Skocz do zawartości

Nowy telewizor LED/ QLED/OLED


Gość lakiman
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Wodnik Szuwarek

Jeśli kamera zarejestrowała obraz w 50 kl./s, to jak niby telewizor ma sam naprodukować te dodatkowe 50 kl./s i wyświetlić 100 kl./s przy odświeżaniu 100 Hz? Będzie wyświetlał 50 kl./s przy odświeżaniu 50 Hz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tego podałem link,który warto przeczytać.! Bardzo ptosto tam wytłumaczono. W telewizorach 100 Hz, proste podwajanie klatek zastąpione jest dodawaniem obrazów pośrednich, tworzonych przez algorytmy interpolacyjne lub czarnych klatek, aby zwiększyć ich liczbę. W rezultacie krótszy czas wyświetlania obrazu, zapewnia większą płynność ruchu. Temat często opisywany. Kiedyś nie zwracałem na to uwagę,dopóki sam nie zacząłem bawić się w filmowanie. Temat rzeka.!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Wodnik Szuwarek

Przecież to kompletne bzdury pisane przez marketingowców. Dodanie pustych 50 kl./s nie sprawi, że materiał wideo zarejestrowany w 50 kl./s magicznie stanie się materiałem wideo w natywnych 100 kl./s. To tak samo jakbyś napisał, że oglądając wideo 720p na telewizorze 4K widzisz jakość 4K 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego najbardziej się obawiałem.Niektórych ludzi nie da się przekonać.Musisz sam do tego dojść.( fachowej literatury też nie brakuje.)Proponuję zrobić kilka testów dynamicznych klipów robionych kamerą 1080i  z przeplotem lub 1080p bez.( to tylko jedna moja propozycja)Odtwórz na różnych telewizora przy wyłączonych upłynniaczach.Szybko różnicę zobaczysz.Na pena nagraj sobie więcej testów(warto)i jak masz znajomego lub miłą obsługę w sklepie z telewizorami i trochę wolnego czasu,Dojdziesz sam do tego.Choć są ludzie,którzy nie widzą różnicy.Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Wodnik Szuwarek

Nie musisz mnie niczym przekonywać. To prosta matematyka:

 

50 * 1 (50 pełnych klatek))

50 * 0 (50 pustych klatek)

 

50 * 1 + 50 * 0 = 50

 

Dziękuję za uwagę :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podniesienie 100 Hz nie zrobi płynnego obrazu z obrazu 50 Hz , zrobi to jeszcze lepiej bo zrobi  dokładnie to taki sam obraz tylko wyświetlony INACZEJ poddany obróbce cyfrowej i dostosowany tylko do wyświetlenia w 100 Hz.  Reszta to po prostu reklama i wciskanie kitu...  w oko które jest po prostu  oszukiwane odbierając obraz z matrycy. 

 

Tylko podanie sygnału video w 100 Hz pozwoli w pełni cieszyć się możliwościami wyświetlania obrazu w 100 Hz. 

 

Dokładnie te klatki dodatkowe nie są puste tylko dorabiane dodatkowo , następuje łączenie  sąsiednich klatek albo ich dublowanie w cyfrowej obróbce.  

 

@Wodnik Szuwarek   w sumie można przerobić 50 na 100 ale to zadanie dla zaawansowanych urządzeń, wymaga naprawdę bardzo wydajnego procesora i obróbki obrazu w interpolacji obrazu w miejscach gdzie wymagana jest korekcja ( czyli tam gdzie obraz jest dynamiczny i podlega zmianom  ) raczej nikt nie stosuje tego typu konwersji w sprzętach powszechnego użytku. TV robi to tylko w bardzo prosty sposób może w 5-10% poprawiając obraz. 

Powiedzmy że tak średnio  przerobienie filmu  2h w profesjonalny sposób na całkiem inny format z 50 Hz na 100 Hz  może trwać nawet  tygodnie by uzyskać w pełni zadowalający efekt przerabiając klatka po klatce materiał. 

Nie stosuje sie tego z powodu materiałów źródłowych głownie filmów  które są przecież nagrywane głownie w 24 kl/s, 25 kl/s ( w  telewizji ) lub 30 kl/s ( w telewizji ). 

Nawet przez IPTV w streamingu nie ma żadnej konwersji na materiał w 50/60 Hz  jest tylko dostosowanie ilości klatek do nadawanego materiału. 

Tylko materiał źródłowy nagrywany i odtwarzany w  50/60 Hz jest identyczny 

Poza tym filmu w 50/60 kl/snei da sie normalnie oglądać , a co dopiero nagranego w 100 Hz to pewnie nikt nie chciał by już oglądać.  Wyższe ilości klatek niż 25-30  są tylko dla materiałów studyjnych albo transmisji na żywo. 

Edytowane przez Ktosiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde ludzkie oko idzie oszukać. Przy telewizorach kineskopowych zrobiono przeplot ,aby usunąć efekt migotania.https://pl.wikipedia.org/wiki/Przeplot(To nie jest marketing) W nowszych telewizorach niepożądane efekty ( migotanie,słabe kontury,zwolnienia w dynamice itp) zniwelowano wprowadzając odświeżanie 100 Hz.W tych telewizorach odbierany sygnał obrazu jest zapamiętywany i wyświetlany z dwukrotnie większą częstotliwością i każdy dwa razy. Technika nie stoi w miejscu i już wprowadzono wyższe odświeżanie.Co się nie robi dla oka. Nowa technika-nowa cena.!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co że idzie do przodu ale nadal nie masz filmu w 100 Hz tylko 24 kl/s , w 100 Hz jest tylko wyświetlany oszukując oko i przy okazji ogłupiając mózg nadmiarem informacji z którego i tak większości nie przetwarza. 

