Skocz do zawartości

Jaki kupić tuner DVB-T2/HEVC?


andyg
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anonymous

Jakim niby cudem chcesz odbierać txt telewizorem przy podłączonym tunerze. Przecież tuner będzie na av, a wtedy działa tylko txt z tunera, bo tv nie ma sygnału. Także jak dla mnie bez sensu. I tak w ogóle po co sobie życie utrudniać i zamiast przeglądać bezpośrednio txt z tunera, to robić to za pomocą tv? Za pomocą tv możesz jedynie przeglądać txt kanałów analogowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I twierdzisz że to niemożliwe? A jakim niby cudem tak działa TXT w niektórych tunerach dvb-s? Np Humax 5400 tak ma i też jest podłączany przez Euro. A co do dalszego pytania: po prostu telewizor ma dobrego pilota, dobrą przeglądarkę stron z bezpośrednim dostępem do wszystkich podstron i dużą pamięcią, chciałbym żeby nadal w ten sam sposób używać teletekstu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Moje zdanie:

 

Sprawa wyjściowa do zrozumienia polskiego rynku tunerów DVB-T to fakt, że w praktyce u nas jakieś 80-90% sprzętu jest zrobiona na procesorze Mstar. Są różne marki, różne modele, ale serce jest to samo (Mstar ma chyba dwa modele, ale z niewielkimi różnicami). Każdy produkt na Mstarze dostaje ten sam soft referencyjny na którym już na starcie działa MPEG-4 SD/HD, E-AC3. Następnie każdy "chińczyk" robi drobne poprawki po swojemu (w zależności kto ich do czego zmusi, bo sami z siebie to by najlepiej nie poprawiali nic), niektórzy pozmieniają kolorki, inni podłubią przy tłumaczeniu lub przy samych funkcjach korygując jakieś drobne wpadki. Mimo tego rdzeń softu jest ten sam i nie widzę żadnej przyczyny, dla której cokolwiek z podstawowych rzeczy miałoby nie działać.

 

Osobną bajką jest kwestia płacenia za licencje Dolby itp. itd. lub braku jakichś złącz do czego podejrzewam, że odnosi się p. Silski (nie czytałem artykułu - szkoda mi kasy na gazetę - sorry :P ), ale to nie znaczy, że sprzęt nie będzie działać, a tylko tyle, że najwyżej jakiemuś "niefrasobliwemu" importerowi w przyszłości na ocleniu przechwycą transport (powinno się to stać, bo to nieuczciwe, że jedni za licencje płacą, a inni lecą w kulki i wprowadzają w obieg sprzęty bez tego, co powoduje, że jak ktoś jest legalny, to jego sprzęt nie jest konkurencyjny cenowo, choć paradoksalnie ma to samo, bo też Mstar) i tyle. Ich ryzyko. No i dodatkowo kuleć mogą pewne rzeczy nie mające bezpośredniego wpływu na oglądanie, czyli brak opcji OTA, brak kontroli rodzicielskiej na taki poziomie jaki opisano w wytycznych MI, czy przyoszczędzenie na jakichś złączach. Ale to dotyczy znowu wszystkich niezależnie od płacenia za licencje - Mstar w sofcie referencyjnym nie ma OTA i koniec, a w przypadku braku jakichś złącz - obraz jest na tym, co wbudowano (tu znowu odnoszę się do tunerów wiszących na SCART - trudno tam wbudować RCA, ale zwykle mają HDMI i SCART, brak RCA nie powoduje, że jest to sprzęt niedziałający).

 

Pozostałe 10-20% to inne rozwiązania, głównie na procesorze ALI, gdzie także jest główny soft referencyjny dostosowywany później przez poszczególnych chińczyków, ale tu także wyjściowo jest MPEG-4/HD i E-AC3. Dodatkowo są jakieś nieliczne totalnie autorskie konstrukcje jak TechniSat DIGYBOXX T4, ale tu już w ogóle wszystko jest zgodne z normami (jest wszystko - OTA, kontrola rodzicielska tak jak kazano, bardzo dopieszczony od tej strony)

 

Pojawia się więc pytanie: jeśli coś nie działa, to co dokładnie - marka, model, jaki jest problem i jak to testowano, bo ja nie jestem w stanie potwierdzić, że miałoby 70% sprzętu mieć problem z odbiorem czegokolwiek.

 

Mało tego - dzięki współpracy z Dolby dostarczyliśmy do ich laboratoriów kilka modeli do testów prosto w Dolby i uwaga - wszystkie modele, które dostarczyliśmy - przeszły testy E-AC3! Info będzie w SK 5/2012.

 

W związku z tym jedyne co mogę w tej sprawie powiedzieć, to prośba o konkretne informacje co ma nie działać, w czym i jak zostało to przetestowane. Ja jedyne na co czekam, to start TVP1 i TVP2 w HD, żeby ostatecznie mieć opcję sprawdzenia na "żywym" sygnale HD w DVB-T, ale na "nieżywym" (sztucznie zmultipleksowany kanał HD z satelity do DVB-T) - działa.

