Skocz do zawartości

Nowy telewizor LED/ QLED/OLED


Gość lakiman
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

18 minut temu, czerstwy napisał(a):

Mini ledy Sony? To chyba jestem bardzo nie w temacie. Byłem jakiś czas temu w markecie i pytałem o coś lepszego od XG9505  ale nie Oled. I pokazywał mi chyba za 11-12 koła i chyba coś było ok 15 koła.Ale nie wiem czy to mini ledy były.

To dość wysokie ceny, Sony XR65X95KU 65" X95k dopiero co kupowałem dla znajomego  i praktycznie wszędzie były w cenie ok 1500 funtów ( 7500 ) , w Polsce kupi go za ok 8-9 tyś . 

Najdroższy co widziałem  Sony BRAVIA 65 cali XR-65X95L to ok 10 tyś zł w Polsce. 

 

@czerstwy dokładnie o te modele mi chodzi, to już trochę starsze modele ale jak widzę w Polsce są jednak  droższe niż za granicą. 

Edytowane przez Ktosiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słabo ?  Każdy z tych do 65 cali TV kupię spokojnie za miesięczną pensję i jeszcze mi zostanie na życie. To w Polsce bardzo słabo się zarabia. 

Sony BRAVIA 65 cali XR-65X95L https://www.euro.com.pl/telewizory-led-lcd-plazmowe/sony-telewizor-xr65x95laep.bhtml

Seria A jest droższa i ma QD-OLED.  

Edytowane przez Ktosiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety elektronika jest tańsza w UK ze względu na niższe cła i koszty transportu, towar trafia bezpośrednio do rozładunku w UK. 

Dzięki temu często zajmuję sie zakupem sprzętu dla znajomych co pozwala nieźle  oszczędzić  na koszcie zakupu nawet do 10-20%  jeszcze ma się ważną gwarancję w Polsce. 

Poza tym każdy chce zarobić i marża na TV jest ok 20-40% , wysoka inflacja też wpłynęła na aktualne ceny które raczej szybko nie spadną . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Delta21 napisał(a):

@Ktosiu na 100% to był sarkazm ;) 

Chciałabym mieć ceny angielskie czy niemieckie za elekronikę w Polsce - ale to tylko marzenie

 ;)

No widzisz a ktoś pomyślał że to na serio piszę😂 Ja osobiście nie chciałbym sprzętu z zagranicy by uniknąć ewentualnych problemów z reklamacją itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przy tak dużej konkurencji w UK ceny w sklepach jednego modelu   Sony XR65X95KU 65" X95k były od 1300 do 1800 funtów , średnio różnica 500 funtów czyli  2500 zł. 

@czerstwy ja bym się nie bał, gwarancje są międzynarodowe, a rachunek z UK jest respektowany w Polsce na serwisie. 

Nie kupuję dla kogoś sprzęgu z drugiej ręki no chyba że tylko dla siebie bo bez rachunku może wyjść nawet 50% tańszy. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam znowu zamawiać z zagranicy się nie boję, bo i przeważnie gwarancja międzynarodowa a i sam serwis na lepszym poziomie, czytaj - wymiana na nowy sprzęt, zamiast naprawa 

Wiele takich zakupów już za mną - czasami przez wyspecjalizowanych pośredników ;)

Edytowane przez Delta21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koniec może wytłumaczę ten fenomen cen, Brytyjczycy biorą praktycznie wszystko na kredyt to i sklepy mają duże obroty a Brytyjczyk cieszy sie z TV za który dopłaci dodatkowo 20-30% spłacając kredyt.  

Na mnie się patrzyli jak głupiego kiedy płaciłem za TV 3000 funtów i pytali czy na pewno ma być gotówka, czy mam pieniądze na koncie itp. 

 

@Delta21 ale i masz też czasami towary które są objęte gwarancją przez sklep i tu może być problem ze zwrotem do sprzedawcy. Zwykle w takich sklepach są najniższe ceny.  :)  

 

@czerstwy  TV do 80 cali  ok 30-60 funtów    ( 150-300 zł ) z dostawą do dom w Polsce kurierem albo door2door .  Sam korzystam z usług znajomych którzy zwykle mają po drodze i są co 2 tygodnie w UK, paczkę nadają w Polsce albo dostarczają. 

Edytowane przez Ktosiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolby Vision faktycznie robi odczuwalną robotę w filmach, serialach ? Czy raczej potraktować jako dodatek?
@Delta21 z OLEDem to bym się tylko denerwował. Lubię posłuchać np Tidala przez Smart TV a na ekranie pojawia się nieruchoma plansza i już miałbym powód do niepokoju, czy coś się z matrycą nie stanie- jako przykład.  ;-)
 

W tv Sony oled słuchając Tidal można wyłączyć ekran a muzyka sobie gra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy artykuł na temat HDR w kontekście Dolby Vision i HDR 10+

 

https://spidersweb.pl/2022/09/telewizor-hdr10-dolby-vision.html

"Co więcej, brakiem obsługi Dolby Vision nie powinni się też przejmować posiadacze telewizorów premium, w tym Samsung QLED czy Samsung OLED. Telewizory te nie obsługują Dolby Vision, jednak ich matryce są tak jasne i obsługują tak szeroką paletę barwną, że owe dynamiczne metadane nie są im do niczego potrzebne, by wyświetlić piękny, wierny, jasny i nasycony obraz w HDR. Nie ma powodu do paniki."

