Skocz do zawartości

HD nie zawsze HD


MIKOLA
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A ja wam cos innego przytoczę:

 

HDTV (ang. High Definition TV) – telewizja wysokiej rozdzielczości. Jest ogólnym określeniem sygnału telewizyjnego o rozdzielczości większej niż standardowa (PAL lub NTSC).

 

Tak jak tu napisali HD to rozdzielczość a nie jakość. Czyli wg. prawidłowej definicji HDTV wszystkie kanały czy to AXN HD czy HBO HD sa kanałami HD, bo w oficjalnej definicji znaczenia HD nie ma nic o jakości a jedynie o rozdzielczości.

 

 

Masz kolego racje, tyle ze..... sama Cyfra na swojej glownej stronie chwali sie ze dodala 3 nowe kanaly HD (wiadomo HBO2, Comedy i Cinemax 2) i reklamuje Je jako, cytuje " Jeszcze więcej rozrywki w nawyższej jakośći HD!". To tak jako ciekawostke podaje.

 

Co do UKE to faktycznie popieram kolege raffde i sam osobiscie rowniez wysle zapytanie w tej sprawie. Jesli by tez powstala jakas dodatkowa inicjatywa z petycja od np. Satkuriera to tez chetnie sie podpisze. I nie chodzi mi tu o czepianie sie tylko zeby raz na zawsze zostalo jasno okreslone co ma oznaczac HD i czym sie powinny te kanaly cechowac (jakosc, bitrate itd.itp.) a wtedy w pelni bede wiedzial za co place lub nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie racje! dajmy na to z kasety VHS zrobia rozdzielczosci 1920x1080 i puszcza przez satelite i to jest FULL HD ? Oczywiście że tak.

rozdzielczosc to nie wszystko ale jest roznica ogólnie.

Ściągnąłem sobie plik o rozdzielczosci 1920x1080p którego długość to 4 min 40 s a zajmuje 405 MB i wyświetliłem na monitorze kineskopowym CRT-Flatron 17 cali ktorego rozdzielczosc max wynosi 1280x1024 i obraz żyleta. komputer ze skalerował ten obraz do rozdzielczosci jaka obsługuje monitor i wyświetlił.

Mam pytanie czy na starym telewizorze jest mozliwosc wyswietlenia obrazu full HD ? Czy telewizor też ze skaleruje do swojej obslugiwanej rozdzielczosci i wyswietli ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sam napisałeś chodzi o rozdzielczość obrazu, a nie jego wielkość.

 

Przeczytałeś to co napisałeś?? Rozdzielczość obrazu to jego wielkość, wielkość wyznacza ilość pikseli z pionie i poziomie

 

@Erving, TAK, dekodr sam dopasuje obraz do rozdzielczości TV, dlatego mozna oglądac kanały HD na TV bez HD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No obawiam się że nadawcy mają rację..

Zalecane bitrate nie ma nic wspólnego z obowiązującym bitrate(bo takiego nie ma). Stwierdzenie kanał w rozdzielczości HD nie określa niezbędnego bitrate(w przeciwieństwie do rozdzielczości). Równie dobrze mogłoby być wymaganie dźwięku 5.1, a nadawcy by po prostu emitowali wszędzie sygnał mono i wymaganie byłoby spełnione!

A Bitrate.. wiadomo że im mniejsze tym jakość gorsza. Ale to nie jest jedyna rzecz na którą należy patrzeć. Załóżmy że nadawcy wypełnią strumień pustymi pakietami, tak aby na każdym kanale uzyskać 12.5Mbit.. i co wtedy powiecie?

 

Oglądałem przekaz Polsat Sport HD z bitrate 27 Mbit, oraz Polsat Sport HD. Jakość praktycznie identyczna.

 

Jedyne wg. mnie co pozostaje to po prostu reklamować kiepską jakość kanału (np. piksele wokół ostrych krawędzi, nieostry obraz), bo potwierdzam to co piszecie. Ale takie załatwienie sprawy jak w liście niczego nie rozwiąże (nawet jakby podnieśli bitrate - ale przecież nie ma miejsca). W zasadzie to nie da się określić jakości obrazu po parametrach technicznych - jedynie wizualnie.. nikt jeszcze nie wymyślił jednostki.

