Skocz do zawartości

Cyfrowe Radio - DAB/DAB+


GieKa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To jest w opcji DLS, ale mi chodzi w nazwie stacji, gdy włączę PR 24 na wyświetlaczu w nazwie pojawia się napis PR 24> . Pytanie czy u was tak też jest. Nie mam jak teraz sprawdzić MUX R3 z innych lokalizacji, gdyż dopiero pod wieczór powieszę antenę po konserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda kwestia dynamiki dźwięku w DAB+? Jest taka sama jak w FM? Strumień obcinany do 15kHz?

Radiofonia DAB nadaje teoretycznie do 15 KHz, dynamika zależna od włączonego kompresora.

 

Zależy od stacji, u mnie z tego co odbieram to zauważyłem na Radiu Kraków oraz Radiu Poland, reszta dźwięk ma o wiele lepszy niż 15 kHz .

W jaki sposób to sprawdziłeś? Radio nadaje teoretycznie w górnym zakresie pasma do 15 KHz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odpowiedziałeś na moje pytanie. W jaki sposób może lepiej słychać powyżej 15 KHz jeżeli radiofonia nadaje do 15 KHz - straty na łączach oraz w eterze.

Komputer to nie przykład sprzętu audio High End, czy nawet HI-Fi, dolnej i górnej częstotliwości nie dodasz jak jej brak w eterze. Druga sprawa, transmisja w DAB to tylko namiastka dźwięku z płyty CD, więc się nie czarujmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wyniki konsultacji odnośnie zawartości dwóch multipleksów krajowych: http://www.naziemna.info/krrit-podsumow ... -i-muxr-2/

No niestety wychodzi na to że szajka "złodziei eteru" (tj. RMF, Zet, Agora i Time) którzy skutecznie zabierają stacje lokalne skutecznie zniszczyła nam konsultacje. Ta ich zmowa niestety mnie dziwi - to jest niestety taka radiowa mafia :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety wychodzi na to że szajka "złodziei eteru" (tj. RMF, Zet, Agora i Time) którzy skutecznie zabierają stacje lokalne skutecznie zniszczyła nam konsultacje. Ta ich zmowa niestety mnie dziwi - to jest niestety taka radiowa mafia :(

Tak ostro to bym się nie wypowiadał. Mieli prawo, więc głos zabrali. Nawet brzmi on rozsądnie. Trochę martwi mnie stanowisko nadawców katolickich. Znów wygląda na to, że chcą wszystko za darmo lub za symboliczną kwotę. A gdzie nadawcy islamscy lub żydowscy? Ponoć mamy demokrację. Niech powstanie cyfrowo Radio Muhammad lub Radio Mariam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat krytykowane przeze mnie stanowisko mediów krajowych jest dla mnie nieco dziwne ponieważ zmierza to do chęci utrzymania obecnego status quo. Niestety nadawcy z RMF'u, Agory, Time'u czy Eurozetu nie pomyśleli że dzięki DAB+ mogliby zwiększyć także zasięgi stacji "bocznych" które to z racji zapchania częstotliwości w paśmie FM nie mogą wyjść do mieszkańców mniejszych miejscowości.

Podsumowując w moim odczuciu nie powinni żyć oni tylko swoimi molochami tj. stacjami RMF FM, Radio Zet, Radio Eska czy Radio Złote Przeboje ale pomóc też tym mniejszym jak na przykład RMF Maxxx, Radio Zet Gold, Radio Wawa, VOX FM czy TOK FM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem Szwedzi rezygnują, bądź wstrzymują rozwój cyfrowego radia DAB/DAB+ w swoim kraju. UKF miał być wyłączany od roku 2022, jendak już wiadomo, że do tego nie dojdzie. Jeżeli jest ktoś w stanie to lepiej przetłumaczyć, to bardzo proszę: http://www.svd.se/regeringen-stoppar-ov ... -dab-radio

 

Sytuacja bardzo kontrastuje z mocno posuniętym rozwojem cyfrowego radia w Norwegii i planami wyłączenia tego analogowego w roku 2017.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

W związku z nieznaną przyszłością  DAB+  u nas.  Niby termin wyłączenia analogu ma być w 2020   ja w to nie wierze.  Jest jakieś  nie wiem radyjko  WIFI z wyjściem  na chinch lub jakiś  nawet SPDIF? które można podłączyć pod ampli z kolumnami + subwooferem    no i korzystać sobie z radia wifi podłączając nawet kabllem rj45  bo gniazdko  sieciowe może być dostępne.

 

Bo znalazłem takie coś:

 

http://www.radiointernetowe.com.pl/#czworka-4

 

Jest  tabelka po lewej na gorze i można sobie zmienić  kraj.   Gdyby takie coś było dostępne w radio online  a tyle się pisze o tym że ponad 10000 kanałow radiowych.

Są małe braki    np Radio Zet gold.

 

Jednak taka opcja by pasowała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tak niby w temacie, niby trochę obok. Zaczynam interesować się cyfrowym radiem i powoli zaczyna mnie to "kręcić". Chciałby kupić jakiś odbiornik, ale nic nie wiem na ten temat. Więc w "żołnierskich słowach" proszę o informacje. Jaki, na co zwrócić uwagę przy kupnie i po ile powinienem kupić, aby był w miarę dobry. Jestem zdania, że DiT ("dobre i tanie") nie istnieje.

 

Ceny, marki, oznaczenia. Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz zakupić na najpopularniejszym portalu aukcyjnym w Polsce, zwróć uwagę żeby miało DAB+, jeśli jesteś nie pewny, sprawdź dany sprzęt w Google. Większość odbiorników tam oferowanych ma tylko DAB, i u nas nie będzie odbierać żadnych stacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...