Skocz do zawartości

DVB-T z Chorągwicy


MaclawPL
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Skoro TVP INFO odbiera bez koloru, to znaczy, że cała instalacja jest nie dopasowana. Wtedy mogą się tworzyć takie efekty jak zniekształcenia nieliniowe w górnej części pasma, których DVB-T nienawidzi.

 

Powody mogą być absolutnie różne:

- uszkodzony wtyk

- przerwany ekran/żyła w kablu

- uszkodzony wzmacniacz/symetryzator

- uszkodzona antena

- wadliwie złożona antena

i wiele innych.

 

Wszystko wskazuje na to, że przewód jest uszkodzony, ponieważ: mux 3 na 48 łapie ale strasznie zacina ( jak ruszę kablem chodzi bardzo dobrze ,ale nie ma niestety mux 1 )

 

Na 100% jest to wina wadliwej instalacji. W rejonie Czyżyn jest niemal optyczna widoczność z RTCN na Chorągwicy.

 

Jeśli będziecie wymieniać antenę, to polecam wam logarytmiczną. Taka antena świetnie się sprawuje w miejskich warunkach i daje równy poziom sygnału na wszystkich kanałach. Z kabli polecam wam RG6U lub Triset-113. To są bardzo dobre przewody, które można stosować do instalacji naziemnych i satelitarnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 4 tygodnie później...

Witam, mam zainstalowaną NTC, mieszkam w Rząsce okolice lotniska Balice. Używam tunera Arriva T55 oraz anteny Dipol bez wzmacniacza. Mam ta antene http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm

 

Problem polega na tym, że MUX 3 (czyli TVP Polonia, Historia itp..) np. w ciągu dnia ciągle mam złą jakoś, a czasem dobrą... Inne muxy - jakość 80%, a MUX 3 miedzy 60-80%, a czasem stabilne 80% i wtedy pięknie chodzi. Co zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli będzie zwiększana moc MUX 3 ?

 

