Skocz do zawartości

MUX 8


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Red Carpet wystartuje w konkursie, a w przypadku MWE będzie zależeć to od rodzaju konkursu.

https://m.wirtualnemedia_pl/m/artykul/jak-ogladac-mux-8-mux-1-lista-kanalow-naziemna-telewizja-cyfrowa-tvp-kultura-tvp-kobieta-tvp-abc

 

Edytowane przez Kiler
Poprawiono pisownię.
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie w przyszłości możemy doczekać się przełączenia MUX 8 do DVB-T2/HEVC, więc wszystkie stacje będą nadawać w HD. Jestem ciekawy czy będzie miejsce na ósmą stację, ponieważ multipleks trzeci także ma być ograniczony do 8 slotów po przełączeniu do DVB-T2. MUX 6 (TVP) także będzie mieć 8 kanałów w HD, gdy TVP ABC przejdzie z 1 do 6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Michu_97 napisał(a):

MUX 6 (TVP) także będzie mieć 8 kanałów w HD, gdy TVP ABC przejdzie z 1 do 6.

Oby nie - lepiej niech TVP sam ustala ile chce mieć kanałów na danym MUX - ok mogą być parametry minimalne dla kanału, ale jeśli TVP będzie chciał się bawić w kompresję i zrobi to dobrze do czemu nie ma być więcej kanałów

Widz będzie miał większy wybór - o to chodzi - skoro TVP będzie w stanie upchać 9 lub 10 kanałów bez większej straty jakości to czemu nie ma mieć takiej możliwości

  • Popieram 1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pleciesz głupoty. Już teraz TVP nie może sama sobie ustalać ile ma nadawać kanałów na dodatkowym MUX6 DVB-T2/HEVC tylko z góry w rezerwacji UKE narzuciło jej tyle samo co w pozostałych MUX-ach komercyjnych MUX1 i MUX2 czyli 8 slotów+8 kanałów w Full HD HEVC. Ani jednego więcej. Tak samo zapewne UKE im zapisze w nowej rezerwacji dla MUX3 po przełączeniu jego do DVB-T2/HEVC. MAX 8 slotów=8 kanałów Full HD. Już teraz jak wpakowali TVP 4K i nadają tam nadal 5 kanałów Full HD HEVC i przykręcili im bitrate to widać pogorszenie jakości w obrazie przy bardzo ruchliwych scenach. Ja jestem za taką samą jakością jak na pozostałych MUX-ach komercyjnych czyli MAX 8 kanałów w Full HD HEVC. Nie idźmy na ilość tylko na jakość zarówno przekazu technicznego jak i oferty samych kanałów. Mnożenie bytów na których będą wałkowane te same treści jest pozbawione sensu i logiki. Już teraz na kanałach TVP Dokument i TVP Nauka są dublowane treści. Tak samo na TVP Kultura i TVP Historia.

Edytowane przez pablo21
  • Popieram 4
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.12.2022 o 12:39, Bartosz10 napisał(a):

Oby nie - lepiej niech TVP sam ustala ile chce mieć kanałów na danym MUX - ok mogą być parametry minimalne dla kanału, ale jeśli TVP będzie chciał się bawić w kompresję i zrobi to dobrze do czemu nie ma być więcej kanałów

Widz będzie miał większy wybór - o to chodzi - skoro TVP będzie w stanie upchać 9 lub 10 kanałów bez większej straty jakości to czemu nie ma mieć takiej możliwości

Minimum 11, liczba kanałów nie powinna być ustawowo przyporządkowana, ten zapis o 8 kanalach to PRL, jeszcze w tym roku się to zmieni.. polityka nie powinna przeszkadzać operatorom muxow i narzucać im ilości kanałów, jest tyle kombinacji ustawień kompresji, kodeków, korekcji błędów, dynamicznej przepływności, itd itd że wpajanie na siłę starych obliczeń na 8 kanałów to powrót do PRL, który wkrótce wygaśnie.

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pietrek1 napisał(a):

Minimum 11, liczba kanałów nie powinna być ustawowo przyporządkowana, ten zapis o 8 kanalach to PRL, jeszcze w tym roku się to zmieni.. polityka nie powinna przeszkadzać operatorom muxow i narzucać im ilości kanałów, jest tyle kombinacji ustawień kompresji, kodeków, korekcji błędów, dynamicznej przepływności, itd itd że wpajanie na siłę starych obliczeń na 8 kanałów to powrót do PRL, który wkrótce wygaśnie.

 

Naprawdę 10 kanałów to maksymalna liczba kanałów na MUXach. Przy takiej ilości nie widać dużej różnicy w jakości obrazu. 

