Jump to content
cenoley

Jaki dekoder z systemem Linux?

Recommended Posts

Ja bym kupował Mutanta hd albo poczekał ze 2-3mies ma byc mały wysyp mniejszych producentów.( mniejszych w sensie cos jak vu ale taniej )

Tu się zgadzam z @kaspian0007 poczekac z 2 - 3 miesiące. Wakacje to nie jest dobry czas na zakupy.

Za parę miesięcy zacznie się ruch w interesie. Swięta będą wtedy już nie długo i każdy będzie chciał dla siebie kawałek tortu miec z tego biznesu.

Niedługo z tego co wiem ma być wrzesień /październik klon vu+ 4k którego dokładnie nie powiem ale ma być sporo taniej.;)Mam nadzieje ze się doczekam.

Potrzebuję pomocy w znalezieniu dwóch dekoderów na Linuxie. Ich cechą wspólną powinna być stabilność działania oraz długie wsparcie alternatywnego oprogramowania. Obydwa będą działać z kartami Cameleon. Przeżyłem już parę sprzętów, które trzeba było wyłączać na ostro kilka razy dziennie, padły jak muchy albo zostały porzucone przez producenta, więc liczę na coś lepszego.

Pierwszy tuner – podstawowy:

- budżet około 500 zł (im mniej tym lepiej, ale mogę coś dołożyć)

- uniwersalny czytnik kart

- natywna obsługa CI+ (na przyszłość)

- głowica DVB-T/2 (wbudowana lub dokładana, nie chcę na USB!)

- możliwość nagrywania na dysk/pendrive bez kodowania

- mile widziana fabryczna obsługa Wi-Fi (ale chyba ciężko o coś innego niż ze stickiem USB)

Drugi tuner - bardziej zaawansowany:

- budżet około 1200-1500 zł (może być więcej przy ciekawych propozycjach)

- uniwersalny czytnik kart

- natywna obsługa CI+

- czuła głowica satelitarna i obsługa USALS

- głowica DVB-T/2 (wbudowana lub dokładana, nie na USB!)

- mile widziana obsługa 4K, DVB-S2X, HEVC, IPTV

- funkcja transkodowania/streamowania kanałów przez internet

- możliwość nagrywania na dysk/pendrive bez kodowania (mile widziane USB 3.0 lub eSATA)

- fabryczna obsługa Wi-Fi (ostatecznie ze stickiem USB)

Piszecie, że okres wakacji nie jest najlepszy na zakupy – tylko czy można spodziewać się czegoś lepszego w najbliższym czasie, co spełni powyższe wymagania? Są już jakieś konkretne zapowiedzi? Jeśli tak, wrzućcie jakieś linki.

Dekoder na linux - E2 z natywną obsługą CI+ ciężko kupić. Choć spokojnie działają modułu Polsat CI+, TNK HD - N na Kartę z Conax ( abonament także ).

Popatrz na coś z Vu+, Gigablue, Dreambox.

Najlepszy czas na zakup dekoderów to przed świętami.

https://satkurier.pl/news/159889/gigablue-z-dwoma-odbiornikami-4k-wideo.html

https://satkurier.pl/news/159884/dwa-nowe-odbiorniki-4k-od-vu-wideo.html

Z dołożeniem głowicy dvb-t2 wewnętrznej w dekoderze do około 1500 zł będzie ciężko.

Możesz też zerknąć na Dreambox 900 UHD choć ludzie na początku narzekali na ten dekoder - awarie.

Edited by tweed77

Może coś przeoczyłem, ale czy wymienione niżej tunery nie obsłużą modułów CI+?

- Formuler F4-Turbo – cena ok. 530 zł (ok. 670 zł za wersję combo)

- GiGaBlue HD X3 – cena ok. 510 zł + 150 zł za głowicę DVB-T/2

- Octagon SF228 CI+ Twin – cena ok. 550 zł + 130 zł za głowicę DVB-T/2

Dlaczego miałby być problem z dołożeniem głowicy do tunera za 1500 zł, skoro już za 1200 zł możemy kupić Octagona SF4008 z dodatkową podwójną głowicą DVB-T2/C? Polecany też przez kolegę kaspiana007 sprzęt Miraclebox, a dokładnie Premium TWIN+, posiada dodatkową głowicę DVB-T2/C. Całość można kupić za ok. 1000 zł. No i zachwalany tutaj Mutant, w wersji AX 4KBOX HD51 Combo, posiada zarówno głowicę DVB-T2/C, jak i obsługę modułu CI+ "wraz ze specjalnym oprogramowaniem OpenATV". Kosztuje ok. 900 zł.

@karol91

Żaden z tunerów z linuxem i E2 nie ma wykupionej oficjalnej licencji na CI+ ,to że sprzedający dopisują plus do CI znaczy tylko tyle ,że twórcy oprogramowania dodają do image "dodatek" którzy może umożliwiać działanie modułu CI+ w box-ie . Ale nie ma na to "gwarancji" zwłaszcza dla modułu nC+ .

Domyślam się, że tak jest, ale kolega kaspian0007 pisał wcześniej o braku tunerów z E2 i CI+ poniżej tysiąca złotych, dlatego spytałem o natywną obsługę. Czyli każdy tuner na Linuxie ze slotem CI może teoretycznie obsługiwać CI+, jeżeli pozwoli mu na to alternatywne oprogramowanie? A czy pozwala, to już oddzielna kwestia.

