Skocz do zawartości

DVB-T z Chorągwicy


MaclawPL
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Trudno mi w to uwierzyć, że masz problemy z MUX3. U mnie jest silny sygnał, a do niepołomic mam tylko kawałek.

 

Przy tak bliskich odległościach wzmacniacz tylko pogorszy odbiór, a testowanie odbioru w mieszkaniu mija się z celem. Dopóki wszystkie programy nie będą nadawane dookólnie, z mocami 100kW, to będą tego typu problemy.

 

Powinieneś kupić porządną antenę i zamontować ją na dachu w kierunku na chorągwicę. Antena nie powinna mieć żadnego wzmacniacza, a eksperymenty ze wzmacniaczem będziesz mógł prowadzić, jak będą problemy z k48.

 

Polecam coś takiego: link1, link2 (aczkolwiek nie jestem nią zbyt zachwycony), a jeżeli chcesz zrobić instalację raz a porządnie: link3

 

Odbiór MUX3 na tej trzeciej, gwarantowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antena yagi z pierwszego linku to właśnie jego antena :)

 

Wygląda na to że coś zakłóca odbiór sygnału. Najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie dobrego miejsca do montażu a oba multipleksy powinny działać. Chociaż odbiór ze słabego nadajnika może być problematyczny i może się okazać niemożliwy na żadnym sprzęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol.@CSA-najpierw piszesz,że to antena 14-elementowa,potem,że z symetryzatorem,czemu przeczyły widoczne tranzystory.Teraz-że to antena z pierwszego linku Kol.@Qrzysztof'a,czyli19-ka Dipola.I jak tu mają nam ludzie wierzyć.A antena bez reflektorów przestała być anteną.Pisząc w stylu Kol.3zenka "ma za mało metalu".Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@3zenek twoja antena jest kompletna, po prostu masz mniej prętów reflektora niż w antenie podanej w linku Qrzysztofa ale jak sobie policzysz to powinieneś mieć tyle samo direktorów na bomie anteny, te reflektory jak napisał Qrzysztof wpływają na stosunek promieniowania przód/tył i tłumienie sygnałów zza anteny

 

trzeba zacząć od ustawienia odbioru kanałów analogowych, na takim sprzęcie w Krakowie powinny działać TV4, Puls i TVN, normalnie te stacje dostępne są dla anten dookólnych a co dopiero z kierunkowych jak twoja yagi, może coś nie styka, może zaśniedziałe jest połączenie wzmacniacz czy symetryzator z dipolem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak twoja yagi, może coś nie styka, może zaśniedziałe jest połączenie wzmacniacz czy symetryzator z dipolem?
To nie jest antena Yagi, ale jakaś stara znaleziona na strychu. Powiem, że kabel mam stary (był razem z anteną), a jeszcze jeden problem: jak połączyć złacze f z kablem, bo przecież tam nic nie trzyma kabla i on wylatuje. ;)

 

A ta antena ma gdzieniegdzie brudne plamy.. mogę wyczyscić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak właśnie wygląda 14 elementowa yagi, z czego 3 elementy to reflektory, 10 to direktory i jeden aktywny dipol, w sumie całość to całkiem przyzwoity sprzęt który musi działać w Krakowie, kabel jak jest stary i połamany to wymień na kabel satelitarny, może ma przebicie albo jest w nim rdzeń o przekroju nitki do przyszywania guzików :) co do wylatującego złącza - kawałek foli aluminiowej pod oplot kabla i złączka F będzie siedzieć jak powinna na wierzch załóż osłonkę termokurczliwą 9mm i zgrzej na kablu i złączce, będzie wyglądac całkiem profesjonalnie a na pewno złączka nie będzie spadać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu za coś została zesłana na ten strych...Mimo to życzę sukcesu.
Po prostu kupiono mniejszą pokojówkę, więc ta wylądowała na strychu.
Nie znając wymiarów przynajmniej dipola tej antenki nigdy nie ośmieliłbym się na tak kategoryczną ocenę /szacunkową chyba?/jej parametrów i przydatności.
A skąd mam mieć takie parametry?
który musi działać w Krakowie,
Przypomnę, że to Rząska, okolice lotniska czyli ok.23 km od Chorągwicy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry tej anteny są następujące: zysk przy zastosowaniu symetryzatora 11dBi (maksymalny), stosunek promieniowania przód/tył 15-20dB, SWR 1,3-1,7 dla całego pasma pracy 470-862MHz. Dla przedwzmacniacza LNA-169 maksymalne wzmocnienie sygnału to ok. 25dB.

 

Rozumiem że po wymianie anteny na pokojową z przedwzmacniaczem nie nastąpił spadek jakości odbieranych programów? To znaczy że stara antena miała uszkodzoną płytkę przedwzmacniacza. Co do mycia anteny, nie ma potrzeby, najważniejsze by nic nie było luźno przykręcone.