Edytowane przez lakiman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jednak nie do końca.

https://www.mediaexpert.pl/poradniki/telewizory-i-rtv/dolby-vision-co-oferuje-ta-technologia

Cytat

Funkcja ta ma wiele wspólnego z dobrze znanym HDR (High Dynamic Range). Różnice polegają jednak na wykorzystaniu do optymalizacji obrazu dynamicznych metadanych, które dopasowują poziom jasności, do każdej sceny. Technologia Dolby Vision jest odpowiedzialna za zapewnienie większej ilości kolorów oraz znaczny wzrost głębi obrazu. Fachowo, taki efekt nazywa się poszerzoną rozpiętością tonalną

 

Cytat

Oferta telewizorów jest bardzo duża. Choć charakterystyką dostępnych modeli zajmiemy się później, warto zwrócić uwagę na możliwość wyposażenia sprzętu w dwie różne technologie. Konkurentami w kwestii optymalizacji obrazu, są na pewno Dolby Vision oraz HDR10, stanowiący rozszerzenie dobrze znanego rozwiązania. Jeśli chodzi o jakość obrazu, ta pierwsza technologia jest dużo lepsza. Charakteryzuje się 12-bitową precyzją, czyli aż 4 096 wartościom barwnym. To z kolei umożliwia wyświetlanie wspominanych wcześniej 68 miliardów kolorów. Powalająca jest także ilość światła, która sięga 10 000 nitów. HDR10 dysponuje światłem o ponad 50 proc. słabszym. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuje zakupić nowy tv 65 cali i w sumie jestem zdecydowany na jeden z tych dwóch 

1. Sony X95L który jest mini ledem 

2. Samsung S90C który jest Oledem 

Cale życie korzystałem z można to powiedzieć ledów z średniej półki ale mam ochotę na przerzucenie się na coś topowego. 
Pierwsza kwestia to cena Samsung jest 3 tys tańszy co jakiś wpływ na wybór oczywiście ma chodź nie decydujący.

Kolejna rzecz to czy kwestia czerni jest między tymi dwoma telewizorami aż tak nadto widoczna? Oczywiście można przejść się po sklepach ale chciałbym zaczerpnąć opinii kogoś kto ma z tymi wyświetlaczami styczność na codzień lub takową miał. 
Kolejna kwestia to oczywiście wypalanie, którego przyznam ze się boje, może nie tego ze może wypalić mi się za 3 lata a za pół roku i wiem ze nikt nie przewidzi kiedy zacznie się wypalać itd ale może przedstawię sytuacje, która występuje u mnie na codzień. Telewizor nie jest włączany codzień, ponieważ fizycznie często jestem poza domem, w weekendy zdarza się iż często telewizor jest włączony 12 godzin i oglądam głównie mecze piłki nożnej na różnych kanałach. Na tygodniu telewizor nie jest włączony długo często jakieś 3-4 godziny lub w ogóle. Często zdarza mi się oglądać jakaś publicystykę na Polsat News godzina dwie kilka razy w tygodniu, a wiem że te paski i jaskrawe loga to problem. Ogólnie rzecz ujmując na 1 miejscu jest u mnie oglądanie telewizji linearnej aczkolwiek nie jest to bębnienie Tvn 24 przez 6 godzin dziennie, a raczej Polsat canal+ hbo itp. 2 miejsce to Yt i Netflix a na 3 jakieś granie na ps5. I teraz pytanie czy kupowanie OLED ma sens przy takim częstym oglądaniu tv w sensie kanałów z C+, aczkolwiek jest to głównie skakanie po kanałach a nie bębnienie jednego przez 10h. Czy np paski na Hbo u góry i dołu ekranu są w stanie taki tv szybko wypalić? Wiem ze trochę zawile ale jednak szkoda mi zapłacić te 8k i nagle znaleźć się z ręką w nocniku. Dlatego mam dylemat czy wybrać dużo wyższa jakość i jakieś zamartwianie z tylu głowy ze ten tv może jakoś częściowo padać czy jednak mini led od Sony i być w miarę bezpiecznym. Tylko teraz czy ta przepaść między oledem i miniledem jest tak duża ze warto ryzykować czy jednak nie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dvesi dlaczego tak uparłeś się na OLEDA od Samsunga porównując do mini leda od Sony?

Ja wybieram między neo Qledem (92), który jest także mini ledem tak jak Sony, czy warto dopłacić  japońskej marce za   Dolby Vision ok 2000 zł.

Czarne pasy szkodzą telewizorom OLED, o tym nie wiedziałem. Lepiej zaufać technologii, dzięki której można dłużej i częściej korzystać z telewizora bez większej obawy, że coś się stanie z matrycą.

Edytowane przez lakiman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dvesi Ja mam OLED LG dwa lata i nie żałuję.Super obraz. Nie przejmuję się tym wypalaniem pikseli bo jest funkcja , która się nazywa "przesuwanie pikseli" która oszczędza panel przed wypaleniem. W plazmach też tym straszono a ja mam jedną na chodzie do dzisiaj czyli 9 lat i nic się nie wypaliło. Oglądam głównie sport i filmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W końcu upolowałem telewizor . 1000 zł taniej w ramach promocji w jednej z sieci ze sprzętem rtv + cashback 1000 zł (pewnie skorzystam).

Trochę "grosza" wydałem, bo skusiłem się też na komplementarny zestaw grający.

Najczęściej tutaj pojawiała się marka, której spróbuję znowu zaufać. ;-)

Fajerwerków w przypadku Orange IPTV nie spodziewam się, ale kto wie może miło się zaskoczę. W przypadku serwisów streamingowych, myślę że to będzie dobry wybór.

Instalacja w przyszłym tygodniu.

Dzięki jeszcze raz wszystkim za rady w tym temacie. 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...