Skocz do zawartości

MUX 8


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cytat

Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT zapewnia Wirtualnemedia.pl, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem. - Postępowanie koncesyjne w sprawie zagospodarowania miejsc na MUX8 naziemnej telewizji cyfrowej odbyło się zgodnie ze standardami obowiązującymi w KRRiT przy tego typu postepowaniach. Złożone wnioski zostały przeanalizowane i sprawdzone pod względem merytorycznym i finansowym z należytą starannością. Wnioskodawcy przedstawili swoje plany związane z finansowaniem programów, również przez darczyńców i sponsorów – mówi.

 

Wpływ na decyzję w sprawie stacji Sakiewicza miały liczne głosy poparcia. - W przypadku TV Republika, do biura KRRiT wpłynęło ponad 55 tys. wniosków poparcia z kraju i z zagranicy, od osób indywidualnych oraz organizacji społecznych. Są one dowodem na ogromne zapotrzebowanie na tego typu, alternatywne wobec istniejących, źródła informacji – zauważa Brykczyńska.

Cytat

Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE Networks zapowiada odwołanie. - Czekamy na otrzymanie uchwały w sprawie odmowy udzielenia nam koncesji. Chcemy się także zapoznać z protokołem z tego posiedzenia. Profesor Kowalski w swoim oświadczeniu wskazał, że nawet nie brał udziału w głosowaniu, bo jego zdaniem wnioski nie były wystarczającą dokładnie zweryfikowane. Na pewno się będziemy odwoływać – zapowiada Winnicki.

 

TV2 Media nie podjęła jeszcze analogicznej decyzji, ale też jej nie wyklucza w najbliższym czasie. - Szanujemy polskie instytucje. Zapoznaliśmy się z decyzją i będziemy ją analizować oraz omawiać nasze kolejne kroki w nadchodzących tygodniach - informuje Wirtualnemedia.pl TV2 Media Group

Bardzo  prawdopodobne , że kanały  nie trafią  do naziemnej telewizji  cyfrowej. Imponująca liczba apeli poparcia. 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to jakaś imponująca liczba głosów poparcia w skali kraju to można polemizować (edycja: zwłaszcza że wlicza się w to w głosy zza granicy, czyli tak naprawdę nie wiadomo kogo, czy to głos poparcia w ogóle widza).

Co do koncesji mnie się wydaje że te stacje wejdą na MUX. A jeśli sąd administracyjny zauważy nieprawidłowości w podjętych uchwałach, z naszych podatków zapłacimy odszkodowania podmiotom skarżącym.

Chyba żeby SA dopatrzył się grubych nieprawidłowości - tu zagadka, bo takiego przypadku jeszcze nie było.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, tu jeszcze ten aspekt należy brać pod uwagę ile z tych 55tys. na ile są to indywidualne głosy, a ile wysłane kilka razy z różnych adresów e-mail przez tą samą osobę, bo tego także wykluczyć nie można. :)

 

Krzysztof Luft o koncesjach 

https://www.onet.pl/kultura/onetkultura/sprawa-koncesji-dla-tv-republika-trafi-do-sadu-to-blad-ktory-moze-kosztowac/sy5vk92,681c1dfa

Cytat

Były członek KRRiT Krzysztof Luft w rozmowie z portalem Wirtualne Media nie wykluczył przegranej regulatora, jeśli należycie nie zbadano zdolności finansowych obu stacji. Zwrócił też uwagę na błyskawiczne tempo prac:

"Widać duży pośpiech w przyznawaniu tych koncesji, mocno kontrastujący z wielomiesięcznym przeciąganiem postępowań o rekoncesjach dla stacji TVN czy TOK FM, które to postępowania są nieporównanie prostsze — to niepokojące. Słyszę też, że nie zbadano możliwości finansowania tych przedsięwzięć przez nadawców. A zdolność finansowania jest warunkiem wstępnym. Jeśli więc tego nie zrobiono, to błąd, który może kosztować przegraną KRRiT w sądzie, gdyby inni uczestnicy konkursu chcieli zaskarżyć jego wynik" — zwraca uwagę Luft.

Jak sam podkreślił: w ostatnich latach obie firmy mogły liczyć m.in. na pieniądze od rządu i spółek Skarbu Państwa.

