Skocz do zawartości

DVB-T z Chorągwicy


MaclawPL
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zrób zdjęcie jak wygląda u Ciebie TV PULS analogowy na wzmacniaczu przy maksymalnym wzmocnieniu (zdjęcie) - będziemy w stanie ocenić czy dużo brakuje.
Pisałem, że wszystkie były bez zastrzeżeń, oprócz TV4. Nawet lepiej niż na mojej pokojowej. zrobię fotkę jutro
Czy przypadkiem ta antenia nie była zaprojektowana na dawne pasmo 21-40
Jakoś działa kanał 64.. A tak w ogóle, to co za różnica jest w antenie, która obsługiwałaby więcej kanałów? W budowie? Ilości elementow?

 

Dodam, że wyczyściłem antenę papierem ściernym..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro TV Puls (moc 50kW) odbiera podobnie jak TVP Info (moc 500kW), a Polsatu brak (200kW) to coś musi być na rzeczy. A MUX2 to na byle czym się odbierze.

 

A skoro TVN na 30 kanale z mocą 10kW odbiera a TV4 na 35 z mocą 20kW sprawia problemy to można zwariować :] Teren ma czysty do Chorągwicy, zastanawiam się czy jest jakiś obiekt po drodze, który może zakłócać transmisję. Co do tych 2kW mocy nadajnika na kanale 48 to prawdopodobnie moc nadajnika jest za niska, żeby myśleć o stabilnym odbiorze.

 

Forum Emitela nie czytaj, wiele osób na tym forum nie ma pojęcia o niczym a większość pracowników to najgłupsi studenci moich znajomych wykładowców :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@CSA to ostatnie zdanie mi w sumie sporo tłumaczy. To będziemy mieć świetne DVB-T... zarówno pod względem zawartości, zasięgu jak i wsparcia technicznego.

 

@zenek3 Z odbiorem będzie ciężko, jeżeli to jest możliwe na tej antenie.

Myślę że są takie 3 opcje:

1) Wziął ze sobą telewizor (pod antenę), ze 2m kabla, połączył z anteną i poobserwował co się dzieje na tych słabszych kanałach analogowych.

Na zdjęciach ze 3 strony temu pokazałeś gdzie jest nadajnik - na drodze jest Las Wolski i uważam że to on jest przyczyną takiego tłumienia (nie mam innego pomysłu - żadnych wyraźnych zakłóceń nie widać). Przy niekorzystnych warunkach może się tak zdarzyć, że najlepszy odbiór będzie niekoniecznie "z prostej linii do nadajnika" - sam widziałeś że mimo zupełnie źle ustawionej anteny łapałeś dość dobrze sporo kanałów i to w niezłej jakości. Tutaj decydują czasami centymetry. Krótko mówiąc: Chodzi mi o to, żeby pomachać anteną i zaobserwować co się dzieje. Trzymaj ją w ręku za sam koniec, odsuń trochę od ściany (może warto spróbować na drugiej ścianie budynku?) i oceń czy jest jakieś miejsce gdzie kanały lepiej odbierają. Możesz także próbować pochylać lekko antenę do góry. Wtedy powinieneś sprawdzić czy odbiera MUX3.

Najlepsza byłaby możliwość monitorowania na bieżąco sygnału - zobaczysz jak się pojawi i jakiej jest jakości

2) Porzucił tą antenę - zbierz tylko zakupione części i zamontuj anteną siatkową (z tymi częściami - symetryzator lub wzmacniacz i kabel).

3) Porzucił tą antenę - i zakupił silną antenę kierunkową (+ części z demontażu).

4) Jeszcze mi przyszło do głowy żeby pokombinować z tym, aby usunąć reflektory (te tylne części) i kombinować z odległością od ściany - ale to musi ktoś potwierdzić, bo może to głupi pomysł.

 

Na karcie DVB-T na komputer jest ta zaleta, że widać siłę sygnału - niezależnie czy to sygnał DVB-T(i jakiej jakości) czy nie.

