.htm

 

Jeśli zaś chcesz odbierać dodatkowo MUX-4 to proponuję zastosować osobną antenę ustawioną w polaryzacji pionowej ( inny nadajnik, inny kierunek ustawienia anteny) i zsumować sygnały z obu anten przy pomocy zwrotnicy lub sumatora antenowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam. Potrzebna pomoc w wyborze anteny. Mieszkam w domu 1-rodzinnym, antena byłaby zamocowana do ściany na wysokości ok. 6-7m, przestrzeń otwarta, także nic by jej nie zasłaniało. Nadajnik nadaje z mocą 100kW, umiejscowiony jest ode mnie w odległości 53km na wzniesieniu 800m.n.p.m. (ja mieszkam na nizinie, 100m.n.p.m.).

 

hhcu.jpg

 

Którą antenę polecacie? Wstępnie wybrałem kilka modeli:

- Yagi 19/21-69

- Tri-Digit MINI 17/21-69

- Opticum AX900

- Opticum AX1000IC

 

Czy sam symetryzator wystarczy? Z góry dzięki za pomoc, pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej odległości to wybierałbym na twoim miejscu antenę o jak największym zysku (16...18dB dla wysokich kanałów) i możliwie wąskim kącie wiązki przedniej. UHF-200 Maximuma, AX-1000+ Opticuma, Synergia HD Coraba, czy Sigma 6 (9) HD Fracarro z górnej półki. Wybór nie jest krytyczny, możesz poszukać też jakichś tańszych opcji.

 

Jeśli nie wystarczy sygnału z anteny pasywnej trzeba dodać wzmacniacz. Zwróć tylko uwagę, że powyższe anteny mają swoje dedykowane wzmacniacze. Antena idzie na ścianę, to można myśleć o wzmacniaczu wewnątrz budynku. Ale to dopiero po stwierdzeniu niemożliwości odbioru na antenie pasywnej.

 

Pamiętaj natomiast, że zwykle dużo ważniejszym od samej anteny jest kabel antenowy, który powinien być o wysokim współczynniku ekranowania (<95dB) i w kolorze czarnym do montażu na zewnątrz. Np. coś w klimacie Triset-113PE

 

Przed zakupem anteny możesz zrobić próby odbioru na jakiejkolwiek antenie - choćby 'siatce', ale z zamontowanym symetryzatorem antenowym i na docelowym kablu antenowym.

 

Przy montażu anteny na ścianie istotne bywa czasami znalezienie jej dobrego miejsca montażu oraz właściwe jej ustawienie.

Poczytaj Poradnik: http://www.elmier.pl/pdf/white_papers/UstawianieAntenyTelewizyjnej_06.01.2014.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synergia HD Coraba ma 13.4dBi wzmocnienia nie wierzcie marketingowcą i marketingbaranom :) Żadna antena na polskim rynku nie ma zysku większego niż kosztująca 70zł ATX-91 (18.3dBi bez symetryzatora, 17.3dBi z symetryzatorem) . Anteny siatkowe mają przeciętnie ok. 12dBi z symetryzatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam tak zamontowaną antene DVB-T: przedłużacz do anten o długości mniej-więcej metra i słuchawki JACK 0,5 (pasują idelanie do centrum wejścia antenowego) zawieszone na zegarze nad dekoderem, a potem jeszcze poprowadzone na szafkę naprzeciw. Sygnał maxymalny na 3 muxach (czasami tylko drugi ma jakość nie 90% tylko 80-88%, a 90% wydaje się być maxymalny na moim dekoderze), tylko czasem potrafi się coś przyciąć, bo takie ustawienie wrażliwe na włączanie światła (ostatnio bardzo rzadko), albo podpalanie gazu w kuchence.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem identyczna antene tylko chyba opticuma.Chcialem zlapac mux 4,nie zlapalem.Mux 1,2,3 odbierala w pokoju ale podobnie tez stara siatkowa tez lapala,nawet teleskopowa od radia odbierala jako tako.W efekcie antene zwrocilem do sklepu a mux 4 zlapalem po lepszym ustawieniu dotychczas uzywanej starej siatkowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam pytanko jaką kombinację dwóch anten dobrać aby móc odbierać nadajniki BYDGOSZCZ oraz KONIN z tej lokalizacji (TVP BYDGOSZCZ i TVP POZNAŃ)?

