Skocz do zawartości
  • 1

Rozbudowa o zeza lub zezy


piotr7
 Udostępnij

Pytanie

Witam,

 

Jastem posiadaczem CP + Echostar616 + antena 70 cm (chyba Corab) ustawiona siłą rzeczy na Hotbirda.

Planuję dolożenie zeza na astrę i tu moje pytania:

- jak już kupuję przełącznik Diseq to może na 4 konwertery?

- na które satelity warto jeszcze zezować w moim przypadku?

- jak w taki wypadku wygląda "uchwytologia" do większej liczby konwerterów i różnych kątów zezowania?

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Podepnę się pod temat. Więc tak administracja budynku chce przeprowadzić odnowienie elewacji i nakazała usunięcie wszystkich talerzy satelitarnych. Z racji tego że mieszkam na ostatnim piętrze chciałem przenieść antenę na dach. Antena to 80 (75-80) ma założony zez na HB i Astrę i przełącznik DiSEqC marki GLOBO 6012o. Chciałbym zmodyfikować ten zestaw tak by móc odbierać z jednej anteny w dwóch pokojach. I teraz pytania. Czy lepiej wymienić konwerter na monoblock Twin (np taki: Konwerter Monoblock Twin XO-62, Monoblock Twin GT-TMO40) czy wymienić na 2 konwertery Twin (np: Orton LTP-04H Twin 0.1dB, GI-202 Twin Platinum X, Opticum LTP-02F Twin). W wypadku zakupu Monoblocka boję się że antena może być za mała (najmniejsza wartość to 75 w rozmiarze anteny, przekątna 80). Z kolei kupując 2 Twiny nie wiem czy bez problemu przełącznik DiSEqC, który posiadam będzie dobrze współpracował. Jaki Drugi dokupić? Może być najtańszy?

Nie ukrywam że ta instalacja jest budżetowa. Tuner jaki obecnie posiadam to BigSat BS77CX z kartą TNK i chciałbym jakiś drugi tuner (pewnie od TNK HD ale nie koniecznie)

 

Edit: @down. Wielkie Dzięki za porady i informacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jedno i drugie rozwiązanie będzie dobre chociaż osobiście nie preferuję monoblocków. Po zastosowaniu monoblocka nie będziesz mógł założyć kolejnych konwerterów. Przy oddzielnych twinach będziesz mógł bezproblemowo dorzucić konwerter na trzeciego satelitę. Przy pojedynczych twinach można precyzyjniej wyregulować konwertery. Za monoblockami przemawia prostota montażu i brak przełącznika. Możesz kupić najtańszy przełącznik choć czasami zdarza się, że nie współpracują poprawnie z niektórymi modelami tunerów, takie niezgodności pojawiają się jednak też przy droższych modelach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam też instalację z bigsatem.Mam 4 konw.twin orton przełączniki golden i dobrze wszystko chodzi.Jako drugi mam tnk hd i też dobrze chodzi z tym przełącznikiem 4/1 z tym,że na razie oprogram-tnk hd nie pozwala na więcej niż 2 konw. Astra i hotbird mam.Pozostałe 2 konw. czekają na odblokowanie w tnk hd:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Podłączę się z moim prostym pytaniem. Od jakiegoś czasu podglądam programy z Astry i Eurobirda na 19.2E i 28.2E (antena 60cm, więc bez 2D) oraz oczywiście Hot Bird, wszystko polega na ręcznym przekręceniu anteny na interesującą mnie pozycję :wink: . Doszedłem do wniosku, że należy to w końcu jakoś rozwiązać bez latania na balkon - czyli zez.

Interesuje mnie odbiór wspomnianych trzech pozycji (19.2E, 28.2E/28.5E, i 13E), oczywiście bez Astry 2D, stąd pytanie jaką antenę do tego dobrać, czy 90cm wystarczy? Oraz czy zezować od 13E czy od 19.2E? Z góry dziękuję za wskazówki :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam

Aby nie zakładać kolejnego tematu napiszę swoje pytanie tutaj.Jakiś czas temu z powodów finansowych zaopatrzyłem się w skromną instalację antenową:antena Emme Esse 80 cm z konwerterem monoblock quad od odbioru z dwóch pozycji satelitarnych Hot Bird 13*E i Astra 19,2*E na dwóch tunerach typu twin. Oto mój obecny zestaw antena http://www.satsklep.pl/index.php?s=produkt&id_prod=666&id_kat=296&id_typu=0 i konwerter http://www.satsklep.pl/index.php?s=produkt&id_prod=986&id_kat=17&id_typu=0 .Teraz nadszedł czas aby ten zestaw nieco unowocześnić, moim celem jest odbiór Astry i Hot Birda na 4 tunerach twin i satelity eurobird 9A 9*E na jednym tunerze pojedynczym. Bardzo proszę znawców o pomoc, co powinienem dokupić-czy jeśli kupię 2 konwertery typu quad np takie http://www.satsklep.pl/index.php?s=produkt&id_prod=1679&id_kat=17&id_typu=0 po jednym na astrę i Hotbirda i jeden konwerter typu single do eurobirda 9*E układ taki zadziała? czy potrzebne mi będą jakieś przełączniki diseqc? jeśli tak to jakie i czy taki uchwyt będzie pasował http://www.satsklep.pl/index.php?s=produkt&id_prod=590&id_kat=174&id_typu=0 .Przepraszam za moją pogmatwaną wypowiedź i z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi.

 

P.S. Jestem zielony w sprawach TV-Sat

 

Pozdrawiam FIGA1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
moim celem jest odbiór Astry i Hot Birda na 4 tunerach twin i satelity eurobird 9A 9*E na jednym tunerze pojedynczym. Bardzo proszę znawców o pomoc, co powinienem dokupić-czy jeśli kupię 2 konwertery typu quad
Jeśli 4 tunery "twin" to potrzebujesz 8 "sygnałów", więc konwertery Octo.
czy potrzebne mi będą jakieś przełączniki diseqc? jeśli tak to jakie
Oczywiście. Niby jak to chcesz połączyć? Tuner, który będzie miał sygnał z trze konwerterów - przełącznik 4/1 (z czterema wejściami), a pozostałe tunery 2/1.

 

Odnośnie uchwytu - jeśli jest dedykowany pod daną czaszę, to musi pasować.

Konwerter na 9E - pozycja jest blisko 13E, więc konwertery będą musiał być blisko siebie, wybierz tego singla "z małą główką", marki np. Inverto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ewentualnie czy mogę zastosować 2x konwerter Quattro np.taki http://www.hollex.pl/konwertery-lnbs/quatro-multiswitch/1120-konwerter-inverto-black-ultra-quatro i multiswitch 9/8 np. taki http://www.hollex.pl/akcesoria/multiswitch/852-multiswitch-wavefrontier-9-8 to byłby wtedy zestaw na astre i Hot birda a na eurobirda poszedłby taki http://www.hollex.pl/konwertery-lnbs/single-pojedyncze/1258-konwerter-inverto-multiconnect-black-single lub taki http://www.hollex.pl/konwertery-lnbs/single-pojedyncze/1118-konwerter-inverto-black-ultra-single konwerter.Nie jestem tylko pewien czy antena 80 cm nadaje się do takiej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tylko jak połączysz sygnał z Multiswitcha z konwerterem Single? Przełącznikiem DiSEqC? Nie można, nie może być razem dwóch przełączników (Multiswitch zawiera w sobie przełącznik). No chyba że odbiór z 9E to ma być osobną "instalacją", tuner dostanie sygnał tylko z tego konwertera. Gdyby nie te 9E to Multiswitch jak najbardziej.

Single to może być ten lub ten oraz ten z pierwszego Twojego linku, chodzi o to aby można było go maksymalnie zbliżyć do sąsiedniego. Antena jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Bardzo dziękuję za odpowiedź, oto właśnie mi chodziło.Od poniedziałku zabieram się do kompletowania sprzętu.A co do eurobirda, to będzie to osobna instalacja z własnym pojedynczym tunerem.czeka mnie ciągnięcie olbrzymiej ilości kabla ale jak kupie 250m to powinno starczyć(najdalsze 2 tunery twin i jeden na eurobirda mam 23m od anteny a kolejne 2 jakieś 5m od anteny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sprzęcik zamówiony dziś, na piątek będzie...już się cieszę i mam oczywiście jeszcze jedno pytanko.jaką jeszcze ciekawą pozycję satelitarną mogę złapać na antenie 80 cm jeśli będę mieć 9*E+13*E+19,2*E i zostaje mi się jeszcze jeden wolny uchwyt na konwerter.Z góry dzięki za odpowiedź i pozdrawiam

FIGA1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dużego wyboru nie ma, albo pozycja 23E, albo 5E. W obu przypadkach również trzeba konwerter "przytulić" do sąsiadującego.