 

EDIT: czytam dokładnie dokument.. i widzę te bitrate jako "A few Technical hints (..)from EBU tests" - czyli "kilka wskazówek technicznych(..) z testów EBU". To jest wyłącznie stwierdzenie co uzyskali w pomiarach, żaden urząd się o to nie oprze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do UKE to faktycznie popieram kolege raffde i sam osobiscie rowniez wysle zapytanie w tej sprawie. Jesli by tez powstala jakas dodatkowa inicjatywa z petycja od np. Satkuriera to tez chetnie sie podpisze. I nie chodzi mi tu o czepianie sie tylko zeby raz na zawsze zostalo jasno okreslone co ma oznaczac HD i czym sie powinny te kanaly cechowac (jakosc, bitrate itd.itp.) a wtedy w pelni bede wiedzial za co place lub nie.

Nie jesteśmy bezmyślnymi odbiorcami treści platform- nie podoba nam się ich jakość albo lekceważenie to musimy się temu przeciwstawiać i wyrażać swoje zdanie- czy to pisząc czy dzwoniąc na dostęne kanały komunikacji (działy kontaktu z telewidzami lub niezależni regulatorzy, obserwatorzy rynku jak np UKE, UOKiK).

W listopadzie 2010 napisałem do UKE, bo nie mogę zdzierżyć praktyk polegających na zdzieraniu wysokich opłat za marnej jakości kanały pseudo-HD. Otrzymałem taką odpowiedź:

W odpowiedzi na Pana e-mail, uprzejmie inforrmuję, że Urząd Komunikacji Elektronicznej na bieżąco obserwuje rozwój telewizji HD w Polsce i jest świadom niskiej niekiedy jakości nadawanych obrazów, wynikającej ze zbyt małej przepływności strumienia danych przeznaczanej na transmisję niektórych audycji. Jednakże zdaniem UKE nie ma potrzeby regulowania kwestii jakości tych usług. W gospodarce wolnorynkowej najlepszymi sędziami co do jakości danego produktu są konsumenci, a ich ocena ma bezpośredni wpływ na poziom sprzedaży i zysków po stronie usłogodawców. UKE stoi na stanowisku, że rosnąca konkurencja w zakresie usług dostarczania programów jakości HD w naturalny sposób wymusi poprawę jakości nadawanych treści (w rozumieniu subiektywnej i obiektywnej jakości obrazu i dźwięku).

 

Kiedy w Wielkiej Brytanii BBC zmniejszyła bitrate kanału, odbiorcy to zauważyli (mimo i tak stosunkowo wysokiej wartości) i zgłaszali skargi do nadawcy:

https://satkurier.pl/news/50672/obnizony-bitrate-bbc-hd.html

 

I oto efekt akcji telewidzów na zmianę BBC:

https://satkurier.pl/news/56318/bbc-hd-zwieksza-przepustowosc-i-jakosc.html

 

Jak więc widzicie nawet UKE zauważa i potwierdza niską jakość niektórych kanałów. Chciałbym, aby mimo wszystko urząd ustalił chociaż subiektywne zalecenia co do standardów nadawania HD lub kodkes dobrych praktyk nadawcy.

Poza tym moja propozycją dla "nas" jest ustanowienie czegoś w rodzaju wyróżnień przyznawanych przez niezależną instytucję, pismo (Satkurier?) lub forum nadawcom dbającym o jakość. Wymuszenie presji ze strony konsumenta i zasygnalizowanie operatorom, że konsument ocenia i domaga się jakości.

Uważam, że my odbiorcy powinniśmy podnieść krzyk i dopominać się u nadawców o należne High Definition, a nie 1920x1080. I płaćcie abonament- Niemcy płacą to mają darmowe kanały wyśmienitej jakości (ja płacę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, ciężko będzie z podniesieniem tej jakości HD. Jestem za, ale dopóki platformy będą przewalały pieniądze zamiast inwestować w nowe transpondery (zobaczcie ile tp ma Sky Italia i to jeszcze z SR 29 900 :D), to nawet jakby chcieli to nie mają jak tego zrobić. Poza tym znając nasze platformy to i tak dysponując nowym tp, pewnie zaśmieciłyby go jakimiś kanałami SD. Albo tak jak Polsat - zrobiły na nim niepotrzebne (subiektywnie) PPV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sam napisałeś chodzi o rozdzielczość obrazu, a nie jego wielkość.