Nie wiem jaka jest sytuacja finansowa tych firm, ale powszechnie wiadomo, że przez ostatnie lata funkcjonowały one w oparciu o patologiczne finansowanie ze strony państwa i ówczesnej władzy, z którą były związane.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W razie czego tutaj są linki do artykułów Pressa i Wirtualnychmediów w którym to są wspomniane przez was komentarze:

1. https://press.pl/tresc/82328,powazne-zastrzezenia-specjalistow-po-decyzji-krrit-o-naziemnym-multipleksie-dla-prawicowych-fratrii-i-tv-republika

2. https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/jak-ogladac-tv-republika-wpolsce24-grupa-mwe-networks-tv2-media-konkurs-mux-8-odwolanie-finansowanie

Według mnie sporo racji może mieć Pan Juliusz Braun (były przewodniczący KRRiT ale też i dawny prezes Telewizji Polskiej który to w rozmowie z Pressem przekazał następującą uwagę: 

Cytat

- Każdy ma prawo ubiegać się o koncesję i startować w konkursie. Jednak stanowisko prof. Tadeusza Kowalskiego pokazuje, że można mieć poważne zastrzeżenia do przebiegu konkursu. KRRiT w prostej sprawie rekoncesji TVN Style potrzebowała prawie roku, a tu przy bardziej skomplikowanej sprawie, wymagającej analizy dokumentów spółek, mieliśmy zadziwiający pośpiech.

- Procedura powinna być jednak przeprowadzona w sposób transparentny i niebudzący wątpliwości. Decyzja budzi kontrowersje, więc tym bardziej KRRiT powinna przedstawić publicznie precyzyjne uzasadnienie swojej decyzji 

- Telewizja Republika bez wątpienia jest podmiotem, który odnosi sukces niespotykany w historii polskiego rynku, przejmując dużą część konserwatywnej widowni TVP Info. Mimo wysokich kosztów emisji naziemnej projekt może być sukcesem. Niewykluczone, że znajdą się kolejni reklamodawcy, którzy będą chcieli adresować swoją ofertę do tak skrajnej publiczności. A jest to publiczność dość liczna.

Wspomniany przez Juliusza Brauna w wywiadzie dla tej samej strony (a więc Pressa) profesor Tadeusz Kowalski (członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nie związany z środowiskiem PiSu tak jak reszta przedstawicieli wspomnianego gremium) słusznie nie brał udziału w posiedzeniu gdyż KRRiR pominęła kilka aspektów przydzielając koncesje. Ma tu na myśli chociażby kwestie ekonomiczne: 

Cytat

– Nie uczestniczyłem w tym głosowaniu. Uważam, że podejmowanie decyzji było przedwczesne, co wytłumaczyłem w swoim stanowisku. Oczywiście to jest postępowanie administracyjne, a wszystkim stronom przysługuje odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, co nie znaczy jednak, że koncesje nie wejdą w życie. Konieczne będą uzgodnienia techniczne w UKE. Uchwała została podjęta. Po spełnieniu wszystkich formalności zostanie wydana koncesja. 

- Na posiedzeniu 21 czerwca br., czterech członków KRRiT podjęło uchwałę o zagospodarowaniu wolnych miejsc na MUX 8. W mojej ocenie nastąpiło to z naruszeniem zasady dochowania należytej staranności wynikającego z braku wystarczającej informacji o wnioskodawcach i zignorowaniu niektórych opinii ekonomicznych. 

Dodatkowo ostatni piątek prof. Tadeusz Kowalski złożył wniosek formalny o weryfikacje pod kątem bezpieczeństwa i obronności państwa wszystkich wnioskodawców, podmiotów wchodzących w ich skład oraz ich beneficjentów rzeczywistych, którzy złożyli wnioski o udzielenie koncesji na MUX 8. Wspomniany profesor powoływał się tutaj na „Stanowisko w sprawie roli Krajowej Rady w sytuacji wojny hybrydowej" przyjęte jednogłośnie 12 czerwca:

Cytat

- W jego treści odnieśliśmy się do wynikających z przepisów ustawy o radiofonii i telewizji obowiązków zarówno obecnych nadawców, jak i podmiotów ubiegających się o koncesję, aby nie tylko spełniali kryteria finansowe, inwestycyjne, techniczne, przestrzegali przepisów dotyczących radiokomunikacji i środków masowego przekazu oraz działalności programowej audycji (określonych w art. 36 ust. 1), ale również warunków dotyczących bezpieczeństwa i obronności państwa, zasad ochrony informacji niejawnych, dobrych obyczajów i wychowania, interesów kultury narodowej (art. 36 ust. 2)