Jeśli chodzi o siłę sygnału, to w przypadku 5E będzie problem z wiązką "Europejską" (na zezie właściwie jej brak), a przy 23E - zależnie od miejsca odbioru - będzie albo nie będzie sygnału z Astry3A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za odpowiedź, ja mieszkam w Sosnowcu i z tego co widzę na mapkach pokrycia zamieszczonych w dziale kącik DX-era powinienem coś łapać na tych satelitach.Nawet jak nic nie złapie to pozycje 9*E+13*E+19,2*E są jak na razie dla mnie w zupełności wystarczające.

Pozdrawiam FIGA1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie do końca odbiór 23,5E jest bezproblemowy. W Sosnowcu powinno być w porządku ale im dalej na wschód tym gorzej. W Winnicy na 115 cm antenie ustawionej na 19,2E mam problem z dwoma częstotliwościami: 12.525, V, 27500 i 12.658, V, SR2277. Możliwe, że jest to spowodowane bliską odległością i dużymi konwerterami GI Platinum X. Nawet gdy konwertery będą miały mniejszy promiennik to na mniejszej antenie odległość między zezującymi konwerterami też będzie mniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Obecnie mam umozliwione ogladanie TV w czterech pomieszczeniach, z jednego satelity. Facet co mi zakladal satke, powiedzial ze nie jest mozliwe aby na jednym tunerze byly dwie satelity przy posiadanym zezie. (hotbird i astra) No i ja glupi dalem sie nabrac. Obecnie posiadany przeze mnie zestaw to:

 

- 1x LNB Quad

- Multiswitch CrossMS 5/4P firmy Vector

 

Chce dokonac modyfikacji, aby moc ogladac w 4 miejscach z dwoch satelit. No i nie wiem jak sie do tego zabrac, co kupic, aby bylo dobrze. Wiem, ze zapewne bede potrzebowal Quad Monoblock, aby nie kombinowac z ustawieniami LNB. (http://www.dmtrade.pl/index.php?k44,akc ... -twin-quad) Ale co dalej ? Prosze o podpowiedzenie rowniez co i w jakiej kolejnosci podlaczyc.

 

 

Junak

 

P.S Spordziewam sie, ze obecnie osiadany zestaw powedruje do archiwum, ale coz :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie napisałeś jaką masz antenę. Monoblock powinno się stosować do anten 85-90 cm. Jeśli masz taką antenę to możesz założyć sobie monoblocka. Tak będzie najprościej ale niekoniecznie najtaniej.

Drugie rozwiązanie jest takie, że konwerter, który masz zostaje. Kupujesz dodatkowy konwerter quad i instalujesz go z prawej strony zawieszonego już konwertera. Do tego potrzeba czterech przełączników 2/1, np. http://www.hollex.pl/akcesoria/przelacz ... vefrontier. Z każdej wyjścia konwertera doprowadzasz sygnał do poszczególnych przełączników, które będą przeznaczone do poszczególnych tunerów. Do każdego przełącznika doprowadzasz sygnał z obu satelitów a wyprowadzasz jeden kabel, który podłączasz do tunera. Tuner może wymagać odpowiedniego skonfigurowania ale to już w zależności od tego jaki sprzęt posiadasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W instalacji jest Multiswitch - czy jest za jego pomocą realizowane sumowanie z sygnałem naziemnym?

Jeśli tak i nie chcesz za bardzo przebudowywać instalacji, to trzeba wymienić multiswitch i dodać kolejny konwerter Quattro, a jeśli nie, to zmienić konwerter na monoblock lub dwa Quady + przełączniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam. Posiadam antenę 80 cm i odbieram programy z trzech satelit.Główny konwrter ustawiony jest na 13E i dwa boczne na 19E i 4,8E.CZy do tego zestawu można dołożyć jeszcze jeden żeby odbierać astrę 31,5E.Czy jest to wogóle wykonalne? Proszę o pomoc w tej sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Osobna antena byłaby lepsza, co nie oznacza, że się nie da...

Zależnie od siły sygnału na tym satelicie i pokrycia Europy ( od razu mówię, że nie sprawdzałem osobiście, ale na podstawie footprints) jest możliwy zez przy centralnym na HB - po sprawdzeniu footprints - tylko wiązka zachodnia.

Piszę to bo znam przypadki zeza na 90-te - centralny HB i zez na Hellas Sat 39E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...