 

Przeczytałeś to co napisałeś?? Rozdzielczość obrazu to jego wielkość, wielkość wyznacza ilość pikseli z pionie i poziomie

To o czym piszesz to maksymalna możliwa rozdzielczość. Rozdzielczość rzeczywista wcale nie musi być równa maksymalnej. Jeżeli przeczytałbyś do końca to co napisałem, pewnie zrozumiałbyś o co mi chodziło.

Jedyne wg. mnie co pozostaje to po prostu reklamować kiepską jakość kanału (np. piksele wokół ostrych krawędzi, nieostry obraz), bo potwierdzam to co piszecie. Ale takie załatwienie sprawy jak w liście niczego nie rozwiąże (nawet jakby podnieśli bitrate - ale przecież nie ma miejsca). W zasadzie to nie da się określić jakości obrazu po parametrach technicznych - jedynie wizualnie.. nikt jeszcze nie wymyślił jednostki.

Zgadzam się, samo podniesienie bitrate nic nie da, najlepszym przykładem jest HBO2, ale to jest podstawa. Przy średnim bitrate na poziomie 3,6Mbps nie ma szans na "jakość HD" nie mówiąc już o "najwyższej jakości HD". Chodzi o to, żeby podnieść świadomość abonentów. Myślę, że większość z nich nie widzi roblemu bo przecież na wersji HD widać mniej artefaktów niż na wersji SD (mówię o kanałach HBO). Nie mają świadomości, że operator "robi ich w trąbę" obniżając jakość kanałów SD. Kanały premium powinny być warte dodatkowej opłaty jaką trzeba za nie zapłacić.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Rozdzielczość obrazu to jego wielkość, wielkość wyznacza ilość pikseli z pionie i poziomie" - to nie prawda !!!

Rozdzielczosc SD ( np. PAL 720x576=414720 pikseli) a FULL HD ( 1920x1080=2073600 pikseli ) to 5 razy więcej pikseli -to fakt.Czyli teoretycznie obraz mógłby być 5 razy bardziej szczegółowy.

Pikselem jest obraz 5cmx5cm jak i obraz 5mmx5mm ( piksel to częsc obrazu zorientowana w danym punkcie )

Przeciez na monitorze mozna wyswietlic rozdzielczosc 640x480 jak i 1920x1080 a obraz w jednym i drugim przypadku bedzie na całym ekranie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nudów pozwoliłem sobie zrobić zestawienie ilości BitRate na Polskich kanałach HD.

Podałem TP na których nadaja kanały oraz ich pojemność (Maxrate), przy każdym kanale pojawia się ilośc Bitrate podana w Kbit/s

 

Może cos pominełem, nie wiem, poprawcie mnie jak by co.

Zestawienie oparte na pomiarach ze strony Linowsat.com, wszystkie pomiary wykonane 10.03 oraz kilka 11.03, godziny nie są określone, więc może akurat kanały nie nadawały programów HD ale i tak zrobiłem.

 

10.834 V Maxrate 60,88 Mbit/s

 

BBC HD 10638 Kbit/s

TVP1 HD 9850

HBO 2 HD 8451

BBC Knowledge HD 9318

 

 

10,796 V 42,24

 

HBO Comedy HD 4695

 

11,911 V 59,88

 

HBO HD 6571

 

11.075 V 38,04

 

MTV N HD 10629

 

11.258 H 61,19

 

N Film HD 6048

N Film HD 2 6250

TVP HD 5410

Eurosposrt 2 HD 11153

Nat Geo Wild 8093

Animal Planet 7744

Cinemax HD 8724

 

11.278 V 59,88

 

Eurosport HD 10443

Canal+ Film HD 4568

Canal+ Sport HD 11581

Nat Geo HD 9006

Filmbox HD 5524

TVP HD 5446

 

11,449 H 61,22

 

MGM HD 7034

Discovery Showcase 9461

nSport 9616

TVN HD 8967

TVN HD +1 7346

 

12,265 V 54,42

 

Polsat Sport HD 9175

FOX Life HD 5835

Polsat HD 8004

Cinemax 2 HD 4365

AXN HD 4019

FOX HD 5237

 

12,476 H 59,85

 

FOX Life HD 6625

TVP HD 6665

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Per Pan

 

Zgubiłeś jeszcze HBO HD z tp. 12264Mhz (ta wersja jest w C+,CP i N). Linowsat.com podaje średnią wartość 3,099Mbps (z dnia 10.03.2011). Niestety nie podają żadnej charakterystyki pomiaru. Nie wiadomo czy to pomiar 5 minutowy, godzinowy czy z całej doby.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy widzi różnicę , nic więcej na ten temat .

