Skocz do zawartości

Jaki dekoder z systemem Linux?


cenoley
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Na niemieckim sklepie internetowym seh1.de jest napisane, że się pojawi 17 listopada. Zamawiać jednak już można - koszt 320 EUR + wysyłka kurierem DHL/UPS. Po przeliczeniu są to okolice 1400 PLN (przy czym Niemcy mają 19% VAT na elektronikę, a nie 23% jak w Polsce). Jeżeli ta cena będzie prawdziwa także w Polsce (ceny dla Polski podaję za hollex.pl, właścicielem niniejszego forum), to za ok. 100-200 PLN więcej masz Vu+ Solo 4K (1570 PLN+wysyłka), a nieco gorszy Vu+ Uno 4K (który niedawno kupiłem od hollex.pl i obecnie jestem z niego zadowolony) kosztuje 999 PLN + przesyłka rzędu 25/30 PLN.

Edytowane przez lukis90el
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że Vu Uno 4K SE będzie miał podwójną głowicę DVB-S2X FBC już w standardzie. Ponadto wejście HDMI do podłączenia urządzeń i zgrywania z nich materiału.

Tego nie ma Vu Solo 4K.

Więc pytanie który lepszy będzie z tych dwóch.

Edytowane przez tweed77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do DVB-S2X, to są dwie sprawy:

1) w wymienionych przez mnie we wcześniejszym poście dekoderach VU+ (Uno 4K, Uno 4KSE, Solo 4K) jest wymienna głowica (w Solo 4K jest jeszcze ekstra głowica DVB-S2 "na sztywno"), więc wymiana głowicy raczej nie będzie problemem;

2) DVB-S2X nie jest jeszcze szerzej stosowane i nie wiadomo kiedy będzie - od bidy można to potraktować jako inwestycję na przyszłość (w rzeczywistości różnie z tym było, patrz przykład HD-DVD czy nieco nowszą telewizję 3D)

 

A co do Miraclebox:

1) w Polsce tylko jeden dystrybutor (którego strona wygląda jak z aukcji z allegro.pl);

2) sprzęt (przynajmniej ze zdjęć) wygląda na zbyt tani, by był dobry lub na klon Vu+ lepszy od innych klonów - pilot jak z randomowego Android Playera (podobne tanizny ma np. Opticum), a wnętrze to troszkę bałaganik :wink:;

3) i gdzie ten Miraclebox 4K? Przy wyszukiwaniu w Google wyszły mi przede wszystkim tunery HD (a 4K ni widu ni słychu), a jeden z wyników wyszukiwania (w języku szwedzkim) nawet sugerował "śmierć" tego producenta.

 

Na temat tańszego dekodera 4K niż Vu+ Uno 4K owszem słyszałem, ale jest to AX 4KBox HD51 (z jedynym sensownym systemem Linuxowym na dekodery czyli Enigma2; na Hollex w zależności od istnienia dodatkowego wyposażenia kosztuje on 799-899 PLN) bądź Ferguson Ariva 4K za 458 PLN (tu cena za Media Markt; system niestety Android). Mutanta 4K znalazłem na amazon.de, ale nie jest on wiele tańszy od wspomnianego AX (w Niemczech 15 EUR różnicy) oraz wygląda na jego bliźniaka.

 

Co do tego, który z Vu+ wybrać, to powiem:

1) jeżeli masz budżet ograniczony do 1200 PLN, chcesz mieć dekoder "na już" oraz żeby "już" działał - nie ma lepszego wyboru od Uno 4K;

2) jeżeli chcesz mieć DVB-S2X bez wymiany głowicy, dysk wewnętrzny, wyświetlacz, parę drobiazgów w złączach (jak dodatkowe USB czy HDMI) oraz masz sporo czasu na decyzję - Uno 4K SE będzie dobrą decyzją, ale dopiero w następnym roku (nawet miesiąc przed Świętami to nie najlepszy termin na premierę sprzętu tak zaawansowanego jak tunery na Linuxie);

3) jeżeli liczy się dla ciebie liczba głowic bądź kieszeni na karty - nie ma lepszego (spośród tych trzech, bo jest jeszcze mega-kombajn Ultimo 4K) tunera niż Solo 4K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tweed77 - też ciekawy dekoder, jego poważniejszą wadą jest brak wymiennej głowicy. Więc jakby się uprzeć na inwestycję w DVB-S2X (które jeszcze nie jest szerzej stosowane), to nic z tym nie zrobisz. Chociaż ze względu na to, że jest to inny producent niż Vu+ mający głowicę FBC (umożliwiającą zastosowanie Unicable) oraz jest nieco tańszy niż Solo 4K - jest wart zainteresowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dekoder 4k.od.atemio.i miracle jest w fazie testowej.Czekac trzeba, mam ultre,i.mikro i wykonanie lepsze od vu.Przyjemniej producent sie nie wypina jak z Vu.Gwarancja tez jakos realizują bez spin jakie.mialem.z.dm czy cyrk z vu.Na pewno wart uwagi jest jeszcze mutant z4k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Mutancie 4K wspomniałem wcześniej - dla mnie to AX 4KBox, którego główną różnicą jest "tańsza naklejka z marką" i przez to cena jest trochę niższa (tak samo jakby porównywać czekolady Magnetic z Biedronki z czekoladami Wawel). Wygląd taki sam, wyposażenie takie samo, oznaczenie modelu (HD51) takie samo, tylko wygląd tyłu oraz oznaczenia marki z przodu różnią się nieznacznie (w Mutancie tył jest gładki, w AX - kropkowany).