Cyfrowy Polsat, na przykład, udostępnia swoim abonentom moduły CAM CI+ na wypożyczenie. Nie trzeba wówczas takiego modułu kupować na własność.

Od jakiegoś czasu również konkurencyjna platforma, czyli nc+, udostępnia takie moduły, z tym że, w przeciwieństwie do Cyfrowego Polsatu, nie mają one tzw. trybu Legacy, co powoduje, że do działania wymagają odbiornika obsługującego "natywne" CI+.

Tyle na ten temat, bo niniejszy wątek nie jest o tego typu kwestiach. :read:

Jak to rozumieć? Wspomniane przeze mnie tunery pozwalają na obsługę modułu CI+ od nc+ czy nie?

@karol91

Ja jeszcze nie znalazłem posta w necie ,gdzie ktoś napisał ,że działa mu na tunerze z E2 oscam i moduł CI+ od nC+ . A interesuje się tym zagadnieniem ,bo też chce kupić "w przyszłości" taki box .

Na ostatnim OpenATV 6.1 ,działa oscam i moduł CI+ ale po czasie przełączanie kanałów dekodowanych z modułu trwa co raz dłużej i potrzebny jest restart GUI. W ostatnim OpenHDF niby już wszystko ma działać OK, ale nikt tego nie potwierdził.

Trwają więc prace żeby w tunerach z E2 działały poprawnie moduły CI+ . Ale głównie dla modułów CAM niemieckich (i SKY) .

Do tej pory byłem przekonany, że nie będzie problemów z obsługą CI+ po wgraniu odpowiedniego softu. Na stronie Hollex w opisach tunerów Vu+ można przeczytać: "Na życzenie wgrywamy specjalne oprogramowanie, które umożliwia współpracę tunera z modułami CI+ (nc+) oraz posiada deszyfrację nagrań". Przy GiGaBlue jest "Potwierdzono poprawne działanie modułów CI - nc+ CI+ oraz Cyfrowy Polsat CI". Przy Opticumie: "Sprawdzone działanie z najnowszymi modułami nc+ telewizja na kartę, które pracują tylko w trybie CI+ oraz z modułami Cyfrowego Polsatu".

Co do modułu Polsstu CI+ w trybie legacy działa OK.
Moduł NC+ z kartą Cayman jest problem.
Moduł po TNK HD - N na Kartę też działa OK.
Tylko ja się pytam po co używac modułu TNK HD / NC+ jak są karty Conax z BSKA/BSLA ktore działają ok w dekoderach na linux E2. Można z prepaid przejsc na abonament. Mi się w ciągu kilku lat ( ok 8 ) zdarzyła jedna sytuacja że karta kodowa przestała działac ( przepaliła się ).
Octagon czy Mutant nie ma głowic sat typu FBC ktorę są bardxo przydatne. Vu+ / Gigablue ma podwojną głowice FBC ( 8 demodulatorow )
Kupujesz konwenter Unicable 24 SCR i jednym kablem z dachu wpuszczasz sygnał z anteny tak jakbys miał 24 konwentery :)
Reszta do poczytania w necie.

Moduł NC+ z kartą Cayman jest problem.

Mam obecnie kartę Conax NC+MIX. Z informacji, jakie wyczytałem na forum Vu+, powinno wyłączyć się szybkie przełączanie kanałów (FCC - Fast Channel Change). Tunery standardowo aktywują FBC i próbują dekodować sąsiednie kanały. 

Co do wsparcia Vu+ jest tak, że mało kto pozostawia oryginalne oprogramowanie. Zazwyczaj wgrywa się Vti lub inny soft Enigma2.

Panowie, a co powiecie o tym sprzęcie: Octagon SF208 CI+ Single VU lub ewentualnie VU+ Solo SE v2? Warto się tymi sprzętami zainteresować? Jak ze wsparciem producenta? Szybkością działania? Jakością obrazu? 

Który lepszy wg. Was?

Posiadam obecnie moduł nc+ MIX (abonament). Czy to zadziała w tych dekoderach bezproblemowo? 

Pozdrawiam!

Edited by shevchenko1987

Mix Conax, czy Nagra?

Edited by Barti
Nie wstawiamy kropek pomiędzy wyrazami w środku zdania. Poprawiono post.

Ja mam trochę nietypowe pytanie, mianowicie jaki tuner na Linuxie był by najleprzy do DX-ów? Interesowała by mnie funkcja blind scan oraz możliwość odbioru niskiego symbol rate (poniżej 1000). Jaki tuner radziłby sobie płynnie z paczkami RMF na Astrze 23,5E?

Wydaje mi się, że te właściwości ma Vu+ Uno 4K SE (jesień 2017). 

Jak znajdę temat poświęcony temu odbiornikowi, to dołączę linka.

Z tego co piszą to te odbiorniki jeszcze nie weszły do sprzedaży i nie ma żadnych informacji odnośnie niskich SR. A nie zawsze nowszy = lepszy w tej kwestii. Wczoraj mbultra poległ z nboxem. Test był prowadzony na TRWAM Toruń z Astry 23,5E. Nbox dłużej mielił, ale wczytał, a Miracle mielił krócej, ale nic nie wczytał. Nawet lista przeładowana z nboxa mu nie pomogła.
Co do paczek RMF to nbox raz je wczytuje, a raz nie. Miracle wczytał mi tylko raz pierwszą paczkę.