Skocz do zawartości
  • 1

Rozbudowa o zeza lub zezy


piotr7
 Udostępnij

Pytanie

Witam,

 

Jastem posiadaczem CP + Echostar616 + antena 70 cm (chyba Corab) ustawiona siłą rzeczy na Hotbirda.

Planuję dolożenie zeza na astrę i tu moje pytania:

- jak już kupuję przełącznik Diseq to może na 4 konwertery?

- na które satelity warto jeszcze zezować w moim przypadku?

- jak w taki wypadku wygląda "uchwytologia" do większej liczby konwerterów i różnych kątów zezowania?

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

mysle ze tak.

Ale ja miałem zez na 7.0e i nie odbierałem satelity z 4.8e ale tylko dlatego ze na tej pozycji nie ma nic ciekawego dla mnie. Ale na pewno jest to wykonalne.

 

Np. ja odbieram z jednego zeza 31.5E(sportitalia) i 28.2E(BBC red button)

 

 

Do tak odległej pozycji niestety istniejącej anteny nie można wykorzystać. Do odbioru z 31,5 najlepiej byłoby zamontować osobną antenę.

 

Myśle ze można spróbowac to zależy na jakich transponderach ci zależy ale ja bym próbował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Antena 80cm

ustawiona na 42E

 

poziom sygnału na poziomie 40%(sportitalia) i 20-30(bbc red button). wszystko chodzi nawet podczas dużego zachmurzenia

 

Myśle ze z hotbird też by złapał sygnał bo mają bardzo mocne wiązki, ale też zależy na jakich kanałach komu zależy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Może komuś się przyda. Udało mi się zrobić zez-a na 4 satelity:

-HB 13

-Astra 1 19,2 (ustawiona centralnie)

-Astra 3 23,5

-Astra 2 28,2

Antena Corab ASC800, sprzedawana jakiś czas temu przez m.in. CP do zestawów HD, uchwyt zez:

http://www.hollex.pl/anteny-satelitarne ... ab-800-900

 

Uchwyt zez lekko przerobiony; nie mieścił się LNB na Astre 3 pomiędzy 19,2 a 28,2, został cofniety od ogniska o jakieś 5 cm do tyłu. Wygląda to tak:

http://www.sendspace.pl/file/13326ed4077e59f1d1bbcdc

 

Sygnał mimo tego na dobrym poziomie z 23,5E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To zależy od lokalizacji.

Według mnie na antenie 90-100 spokojnie można by to złapac.

Antena ustawiona na 28,2E i zezy na pozostałe pozycje. Przy tym należało by zastosowac przełącznik 5/2 ewentualnie przełącznik 4/1 a antene ustawic w taki sposób aby jednocześnie łapac 2 pozycje czyli 28,2E i 31E.

Przy czym musisz wiedziec ze kilku pozycji ciekawych z 42E nie złapiesz np NTV czy IDMAN TV ale to zależy na czym ci zależy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Przy tym należało by zastosowac przełącznik 5/2

Taki przełącznik nie zadziała, bo jest on przeznaczony do instalacji TWIN (2x 2/1), a piąte wejście jest do naziemnej.

Jeśli nie wyjdzie myk ze złapaniem dwóch pozycji z jednego konwertera, to konieczny jest zakup przełącznika 8/1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam pytanie odnośnie przekrzywienia anteny. Ostatnio przymierzam się do instalacji zeza na kilku pozycjach. Niestety antena jest przekrzywiona o około10-15st od pionu. Mimo to łapię HB. Czy przed instalacją powinienem poprawić ustawienie anteny czy też będzie to działąć? mam na myśli astrę, amosa thora ewentualnie astre 28.2E

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Takie odchylenie od pionu może być nawet korzystne dla odbioru z satelit znajdujących się po tej stronie, w którą odchylona jest antena. Jeśli jednak chcesz jednocześnie łapać też satelity z drugiej strony, to lepiej wyprostować antenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

mam triaxa td78 i monoblocka twin ustawionego na HB i Astre gdzie większość tp z obu pozycji śmiga 90/100 przy braku opadów, chcę dorzucić szynę i dodatkowy konwerter na astrę 2 (bez 2D). z tego co już wyczytałem na forum pójdzie: złapię sygnały tylko nie bardzo wiem jak to poprzełączać. Mam n'boxa i opticum 9600 do którego chcę dorzucić astrę 2 i ewentualnie coś jeszcze. jaki przełącznik polecielibyście do takiej konfiguracji?

