Skocz do zawartości

DVB-T z Chorągwicy


MaclawPL
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie zauważyłem że na Muxie z Krakowa nie ma TVP 1 i TVP 2 w zamian za nie nadają TVP Historia i TVP Kultura po za tym inne kanały(niektóre) też są pomieszane ,więc nie wiem co oni kombinują a przypominam że emisja jest już regularna więc to nie świadczy dobrze o TP Emitel.

 

Czy inni użytkownicy też zauważyli te dziwactwa.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest OK czytaj: :read:

 

DVB-T - zmiana parametrów SID i LCN

W nocy z 5 na 6 grudnia dokonane zostaną zmiany konfiguracyjne we wszystkich strumieniach DVB-T emitowanych w Polsce.

W związku z przygotowaniami do uruchomienia pierwszych emisji MUX-1 w Polsce konieczne staje się uaktualnienia danych identyfikacyjnych w obecnych strumieniach DVB-T emitowanych w ramach MUX-2 oraz MUX-3. Modyfikacji ulegną SID, czyli identyfikatory usług, dodane zostaną też LCN - logiczne numery kanałów, co spowoduje automatyczne uszeregowanie programów w odbiornikach z włączonym sortowaniem według numerów LCN.

Zmiana parametrów może spowodować konieczność ponownego zaprogramowania odbiorników poprzez wyszukanie dostępnych programów. W niektórych przypadkach, gdy odbiornik nie będzie w stanie samodzielnie wyszukać programów, może zajść konieczność uprzedniego przywrócenia jego ustawień fabrycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie OK!

 

Rozpoczęli oficjalne nadawanie, mieli tyle czasu na testy!

Jasne że tablice trzeba zmieniać, ale SID nie!

Jakby jeszcze tak zrobili na TVP Kultura/TVP Historia.. a tu na 2 najważniejszych kanałach.

 

Do tego - skromna informacja na oficjalnej stronie. Większość odbiorców dowie się o tej zmianie po tym jak zobaczy TVP Kultura zamiast TVP1 :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

----------WZMACNIACZ+Zasilacz (NA NOWYM KABLU)

TVP INFO p1010221z.th.jpg p1010222flm.th.jpg

 

TVN p1010226r.th.jpg p1010225d.th.jpg

 

TV4 p1010230ew.th.jpg

 

TV PULS p1010235jk.th.jpgp1010233a.th.jpg

 

Siła kanału 64 na tym zestawie:

p1010246ke.th.jpg Co to znaczy pasmo 8M?

 

p1010245h.th.jpg Co to jest LCN?

 

------ SYMETRYZATOR (na nowym kablu)

TVP INFO p1010176bb.th.jpg p1010184fj.th.jpg p1010183mm.th.jpg

 

TVN p1010185x.th.jpg p1010186od.th.jpg

 

TV4 jak TV PULS

 

TV PULS p1010188e.th.jpg p1010189l.th.jpg

 

--- Jak zamontowałem:

p1010190j.th.jpg (nie jest prosto, bo nie można już dokręcić do stojaka, jak na razie okleiłem to miejsce izolacją, by jako tako trzymało się prawie prostopadle do stojaka)

 

p1010191sh.th.jpg

p1010192g.th.jpg

p1010193l.th.jpg

 

Tutaj mam pytanie - jak przykręcić antenę? pudełkiem z symetryzatorem/wzmacniaczem do góry? czy tak jak jest?

 

Widok od anteny w stronę nadajnika p1010194v.th.jpg

 

wtyczka (taką starą znalazłem, skręcaną - może być?) p1010206n.th.jpg

 

kabel (choć żyła jest grubsza, ma mniej tych drobnych drucików oraz takie sreberko, folia metalowa..

 

p1010207l.th.jpg

 

p1010207l.th.jpg

 

Dziwne jest to, że na starym kablu naziemna chodziła (był odbiór), zaś na tym nowym nie idzie przy połączeniu z symetryzatorem.

 

Podobnie nowy kabel gorzej pokazuje analog w zestawie zasilacz+wzmacniacz, co widać wyżej. Ale może to zależy od ustawienia anteny, gdyż wtedy miałem ją na parapecie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antena przykręcona jest w dobry sposób. Co do kabla to ciężko powiedzieć w czym jest problem. Ekran kabla faktycznie jest mizerny, parę drucików i folia aluminiowa, ale moim zdaniem kluczowe może być ustawienie anteny.

 

LCN - sortowanie kanałów według informacji z multipleksu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kręcisz anteną lewo-prawo do złapania najlepszego obrazu. Pasmo 8M to pasmo 8MHz, czyli typowe pasmo kanałów TV w zakresie UHF. W VHF jest pasmo 7MHz (w DVB-T).
Czyli mam tam ustawić 7M?

 

A ustawiając antenę mam biegać z góry na dół i z powrotem, by sprawdzać obraz czy jest jakiś inny sposób? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie w DVB-T w zakresie VHF nic nie nadaje więc ma być 8M. W Polsce wszystkie pasma analogowej maja 8M, w DVB-T pasmo UHF ma 8M a VHF 7M. Ale w VHF nic nie nadają.