 

I dlaczego nie mogłem znaleźć żadnych poważniejszych informacji (czyt. od producenta) nt. Miraclebox 4K w Google, choć wertowałem kilka stron wyszukiwania? Z powodu braku informacji (nawet najdrobniejszej) od producenta w kwestii Miracleboxa 4K na razie jestem sceptykiem.

Edytowane przez lukis90el
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ze trzymają w tajemnicy,analizują rynek itd.Stąd zero przecieków.Tak bylo z mirka micro(sam mam pozostalosc po testach)Moze byc ze docelowo nie wydadzą.choć wydaje mi sie ze jednak puszczą na rynek.Musi byc konkurencja:-) Mutant, ax to faktycznie to samo jak atemio czy mirka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają być dwa nowe tunery od Miraclebox . Jak ktoś uważa że tunery Miraclebox to klony VU+ ,to jego wiedza o tunerach z E2 nie jest pełna . Tak samo można twierdzić że VU+ jest klonem DM (zwłaszcza oprogramowanie) .

Głowice DVB-S2X ,dla "zwykłego Kowalskiego" mogą być przydatne np. ze względu na wyższy FEC (FEC - z ang. Forward Error Correction.) . Co może poprawić jakość sygnału z satelity ,przy gorszej pogodzie,na mniejszej antenie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają być dwa nowe tunery od Miraclebox . Jak ktoś uważa że tunery Miraclebox to klony VU+ ,to jego wiedza o tunerach z E2 nie jest pełna . Tak samo można twierdzić że VU+ jest klonem DM (zwłaszcza oprogramowanie) .

Głowice DVB-S2X ,dla "zwykłego Kowalskiego" mogą być przydatne np. ze względu na wyższy FEC (FEC - z ang. Forward Error Correction.) . Co może poprawić jakość sygnału z satelity ,przy gorszej pogodzie,na mniejszej antenie .

 

1) Nie pisałem, że Miraclebox to klon Vu+; tylko, że sprawia wrażenie "bycia klonem" - to czyni wielką różnicę, jak wiemy to z pewnej reklamy :wink: ;

2) Od dwóch lat jest cicho na temat Miraclebox - na FB tej firmy nic nie opublikowano od dwóch lat (dokładniej dwa lata miną za tydzień), a przy użyciu filtra wyszukiwania w przeciągu ostatniego roku nie ma żadnych informacji od producenta czy uznanych portali TV-SAT (dominują fora + strona dystrybutora,a na 3. stronie... jest strona po japońsku). Dodatkowo nie uczestniczy w targach branżowych, gdzie można się dowiedzieć tego i owego o firmach i ich produktach.

3) W przypadku tego producenta może i sprzęt jest lepszy niż Vu+ (przyjmę, że to niepodważalny fakt pomimo braku styczności z tym sprzętem), ale nic nie zda się na to gdy kontakt z mediami kuleje po całości. Jeżeli nadal będą tak postępować, to (w największym skrócie - przyjmując że Vu+ był "Dreambox killerem") Miraclebox nie będzie "Vu+ killerem".

4) Niesamowicie sekretny Miraclebox 4K w sytuacji, gdy nawet obecnie konający Dreambox ma w swojej ofercie dekoder 4K oraz popularność w segmencie tunerów Linuxowych zaczynają zgarniać AX/Mutant czy GiGaBlue- niestety nie widzę tego w jasnych barwach.

 

Podsumowując - na razie Miraclebox wygląda na kolejny (po przerobionych nboxach) "polski (ze względu na kraj pochodzenia można dodać, że jeszcze szwedzki) fenomen" w kwestii dekoderów na E2. Wiem, że jestem dopiero na początku drogi z dekoderami Enigma2 (po 11 latach użytkowania wyłącznie dekoderów dedykowanych) i jestem świadom pewnych braków w wiedzy (które planuję w pewnym czasie nadrobić).

 

No i krótko o DVB-S2X - na razie nawet SatKurier w swoim YouTube'owym cyklu No Media nie zaleca natychmiastowego zakupu tunerów z DVB-S2X ze względu na brak wykorzystania w zastosowaniach konsumenckich. Moim zdaniem można to potraktować przede wszystkim jako inwestycję w przyszłość - pod tym względem wystarczy na razie zakup dekodera ze (zwykłą już) głowicą DVB-S2, która jest wymienna (Vu+ czy AX/Mutant to dobre przykłady).

