Skocz do zawartości

HD nie zawsze HD


MIKOLA
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 miesiące temu...

Wg. mnie jedynym wyznacznikiem jakości HD byłoby bitrate do jakiego trzeba obniżyć przekaz, aby zaobserwować(albo żeby nie zaobserwować) jakiś konkretnie określony spadek jakości.

Niestety trzeba powiedzieć, że na żadnym kanale w Polsce sceny dynamiczne w rozdzielczości HD nie wyglądają za dobrze - aczkolwiek niektórym kanałom niewiele brakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. lpm11, powiadam Ci, że prowadziłem już batalię odnośnie jakości oferowanego produktu telewizyjnego, nie tylko w jakości HD i to wydawałoby się u źródła, czyli w KRRiT.

 

I co?

 

I powiem Ci szczerze, że nic, bo KRRiT odpowiedziała mi, że nie istnieją żadne normy, które regulowałyby standardy przesyłu strumieni audio-wideo, tak drogą satelitarną, jak i drogą naziemną.

 

Cóż to jednak oznacza?

 

Głupotę, bezczelność, czy może coś jeszcze innego, czego wolałbym publicznie nie nazywać po imieniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie o brak norm wszystko się rozbija, zamiast jakości mamy marketingowy bełkot, który trudno ukrócić. Zresztą ilu jest tak na prawdę świadomych odbiorców, którzy wiedzą czego chcą? Większości wystarcza na ekranie znaczek HD i świadomość, że "my som elyta", bo mamy tyle kanałów w HD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ponieważ mój wątek ktoś zniknął, to pozwolę sobie dopisać do tego, to co mam do powiedzenia.

 

Otóż znalazł się w Szwajcarii cień szansy na unormowanie naszego pseudo HD.

 

http://tech.ebu.ch/docs/tech/tech3334.pdf

 

Zapraszam do lektury tego dokumentu i komentarzy, bo problem jest, szczególnie w aspekcie umieszczenia na jednym transponderze najmowanym przez C+, a mianowicie HB 11.411 H 27500, aż 10 kanałów podobno w jakości HD.

 

Proponuję podzielić dostępną przepustowość przez 10 i samemu wyliczyć ile przeznaczono średnio na jeden kanał, a ile powinno się przeznaczyć według szwajcarskich sugestii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym, że nie dotyczy to satelity, a przekazu naziemnego, a dodatkowo - to nie jest treść obligatoryjna, a tylko zalecenia i te zapisy nigdy nie staną się obligatoryjnymi (tak samo jak w SD nie zabrania się emisji z 352x288 po satelicie zamiast w "pełnym PAL-u"). Na jakieś prawne, sztywne unormowanie tej kwestii nie ma co liczyć :(

 

Zresztą w samym dokumencie najpierw piszą, że byłoby fajnie 12 - 14 Mbit/s, ale później, że we Francji są 3 kanały HD na multipleks i wychodzi po 7,3 Mbit/s na obraz i nie strofują ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, nareszcie ktoś podjął polemikę, a już myślałem że wszystkim ten temat wisi, a przecież nie powinien.

 

Słuchaj, ja od lat wałkuję ten temat na różne sposoby i jak dotąd nie mogę się przez decyzyjny beton przebić.

 

Wszyscy mnie już zbyli, kolejne KRRiT, UKE i inne urzędy, o których przez litość nie wspomnę, a sprawa jawi się jako kompletne zaniedbanie i bezprawie, bo jeśli jest produkt i jest on sprzedawany, to MUSZĄ być i normy, które regulują jego jakość.

 

Tylko, czy ktoś to rozumie?

 

Oczywiście, że zaprezentowany dokument ma wartość jedynie informacyjną, ale pozwala nabrać przekonania, że w innych krajach myśli się podobnie, i że nie jesteśmy na tym polu odosobnieni.

 

A to już coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że nie wszystko da się unormować. Pod pojęciem HD kryje się jednak głównie rozdzielczość obrazu. Oczywiście, żeby obraz dało się oglądać, to przepływność musi być dopasowana. No ale właśnie - dopasowana do czego? Nie do rozdzielczości, bo jeśli byłby kanał planszowy HD, to może mieć przepływność 0,5 Mbit/s dla obrazu, a obraz będzie nadal żyleta (no ew. momenty zamiany plansz będą pikselizować :P ). Przepływność powinna być dopasowana do nadawanych treści. Kanał sportowy z uwagi na dynamikę prezentowanych materiałów powinien mieć większy bitrate obrazu, jednocześnie nie bardzo widzę sens pakowania 12 Mbit/s na przykładowo Kuchnię+ HD, bo co tam za dynamika będzie? To byłoby tylko zmarnowanie pasma. Dlatego trudno jednoznacznie określić przepływność, bo nie zawsze jest sens sztywnego trzymania się określonych wartości, a do tego jest taki wynalazek jak multipleksowanie statystyczne, co już w ogóle komplikuje sytuację.

 

Znowu z drugiej strony większy bitrate zużyje więcej pojemności, co oznacza, że kanałów HD byłoby mniej i byłyby (zapewne) droższe (z wielu względów).

 

Takie moje zdanie. Oczywiście wiadomo, że wolałbym Hustler HD/3D w 12 Mbit/s (i z lepszymi materiałami źródłowymi :P ) niż obecnie jakieś 4 Mbit/s, ale nie widzę szans na unormowanie tego. Od strony rozdzielczości w Polsce nikt nie kantuje - mamy 1920x1080, a nie musi tak być, na rozdzielczości można też "przyoszczędzić" :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mr. Orbita Dynamika będzie jak się jedzenie zacznie palić, razem z kuchnią :)

 

TVP HD ma średnie bitrate koło 6 Mbit, a mimo to obraz wygląda moim zdaniem dobrze (przy braku scen dynamicznych).