 

W Nowej Hucie 20km od Chorągwicy można oglądać NTC na dookólnej antenie długości kilkunastu cm. Ale nic nie zasłania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry tej anteny są następujące: zysk przy zastosowaniu symetryzatora 11dBi (maksymalny), stosunek promieniowania przód/tył 15-20dB, SWR 1,3-1,7 dla całego pasma pracy 470-862MHz. Dla przedwzmacniacza LNA-169 maksymalne wzmocnienie sygnału to ok. 25dB.
Wiesz, ja się na tym nie znam, a skąd Ty to wiesz?
Rozumiem że po wymianie anteny na pokojową z przedwzmacniaczem nie nastąpił spadek jakości odbieranych programów?
Pokojówka była kupowana jakieś 10 lat temu, więc nie wiem.
To znaczy że stara antena miała uszkodzoną płytkę przedwzmacniacza. Co do mycia anteny' date=' nie ma potrzeby, najważniejsze by nic nie było luźno przykręcone. [/quote'] Płytkę potem wymieniłem, a teraz mam zasilacz i wzmacniacz o którym wspominałem wcześniej. Nic nie jest luźno.

 

Mój sygnał ma chyba wiele przeszkód:

http://img84.imageshack.us/img84/7753/beztytuujit.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23,3km i brak przeszkód terenowych w linii prostej. Nie ma szans żeby nie działało. Wymontuj wzmacniacz i wstawiaj symetryzator. A co do anteny, którą posiadasz, była w latach 90 bardzo popularna w Małopolsce. Parametry można znaleźć w google. Nie widzę możliwości żeby się zepsuła leżąc na strychu.

 

A porównanie jakości odbioru pokojowa i ta twoja yagi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz przy symetryzatorze jest niepotrzebny, stosuje się go tylko z wzmacniaczem.

 

Ciut lepiej to słabo, przecież to różnica w wielkości anteny ogromna. Fizyka jest niezmienna, nie ma możliwości żeby jakaś pokojowa miniaturka była lepsza od metrowej yagi. Próbowałeś na antenie z wzmacniaczem regulować napięcie? Może jest zbyt duże wzmocnienie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analog na tej Yagi idzie b. dobrze. Jedynie TV4 był trochę jakby w 3D i obraz się strząsł, ale reszta super (to na wzmacniaczu i zasilaczu).

 

Zrobiłem sobie podstawkę pod antenę (nie aluminiowa - nie wiem, czy to problem), ustawiłem w kierunku Chorągwicy, ale efekty te same też na zasilaczu):

kanał 64 - siła i jakość po 70-80%

kanał 48 - nic

 

Już nie wiem, co robić. Jeszcze kupię kabel, bo tamten mam trochę krótki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puls i TVN idzie a TV4 się trzęsie? Niemożliwe, dostrój na telewizorze.

 

Antena jest sprawna, odbiera jak powinna. Wymiana kabla na porządny z żyłą 1,13mm albo 1.16mm to dobry pomysł. Możesz spróbować wynieść antenę na dach, może to coś jeszcze pomoże ale moim zdaniem to wina Emitela i niskiej mocy nadajnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@CSA

Emitel zawsze można obwiniać.. problem jest w tym że mocy i tak nie podniosą (przynajmniej narazie)- zatem trzeba działać u siebie.

Obawiam się że kabel nic nie pomoże (jak teraz nie ma nawet LOCK - to z tego nie będzie stabilnego odbioru, co najwyżej szczątkowy).

 

Jako osoba, która nie siedzi w temacie anten muszę powiedzieć, że to co się często mówi okazuje się nieprawdą (na podstawie własnych doświadczeń):

1) anteny siatkowe, których niektórzy eksperci nawet nie nazywają antenami - w pewnych warunkach nieraz pracują dużo lepiej niż kierunkowe Yagi. U mnie na dachu - sygnał MUX2 i MUX3 lepszy na antenie siatkowej. Zresztą zainteresowanym polecam oglądnąć charakterystykę.

2) silne anteny kierunkowe - zwykle bardzo niewiele pomogą. U mnie ATX-107 działa nieznacznie lepiej niż siatka.

 

@3zenek - bardzo proszę:

W 2 przypadkach: symetryzator + zwykła wtyczka antenowa oraz wzmacniacz + zasilacz zrób zdjęcia obrazu TV na następujących kanałach analogowych:

TVP Info (Kraków), TVN, TV4 i Puls. Jak wyślesz 8 zdjęć - będziemy myśleć co dalej.

 

EDIT: wyślij jeszcze profil terenu, ustawiając swoją lokalizację 5 km dalej od nadajnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powinno być 113 Cu, to znaczy że żyła 1.13mm z miedzi

 

co do anten siatkowych to są to anteny synfazowe boczno-kierunkowe z reflektorem płaskim, mają inną charakterystykę promieniowania niż wzdłużno-kierunkowe anteny Udy typu Yagi czy anteny log-period, ale to wszystko to anteny kierunkowe, nawiasem mówiąc najpopularniejsze modele tych anten czyli Ryniak DV-4 i ATX-91 mają zbliżony zysk (17dBi) a MLOD2-65 troszkę mniejszy (14dBi). Anteny dookólne z kolei to anteny prętowe dołączane do kart DVB-T na USB oraz cała seria różnych dziwactw w postaci ładnie obudowanego plastikiem dipola o dowolnym kształcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...