Bo ja przesuwałem antenę bardziej na wschód i dalej to samo do momentu aż w ogóle pogorszyła się jakość i straciłem moc sygnału. Więc nie mogę ustawić.. i np. MUX 3 raz mam 80%, a większość czasu lata między 70-80%, a najbardziej denerwuje i zakłóca kiedy lata od 50-70%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli będzie zwiększana moc MUX 3 ?.
Tak, po wyłączeniu nadajników analogowych (ASO). Więcej: http://cyfryzacja.gov.pl/Cyfryzacja,tel ... sce,1.html
i np. MUX 3 raz mam 80%, a większość czasu lata między 70-80%, a najbardziej denerwuje i zakłóca kiedy lata od 50-70%.
To trzeba poprawić instalację antenową lub poczekać na koniec ASO.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej poczekać na to drugie. W rejonie Balic jest bardzo dobry odbiór programów radiowych z Ostrawy i zapewne również telewizyjnych. Na kanale 48 prócz naszego MUX3 nadaje również Czeski MUX3 z Ostrawy i to on może powodować zakłócenia. Docelowo emisja ma się odbywać na kanale 50, na którym obecnie nadaje TVP INFO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę że do zwiększenia zasięgu MUX3 dojdzie w terminie wyłączenia analogu na obszarze Krakowa a więc 20 maja przyszłego roku. Przykłady z rejonu lubuskiego, Poznania i Pomorza Gdańskiego pokazują że TVP chce uruchomić MUX3 w całym kraju jeszcze przed ASO. Zapewnie wcześniej bo w kwietniu dojdzie do uruchomienia emisji MUX3 w Tarnowie, Gorlicach i Nowym Sączu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Macie odbiór TVP Info z Chorągwicy z Mux 1? bo mi zniknęło, czyli jest sygnał całego muxa i działają wszystkie kanały po za TVP Info. Na tvp info jest czarny ekran. Coś wyłączyli, zmienili ? Jak przywrócić obraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Coś mi się zdaje że będzie możliwy odbiór MUX3 w centralnej Małopolsce - wszystko dzięki Tarnowowi który po kasacji analogu zwolni kanał 57 na który zostanie przeniesiony TVP Info Kraków. Pozwoli to na szybsze zwolnienie kanału 50 pod trzeci multipleks :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na to jakies potwierdzenie z UKE lub Emitela-a ? Fajnie by było, ale nadajnik w Tarnowie nie będzie w stanie pokryć sygnałem TVPinfo takiej powierzchni jaką pokrywała Chorągwica. Nie wiem nawet czy sygnał doleciałby do Krakowa, nie mówiąc o Zachodniej Małopolsce. Jaki nadajnik analogowy i na jakim kanale miałby byc wówczas "dawcą" sygnału zródłowego TVPinfo Kraków dla Tarnowa i Przehyby ? No chyba, że byłby to sygnał cyfrowy. Poza tym jest pytanie czy TVP i Emitelowi zechce (opłaci) się robic taką "prowizorkę" na miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety mój pomysł "wyrzuciło do kosza" przedstawiciel z UKE na Facebooku twierdząc że jest kanał 57 zajęty jeszcze przez stacje retransmisyjne w Dobrej i Rajczy stąd jednak nie ma szans na przenosiny. Dlatego też zaproponowałem zamianę kanału 48 z analogowym przekazem TV Puls na kanale 27 lub takim samym przekazem ale TVNu na kanale 30. Ale i tu chyba zostanę odprawiony z kwitkiem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed paroma dniami na forum Emitela, zapytałem o prawdopodobieństwo wczesniejszego (niz jest planowane) wyłączenia TSR Gorlice-Góra Cmentarna. Jak sie okazuje dawcą sygnału TVP2 dla TSR-a jest Choragwica, a dla TVP1 Sucha Góra, która będzie wyłączona 19 marca (ASO dla Gorlic 22 kwietnia). Wstępnie otrzymałem informację, że TVP1 od 19 marca będzie retransmitowane z Choragwicy, a termin ASO dla Gorlic jest aktualny. W końcu te informacje na forum zostały anulowane, gdyz - jak sie okazało - Emitel został w tym temacie wprowadzony w błąd. Moje pytanie do UKE na razie jest bez odzewu. Mamy więc troszkę bałaganu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przy okazji do jakich nadajników głównych należą podane przez przedstawiciela z UKE nadajniki ? Jeżeli pod Nowy Sącz to można przenosić nadajniki analogowe z tego miasta do Limanowej na zasadzie obiektów zastępczych a jeżeli pod Kraków to można zrobić gapfilery uzupełniające nadajnik z Chorągwicy a kanały analogowe przenieść na numer 48 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciach w wykazie radiopolski, prócz dwóch nieznanych mi anten yagi (wyglądają na okolice 400-450MHz), są też dwie anteny odbiorcze. Jedna ustawiona na Suchą Górę, na kanał 12 (TVP1) w polaryzacji pionowej, natomiast druga na Prehybę na kanał 39 (TVP2), co widać po tym, że jest skierowana trochę bardziej na południe.

 

To wcale nie oznacza, że zniknie odbiór TVP1. Sygnał może być pobierany z innego kierunku, a jak nie ma takiej możliwości technicznej, to z satelity (co jest czasem spotykane na niektórych tsr-ach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mam taki problem. Odbieram z RTCN Chorągwica wszystkie trzy muxy. Pierwszy i trzeci odbierają dobrze, siła sygnału 80-85% i z nimi nie ma problemu. Natomiast problem jest z drugim mux`em, siła sygnału również jest dobra bo 70-75%, ale jakość sygnału jest marna, dość często "szatkuje" obraz. W tym momencie jak wejdę w menu telewizora(Samsung) to jakość sygnału pokazuje, że poziom błędów się waha tak od 2-7 na 10 możliwych. Natomiast siła sygnału lekko spada 65-70%. Co może być przyczyną?

Wiem że ten mux nadaje na bardzo wysokim kanale, może to jest przyczyną, lub antena (zwykła siatkowa) ze wzmacniaczem.

 

Mieszkam w Michałowicach koło Krakowa, może też to jest przyczyną że mieszkam w dolinie, a z tego co wiem to wyższe częstotliwości są podatne na ukształtowanie terenu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymień najpierw wzmacniacz na symetryzator. Jestem pewien, że to on jest powodem tych problemów. Jeśli nie, to może jednak coś z kablem. Jeżeli to jest biały przewód, to promienie UV mogły go uszkodzić i spowodować zawilgnięcie.

 

Jeżeli to nie pomoże, to poczekaj do 20 maja. Wtedy MUX2 powinien być przeniesiony na kanał 23.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...