Skocz do zawartości

Nowy telewizor LED/ QLED/OLED


Gość lakiman
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli chodzi o zaprezentowane tegoroczne nowości najciekawiej zapowiadają się marki LG i Samsung.

Jeszcze trzeba poczekać czym zaskoczy w tym roku Sony.

 

3 najważniejsze rzeczy na które będę zwracał uwagę:

- jakość obrazu najlepiej OLED, lub dobry zamiennik

- jakość dźwięku, nie chciałbym na razie dokupywać dodatkowego sprzętu

- współpraca z aplikacjami czyli Smart TV 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, czerstwy napisał(a):

nie będę ryzykował wypaleń piskeli.

Miałem 2 plazmy bez tych atrakcji o których piszesz.Druga ma 9 lat i nadal nie ma wypalonych pikseli. Dlatego spokojnie kupiłem OLED.  W telewizorach OLED zaimplementowane są systemy, które mają za zadanie przeciwdziałać niechcianym wypaleniom. Systemy te przesuwają obraz o jeden piksel w górę, na dół i na boki, tak aby uniknąć właśnie tych stałych elementów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypalanie pikseli swoją drogą. Jeszcze jest ryzyko kupienia nowego telewizora z martwymi pikselami.

Przestawiciel Sony powiedział mi, że dopuszczają w nowych telewizorach kilka takich pikseli..o ile zbyt mocno nie przeszkadzają. Nawet w modelach za ok.7 tys.

Edytowane przez lakiman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moim Sony dokładnie..pewnie przypadek, może nie dokładnie po 2 latach od zakupu pojawił się czarny piksel w prawym dolnym rogu. 

Musiałbym dokładnie się przyjrzeć na białym tle aby go dojrzeć.

Domownicy niby go nie widzą, ale ja wiem że jest. Już się przyzwyczaiłem.

Po zakupie matrycą była idealna. 😉

Po 5 latach poszła płytka od zasilania. Sony bezpłatnie ją wymienił 

Podobno jeszcze 1- 2 lat ma mieć żywotność mój telewizor według serwisanta. Ocena z października.

Odbiornik kosztował na promocji ok 6500 w 2017 r. Nie był to wtedy budżetowy model.

Brakuje tylko na nim Apple+.

Netflix ma obniżoną jakość. Cały czas obiecują, że starają się to naprawić. To tyle z minusów Smart TV Android 7.

Edytowane przez lakiman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, aandin napisał(a):

Miałem 2 plazmy bez tych atrakcji o których piszesz.Druga ma 9 lat i nadal nie ma wypalonych pikseli. Dlatego spokojnie kupiłem OLED.  W telewizorach OLED zaimplementowane są systemy, które mają za zadanie przeciwdziałać niechcianym wypaleniom. Systemy te przesuwają obraz o jeden piksel w górę, na dół i na boki, tak aby uniknąć właśnie tych stałych elementów. 

Wiem że są takie przypadki i przy moim szczęsciu ja na taki moge trafić. A oled to 7 koła czy więcej piszę 65 calach. Ja osobiście nie ryzykuje ewentualnego zakupu bubla przy tak sporej kwocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Norma zwykle dopuszcza do wystąpienia 2  takich pixeli  ( 2 czarnych lub 2 białych  albo 5 subpixeli ) na 1 milion pixeli. 

Inna sprawa że producenci różnie do tego podchodzą zakładając np. z góry że wadliwe pixele mają być w obrębie  jakiejś określonej powierzchni albo klastrów zwykle w obrębie 5x5 pixeli.  Dopiero spełnienie tych warunków pozwala stwierdzić wadę wyświetlacza. 

 

Po prostu należy się kierować gwarancją jaką zapewnia producent i niestety by mieć pewność na respektowanie w 100% warunków należy wykupywać dodatkowe ubezpieczenia na bad pixele, oczywiście dokładnie zapoznając sie z warunkami ! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ktosiu napisał(a):

 

 

Po prostu należy się kierować gwarancją jaką zapewnia producent i niestety by mieć pewność na respektowanie w 100% warunków należy wykupywać dodatkowe ubezpieczenia na bad pixele, oczywiście dokładnie zapoznając sie z warunkami ! 

O czymś takim w Sony nic nie wspomniano.

Edytowane przez lakiman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie gwarancje są stosowane tylko do niektórych modeli i czasami tylko w niektórych krajach. 

Gwarancje nie daje zawsze producent ale i udziela ich sprzedawca albo dystrybutor oferując dodatkowe gwarancje które sobie dokupujesz przy kupnie TV. 

 

Czasami masz dawane gwarancje okresowe na wystąpienie martwych pixelii np.  na 6 miesięcy od zakupu wystarczy przeczytać gwarancje w  momencie zakupu co ona obejmuje  obejmuje i przez jaki czas. 

SONY ma serwis EXTRA i EXTRA+  , z tego co wiem to tylko przedłużenie gwarancji podstawowej. Zwykle nie obejmuje to martwych  pixeli jeśli uszkodzenia są zgodne z normą. 

Sony może uwzględnić martwe  pixele na gwarancję  jeśli ich ilość  przekracza 0,0005% liczby wszystkich pikseli zwykle wypada to przy więcej jak 5  uszkodzonych pixeli. Do każdego modelu TV należ sobie sprawdzić jakie ma warunki. 