 

1 godzinę temu, Marek79 napisał(a):

@pietrek1W niektórych krajach mają po 30 w ichniejszych muxach.

 

I jakość obrazu tych kanałów, wygląda gorzej niż w analogu.

Dodatkowo przy takiej ilości kanałów, posiadają one najczęściej swoje wersję z godzinnym opóźnieniem, a więc nie ma ich 30 tylko około 20, a może nawet jeszcze mniej 

 

Edytowane przez September77
  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak TVP przełączy MUX3 do DVB-T2/HEVC to przy obecnej ilości tam nadawanych kanałów jeszcze zostaną jej 3 sloty wolne na dodanie nowych kanałów przy MAX 8 slotów na cały MUX w rezerwacji od UKE. TVP ABC HD może śmiało (i podejrzewam że tak zrobi wkrótce przed wygaśnięciem jej rezerwacji w MUX1 DVB-T2) przejść na MUX6 bo po wyłączeniu przekaz TVP 4K i dodaniu od jutra TVP Kobieta HD i TVP Kultura HD zostanie jeszcze jeden 8 slot do obsadzenia. W obecnej chwili ten cały MUX jest testowym nadal a rezerwacja jest ważna od UKE od 1 lutego 2023 z tym że TVP może zacząć wypełniać jej zapisy trochę później bo ma czas do czerwca 2023 roku (bo też mieli wydaną aktualną decyzję rezerwacyjną na emisję testową na rok od czerwca 2022 roku od UKE!). Po tej dacie musi zacząć nadawać regularnie z docelowymi mocami nadajników tego MUX-a. Ten okres od lutego do czerwca 2023 roku jest dla TVP czasem na przejście z trybu testowego tego MUX-a na regularny i uruchomienie wszystkich nadajników dla tego MUX-a z pokryciem na cały kraj jak i podniesieniem mocy aktualnie nadawanych nadajników np. z nadajnika Warszawa/Raszyn na k48 MUX6 nadaje z połową mocy czyli 50 kW a docelowa moc ma być 100 kW i pewnie od lutego już zostanie zwiększona na docelowe tak jak na innych aktualnie nadawanych na docelowych częstotliwościach nadajnikach dla MUX6. Zostaje tylko podnieść ich moce na większe/docelowe zgodnie z planem zagospodarowania częstotliwości po refarmingu. Reszta nadajników będzie budować sieć im Emitel i trzeba będzie czekać na to trochę. :-)

Tak więc z MUX3 będę: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP 3 Regionalna HD, TVP Sport HD, TVP Historia HD + nowe 3 kanały w HD. Może wreszcie TVP Seriale HD, TVP Relaks HD (rebranding z TVP HD) i jeszcze jakiś kolejny jeden kanał w HD? :-)

Sorry! Zapomniałem o TVP Info HD w MUX3 więc będzie 2 wolne sloty i 6 zajętych przez obecne wszystkie nadawane w HD HEVC w DVB-T2. :-)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W MUX8 są emitowane paski informujące o zmianie standardu z na DVB-T2 HEVC od 3 stycznia na kanałach TVP Kultura i TVP Kobieta. Widziałem je wczoraj.

Nie ma szczegółowej informacji że opuszczają MUX8, jest informacja o zmianie standardu nadawania.

Wtajemniczeni wiedzą o co chodzi, a przeciętny szarak i tak nie wie co to MUX8 i MUX6 i skąd te kanały odbiera.

  • Popieram 2
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Michu_97 napisał(a):

Jeżeli odbiera MUX 8 to powinien odebrać MUX 6.

 

A kto tak powiedział? To jest inny standard nadawania i inna antena. Poza tym, wbrew temu co mówią w "Wiadomościach", moim zdaniem zmiana zdecydowanie nie nastąpi automatycznie. Ja z reguły po każdej zmianie musiałem skanować częstotliwość na której nadaje dany multipleks żeby nowe kanały się wczytały. A i tak do tej pory siedzi u mnie miejsce na liście po dawnej TVP2 HEVC sprzed mundialu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kolega ma pecha, albo złą instalację antenową (na 90%).

MUX-6 docelowo będzie nadawany z większymi mocami, jak pozostałe na paśmie UHF. Dla 99% ludzi zwiększy się dostępność do TVP Kultura i TVP Kobieta.

Edytowane przez DanielK
  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z @DanielK a on wie co pisze. To zasięg MUX 8 nie jest dla wszystkich. Ja od początku miałem problemy z jego odbiorem. Specjalnie zakupiłem nowy zasilacz, żeby ściągał pasmo VHF. @September77 także prawdę pisze. Zapytaj się tego kolegi jakie dokładnie MUXy ściąga oprócz MUX 8.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...