 

Co do ustawiania to ustawiasz z mapami z sieci kierunek na Chorągwicę i dostosowujesz obraz kręcąc lekko w prawo do momentu uzyskania lepszego obrazu lub straty obrazu. Ktoś z dołu co chwilę powinien Cie informować w jakiś sposób czy jest lepiej czy gorzej. Jak gorzej to jedziesz w lewo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=66110#p66110 W tym poście mapka zawiera w mojej okolicy białe plamy. Czy ktoś ma większą wersję?

 

A może trzeba poprosić o zwiększenie mocy MUXa. Gdzieś czytałem, że w jakiejś miejscowości zwiększono kilkukrotnie.

 

EDIT: Pytanie jeszcze, czy antena może jest za blisko ściany, a ta odbija sygnał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telewizja analogowa u ciebie wygląda okropnie.

 

Na pierwszych zdjęciach widać, że wzmacniacz jest przesterowany silnym sygnałem. MUX3 nie chce działać, ponieważ jest nadawany z mocą 2kW a obok jest TVP INFO z mocą 500kW. Do tego dochodzą szumy własne wzmacniacza i inne zakłóćenia, które mają zły wpływ na odbiór.

 

Bez wzmacnaicza widać, że telewizja jest czymś zakłócana.

 

Albo twoja instalacja jest wykonana wadliwie, albo w okolicy znajdują się silne zakłócenia które uniemożliwiają odbiór. To dziwne, że w tak bliskiej odległości od nadajnika masz problemy z odbiorem nawet na antenie zewnętrznej.

 

----

 

Lista rzeczy do zrobienia:

- wyczyścić antenę, bojest cała zaśniedziała - zysk anteny może się zwiększyć nawet o 1-2dB!

- kupić kabel Triset 113 lub RG6U, a nie

- kupić nowe wtyczki i zarobić je tak aby była podłączona zarówno żyła jak i ekran

- kupić nowy symetryzator (tak dla sprawdzenia, kosztuje kilka zł)

- poszukać reszty obudowy puszki

- wyprostować wszystkie elementy (uwaga, każdy element jest innej długości i lepiej ich nie zamieniać, bo to zepsuje charakterystykę anteny.

 

Jeśli nie chcesz się męczyć z odrestaurowaniem anteny, kup zwykłą, wielo-elementową antenę yagi.

 

Antena powinna być zainstalowana na dachu. Gdyby były problemy z odbiorem, to zawsze można zastosować wzmacniacz LNA-101, który jest dedykowany dla domowych instalacji. Zwiększa poziom sygnału, jednocześnie nie ulegając przesterowaniu przez silne sygnały. Inne wzmacniacze raczej odpadają. Najlepiej jednak sprawdzić czy sam symetryzator wystarczy.

 

ps. zasięg na podanej mapce jest mocno zaniżony

btw. masz dokładnie taką samą antenę co ja :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyczyścić antenę, bo jest cała zaśniedziała - zysk anteny może się zwiększyć nawet o 1-2dB!
Zaśniedziała? Może tak wygląda na zdjęciach, bo te są słabej jakości, robione jakąś dziadowską cyfrówką ;D
- poszukać reszty obudowy puszki
jest, tylko pęknięta. Mam przykleić?
- wyprostować wszystkie elementy (uwaga, każdy element jest innej długości i lepiej ich nie zamieniać, bo to zepsuje charakterystykę anteny.
nie rozumiem. jakie elementy anteny mam wyprostować i jak?
Antena powinna być zainstalowana na dachu.
a jak wysoki maszt?bo pewnie jak będzie za blisko blachy, to też się coś będzie działo niedobrego..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze moje wnioski i pytania :D

 

Ze zdjęć kanałów analogowych wynika że sygnał masz bardzo słaby, choć nawet niezłej jakości.

Kanały z większą mocą działają dobrze. Wraz z obniżeniem mocy nadajnika (na innych kanałach) siła sygnału szybko maleje.

 

[Zanim zaczniesz cokolwiek kupować...]Zastanawia mnie: "Widok od anteny w stronę nadajnika". Na tym zdjęciu sfotografowałeś jakiś fragment terenu. Na górze zdjęcia widać po elementach anteny że aparat był skierowany pod kątem prostym do linii antena-nadajnik. Może to będzie idiotyczne pytanie, ale .. czy przypadkiem anteny nie powinieneś obrócić o 90 stopni? Antena nie "patrzy" w to miejsce które sfotografowałeś!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zdjęć kanałów analogowych wynika że sygnał masz bardzo słaby, choć nawet niezłej jakości.
Powiem tak, że tydzień, dwa tygodnie temu pisałem, że na starym kablu i miejąc antenę jeszcze na parapecie z zasilaczem i wzmacniaczem, sygnał analogowy miałem lepszy tzn. jedynie TVN i Puls migały i trochę się psuły, a Tv4 był jakby w 3D. Więc to zależy od ustawienia.