Nie wiem czy nie warto zamówić profesjonalnego instalatora - z narzędziami i sprzętem. Może się uda bez tego, ale sam widzisz ile to zajmuje kombinacji, czasu a nawet i pieniędzy - a dalej nie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej Las Wolski nie jest przeszkodą - Patrząc na mapę:

gddf.th.jpg

 

Niepokoję się tymi białymi plamami, które są w pobliżu. Może właśnie u mnie nie ma szans na tego MUXa?

jmhhg.th.jpg

 

Zacznę coś kombinować. Mam pytanie - jak to jest z eurozłączem? Bo np. u mnie w telewizorze mam 2 gniazda i nie chce wejść do końca w przeciwieństwie do Fergusona. Czy tak ma być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol.@lpm11:może tak być z tą ścianą,historia zna takie przypadki.Długość fali dla 690 MHz=43,5,połowy fali=21,75 cm.Jeśli więc dipol anteny jest oddalony od ściany o 21,75cm;65,25 cm lub 108,75 cm,to odwrócony w fazie sygnał odbity od ściany trafia do dipola i sumuje się z użytecznym,czyli odejmuje...Tylko,że ściana jest pod kątem.Ale sprawdzić nie zawadzi.A może reflektory są oddalone od dipola o pół fali,czyli 21,5 cm? Można je na próbę czasowo zdemontować /wszystkie trzy/.Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą sprawdzałem mapy jeszcze raz przy dużym powiększeniu.Jest duże prawdopodobieństwo kolizji sygnału z Kopcem Kościuszki.

Czy nie można przenieść anteny na ścianę szczytową /południowo-wschodnią/,aby przesunąć ją maksymalnie na wschód/pozostawiając kierunek belki tak,jak był/.Do tego maszt 2,5m długości,z możliwością przedłużenia.Co o tym sądzi reszta konsylium?Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam serdecznie dosyć. Choć przetrwoniłem do tej pory 30zł :D chcę kupić antenę. Jaką polecacie na moje warunki. Powiem, też, że na dachu to nie wiem, gdzie ten maszt miałbym przymocować, ale chyba mógłbym nową antenę zamontować na obecnym miejscu, a masz przesunąć na płn-wsch?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ATX-91 bez zmacniacza, zainstalowane na dachu + kabel Triset 113. Możesz dokupić wzmacniacz LNA169 dla prób. Jak na google earth znajdziesz maszt RTCN Chorągwica (wpisz "chorągwica" a od razu ci się pojawi), pociągnij od niego prostą linię do twojego domu i już będziesz wiedział gdzie ustawić antenę. Ta antena ma bardzo duży zysk, ale jednocześnie wymaga dokładnego ustawienia ze względu na bardzo wąską wiązkę. Jeśli na tym kierunku nie zobaczysz MUX3 na kanale 48, ustaw antenę na Kosztowy i sprawdź kanały 49 i 51. Ostatecznie jeśli to ci nie zadziała, ustawisz antenę na Skrzyczne i zamiast MUX3 będziesz miał MUX1, a MUX2 z Chorągwicy.

 

lista programów - mux3: TVP 1,2,INFO Kraków,INFO Katowice,Kultura,Historia,Polonia - mux:1 TVP 1,2,INFO Katowice, Polo, Eska, TwojaTV, (puste miejsce po ATM)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli taka jest potrzeba, to co na to poradzić? Widocznie kolega 3zenek ma nadzwyczaj złą sytuację terenową.

 

Przecież nie po to istnieje przemiennik TVP 2 na kanale 40 na Krzemionkach. Myślę, że UKE i Emitel powinny się postarać o uruchomienie jakiegoś doświetlenia o mocy np. 100W z Krzemionek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam serdecznie dosyć. Choć przetrwoniłem do tej pory 30zł :D chcę kupić antenę. Jaką polecacie na moje warunki. Powiem, też, że na dachu to nie wiem, gdzie ten maszt miałbym przymocować, ale chyba mógłbym nową antenę zamontować na obecnym miejscu, a masz przesunąć na płn-wsch?

Szkoda że się nie udało. Podziwiam Twoją cierpliwość i ilość spędzonego czasu.

Jeżeli tak Ci zależy na telewizji cyfrowej - kupiłbym wysoki uchwyt (a może masz jakąś zużytą miotłę :D) i zwykłą, nową antenę siatkową. Nie dyskwalifikuj innych nadajników, próbuj wszędzie - kieruj antenę na wszystkie możliwe kierunki i obserwuj wyniki.

Raz spotkałem się z sytuacją że antena Yagi najlepiej działała skierowana ... prosto w niebo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dzisiaj już wszystko jest jasne:antena Dipol 94/21-69 Vena (ma wąską wiązkę,duży zysk,jest trwalsza mechanicznie od ATX-ów i odbiera do 69 kanału):

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A3380.htm

Do tego uchwyt,jest łatwy do ustawiania,ma tzw dwa stopnie swobody:

http://www.dipol.com.pl/uchwyt_antenowy ... _E8773.htm

lub tańszy:

http://www.dipol.com.pl/uchwyt_antenowy ... E8736C.htm

Wzmacniacz-ma najniższe z dostępnych szumy,co jest w Twoim przypadku ważne i skokową regulację wzmocnienia 14/27 dB

http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_masz ... R82003.htm

Pozdrawiam.

