Skocz do zawartości

Nowy telewizor LED/ QLED/OLED


Gość lakiman
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Ktosiu napisał(a):

Chyba nie masz pojęcia czym są wypalenia albo powidoki. 

Pewnie jest byś oglądał wyścigi ślimaków albo jak rośnie trawa to były praktycznie na 100% by powidoki. To jest problem ze statycznym obrazem np. logo stacji czy nieruchomy obraz przez długi czas. 

 

Wypalić się może każdy i nie unikniesz tego nie oglądając sportu bo może paść nawet na bajkach dla dzieci. Ten problem zwykle związany jest z dynamicznymi zmianami jasności do kompletnej ciemności.

Czyli jak oglądam dużo sportu gdzie jest logo kanału i belka z wynikiem i czasem to lepiej nie kupować Oleda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sport wiadomo, przy OLED na jednym kanale cały czas informacje są dostępne po tych belkach ale to wybór użytkownika że tak ogląda non stop jeden program.  Większość TV ma systemy zapobiegające tego typu problemom ale nie zawsze działa to jak należy. 

Masz przykład gościa z Polski oglądającego przez cały dzień tylko  TVP Info na OLED... :P 

 

Jak dla mnie to problemy z powidokami i wypaleniami to głownie w miejscach gdzie non stop leci jeden i ten sam program ze statycznymi grafikami dłużej niż te 30-60 minut. 

 

 

 

1 godzinę temu, lakiman napisał(a):

QLED bez Dolby Vision daje dobry efekt przy treściach 4K HDR ?

W prezentacji sklepowej OLED od Sony (2023)wygląda rewelacyjnie.

 

To nie chodzi o to że wygląda rewelacyjnie.  W TV masz subiektywny odbiór obrazu czyli to co wydaje się Tobie rewelacją dla innego jest paskudne albo dalekie od jego ideału widzenia. Najlepiej to na własne oczy porównywać bezpośrednio kierując sie odbiorem wrażeń a testy czy opinie innych traktować tylko jako wskazówki czy porady. 

 

Osobiście mi nie odpowiada Dolby Vision OLED i staram się wyłączać, a jak to zrobię to żona mi  płacze że psuję jej lepszy obraz. :/  

Co ciekawe, założenie Ambilight na LG G2 czy SONY XR65A80LU  OLED zmienia warunki odbioru i Doby Vision jest do zaakceptowania na OLED. 

 

QLED z kolei mi pasuje idealnie bez Doby Vision. 

 

Z kolei na klasycznej matrycy LED na Philipsie z Ambilight akurat Dolby Vision mi pasuje tak samo jak HDR/HDR10+ ale to chyba zasługa czujników światła w Tv który dopasuje mi jasność  do warunków odbioru a Ambilight poszerza bazę odbioru  i mniej męczy oczy przy oglądaniu.  

 

 

 

Dobrze że niektóre modele mają możliwość predefiniowania 1-2  swoich ustawień obrazu co ułatwia szybką zmianę i dopasowanie sie do warunków oglądania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończ pisać farmazony. Nie ma żadnych matryc LED. Matryca LCD sama nie swieci i musi być podświetlana diodami LED, a dzisiaj mini LED, bo są ich tysiące. Matryca OLED sama świeci, bo jest zbudowana z diod i nie potrzebuje podświetlenia. Kiedyś matryce LCD były podświetlane świetlówkami, ale potem wraz z rozwojem miniaturyzacji weszły do obiegu diody LED. Producenci telewizorów wymyślili marketingową nazwę „Telewizor LED” i oczywiście zdecydowana większość konsumentów łyknęła nowy slogan reklamowy i chwaliła się, że taki telewizor posiada. Koleina komedia to QLED. Zwykły LCD, ale nazwa miała się kojarzyć z OLED. Znowu konsumenci się nabrali, bo tej małej kreseczki w nazwie większość nie zauważyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebnie mieszasz podstawę technologii LCD  z przyjętym nazewnictwem typów matryc. Według tego toku myślenia można powiedzieć że każda matryca to LCD bo tak w sumie jest. 

 

Matryca LCD i LED ( dokładniej to powinno być  LCD LED )  to całkowicie odmienna budowa matrycy mimo wykorzystania technologii LCD. Nie da się nazwać matrycy LED  w pełni matrycą LCD. Sama technologia typowych matryc LCD jest przestarzała i ma swoje  ograniczenia jak i wady a matryce LED ( LCD LED )  przeskoczyły o poziom wyżej w sprawności i jakości. 

 

Prawdziwa matryca LED zbudowana jest z kolorowych diod elektroluminescencyjnych, np. 3 diody  na punkt, czasami 4 biała albo i więcej diod w komórce .   Praktycznie nie stosuje się ich w sprzęcie powszechnego użytku bo są zbyt  drogie w produkcji,  ze względu na bardzo dużą trwałość wykorzystuje się je głownie w automatyce, reklamie czy sprzęcie profesjonalnym albo TV klasy Hi-END gdzie ceny idą w setki tysięcy złotych za TV czy monitor. 

Rozwinięciem tej  technologii jest Mikro-LED na razie częściej spotykana w tabletach, zegarkach czy małych wyświetlaczach niż w TV.

 

OLED , QLED, NanoCELL itp z kolei kolejna odmiana wyświetlacza zbudowana na podstawie technologii LCD z tym że punkty matrycy same emitują światło i nie zawsze  potrzebują dodatkowego  podświetlania albo mają dodatkowe podświetlanie dla uzyskania większej jasności.

 

Prościej jest podzielić wszystkie kategorie matryc na technologie budowy i taki podział się stosuje  

LCD

LED  ( tylko na diodach elektroluminescencyjnych ) 

LCD LED   to właśnie standardowo nazywana LED jak zauważyłeś 

OLED

QLED 

NanaoCell 

itd. bo jest jeszcze kilka odmian powyższych i inne nowsze. 