Tak samo jest z interpolacją dowolnego  materiału np. FHD  na UHD , który nigdy nie będzie materiałem nagranym UHD 4K tylko przetworzonym elektronicznie  z dodaniem dodatkowych elementów do obrazu, znowu stara technika oszukiwania oka ludzkiego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu dochodzimy do sedna sprawy.Czy warto wybrać telewizor do oglądania sportu z odświeżaniem 100 Hz.?,które zadał moreau (5 godzin temu)

Odpowiedziałem,że tak. Tak nawiasem dodam,że mam telewizor samsunga ( 50 Hz) i philipsa (100Hz) o tej samej wielkości.Oglądając nie tylko piłkę nożną,czy tenis(gdzie w samsungu piłka ciągnęła smugę za sobą,nie często,ale bywało)ale moje filmy z szybkimi efektami znacznie lepiej dawał sobie radę philips,o grach już nie wspomnę.W ogóle uważam,że telewizor nie jest na rok i warto za każdą opcję polepszającą obraz,dżwięk i inne bajery nieco dopłacić.Jeśli ktoś teraz z nich nie korzysta,to może za rok i będzie pan zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gry to już inna bajka, tam jest całkowicie odmienny sposób odświeżania i nie obowiązują ograniczenia. Tu jest właśnie przewaga monitorów z wysokim odświeżaniem, renderowanie w czasie rzeczywistym dzięki karcie graficznej, w prosty sposób można sobie wygenerować dowolną ilość klatek po kolei i dopasować do odświeżania. 

Nigdy nie powinno się porównywać obrazu z gier do obrazów  innych standardów jak TV, kino czy stream, to całkiem odmienny typ obrazu. 

 

Z niwelowaniem pewnych efektów też jest przewaga 100 Hz bo łatwiej zlikwidować cyfrowo przez obróbkę  niepożądane  efekty jak  smużenie  kiedy ma się do dyspozycji dodatkowe klatki poza standardowymi tylko  25 czy 50 obrazami  przy 50 Hz. To że jest 100 Hz wcale nie robi tego obrazu płynniejszego tylko po prostu jest  lepiej poprawiony by wydawał się tylko płynny. :) Zresztą przy takich zabawach z odświeżaniem tez są oszukiwani użytkownicy, im więcej będzie miał Hz TV tym pewniejsze że będzie praktycznie zawsze działał w niższym odświeżaniu bo im więcej Hz to obraz będzie się robił sztuczny . :P 

 

Osobiście takie bajery praktycznie wyłączam zawsze w TV jedyne czego używam to to najczęściej polepszanie kontrastu, czerni czy barw. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, zefir napisał(a):

Odpowiedziałem,że tak. Tak nawiasem dodam,że mam telewizor samsunga ( 50 Hz) i philipsa (100Hz) o tej samej wielkości.Oglądając nie tylko piłkę nożną,czy tenis(gdzie w samsungu piłka ciągnęła smugę za sobą,nie często,ale bywało)ale moje filmy z szybkimi efektami znacznie lepiej dawał sobie radę philips,o grach już nie wspomnę.

Za ten efekt bardziej byłbym skłonny powiedzieć odpowiada inny ważny parametr, czyli czas reakcji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Wodnik Szuwarek

@Ktosiudzisiaj to algorytmy sztucznej inteligencji cyfrowo przetwarzają obraz, ale to raczkująca technologia. Kiedyś obraz pewnie będzie wyświetlany dokładnie w taki sposób jaki chce widzieć człowiek, ale to odległa przyszłość rynku telewizyjnego. Póki co, im lepszej jakości jest materiał źródłowy tym lepiej będzie wyglądał na telewizorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ruchy na rynku praw sportowych chyba wymuszają zakup TV 120Hz. Testowałem Polsat Box Go i Sky na starszym TV Samsung UE55KU6072 i oglądanie smugi lecącej za piłką to jest niedopuszczalne. Choć może powinienem pogrzebać w ustawieniach TV.

Wysłane z mojego HD1903 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

 Ja może nie jeden,a 4 ze względu na firmę i wybór swoich osobistych preferencji. 

Telewizor 55" QLED Samsung Neo QLED 55QN90B (4K NQHDR 4600 PQI DVB-T2 HEVC Smart)

Telewizor Sony XR-55X90S - 55" - 4K - Google TV

Telewizor LG OLED55B23LA

Telewizor PHILIPS 55PUS8857 55" LED 4K 120Hz Android TV Ambilight 3 Dolby Atmos Dolby Vision HDMI 2.1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

@moreau ogólnie ok.

Ale, dla mnie to minus w specyfikacji:

"System i moc głośników:

system 2.0 / 20 W.:

Sam producent w innych modelach i konkurencja oferują lepsze rozwiązania.

Widzę, że podążamy w poszukiwaniu telewizora w podobnym kierunku i podobnym budżetem. 👍

Edytowane przez lakiman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość betonowy89

@moreau
Może coś z Panasonica? One słyną z dobrej jakości obrazu. W twoim przedziale cenowym znalazłem taki model: PANASONIC TX-65JZ980E

@lakiman
Do dobrego telewizora zawsze najlepsze jest zewnętrzne audio. Żadne głośniki wbudowane w telewizor nigdy nie zagrają tak dobrze jak chociażby jakikolwiek zewnętrzny sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem ostatnio oficjalne forum społeczności Sony.

Jest bardzo dużo negatywnych komentarzy, narzekań związanych z działanie modułu w nowych telewizorach z kablówką UPC. 

Za to wychwalane są pod w tym względem telewizory Samsung.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...