P.s.

Na ul.Jurajskiej /Szczyglice/odbiór bez zastrzeżeń na samej antenie,możesz na początek spróbować bez wzmacniacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kup tę dziewiętnastkę Dipola,którą widziałeś i ten tańszy uchwyt SAT,na razie bez wzmacniacza.Najważniejsze,aby była przy najwyższym okienku na ścianie szczytowej.Razem ok.60-PLN.

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... A1910R.htm

http://www.dipol.com.pl/uchwyt_scienny_ ... _E8733.htm

Do następnego razu za półtora roku,kiedy zniknie analog...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dziękuję za wszystko. Jednakże ja i rodzice, byliśmy nastawieni, że wydatek na całą instalację wyniesie do 100zł. Tymczasem tutaj widzę drugie tyle - szczególnie ten wzmacniacz jest drogi.

Jak będziesz coś kupował to zapytaj czy możesz oddać jak nie będzie działać. Możesz wziąć tę antenę yagi 19-elementową ale technicznie jest ona tym samym co masz teraz, tylko pytanie czy twoja aktualna nie jest uszkodzona, to wtedy taka wymiana ma sens. Lepiej jednak wziąć antenę logaytmiczną MLOG2-69, troszkę większa, większy zysk, cena 40zł, nie wymaga symetryzacji. Niestety ona wymaga wzmacniacza do tego typu anten LG1 lub LG2 za około 12zł. Ostatecznie może się okazać że siatka z twoim LNA-177 będzie odbierała najlepiej. Masz może kogoś w rodzinie kto by Ci pożyczył antenę do testów?

 

Wzmacniacz na kabel to zły pomysł, najlepsze są przedwzmacniacze przyłączane do dipola z zasilaniem doprowadzanym oddzielnym torem a nie po kablu np. Hirschmann.Choć wzmacniacze SWA też można w ten sposób przerobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @CSA-pomiary z użyciem analizatora i antenki 19 elementowej Dipola z symetryzatorem wykazały możliwość odbioru kanału 48 już na poziomie dachu samochodu.Logarytm,choć nie przeczę,że jest dobrą anteną- zdemolują ptaki w krótkim czasie,ponadto jego montaż pod kątem ok.20-30stopni od ściany /w tym konkretnym przypadku/narzucał by długi uchwyt i kłopoty z ustawieniem.Wzmacniacz poza puszką/tzw.masztowy/nie tylko nie jest złym pomysłem,ale jest ze wszech miar korzystny:łatwa wymiana i w tym przypadku regulacja wzmocnienia,ponadto uważam/jestem przekonany,że nie bezpodstawnie/,że opisany wzmacniacz jest obecnie najlepszym z dostępnych.Aby się o tym przekonać,wystarczy go przetestować.Pisałem już o tym wielokrotnie.Jeszcze jedno:między symetryzatorem i wzmacniaczem masztowym jest wymarzone miejsce na ochronnik przepięciowy,który powinien być standardem.Użycie siatki w tym konkretnym terenie byłoby nieporozumieniem i porażką-na drugim OTV korzysta się z analogu... :smile:

Edycja: Wydawało mi się,że potrafię odróżnić 12 elementów od dziewiętnastu.Zaczynam /oby niesłusznie/przypuszczać,że niektóre posty powstają wyłącznie po to,aby dokopać bliźniemu.A okres świąteczny jest,happy New Year.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam po przerwie. Nie miałem czasu, więc kupiłem antenę http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... A1910R.htm i nową wtyczkę. Na starym kablu, położyłem antenę obok telewizora na stole i miałem odbiór tylko MuX-2 siła - 56%, jakość - 80%. Analog chodził ładnie, ale też nie pięknie. Czy to dobrze wróży, bo jak na razie nie montuję na zewnątrz bo za zimno.. Gość z dipola mi mówił, że jego zdaniem będę potrzebował wzmocnienia LNA-169 (co mam, bo kiedyś kupiłem). MUX 2 będzie odbierał, ale zależy mi również na MUX 2, gdzie są kanały TVP, dzięki czemu mógłbym przerzucić się w końcu na NTC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...