 

docelowo planuję rozbudowę instalacji o większą antenę triaxa TD110, monoblock quad leży w zapasie, a także o dołączenie turbo rekordera i instalacji multiroom, a opticum chcę mieć z satelitami: 13E, 19.2E, 23,5E, 28.2E/28.5E lub 5E, 13E, 19.2E, 28.2E/28.5E

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

O wbudowanym przełączniku wiem, na jednym z forów napisali że muszę mieć specjalny przełącznik jeśli chcę monoblocka podłączyć tylko nikt nie sprecyzował o co chodzi. Monoblocka się nie pozbędę szybko: za dużo zainwestowałem żeby teraz zmieniać, a robiłem rok temu modernizację całej instalacji, wszystko robione możliwie tanio ale też nie najniższym kosztem (tuner, antena, kable i konwerter ponad 1000zł). Chcę się w ok 200-250zł zamknąć w koszcie modernizacji na teraz, przejście na niezależne konwertery quad i single na tą chwilę nie wchodzi w grę: ciągle nie wiem jak długo w kraju będę więc przeróbka instalacji z której za chwilę nie będę mógł korzystać nie wchodzi w grę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Szkoda, że nie doczytałeś, że konwerter monoblock uniemożliwia (łatwą i tańszą) dalszą rozbudowę instalacji. Trzeba było planować przyszłościowo i wybrać osobne konwertery, teraz albo zostajesz z tym co masz, albo inwestujesz ponownie.

 

Proponuję jednak lekturę wątków w dziale dla początkujących, poczytanie o instalacjach zez, itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Od momentu modernizacji sporo się zmieniło u mnie z tv sat, na tamten moment monoblock był i dalej uważam że w tej sytuacji jest najlepszym rozwiązaniem: małe, zgrabne i bardzo estetyczne. Dalsza rozbudowa to tylko zaspokojenie moich fanaberii co już nie jest tak istotne. Chciałem się pobawić trochę z nowymi sat ale skoro się teraz nie da, to dam sobie spokój, poczekam i za jakiś czas zrobię ponownie modernizację i wtedy zrobię już bez monoblocku.

 

Przyznam się otwarcie, że monoblocka polecono mi w holexie jako najprostsze rozwiązanie dla 2 satelit i kilku odbiorników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To jest najprostsze rozwiązanie dla dwóch pozycji i kilku tunerów. Proste, łatwe, żadnych dodatkowych elementów, żadnych dodatkowych uchwytów... ale też żadnej dodatkowej rozbudowy.

 

Chcesz zaspokoić fanaberie? Kupuj kolejną antenę i obrotnicę. Podepnij to tylko pod Opticuma (bo nBox tego nie obsłuży). Wyniesie to co najmniej 300 zł. ale bije na głowę wszelkie zezy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Instalując antenę na jednego satelitę użyłem kalkulatora do obliczenia min. skrętu, co ułatwiło mi wstępnie ustawić konwerter. Czy jest jakiś kalkulator co mi da odpowiedź na pytanie jaki ustawić wstępnie skręt (oprócz ustawień kątu elewacji czy kierunku) w zezie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Chcesz zaspokoić fanaberie? Kupuj kolejną antenę i obrotnicę. Podepnij to tylko pod Opticuma (bo nBox tego nie obsłuży). Wyniesie to co najmniej 300 zł. ale bije na głowę wszelkie zezy.

 

Jest to pomysł tylko problem będzie z wykonaniem: nie bardzo mam gdzie drugą antenę wstawić :( Masz jakiś zestaw godny uwagi? 300zl to jeszcze byłbym skłonny dać, może i 400zł jakby była taka potrzeba ale to w trochę późniejszym czasie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
...

Chcesz zaspokoić fanaberie? Kupuj kolejną antenę i obrotnicę. Podepnij to tylko pod Opticuma (bo nBox tego nie obsłuży). Wyniesie to co najmniej 300 zł. ale bije na głowę wszelkie zezy.

Nie zgodzę się , że "ale bije na głowę wszelkie zezy" ;)

Gdyby tak było, to obrotnice by dominowały, a nie zezy, czy układy zezów.

Nie wspominam już o antenach wieloogniskowych - po co one, jeśli "teoretycznie" obrotnica obsłuży to wszystko?

Ano każdy układ ma swoje plusy i minusy, taki monoblock również.

Co do obrotki to jednak jest kilka minusów, jednak znając je i świadomie się decydując będziemy z takiego rozwiązania zadowoleni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam obecnie antenkę 90cm i dwa konwertery na niej z których jeden ma wbudowany diseqC więc wszystko idzie jednym kablem. Luzem leży wolny konwerter. Zakładając że dokupię uchwyt zeza co mi jeszcze trzeba żeby nadal szedł 1 kabel do tunera? I co najłatwiej złapać jeśli chcę mieć HB plus Astra 19.2 oraz coś dodatkowego na tym trzecim konwerterze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wymiana DiSEqC na 3/1 lub 4/1. Do złapania zalecałbym kombinację następującą: przestawić antenę na pozycję centralną na 19,2°E (Astrę 1), a z zezów brać 13,0°E (Hot Bird-a) i EuroBird-a 1/Astrę 2, gdzie jest sporo angielskich kanałów FTA. Oczywiście nie dojdzie nic po polsku i z samej Astry 2 odpadną kanały BBC/ITV (słaba wiązka Astry 2D), ale mimo tego jest tam nieco ciekawych kanałów do podglądania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...