 

 

p.s. Niedługo przyjdzie po prostu ogłupieć z tymi podziałam bo w sumie z tego co pamiętam  już dziś jest stosowanych ponad  15 różnych odmian technologii wytwarzania matryc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Wodnik Szuwarek napisał(a):

 Koleina komedia to QLED. Zwykły LCD, ale nazwa miała się kojarzyć z OLED. Znowu konsumenci się nabrali, bo tej małej kreseczki w nazwie większość nie zauważyła.

A czym się różni QLED od NeoQLED?

😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, dvbtowiec napisał(a):

Ja generalnie unikam OLEDów jeśli mam zamiar oglądać telewizję także. OLED jest dobry do gier i serwisów VOD, gdzie nie statycznych świecących punktów na ekranie przez cały czas.

Kto ci takich głupot naopowiadał? Ja mam OLED prawie dwa lata i oglądam prawie wyłącznie sport i nie mam żadnych problemów. To samo głupie gadanie było przy plazmach. Miałem dwie, jedna jest sprawna do dzisiaj ( 9 lat)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, aandin napisał(a):

Ja mam OLED prawie dwa lata i oglądam prawie wyłącznie sport i nie mam żadnych problemów. To samo głupie gadanie było przy plazmach. Miałem dwie, jedna jest sprawna do dzisiaj ( 9 lat)

Życie opowiada, znam przypadek jednego użytkownika z tego forum któremu nawet w LCD zostały przebarwienia po logo, co raczej do częstych nie należy :)

Sami producenci przed tym ostrzegają.

https://www.sony.pl/electronics/support/articles/00173479

 

Twoje indywidualne doświadczenia nie są żadnym dowodem na brak problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witajcie. Niestety lada chwila prawdopodobnie będę musiał kupić nowy tv. Czytając wszystkie wątki, posty i biorąc pod uwagę wszytskie rodzaje dzisiejszych telewizorów zaczyna trochę boleć głowa. Ktoś poleci jakiś niezbyt drogi telewizor 55 cali do powiedzmy 3000 zł? Znajomy poleca matrycę VA i lepiej, żeby to jednak nie był android. Co myślicie? LG? Smart LG jest sensowny? Zależy mi na płynnym działaniu aplikacji (youtube, Netflix, c+ online, HBO, UPC, Amazon, Disney+, Player, itp.) Który Smart teoretycznie jak najdłużej zapewni wsparcie dla takich aplikacji? 

Na codzień oglądam dużo piłki nożnej na ultrabox technicolor. Fajnie jakby tv był w miarę kompatybilny z tym sprzętem. Na co zwrócić uwagę jak się wybiorę do sklepu? Myślicie, że to dobry pomysł, żeby zabrać dekoder ze sobą? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam Sony na androidzie i bym go raczej na nic innego nie wymienił. Co prawda to najwyższy model po serii Z, co nie zmienia faktu, że nic się z nim nie dzieje od ponad 3 lat. A do kwoty którą chcesz wydać na nowy telewizor, wybór masz ograniczony do TCL serii C735. W zasadzie to 3 najwyższy model po 835 i 935



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, lotus napisał(a):

Znajomy poleca matrycę VA i lepiej, żeby to jednak nie był android.

VA zdecydowanie tak. Ale dlaczego odrzucasz Android?

Tak jak napisał poprzednik, budżet jaki chcesz przeznaczyć na telewizor nie jest bardzo duży. W tej cenie zazwyczaj będzie to zwykłe podświetlenie LCD w fatalnie wyglądającym obrazem i brakiem czerni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dvbtowiec w takim razie budżet zwiększę do 4 tys PLN. I tak pójdzie to na raty. Nie odrzucam zupełnie androida, ale martwię się, że po jakimś czasie każdy android kompletnie zamuli i będzie mnie czekał totalny reset wszystkich ustawień i aplikacji. Drugi znajomy ma już 2 lata Sony z androidem i bardzo poleca. Tak czy siak czeka mnie wycieczka po sklepach z przetestowaniem różnych modeli. Na pierwszym miejscu stawiam płynne działanie Smarta z aplikacjami i jakość obrazu do oglądania piłki. Fajnie gdyby menu było przejrzyste, bo będę też korzystał z DVB-S2 z Astry, więc jakieś sensowne wyszukiwanie kanałów i układanie list przydałoby się . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie to zależy od jednostki sprzętowej. Dobry procesor rozwiązuje problem z zamulaniem Androida.

Budżetowe telewizory owszem tak mają.

Co układania list kanałów Sony Android TV jest bezkonkurencyjne.

Kanały układasz tak jak w najwyższej półce dekoderach. Możesz je wyszukiwać po nazwie i po numerze na liście, co jest przydatne zwłaszcza w tysiącach kanałów satelitarnych.

Opcje sortowania masz dwojakie, wstawianie (pojedynczych lub zaznaczonych grupowo) i zamiana.

Ta pierwsza wstawia kanał pomiędzy już istniejące numery, czyli jeśli wstawisz coś pomiędzy 4 a 5, to wszystkie przenoszone otrzymają numer od 5 w górę, a ten który był na pozycji 5 jako następny po przenoszonych.

 

Jest też opcja układania list wspólnych naziemnych, satelitarnych i streamingowych, ale tej listy nie można miksować, w tym sensie że najpierw są naziemne, później satelitarne na takiej liście.

 

Polecam Ci Sony Android TV Full Array LED. Będziesz zadowolony. Czerń, kolory i kąty widzenia naprawdę dobre, za przyzwoitą cenę.

 

Ale obawiam się że 4000zł to wciąż mało.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...