- W stanowisku znalazł się słuszny postulat, że wobec tego, że KRRiT nie posiada samodzielnych kompetencji do weryfikacji podmiotów pod względem bezpieczeństwa i obronności państwa, powinno to następować na podstawie urzędowych danych uzyskanych od właściwych organów państwa, m.in. Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Obrony Narodowej, ABW, CBA, SKW

Wniosek profesora Tadeusza Kowalskiego jednak przepadł nie przyjmując akceptacji większości członków KRRiT:

Cytat

Przyjmując stanowisko byłem przekonany, że nie jest ono jedynie blankietowym wyrazem troski członków KRRiT o bezpieczeństwo informacyjne Polski. Odrzucenie mojego wniosku formalnego pokazuje, że jest inaczej

W moim odczuciu ten wniosek mógł przepaść z uwagi na powiązanie Fratrii i Republiki z Zjednoczoną Prawicą przez co KRRiT złożona z przedstawicieli wybieranych przez to ugrupowanie pominęło w przypadku MUX8 wspomniane przez profesora Tadeusza Kowalskiego stanowisko które to wcześniej zostało przyjęte przez wszystkich członków KRRiT. 

Co do zacytowanego przez użytkownika @fanbonda stanowiska Pani Teresy Brykczyńskiej czyli rzeczniczki prasowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dla Wirtualnychmediów to chciałbym zwrócić uwagę na tę jej wypowiedź przedstawioną w nagraniu wyemitowanym na antenie TV Republiki:

Odnoszę tutaj wrażenie że Polska24 celowo nie otrzymała koncesji gdyż KRRiT pod płaszczykiem zachowania pluralizmu na rynku medialnym szykowała miejsca dla stacji konserwatywnych (co można wywnioskować z powyższej wypowiedzi rzeczniczki KRRiT) a do takich projekt Pana Michała Winnickiego raczej nie należy. 

Edytowane przez Kiler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanówmy się jednak czy Polska 24 w ogóle miała jakieś szanse na wygranie.

Przecież wiemy jak wygląda większość nowych kanałów MWE czyli głównie dystrybucja w kablu i zapchanych multipleksach lokalnych oraz repertuar emisyjny Adventure HD (zobaczcie na kanał golfowy).

KRRiT przyznała koncesje Republice i wPolsce moim zdaniem ze względu na zapotrzebowanie pluralizmu w telewizji naziemnej tu i teraz,a nie za pół roku . Przecież MWE musiała by zbudować studio, zatrudnić pracowników, zamówić oprawę graficzną, zrobić szkolenia itp. Dla dobra kraju MWE powinno doinwestować TV Republika lub wPolsce w celu szerzenia pluralizmu medialnego w Polsce, a podobno to MWE jest patriotyczne.

Post nie ma celu ataków biznesów MWE Network i powiązanych z nimi spółek.

Edytowane przez Kirk
Popraw pisownię.
  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TV Republika to telewizja narodowa w porównaniu z typowymi stacjami komercyjnymi. W Republice jak Sakiewicz powiedział, kłótnie są, ale nie czy szefowi się podoba tylko widzowi. Jak się określają są zależni od widzów i dzięki im prośbo, o koncesje naziemną taki wniosek złożyli. 

 

Edytowane przez Kirk
Popraw pisownię. Sprawdzaj posty, zanim je wyślesz. To polecenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie oszukujemy się: kierownictwa TV Republika i wPolsce uważają że mają do wykonania misję. Jest to misja szerzenia PiSowskiej narracji rzeczywistości i dlatego startują po MUX. Jest to ważniejsze niż fakt czy stacje przyniosą dochody, czy nie. Ktoś kiedyś na antenie Republiki powiedział wprost: oni po 20.12.2023 r. zaczęli pełnić misję telewizji publicznej. ;)

  • Popieram 1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mateusz2006Za bardzo łykasz jak pelikan co Ci w tej telewizji powiedzą. Ani o interes narodowy, patriotyczny, publiczny, czy ludowy tu nie chodzi, tylko o partyjny. Chodzi o to aby radykalnym przekazem i tworzeniem wiecznego wroga utrzymać w zwarciu twardy elektorat partii.

