Skocz do zawartości

Cyfrowe Radio - DAB/DAB+


GieKa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Powiem szczerze mam DAB+ w amplitunerze który podłączyłem do TV jako zestaw 5.1 przy okazji, korzystam z radia, ale kompletnie na DAB+ nie zaglądam :), choć gdy kupowałem, szukałem czegoś z DAB+ żeby po roku, czy dwóch znów nie wymieniać. Stacje które tam są nie są w moim targecie, a zazwyczaj słucham jednej, czy dwóch ulubionych rozgłośni. Radio to nie telewizja i nie muszę mieć 50 kanałów. Wiadomo jakby wszystkie stacje radiowe przeszły na DAB+, to używałbym DAB+ ale do swoich dwóch ulubionych rozgłośni. Zatem dla mnie DAB+ to żadna wartość dodana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo w dobie coraz powszechniejszego internetu mobilnego i coraz większej ilości transferów ten cały DAB+ zaczyna być powoli bez sensu. Starzy nadawcy się nie garną tam nadawać, bo konkurencja się zwiększy, a nowi nadawcy wolą internet, bo nawet koncesji nie trzeba. A jaki problem dzisiaj skomunikować smartfona z audio w samochodzie... Odbiorniki radiowe internetowe (jeśli ktoś w ogóle potrzebuje, bo połączyć smartfona z w miarę nowoczesną wieżą HiFi to też nie problem) też nie są już drogie. 

 

Ktoś z tym całym DAB+ chce (chciał) moim zdaniem kasiorkę zbić i tyle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nieco inne zdanie. Radio internetowe  nigdy nie zastąpi radia tradycyjnego które powinno się scyfryzować do DAB jak najszybciej. Tak samo jak telewizja IPTV nigdy nie zastąpi TV DVB T czy DVB C. Internet to "ulotna" rzecz , tu jest tam nie ma. Radio i Telewizja rozsiewcza z nadajników pokrywająca 100% kraju to rzecz wartościowa sama w sobie. Również jakościowo.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony racja - internet to jest rzecz ulotna, ale transmisja cyfrowa również. Dlatego, o ile w przypadku telewizji zalety były spore, tak w przypadku radia, które słucha się bardziej mobilnie (rzadko kiedy z dedykowanej instalacji antenowej), transmisja analogowa ma tę cechę, że czasami poszumi, gdy się wjedzie w jakąś dziurę zasięgową, ale jednak nadal coś tam słychać. Przy transmisji cyfrowej, jak korekcja błędów nie nadąży, to albo trzaski, albo cisza, aż znowu sygnał będzie dostateczny. W radiu internetowym można się jeszcze ratować np. dłuższym buforem, w transmisji radiowej już nie bardzo.

 

No i też w przypadku radia nie czuję takiego braku, jak był w czasach analogowej telewizji naziemnej, czyli brak kanałów. Główne programy odbiera się wszędzie, a w wielu miastach jest kilkanaście stacji do wyboru. A jakość w DAB+ też lepsza nie będzie - w porywach przewiduję 128 kb/s (na audio zostaje mniej, bo metadane + obrazki). Miejmy nadzieję, że nie nadawcy nie wpadną na super pomysł upychania na MUX po 16 programów (jak gdzieniegdzie w UK), bo wtedy wyjdzie średnio 75 kb/s na program. Mimo zastosowania HE-AAC to nie jest jednak super jakość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat słucham radia stacjonarnie z anteny zewnetrznej , bardzo rzadko w samochodzie. Polskie Radio będące prekursorem jeśli chodzi o DAB+ w kraju powinno jak najszybciej pokryć zasięgiem choć 90% powierzchni i przeznaczyć spore środki na propagowanie tej technologii w społeczeństwie , podobnie jak to czyniła TVP w 2013 roku. A w sprzedaży powinny być tylko odbiorniki FM/DAB+.  A tymczasem 80% wież i przenośnych odbiorników ma tylko FM i czasem AM/MW  mimo że na falach średnich nic już nie ma. Za dnia cisza , wieczorem kilka stacji egzotycznych.  Tak jak nie wolno sprzedawać telewizorów bez DVB T/T2 z kodekiem HEVC  tak nie powinno być wolno sprzedawać radioodbiorników bez DAB+.  Inaczej nie upowszechnimy tej technologii w społeczeństwie.