A my jeszcze płacimy za te kanały i domagamy się o jeszcze więcej kanałów .

Tak jestem za tym , aby było więcej kanałów w wysokiej rozdzielczości , ale stop kanałom w złej jakości ze słabym bitrate .

Ja pójdę dalej i powiem , że co niektóre kanały z Astry nadawane w SD lepiej wyglądają jak nasze ,, niby ,, HD .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BBC HD, MTVN HD, Eurosport HD, Eurosport 2 HD, C+Sport HD w porownaniu z niemieckimi niewiele sie roznia.

Z tym, ze bitrate to nie wszystko. TVP HD ma slabsze, a moim zdaniem jest to jeden z najlepszych kanalow HD w Polsce, jesli nie najlepszy. Eurosport 2 HD ma dobry bitrate, ale Bundesliga w HD wyglada tam bardzo slabo w porownaniu do meczow na C+Sport HD, chociaz bitrate maja takie samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

leo-83 całkowicie się z Tobą zgadzam. Eurosport HD jak najbardziej (transmisje native hd - obraz jak żyletka), ale Eurosport 2 HD to tylko z nazwy. Rzadko widzę coś w HD na tym kanale. Z kolei C+ Sport HD najciekawiej wyglądają transmisje polskiej kopaniny. Żyletka kolejna. Jeszcze na pochwałę zasługuje TVP HD oraz National Geographic HD. MTV HD oraz Fox Life HD te kanały powinni zlikwidować. Masakra... Szkoda miejsca na satelicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MTV HD oraz Fox Life HD te kanały powinni zlikwidować. Masakra... Szkoda miejsca na satelicie.

 

Co do MTV HD to się z Tobą nie zgodzę. Fakt, są częste powtórki ale za to rewelacyjne koncerty jak dla mnie. Jeśli się komuś nie podoba niech sobie zakupi MTV Unlimited, tam jest ciut więcej "muzyki" np: MTV Dance :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narzekamy na jakosc HD, a teraz na Canal+Film HD i Canal+ HD wszystko bedzie w jakosci HD. ;) Bywaly dni, ze nie bylo zadnej pozyji w HD, a teraz bedziemy miec wszystko. Takie cuda... Taka informacje przekazala adminka na forum C+. Dlatego znaczek 'hd" w programie na stronie jest juz niepotrzebny. Teraz pewnie prawdziwego HD nie bedzie wcale, bo po co wydawac kase, jak mozna zrobic upscal. Czy Cyfra wszystkich swoich abonentow uwaza za idiotow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety , ale wszyscy już robią z ludzi idiotów. Przecież tak samo jest w HBO, Cinemaxie, Filmboxie, Nfilmie . Z marketingowego punktu Canal+ po prostu musiał się dostosować do większości, bo taki "Kowalski" myśli, że tylko w Canal+ część pozycji jest w HD, a musi za to więcej płacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak właściwie to powinno pojawiać się "native HD" pod znaczkiem na znak że to faktycznie jest to co ma być...ale to znowu magia oznaczeń... i następne robienie idiotów...z abonentów... i następna dyskusja co to jest native HD

Dlaczego uważasz, ze to robienie z ludzi idiotów? Eurosport podaje informację, które programy są nadawane w Native HD. Uważam taka informację za uczciwą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chyba zdajesz sobie sprawę, że jako iż całe to HD to jeszcze dość młoda zabawa, więc sporo materiałów w posiadaniu stacji telewizyjnych jest w standardzie SD. Chciałbyś, żeby telewizje pokazywały wyłącznie programy nagrane w HD? Szybko okazałoby się, że nie bardzo czym jest wypełnić ramówkę. I o ile relacje "na żywo" (głównie sportowe, muzyczne itp.) są w większości pokazywane w HD (oczywiście w kanałach HD), o tyle starsze programy często są tylko w SD. Sporo starych pozycji jest przenoszonych z taśmy filmowej na nośniki cyfrowe już w wysokiej rozdzielczości, ale zanim będziemy tak mogli obejrzeć Alternatywy 4, Czterech pancernych czy inne kultowe polskie seriale, minie jeszcze sporo czasu. Choć coś w tym kierunku się dzieje, vide Kariera Nikodema Dyzmy - miodzio, aż miło się ogląda tak odnowiony serial.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...