 

Co do obecnego ustawienia anteny to mam ją tak jak w drugim przykładzie:

hfgul.th.jpg

Czy źle? :?: Tak widziałem zamontowane niedaleko anteny na jednym budynku i tym się wzorowałem.

No i nie pod kątem 90 st. do masztu, ale to poprawię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Rany... brak mi słów :D

 

Czy źle? Zależy co chcesz osiągnąć. Jeżeli chcesz jak najgorzej odbierać sygnał z nadajnika - to antena jest bardzo dobrze ustawiona.

Serio - czasem ustawia się anteny właśnie na najgorszy odbiór. Ale nie w telewizji..... obróć antenę o 90 stopni :)

 

 

Tak w bardzo dużym przybliżeniu wygląda charakterystyka wzmocnienia sygnału dla anteny kierunkowej:

dexta_silver_obrazek3.gif

Zobacz jakie masz dla kąta 90 stopni.

 

Rozumiesz już czemu się tak upieram ze zdjęciami? Choć w sumie wyszło przypadkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą przestawiłem antenę. Przy okazji wgrałem aktualizację do Fergusona, dzięki której wyświetlają się % jakości i siły.

 

Otóż antena złapała kanał 23 (490 mhz) a na nim jest MUX2 oraz to co ostatnio kanał 64 też z MUX2.

Wyniki z wzmacniaczem z minimum zasilacza:

jakość / siła

k. 23 - 72-80% / 55%

k. 64 - 80%/ 68%

k. 48 - 0%

analog - TVP Info, TVN, TVPULS zaśnieżone, najgorzej Polsat (brak obrazu) i TV4 (coś tam prześwituje)..

 

z wzmacniaczem i max. zasilacz:

k. 23 - 78-80% /80%

k. 64 - 80% / 80%

k. 48 - 0%

analog - wszystkie kanały b. dobrze, tylko TV4 co chwilę trzeszczy.

 

Tak. Tamte anteny są skierowane na Wisła/Skrzyczne.
Przecież Chorągwica jest bliżej, więc po co tam kierować? Dowiedziałem, się, że sąsiad traktuje to jak zwykłą antenę analogową i jemu jest bez znaczenia jak ustawi, ważne by kanaly były ok i tak jest.

 

Z innego forum dostałem taką radę:

A propo widocznego zamontowanego przedwzmacniacza: należało go zamontować pod końcami dipola, tak aby pobielony druk płytki przylegał do tych końców. Najlepiej podłożyć jeszcze podkładki aluminowe. A końce dipola podpiłować tak aby nie zachodziły na druk masy.

W Twoim przypadku kontakt z dipolem jest niepewny, tylko przez grzbiet gwintu śrubek.

co do tego zdjęcia p1010176j.th.jpg

Czyli najprościej zamontować przedwzmacniacz do góry nogami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przypadkiem ten przedwzmacniacz nie ma z dołu metalizowanego styku z diplolem? Ja nie widzę tu niepewnego mocowania. Jak Ci zależy możesz zamontować przedwzmacniacz pod dipolem. Też będzie działać.

 

Sprawdź jeszcze z symetryzatorem. Nie ma anten cyfrowych, wszystkie anteny są analogowe bo analogowe są fale elektromagnetyczne. Cyfrowa transmisja to tylko światłowodami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Qrzysztof wcześniej nie działałby MUX2 ani Polsat (w ogóle).

@Autor wymień kabel na tamten poprzedni, skoro był lepszy.

 

Zrób zdjęcie jak wygląda u Ciebie TV PULS analogowy na wzmacniaczu przy maksymalnym wzmocnieniu (zdjęcie) - będziemy w stanie ocenić czy dużo brakuje.

 

Nie wiem czy ten Ferguson ma jakiś wskaźnik sygnału na obudowie (choćby to czy jest lub nie, jak w Arivach)..

Podejrzewam że jakieś wzniesienie może zasłaniać nadajnik RTCN Kraków Chorągwica - musi być powód dla którego ludzie ustawiają antenę na Wisłę. Akurat z Wisły na dniach będzie MUX1, więc może tego spróbujesz? Jeżeli upierasz się przy MUX3, zakładając że teraz ustawiłeś antenę poprawnie, prosto w kierunku nadajnika - niezbędne będzie jej umieszczenie znacznie wyżej. Może starczą dwa metry. Jeżeli złapiesz jakikolwiek sygnał - wtedy możesz zająć się tym co polecił @Qrzysztof na samej górze tej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Qrzysztof wcześniej nie działałby MUX2 ani Polsat (w ogóle).

 

Ale programy są nadawane z dużymi mocami. Skoro TV Puls (moc 50kW) odbiera podobnie jak TVP Info (moc 500kW), a Polsatu brak (200kW) to coś musi być na rzeczy. A MUX2 to na byle czym się odbierze.

 

btw. widzę, że ktoś podobną opinię wyraził na forum emitela :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...