  • Popieram 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że nie ma presji na jej upowszechnianie, gdyż nikt nie zmienia co wieczór kanałów jak w telewizji. Słuchasz zazwyczaj swoich ulubionych rozgłośni. Ile ich słuchasz maksymalnie w dany wieczór? Bo ja jednej.

Po co mi do tego DAB+? Wystarczy mi FM :)

U niektórych analogowe odbiorniki radiowe czy to w garażach, czy innych miejscach pracy działają całe dziesieciolecia. DAB+ będzie oznaczał zmianę sprzętu. Co zyskasz? Nowy sprzęt i ta sama rozgłośnia w kompresji - zatem nic.

A jeśli słuchasz radia stacjonarnie i masz ciśnienie na radio bez szumów, to zawsze możesz zainwestować w radio internetowe. Internet stacjonarnie zapewne też masz.

Powiem tak, jeśli wejdzie DAB+ oczywiście w czambuł tego potępiał nie będę, znikają szumy, to duża zaleta.

Ale to oznacza wymianę starego, poczciwego, sprawnego sprzętu - nie jest to zbytnio ekologiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprawda. Można do starej poczciwej wieży kupić przystawkę DAB+ . Ja kupiłem taką za 108 zł na znanym portalu zakupowym. Działa znakomicie. Może być też do radia warsztatowego,przenośnego,kuchennego , aby tylko miało wejście AUX ( lub w starych radiach Unitry wejście gramofon-magnetofon).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎2020‎-‎09‎-‎07 o 21:15, zerojedynkaX napisał:

Mam nieco inne zdanie. Radio internetowe  nigdy nie zastąpi radia tradycyjnego które powinno się scyfryzować do DAB jak najszybciej. Tak samo jak telewizja IPTV nigdy nie zastąpi TV DVB T czy DVB C. Internet to "ulotna" rzecz , tu jest tam nie ma. Radio i Telewizja rozsiewcza z nadajników pokrywająca 100% kraju to rzecz wartościowa sama w sobie. Również jakościowo.

Telewizja IPTV już zastępuje DVB-T. Np. Orange robi do doskonale, zarówno po miedzi jak i po światłowodzie, wybór programów i jakość porównywalne z satelitą. Można, bo TV nie ogląda się mobilnie, w samochodzie czy na działce (no tu czasami ;) ). Z radiem jest inaczej, ale zasięgi GSM co raz lepsze a ceny pakietów internetowych tańsze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiekszość ma dostęp do DVB-T (co nie oznacza, że z niego korzysta), bo jest za darmo i dostęp do niego jest w ramach przystawek np. od Vodafone (coś jak nasze Play TV Box itd) na których i tak ogląda Netflixa.

 

Natomiast jeśli chodzi o płatną telewizję to rządzi tutaj od dawna IPTV i usługi OTT.

https://www.broadbandtvnews.com/2019/04/17/iptv-continues-to-rule-spanish-pay-tv-market/

Typowych sieci kablowych w Hiszpanii (DVB-C) praktycznie nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

DAB+ wystartował dzisiaj w Częstochowie i nie tylko ;) Zeskanowałem przed chwilą odbiornik i dostępny jest cały multipleks Polskiego Radia z Radiem Katowice ofc :) Odbiór na Rakowie całkiem ok.  

https://radiopolska.pl/blog/2020/10/polska-10-do-dabu

Edytowane przez jackie :-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, jackie :- napisał:

DAB+ wystartował dzisiaj w Częstochowie i nie tylko ;) Zeskanowałem przed chwilą odbiornik i dostępny jest cały multipleks Polskiego Radia z Radiem Katowice ofc :) Odbiór na Rakowie całkiem ok.  

https://radiopolska.pl/blog/2020/10/polska-10-do-dabu

A możesz napisać, jakie masz radio DAB+? Miałem ostatnio kilka, ale oddałem, bo ciągle coś się psuło. Teraz jestem na etapie kupna następnego. Typuję Hama, Grundig lub AUNA. Może w końcu trafię na sprawny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.09.2020 o 13:57, lukis90el napisał:

Pytanie do tych, co mieszkają w Katowicach i najbliższej okolicy:

Czy stacja Bezpieczna Podróż faktycznie nadaje u was w DAB+? Bo na Wirtualnych Mediach wczoraj podano informację na ten temat (link)...

Może gdzieś nadaje, ale u mnie da się wyszukać tylko 9 stacji Polskiego Radia, najbliższa okolica Katowic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MAVERIC napisał:

A możesz napisać, jakie masz radio DAB+? 

https://www.euro.com.pl/radioodbiorniki/sencor-srd-6600-dab-.bhtml

Kupowałem je z myślą, żeby stało w kuchni i jestem zadowolony. Bardzo dobrze łapie sygnał. W Częstochowie nawet odbieram Rock Radio z Opola na 106,6 MHz z lekkimi szumami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, jackie :- napisał:

https://www.euro.com.pl/radioodbiorniki/sencor-srd-6600-dab-.bhtml

Kupowałem je z myślą, żeby stało w kuchni i jestem zadowolony. Bardzo dobrze łapie sygnał. W Częstochowie nawet odbieram Rock Radio z Opola na 106,6 MHz z lekkimi szumami.

Z tego co widzę po opisie tego radia, to zapisuje ono: 10 stacji DAB(chyba: DAB+ (pisząc szczegółowiej)). 

Ten radioodbiornik(https://www.sencor.pl/radioodbiornik-dab/srd-6600) zapisuje 10 stacji DAB(chyba: DAB+) w takim rozumieniu, że zapisuje on: 10 "kanałów", stacji typu(np.): RMF FM, Radio ZET, Radio Maryja(trzy sztuki) i tak jeszcze siedem innych stacji, które razem dadzą: 10 - i takie 10 sztuk stacji zapisuje ten radioodbiornik czy zapisuje 10 częstotliwości, MUX'ów DAB(chyba: DAB+)(na którym jednym MUX'ie jest/może być, np. 7, 8 czy 10 różnych stacji radiowych) ?

 

"Może ktoś coś" w "tym temacie": https://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=238311#p238311 [dodam jeszcze, że "fajnie" właśnie by było, żeby to radio odbierało również obecnie używane przez polskie stacje, na terenie Polski: "pasmo FM"(pasmo II chyba)(bo chyba nie ma co liczyć na "taki odbiornik", żeby odbierał również "pasmo AM")(z tych tanich, zwykłych, prostych odbiorników)] ?

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Do niczego nikogo nie namawiam, ani nic nie narzucam, nie rozkazuję nic nikomu(w żaden sposób, w żadnej formie - poprzez "wszystko" co "składa się" na ten post). Być może w treści powyższej wiadomości(postu) pomyliłem się niecelowo(mogę się niecelowo mylić w treści tegoż postu). Przedstawiłem tu również swoje prywatne(ale i m.in. niekiedy publicznie dostępne - co do następujących "po tym nawiasie", w tym zdaniu: "rzeczy, przymiotów, stanów") zdanie, opinie, rozważanie, informacje oraz wiedzę z którymi nikt nie musi się zgadzać i które mogą być w części bądź całościowo, niezamierzenie: błędne. Za wszelkie zło(jeśli występuje w jakikolwiek sposób poprzez ten post, to jest: niecelowe): przepraszam.

Edytowane przez DVB-T(2) INQUIRING
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...