Oczywiście każdy ogląda i wierzy w co chce, ale jednak odrobinę krytycyzmu do tego co się słyszy byłoby wskazane, wszak jesteśmy myślący i potrafiący konfrontować z rzeczywistością. 

 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mateusz2006 napisał(a):

Sakiewicz powiedział przecież że oni przejęli misje publiczną. 

To, co powiedział Sakiewicz, to jest jego opinia, ale zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji misję nadawcy publicznego pełni Telewizja Polska oraz Polskie Radio.

  • Popieram 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, G2000 napisał(a):

Wiadomo kto złożył wniosek z błędami? Bo na początku pojawił się taka informacja.

Według informacji opublikowanych przez Wirtualnychmedia tym nadawcą jest TV Republika. Jak poinformowało wspomniany portal biuro KRRiT stacji Sakiewicza brakuje pieniędzy na pierwszy rok działalności: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/tv-republika-jak-ogladac-koncesja-telewizja-naziemna-wpolsce24-mux-8-krrit-tadeusz-kowalski-maciej-swirski

Tak swoją drogą wiadomo jakie będą numery LCN dla nowych stacji? Jeżeli TV Republika i wPolsce24 nie stracą koncesji to pozycje mogą dostać w kolejności alfabetycznej lub uzyskania koncesji. 

Edytowane przez Kirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Mariusz Wójcicki napisał(a):

A tymczasem średnia VIDoc po 24 dniach czerwca to 1 tys widzów w komercyjnej. Z tego nie da się utrzymać satelitarno-kablowej stacji muzycznej. Biznesowy dramat jednym słowem. Czekamy na kolejnych odważnych 🤣

To proszę podać zatem oglądalność innych kanałów na MUX8, skoro pan taki "odważny" w ocenach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe szczegóły zatem się pojawiają.

Zaczyna być coraz bardziej interesująco

Jak czytamy w artykule

Cytat

Prof. Kowalski swoją myśl rozwinął w rozmowie w radiowej Trójce. – Każdy taki wniosek (przyp. red. koncesyjny) jest poprzedzony analizą dokumentów przez biuro. Tam jest opinia prawna, programowa oraz opinia finansowa dotycząca wniosku. W przypadku jednego z tych koncesjonariuszy ta opinia finansowa w moim rozumieniu była negatywna. To w zasadzie powoduje, że ona nie spełnia warunków artykułu 36 ustawy o radiofonii i telewizji, który również mówi o tym, że to jest jeden z warunków uzyskania koncesji. Zdolność do jej wykonywania - mówił.

 

Dziennikarka dopytała, czy chodzi o TV Republika, której szefostwo szuka w ostatnich dniach inwestorów wśród amerykańskich konserwatystów. – Jest mi niezręcznie mówić o nazwach. Myślę, że to słuszny trop, ale ja nie wymienię nazwy, bo traktuje poważnie postępowanie administracyjne i nie będę wymieniał nazw, ale chyba pani dobrze myśli – odpowiedział Kowalski.

 

Cytat

Jak ustalił nieoficjalnie w biurze KRRiT portal Wirtualnemedia.pl w przypadku wniosku TV Republika może brakować nawet kilku milionów, żeby sfinansować pierwszy rok działalności. Zdaniem biura KRRiT stacja nie ma takich środków. TV Republika zakłada, że będzie duży udział darowizn. Koncesja jest jednak wydawana na dekadę. W ciągu dziesięciu lat może się wiele wydarzyć.

 

Edycja/uzupełnienie

W tym samym artykule czytamy:

Cytat

Wniosek wPolsce24 był lepiej przygotowany. 

 

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mrozio11 napisał(a):

Ale co jest odważnego w ocenie, że nie opłaca się prowadzić telewizji której nikt nie ogląda? 😂

To po co wystartowali? Może wiedzieli że nie będzie oglądalności? Czy mogą zrezygnować z "zejść" z tego miejsca? Pytam osoby bardziej obeznane.

Niech Winnicki poda swoje finansowanie skoro zarzuca on i prof Kowalski że "Republiki" nie stać na nadawanie, a jego stać.

I żeby nie było: Mierzi mnie że Sakiewicz szuka inwestora za granicą, jakoś "Fratria" tego nie robi, by szukać pieniędzy na nadawanie wPolsce24, dlatego bardziej jestem zwolennikiem tej stacji niż "Republiki".

Edytowane przez Kirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...