Edytowane przez Ktosiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam od nich model telewizora,  po 5 latach i wobec pewnych warunków Sony jest na 3 miejscu  pod względem wyboru nowego telewizora.

Wybrałbym najchętniej Samsunga..ale Dolby Vision faktycznie jest takie potrzebne?

Sky.. mógłbym oglądać tylko przez Apple TV 4K.

LG spełnia praktycznie wszystko co potrzebuję, ale Samsung podobno ma lepsze matryce OLED.

Dzięki za radę na pewno zwrócę uwagę na warunki gwarancji.

Nawet gdybym miał troszkę dopłacić.

Edytowane przez lakiman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.01.2023 o 22:50, czerstwy napisał(a):

Nie wiem co Ty chcesz nagrywać? Na tyle co jest obecnie powtórek w tradycyjnej tv.

Dzisiaj w nocy były równolegle Skoki na TVN i mecze tenisa na Eurosporcie - nagrałem oba kanały.

W powtórkach tenisa nie wiadomo kto będzie grał i o której godzinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Wodnik Szuwarek
W dniu 21.01.2023 o 17:34, lakiman napisał(a):

Wybrałbym najchętniej Samsunga..ale Dolby Vision faktycznie jest takie potrzebne?

LG spełnia praktycznie wszystko co potrzebuję, ale Samsung podobno ma lepsze matryce OLED.

HDR10+ działa na tej samej zasadzie co DV. W testach DV jest minimalnie lepszy, ale na OLED i tak będzie wyglądał gorzej niż HDR10+ na OD-OLED. Jak sporo oglądasz filmów i seriali, to musisz sprawdzić czy zdecydowanie więcej jest produkcji w DV niż w HDR10+. Jeśli tak, to powinieneś kupić LG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.01.2023 o 09:47, Wodnik Szuwarek napisał(a):

Jak sporo oglądasz filmów i seriali, to musisz sprawdzić czy zdecydowanie więcej jest produkcji w DV niż w HDR10+. Jeśli tak, to powinieneś kupić LG.

 

Nie musi, już 3 lata temu np. Panasonic wypuścił HZ 2000, który obsługuje HDR+  i Dolby Vision.

Co prawda był to model flagowy, na mało którą kieszeń, ale faktem jest, że i w XXI wieku można produkować TV jak w XX wieku - PAL,SECAM, oraz badziewny NTSC we wszystkich wariantach.

:-D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, moreau napisał(a):

Czy dla sportu w 4k 120 Hz ma aż tak duże znaczenie czy wystarczy 60 Hz?
 

Chcesz oglądać 4k w 60 Hz :?:

:shock:

 

 

24 minuty temu, Wodnik Szuwarek napisał(a):

On chce dokonać wyboru między Samsungiem i LG. Panasonic go nie interesuje.

Przecież nie każę mu kupować Panasonica. Lepiej przeczytaj ze zrozumieniem post, który starasz się skomentować.

:chair:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Wodnik Szuwarek

Ty lepiej przeczytaj ze zrozumieniem 🤣 Jeśli więcej jest produkcji w DV, to po co ma brać Samsunga, który go nie obsługuje 😂 

27 minut temu, moreau napisał(a):

Witam, zastanawiam się nad jedną zmienną w zakupie LG OLED. Czy dla sportu w 4k 120 Hz ma aż tak duże znaczenie czy wystarczy 60 Hz?

Wystarczy, bo póki co sport jest produkowany pod 50/60 Hz.

Edytowane przez Wodnik Szuwarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Wodnik Szuwarek napisał(a):

Wystarczy, bo póki co sport jest produkowany pod 50/60 Hz.

 

Sport w 4k i 50/60 Hz to kanał pseudo UHD, jaki nam sprzedają Oszczędni w Bitracie Nadawcy Satelitarni.

:-D

 

W czasach, kiedy światowód trafia pod przysłowiowe strzechy - lepiej kupić TV, który nie będzie się dławił przy prawdziwym UHD.

:popcorn:

 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Wodnik Szuwarek

120 Hz to zrobi różnicę tylko przy grach 120 fps. Sport w Europie jest w 50, a w USA w 60. Filmy w 24, 25 i 30.

42 minuty temu, Nolan napisał(a):

Ja wręcz słyszę odwrotne opinie.

Pewnie pomyliłeś Samsung QLED (czyli nadal LCD) i LG OLED. Tutaj faktycznie LG jest lepszy od Samsunga, bo to inne typy matryc. Natomiast od zeszłego roku jest Samsung QD-OLED (ulepszony OLED), który jest lepszy od LG OLED.

Edytowane przez Wodnik Szuwarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam https://www.mediaexpert.pl/poradniki/telewizory-i-rtv/czy-warto-kupic-telewizor-100-hz-czy-50-hz Dosyć ładnie to opisali.

Osobiście polecałbym przynajmniej 100 Hz.Będziesz wiedział,że masz zainstalowany mocniejszy procesor,który nie tylko do odświeżania potrzebuje większej mocy obliczeniowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,, ale telewizor sam nie naprodukuje tych dodatkowych klatek" - bardzo się mylisz.On to właśnie zrobi.Do tego potrzebuje mocniejszego procesora. Ktoś kto ma taki telewizor,a nawet telefon z wyższym odświeżaniem szybko tą róznicę wyłapie przy dynamicznych ruchach,scenach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...