 

Oczywiście wiadomo też, że jest jakaś skromna ilość sytuacji, głównie na Allegro, gdzie ktoś kupi w Chinach tuner DVB-T MPEG-4 SD, albo nawet MPEG-2 i próbuje wypchnąć jako tuner do DVB-T za 50 zł - ale to na pewno nie jest 70% rynku, zresztą widać takie akcje, bo sypią się negatywy.

 

Aaaa, no i w ogóle wiadomo jakie parametry mają mieć urządzenia, bo są od tego wytyczne MI.

 

Przepraszam za chaos w tej wypowiedzi, ale mi co chwilę ktoś przeszkadza i musiałem pisać na raty :P

 

PS: Tekst zniknął z Onetu, dziwne.

EDIT: http://wyborcza.pl/1,91446,11513937,_Dz ... wania.html - nowy link.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mr.Orbita, kiedyś już wspominałem w tym wątku o dekoderze Juice 3D Extreme, ale ktoś niefrasobliwie sobie tą informację wyrzucił w Diabły.

 

Wydaje mi się, ze oprócz rozmów o dość miernych urządzeniach, warto czasem wspomnieć o czymś znacznie lepszym.

 

Juice ma zapodany procesor STi7108, który bije na łeb co do wydajności, wszystkie procesory stosowane w dekoderach dostępnych dziś na naszym rynku.

 

Zresztą wystarczy poczytać, bo to nic nie boli: http://www.antiktech.com/doc/A4_JUICE_3 ... asheet.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hardware to 20% sukcesu. Nawet najlepszy hardware zwali kiepski soft, a jaki tu jest soft - nie wiadomo. W SK 4/2012 opisany jest Manta DVBT05 na Realteku, bardzo mocny sprzęt. I nie chcę powiedzieć, że to sprzęt zły, bo nie jest - jest fajny, ma podwójny tuner, odtwarza multimedia, obsługuje 1080p. Ale korzystanie z DVB-T jest tam moim zdaniem niewygodne, bo czuje się jakby był przyklejony na siłę do produktu naładowanego możliwościami - przeładowanego bajerami. I podejrzewam, że dokładnie tak samo wygląda ów Juice. Jak ktoś wsadza pod maskę nie wiadomo jaki procesor, to próbuje zrobić z softu choinkę, dodając odtwarzacz multimedialny, przeglądarkę www, czytnik RSS, pogodę, stos bezsensownych gier, a na koniec wszystko ledwo co chodzi, a ergonomia woła o pomstę do nieba. Do samego działania DVB-T nie potrzeba 1 GHz, a to, że się tam wstawi nawet i 2 GHz nie spowoduje jakiejś rewelacji w odbiorze DVB-T.

 

Bardziej upatrywałbym pozytywów nie w mocy, a w samym fakcie zastosowania procesora STi, bo po prostu STi robi dobre jednostki i ma w tym doświadczenie większe niż Mstar, czy nawet ALI.

 

"Znaczą lepszość" tego urządzenia będzie można ocenić po zobaczeniu softu. Dotychczas w moim doświadczeniu "testerskim" te urządzenia, które miały mieć cudowny hardware, nie "budżetowy" wypadały w kwestii odbioru DVB-T gorzej niż budżetowe Mstary/ALI z uwagi na denny soft (od problemów z wyszukiwaniem, przez brak narzędzi edycyjnych dla listy kanałów, po samo działanie, braki informacji na paskach info, kiepskie EPG itp. itd.), więc z założenia podchodzę do tego sceptycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do jednego miał na pewno rację, a mianowicie, że obecnie Europa przeżywa zmasowany atak chińskiego sprzętu, bardzo kiepskiej jakości.

 

A czy rzeczywiście są to w większości dekodery nie obsługujące standardów przyjętych dla DVB-T w Polsce, to rynek bardzo szybko to zweryfikuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak znowu rynek, wystarczy podłączyć dekoder do zasilania, anteny i telewizora dla weryfikacji. Oczywiście w zasięgu któregoś z mux'ów.

Rzekome wypowiedzi pana Silskiego wywołują coś w rodzaju paniki. Nawet osoby, które wiedzą troszkę więcej niż nic na temat dvb-t dzwonią do mnie. Bowiem z kontekstu wypowiedzi (te same informacje przeczytałem dziś w telegazecie TVP) wynika, że po wyłączeniu przekazu analogowego nastąpią jakieś tajemnicze zmiany w sposobie nadawania cyfrowego. Powodujące, że tunery obecnie odbierające dvb-t przestaną odbierać cokolwiek.

Cżyżby news sponsorowali producenci telewizorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@31uisybz, ano rynek, czyli grono nabywców dekoderów sprzedawanych w placówkach handlowych.

 

Wbrew temu co można by sądzić jest to niestety dość ciemna masa i niewiele do niej dociera.

 

A to, że zamieszczanie nieprzemyślanych tekstów rodzi niepotrzebną nerwowość, to zupełnie inna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny dylemat. Poczytałem wątki które tutaj podałeś i szczerze mówiąc dalej jestem w tym samym punkcie z tym wyjątkiem, że nie wiem czy postawić na dekoder WIWA HD-100 czy na FERGUSON ARIVA T-65.

Czy te dwa różne modele tunerów mają jakieś zasadnicze różnice, które decydują o tym, że któryś z nich jest lepszy? Chodzi mi tu o różnice dla takiego zwykłego śmiertelnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...