Skocz do zawartości

MUX 5 (w planach)


Poland
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

"Odkopałem" film z dyskusji na Satkrak 2014, w którym przedstawiciel Emitel'a (p. Piotr Siemieniec) mówi o przyszłości pasma UHF po refarmingu. Z pięcioma mux-ami w pasmie 470-694 nie ma problemu, ale z szóstym ... "jest już kłopot".:?:

Fragment pod koniec filmu - od 56:00 - Link

 

Edytowane przez K63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, maciej9523 napisał(a):

A poza tym Kino Polska chyba sprzedało wszystkie udziały do Canal+

Kino Polska nic nie sprzedało z udziałów tylko to Grupa Canal+ ich przejęło pośrednio poprzez przejcie w 100% ich właściciela spółkę SPI Int. Grupa Kino Polska SA jest już częścią Grupy Canal+.

Tak więc to Grupa Canal+ ma w polskim NTC w MUX-ach swoje 2 bezpłatne kanały: Stopklatka TV w MUX1 i Zoom TV w MUX8. :-)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 17.03.2024 o 20:32, K63 napisał(a):

"Odkopałem" film z dyskusji na Satkrak 2014, w którym przedstawiciel Emitel'a (p. Piotr Siemieniec) mówi o przyszłości pasma UHF po refarmingu. Z pięcioma mux-ami w pasmie 470-694 nie ma problemu, ale z szóstym ... "jest już kłopot".:?:

Fragment pod koniec filmu - od 56:00 - Link

 

Póki co jedynym kłopotem jest biurokracja która to nieco komplikuje chociażby kwestie uruchomienia konkursów na stacje w ramach MUX5. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo o koncesje mogą powalczyć stacje z multipleksów eksperymentalnych które to niedługo mają zostać skasowane przez UKE. Poza tym możliwe że Republika po wygraniu koncesji na MUX8 będzie chciała docelowo przenieść się na MUX5. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby MUX5 miał ruszyć za chwilę, to chętni wyśmialiby konkurs na MUX8 i czekali na 5, ale dobrze wiedzą, że tak się nie stanie a propagandowej gadki o budowaniu wolności słowa nigdy za wiele. Prędzej zmieni się cały skład KRRIT niż ten MUX powstanie.

Edytowane przez vigoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda mux-5 byłby łatwiejszy do odbioru, ale jego zasięg może być mniejszy od mux-8.

Niemniej jednak mógłby być bardziej  dostępny dla mniejszych (mniej zamożnych) nadawców.

 

Cytat

Miałby on (mux-5) jednak mniejszy zasięg niż pozostałe multipleksy ogólnopolskie. To może oznaczać niższe opłaty za koncesję.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/jak-ogladac-mux-8-mux-5-tv-republika-wpolsce-pl-tvmn-lista-kanalow-naziemna-telewizja-cyfrowa

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, więcej muxów, wszyscy na muxy :) A teraz na poważnie: ładowanie się dziś w dziesięcioletnią umowę na mux gdy nikt z nas nie wie jak bardzo w tym czasie tradycyjna telewizja dostanie w tyłek (a dostanie, to pewne) to zwykły samobój. Bo czy np. za 5 lat koszt umowy z Emitelem spadnie o połowę bo rynek się skurczył o połowę? Nie, Emitel będzie chciał każdą obiecaną złotówkę. Chyba niektórym nadawcom mózg odcina ale powodzenia :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Mariusz Wójcicki napisał(a):

Tak, więcej muxów, wszyscy na muxy :) A teraz na poważnie: ładowanie się dziś w dziesięcioletnią umowę na mux gdy nikt z nas nie wie jak bardzo w tym czasie tradycyjna telewizja dostanie w tyłek (a dostanie, to pewne) to zwykły samobój. Bo czy np. za 5 lat koszt umowy z Emitelem spadnie o połowę bo rynek się skurczył o połowę? Nie, Emitel będzie chciał każdą obiecaną złotówkę. Chyba niektórym nadawcom mózg odcina ale powodzenia :)

Uwielbiam tą Pana zgryźliwość. Jak dla mnie MUX5 powinien zdecydowanie powstać bo konkurs na niego sprawi że nadawcy którzy są w MUX5 będą mogli zawalczyć o lepiej osiągalny zasięg przez co w razie ich wygranej znowu będą konkursy uzupełniające na MUX8 a to z kolei da dużo kontentu w portalach branżowych i dyskusji u nas na forach. Poza tym tak na serio uważam że w sytuacji gdy UKE chce zamknąć multipleksy eksperymentalne start MUX5 byłby za to sporą rekompensatą. Skorzystałoby z niej na przykład MWE które to w eksperymentalnych i lokalnych MUX-ach umieścił sporo stacji i to także tych dedykowanych dla telewizji naziemnej. 

