Skocz do zawartości

DVB-T z Chorągwicy


MaclawPL
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
No niestety mój pomysł "wyrzuciło do kosza" przedstawiciel z UKE na Facebooku twierdząc że jest kanał 57 zajęty jeszcze przez stacje retransmisyjne w Dobrej i Rajczy stąd jednak nie ma szans na przenosiny. Dlatego też zaproponowałem zamianę kanału 48 z analogowym przekazem TV Puls na kanale 27 lub takim samym przekazem ale TVNu na kanale 30. Ale i tu chyba zostanę odprawiony z kwitkiem :(

 

Nieco się pomyliłem w tym poście a mianowicie na kanale 57 działa stacja retransmisja w Stryszowie a nie Rajczy która zresztą nadaje już sobie MUX3 na kanale 41.

 

Przy okazji wspomnianego multipleksu mam nadzieje że Słowacy jak i Ukraińcy nie będą zgłaszać uwag i w maju zostanie odpalona sieć SFNów dla MUX3 z dwoma głównymi stacjami nadawczami czyli krakowską Chorągwicą (100 kW) i tarnowską Górą Św. Marcina (50 kW) które to z tego co się orientuje będą nadawały z lepszymi parametrami niż nadajniki nadajające TVP Info Kraków we wspomnianych lokalizacjach.

 

Tak przy okazji co plan genewski mówi o sieci SFNów dla MUX2 w Krakowie i Tarnowie na kanale 23 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Obecnie:

MUX 1 - Chorągwica k25 - 29kW H

MUX 2 - Chorągwica k64 - 63kW H

MUX 3 - Chorągwica k48 - 2kW H

 

Od 20 maja:

MUX 1 - Chorągwica k25 - 100kW H

MUX 2 - Chorągwica k23 - 100kW H

MUX 3 - Chorągwica k50 - 100kW H + Krzemionki k50 - 2,9kW H

 

TV Mobilna na k46 bez zmian. Wieża Ciśnień 8kW V + Komin Huty Skawina 8kW V + Komin Huty Sendzimira 4kW V + Kopiec Kościuszki 3kW V

 

H/V - polaryzacja anten

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto odnotować że ten kto będzie blisko nadajnika ten może mieć że tak napiszę "przegwizdane" z racji problemu z nadwyżką sygnału.

Tak swoją drogą...ciekawe o której będą wyłączenia i czy załączy je pan sam Minister Administracji i Cyfrowej czyli Michał Boni :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście drogi przedmówco - oto wykaz analogowych stacji telewizyjnych (i ich mocy) z Chorągwicy:

k. 10 TVP1 - 200 kW

k. 27 TV Puls - 50 kW

k. 30 TVN - 10 kW

k. 33 TVP2 - 300 kW

k. 35 TV4 - 20 kW

k. 50 TVP Info - 500 kW

k. 53 Polsat - 200 kW

 

Dodatkowo w ramach uzupełnienia informacji prezentuje jeszcze kanały na których to będą umieszczone kolejne SFN-owe (z Tarnowem) multipleksy DVB-T...:

MUX4 (czyli TV Mobilna) k. 33

MUX5 k. 22

MUX6 k. 53

MUX7 VHF k. 7 (wojewódzki)

...jak również wojewódzkie multipleksy radiowe T-DAB:

RMUX1 k. 12D

RMUX2 k. 11B

RMUX3 k. 10B

 

Dywidenda cyfrowa dla Krakowa to natomiast ciągle i niezmiennie: k. 64

 

Mnie natomiast zastanawia dlaczego ktoś głupio rozplanował MUX1 a to dlatego że także i tutaj można by zrobić podział na SFN-y:

Kraków-Tarnów: k. 25

Rabka-Nowy Sącz: k. 45

Dzięki temu można by pokryć zasięgiem obszar Małopolski w ten sam sposób kolejne multipleksy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto odnotować że ten kto będzie blisko nadajnika ten może mieć że tak napiszę "przegwizdane" z racji problemu z nadwyżką sygnału.

Tak swoją drogą...ciekawe o której będą wyłączenia i czy załączy je pan sam Minister Administracji i Cyfrowej czyli Michał Boni :-)

Tak Cię podnieca to przełączanie przycisków? Jeden raz można obejrzeć, ale więcej?

Przegwizdane może będziesz miał Ty jeżeli się nie znasz. Na za mocny sygnał - trzeba słabszą antenę.

Zawsze możesz ją obrócić o np. 60 stopni (poziomo, albo na skos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to masz racje tyle że raczej będe miał pewien problem z anteną bo jest ona na wysokości więc do majsterkowania będzie mi potrzebna odpowiednio długa drabina. Stąd też mam nadzieje że rozdzielenie sygnału na dwa telewizory załatwi sprawę :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemożliwe, MUX1 nadaje z mocą 30kW na niskim mało zakłóconym kanale i powinien być lepszej jakości od MUX2 nadawanym w zakresie bliskim częstotliwości GSM.

Wydaje mi się, że problem musi być z moją lokalizacją (wkoło pełno wysokich budynków, antena wycelowana w pustą przestrzeń między nimi) dlatego przez te budynki sygnał słaby jest całkowicie pewnie tłumiony a te 60 ponad kW dla mux2 wystarcza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tymczasem nieco wiem o planach wobec Chorągwicy na 20 maja i tak:

- Wyłączanie rozpocznie się o 1:00 w nocy

- Prawdopodobnie pierwsze pod odstrzał pójdą nadajniki niskiej mocy tzn. TVN, TV4 i Puls a zaraz za nimi Polsat oraz na samym końcu TVP Info i TVP2. Dodam że kolejność kasacji stacji analogowych może być jednak inna.

- Do godziny 6:00 na wizji pozostanie jedynie TVP1 na paśmie VHF

- Także do godziny 6:00 na MUX3 pozostanie na kanale 48. Zostanie on wyłączony tuż przed wybiciem tej godziny

- Najwcześniej od 1:00 a najpóźniej do 6:00 MUX2 ma być wzmocniony oraz przeniesiony na kanał 23

- Mniej więcej w tym samym czasie ma być wzmocniony MUX1 na kanale 25

- Prawdopodobnie na "Chorągwicę" przyjedzie Minister Administracji i Cyfryzacji pan Michał Boni który osobiście zakończy o 6:00 żywot analogowego TVP1 na kanale 10 i jednocześnie włączy MUX3 na kanale 50

Jednym zdaniem zapowiada się pracowita noc na największym i najbardziej kultowym nadajniku w Polsce :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...