 

http://www.satbroadcasts.com/DVB-T_Rada ... kmMW4xZzc=

 

Ewentualnie jeszcze inne nadajniki jeśli by się udało.

 

http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php? ... 0mNTExMWo=

 

Jakieś pomysły macie - wiem że dużo bym chciał ale mam znajomemu ustawić antenę/y i chcę aby był zadowolony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jakiej marki jest ten zegar i gdzie można go kupić?

Prosiłbym jeszcze o wymiary szafki i jej odległość od zegara.

Szafka jest drewniana,czy z płyty?

Od dawna myślę o czymś prostym,zarazem profesjonalnym i niekonwencjonalnym...

Pozdrawiam.

Zegar stary, chiński, raczej już nie do nabycia, z gongiem. Pokój ma jakieś dwa metry wysokości, a zegar jest blisko sufitu. Szafka (a w sumie stolik) stoi jakiś metr pod. I szafka z płyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ michalx1974: Rozwiązań może być parę:


  •  
  • jedna antena o niewielkiej kierunkowości (F/B), np, krótka Yaga, 'siatka', reflektorowa, odbierająca przodem słabszy nadajnik, a tyłem silniejszy nadajnik.
  • dwie zsumowane anteny, skierowane na oba nadajniki.
  • antena niekierunkowa czyli 'siatka' ze zdjętym ekranem, handlowa typu "korona".

Osobiście zacząłbym od 'siatki' bez ekranu. Na początek 'siatka' z symetryzatorem i bardzo dobry kabel antenowy. W razie potrzeby - dobrany wzmacniacz.

Ludzie z powodzeniem odbierają dwa nadajniki w podobnych sytuacjach. Oczywiście, wiele zależy od lokalnych warunkach odbioru,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lokalizacja:

http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php? ... omNTVpMGg=

http://www.satbroadcasts.com/DVB-T_Rada ... QmMjZuaDg=

 

Mam antenę kupioną jakieś 7 lat temu (ze zdjętą siatką): Ryniak DV 4/35 (wzmocnienie 35 dB).

 

Odbieram MUX-y 1,2,3 z Polski i 1,2,3,4 z Litwy. Jesli chodzi o Polskę to w tym tygodniu zaczęło zauważalnie przycinać MUX3.

Jaką wybrać antenę, żeby poprawić odbiór z Polski i Litwy, i jeszcze złapać sygnał z Białorusi i Obwodu kaliningradzkiego?

 

Dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku anteny 1 i 2 w środku są dwa dipole pętlowe mające zapewnić odbiór w paśmie VHF i UHF. Dobry pomysł na niewielką odległość od nadajnika. Będzie odbierać też radio FM i DAB (o ile będzie). Ale na pewno nie pozwolą na odbiór z Litwy, poza tym ich koszt to moim zdaniem 15-20zł.

 

Drugie anteny mają tzw. inteligentne wzmacniacze, dobierają wzmocnienie w zależności od siły sygnału.

 

Najlepiej dołożyć drugą tanią antenę na odbiór tylko z Polski. Bo Ryniak jest za silny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugie anteny mają tzw. inteligentne wzmacniacze, dobierają wzmocnienie w zależności od siły sygnału.

 

To chyba nie jest regulacja tylko różne wartości wzmocnienia dla różnych kanałów .

Te szeropasmowe kierunkowe w sklepach kosztują 169-200 zł mają dla pasma k.21-k.60 zysk 14 dB i wzmocnienie 30-33 dB czyli suma zysku i wzmocnienia jest do 47 dB ,a 70-80 zł można mieć siatkę z lepszego stopu o sumie zysku i wzmocnienia 51 dB.

Za 119 zł można mieć wypasioną yagi o zysku 25 dB i wzmocnieniu 30 dB .

 

Ryniak jest za silny

Jeśli siatka o wzmocnieniu 30 dB nie jest za silna na odbiór 100 kW z RTCN Kołowo z odległości kilkunastu km to czemu siatka o wzmocnieniu 35 dB miała by być za silna do odbioru 20 kW z Suwałk z odkegłości 20 km ?

 

W tym tygodniu zaczęło zauważalnie przycinać MUX3.

 

Może płytka w puszce zaczyna siadać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...