Dodatkowo byłaby to kolejna okazja do wejścia dla mediów prawicowych a zwłaszcza Fratrii która to najprawdopodobniej wraz ze spółką zależną od MWE przegra konkurs koncesyjny na dwa miejsca w MUX8..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja uwielbiam tę waszą naiwność :) swoją rolę na tym forum traktuje w kategoriach mocnego stąpania po ziemi i otwierania użytkownikom oczu na realia tego biznesu. Gdy mówiłem że pomysł wejścia Vidoc na mux to prosta droga do położenia firmy to.. a gdzie tam, świetnie, super bla bla bla. Po czym kanał ma średnio 600 widzów w komercyjnej i są ugotowani. Mówię też że wchodzenie dziś w umowę dziesięcioletnią na muxa jest czystym szaleństwem. No ale niech się bawią :)

  • Popieram 1
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Mariusz Wójcicki napisał(a):

A ja uwielbiam tę waszą naiwność :) swoją rolę na tym forum traktuje w kategoriach mocnego stąpania po ziemi i otwierania użytkownikom oczu na realia tego biznesu. Gdy mówiłem że pomysł wejścia Vidoc na mux to prosta droga do położenia firmy

Red Carpet to już ,,śmieciówka", więc tym ViDociem to oni się wykończą do końca roku. Wiedziałem to od początku. RC nie ma takiej kasy i widowni jak MWE albo inne tego typu pierdółki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim ten mux, jeśli by powstał, musiałby składać się z już istniejących kanałów. Robienie nowych tworów, to już droga bez przyszłości. Rynek jest przesycony i trudno nawet o dystrybucję swojego kanału w dużych kablówkach. Zobaczcie, że nawet Polsat jakoś nie przebił się do kablówek i konkurenta satelitarnego z Wydarzeniami 24, a jest na bardzo dobrym MUX-1.

Na satelicie to samo, kanały MWE zapewne są w Canal+ tylko dlatego, że kupują u nich miejsce. Spodziewam się, że znaleźliby inaczej jakiś tańszy transponder. Polsat Box praktycznie nie dodaje już niczego, a jeśli to coś firmy trzeciej, to praktycznie zawsze jest u ich brokera reklamowego.

Myślę, że trzeba się pogodzić, że rynek telewizyjny się zmienił, profil widza się zmienił. W zasadzie nie mając mocnej marki i jeszcze mocnejszej społeczności wokół (vide TV Republika) trudno będzie, aby bardzo droga koncesja naziemna i jeszcze droższe koszty nadawania się zwróciła.

Pamiętajcie też, że w 2031 roku, na WRC-31 będzie rozważane ucięcie kolejnych 100 MHz na rzecz telekomunikacji, więc pchanie w UHF kolejnego multipleksu może być problematyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną nie jest jasny zasięg techniczny Mux 5 , który to ze względów na Dywidendy Cyfrowe ma być ograniczony ...nie mniej jednak- jeśli zasięg będzie porównywalny chodźby do Mux 4 to myślę ,że nie będzie najgorzej ....

Ma może ktoś  dostęp do danych w tym temacie ?

W chwili obecnej niestety niewiele konkretów na ten temat....

Czyżby rozbudowane SFN-y ?

 

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/mux-5-krrit-konkurs-tv-republika-listy-poparcia-maciej-swirski

 

Edytowane przez CPKnein
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeniesienie Mux8 do Mux 5 ...  -biznesowo przez najbliższe lata to nierealne -no chyba ,że ktoś pokryje straty finansowe z tego tytułu Emitelowi ...

SFN-y też mają swoje ograniczenia  - jeśli jednak Mux5 bedzie miał zasięg techniczny porównywalny do obecnego Mux 4 to  O.K.

Swego czasu TVP zrezygnowała z częstotliwości Mux 5 ( gdzie przeprowadzała testy ) na rzecz  Mux 6 - argumentując tą decyzję lepszym zasięgiem technicznym...

Pożyjemy ...zobaczymy ....

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)
4 godziny temu, DanielK napisał(a):

Kolejny MUX już raczej nie zarobi na siebie.

Jedyny sens to przeniesienie MUX-8 do MUX-5, czyli do pasma UHF.

Rozległe SFN-y to już mamy i mają się raczej dobrze. Częstotliwości są.

Mam inne zdanie na ten temat. Według mnie MUX5 w pierwszej kolejności powinien być rekompensatą dla nadawców będących na multipleksach eksperymentalnych w sytuacji gdy UKE doprowadzi do ich wyłączenia. Przenosiny stacji z MUX8 to w moim odczuciu zły pomysł zwłaszcza że DAB+ kuleje przez co nie ma jak wypełniać a tym bardziej emitować multipleksów. 

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Poland napisał(a):

Według mnie MUX5 w pierwszej kolejności powinien być rekompensatą dla nadawców będących na multipleksach eksperymentalnych w sytuacji gdy UKE doprowadzi do ich wyłączenia. 

Ale nie ma co na ten temat fantazjować, bo tak nie będzie.

Gdyby nadawcy z MUX eksperymentalnych chcieli nadawać regularnie, dawno takie wnioski by złożyli.

Nie bierzesz pod uwagę że nadawanie eksperymentalne kosztowało grosze, a za nadawanie regularne płaci się się już pełne stawki.

I tylko dlatego istniały MUXy eksperymentalne, bo się opłacało "testować".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...