To że poziom jakości HD w naszym kraju (ale i wielu innych) jest niski - chyba większość się przyzwyczaiła..

Ale prawdziwą bezczelnością są: TVP1 HD, BBC Knowledge HD - jak i SCT HD(ci nawet nie udają rozdzielczości). Do tego dochodzą sprzedawcy (jeden [beep] mnie przekonywał, że Moda na Sukces jest w HD na TVP1 HD).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już miałem wspomnieć o SCT HD, ale się powstrzymałem ;) Oni są już szczytem szczytów bezczelności. Rozdzielczość obrazu SCT HD jest 528x576, podczas gdy pozostałe kanały Satisfaction "SD" mają 544x576. Jeśli pod pojęciem HD mają tylko ciut większy bitrate i MPEG-4, to chyba na głowę tam upadli ;) Do tego materiały źródłowe, z których puszczają to zalatują jakością filmików DivX ściąganych z netu. Ale akurat jak w ogóle patrzę na włoskie kanały TV (SCT jest z Włoch), szczególnie ten badziew w SD z rozdzielczościami 352x288, to się nie dziwię - kantują ich tam na wszystkim, gdyby nie płatny Sky oraz Mediaset i RAI to by tam nie było co oglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mr. Orbita, problem jest i nie da się go zamieść po łóżko, ale sęk właśnie w tym, że jest on dosyć skomplikowany i nie każdy rozumie jego specyfikę.

 

Otóż po pierwsze to zwykle chodzi o dosył materiałów, zwykle filmowych, na którym już oszczędza się sporo, czyli przekodowuje się go do jakości np. divxa, czyli już na wstępie uniemożliwia się zaprezentowanie tego materiału w godziwej jakości, ponieważ z gie bata się nie ukręci i gdyby nawet nadawać toto z największym bitrate, to i tak byłyby obecne artefakty, zresztą zgodnie z oryginałem.

 

Problem zatem stanowią tu nie tylko sprzedawcy końcowi produktu medialnego, ale i wyjściowi, tacy jak dla przykładu TVP, żeby nie mieszać w ten proceder od razu podmiotów zagranicznych.;)

 

Dalszy etap, to już sprzedawca końcowy, czyli np. C+, który to planuje odpowiedni rozkład przepustowości transpondera na poszczególne kanały, więc o ile nawet ów materiał dosłany z zewnątrz, będzie i najlepszej jakości, to straci właśnie na charakterystyce tego przesyłu, ponieważ nie chodzi tu jedynie o to, że ów przesył odbywa się ze zbyt małym bitrate, ale również i o to, że używa się techniki bitrate zmiennego, czyli dalszego "przyoszczędzenia".

 

Najlepszym przykładem kanału o godziwej jakości jest na polskim rynki EUROSPORT HD, który nadaje ze stałym bitrate, zawsze większym niż 10 Mb/s.

 

Natomiast co do rozdzielczości, to wolałbym standard 720p50, niż 1080i25, co wynika z rachunków:

 

720 x 1280 x 50 kontra 1920 x 1080 x 25 : 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Panowie, mam pytanie do osób które posiadają swoje dekodery.

 

Jak wygląda bitrate TVP1 HD i TVP2 HD w porównaniu z TVP HD?

 

Czytałem różne opinie na ten temat. Pytam z czystej ciekawości. Zastanawiam na którym kanale jest najlepsza jakość obrazu w trakcie transmisji meczów Euro.

 

Z góry dziękuję za komentarze.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez względu na wielkość bitrate, nazywanie HD TVP2 HD jest grubym nadużyciem i najzwyklejsza kpiną z widzów. Mowa oczywiście o tym dostępnym via satelita.

TVP1 HD http://www.linowsat.de/cgi-bin/onlinechart.cgi?0130-11449-H-1300+3+1+7+15037,+2012-06-08

TVP 2 "HD" http://www.linowsat.de/cgi-bin/onlinechart.cgi?0130-12265-V-7800+3+1+7+3106,+2012-06-08

TVP HD http://www.linowsat.de/cgi-bin/onlinechart.cgi?0130-11258-H-300+3+1+7+15202,+2012-06-08

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za link do strony z wartościami bitrate.

 

Czegoś jednak nie rozumiem.

Wyszukiwałem wartości oddzielnie dla TVP1 HD oraz TVP HD z wczorajszego dnia (8.06.2012).

Wykres pokazje max wartość dla TVP HD 7474

podczas gdy dla TVP1 HD 10557.

 

Kanały znajdują się na różnych transponderach.

Czyżby to była prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zmienia to jednak faktu, że w dniu transmisji Euro - to jednak TVP1 HD miał wyższy bitrate od TVP HD (i to całkiem sporo).

Drugi dzień obserwacji danych z Lionowsat pokazuje, że jednak jakość obrazu na TVP HD odbiega od tej która kiedyś była na tym kanale.

Maksymalna wartość bitrate dla TVP HD (w sobotę 9.06) to 7683, podczas gdy dla TVP1 HD była 10816.

 

Albo lionowsat jest niewiarygodny albo rzeczywiście w TVP HD spadła jakość obrazu.

 

Czy ktoś kto ma swój tuner ( i widzi wartości bitrate) może to potwierdzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...