 

======

 

No i jest nowy, dość tani dekoder 4K - Octagon SF4008. Ma on także wymienną głowicę DVB-S2X + jedną do dodania, niestety bez obsługi FBC. Na hollex.pl kosztuje on 999 PLN - tyle samo co Vu+Uno 4K.

Edytowane przez lukis90el
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale teraz przez Was znowu mam zagwozdkę, a testować różnych dekoderów nie chcę.
Dekoder ma porządnie działać. Ma mieć E2, 4K i inne multimedialne gadżety i być przyszłościowy, żebym za rok go nie musiał zmieniać.

Edytowane przez Barti
Proszę wyłączyć w aplikacji Tapatalk automatyczne dopisywanie do postu informacji o posiadanym urządzeniu mobilnym. Poprawiono post.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lukis90el

VU+ nie był "kilerem" DM. DMM sam się "wykończył " klepiąc przez wiele lat ten sam model DM 800 w różnych wersjach . Na początku był to kultowy box ,ale po latach co raz bardziej przestarzały ,zwłaszcza pamięć flash . Pojawiły się tunery Miralclebox ,Atemio ,GI z procesorem 405 MHz (po zmianie bootloadera 751MHz) i większą pamięcią flash , do tego tańsze nawet od klonów DM 800 . Ceny DM8000 i DM 7020 ,brały się z "kosmosu" ,sprzęt dla fanatyków tej marki . Te faktu spowodowały "upadek" DMM . VU+ też klepie tunery drogie i bardzo drogie ,idzie w ślady DMM.

Miraclebox nie będzie "Vu+ killerem". Może nim zostać Zgemma Star ,oferując sporą paletę tunerów w różnych cenach .

Edytowane przez tomek6680t
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj. VU+ Solo 4K i reszta ma bug w sterowniku, którego nie naprawili do tej pory. Z tańszych bym brał AX51 UHD, wspominany tutaj.

 

A z tych mutantów w podobnej jakości i cenie, jak SE, ale bez bugów?

Edytowane przez Barti
Proszę wyłączyć w aplikacji Tapatalk automatyczne dopisywanie do postu informacji o posiadanym urządzeniu mobilnym. Poprawiono post.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lukis90el

VU+ nie był "kilerem" DM. DMM sam się "wykończył " klepiąc przez wiele lat ten sam model DM 800 w różnych wersjach . Na początku był to kultowy box ,ale po latach co raz bardziej przestarzały ,zwłaszcza pamięć flash . Pojawiły się tunery Miralclebox ,Atemio ,GI z procesorem 405 MHz (po zmianie bootloadera 751MHz) i większą pamięcią flash , do tego tańsze nawet od klonów DM 800 . Ceny DM8000 i DM 7020 ,brały się z "kosmosu" ,sprzęt dla fanatyków tej marki . Te faktu spowodowały "upadek" DMM . VU+ też klepie tunery drogie i bardzo drogie ,idzie w ślady DMM.

Miraclebox nie będzie "Vu+ killerem". Może nim zostać Zgemma Star ,oferując sporą paletę tunerów w różnych cenach .

 

Zastosowałem uproszczenie, wiem o co chodzi z genezą upadku Dreamboxa - żadnych wniosków, skoro nadal dekoder bez UHD potrafią zaoferować za 1500 PLN. Takich numerów to nawet VU+ nie stosuje...

A Zgemma Star - na razie trochę za tani, by był dobry :wink: (np. najdroższy tuner nie ma podwójnej głowicy SAT). Mimo tego warto śledzić dalsze poczynania tej firmy...

 

Ale teraz przez Was znowu mam zagwozdkę, a testować różnych dekoderów nie chcę.

Dekoder ma porządnie działać. Ma mieć E2, 4K i inne multimedialne gadżety i być przyszłościowy, żebym za rok go nie musiał zmieniać.

 

Pod tym względem należy przyjąć co najmniej dwa parametry:

1) obsługa 4K - nawet przy telewizorze Full HD jest to przydatne ze względu na zastosowanie kodeka HEVC;

2) możliwość rozbudowy/wymiany głowic - jak będzie szerzej stosowany DVB-S2X, to nie trzeba wymieniać całego tunera.

 

Wnioski są takie - poniżej 1000 PLN możesz znaleźć obecnie 3 tunery (ceny za hollex.pl)

* Vu+ Uno 4K - jeżeli chcesz także FBC (czyli instalację Unicable) to obcnie jedyny taki tuner, duże wsparcie ze strony społeczności (czyli dużo image'y do wyboru);

* Octagon SF4008 - DVB-S2X już w zestawie (w wykazach z gazety SatKurier jest podawany jako przykład dekodera odbierającego niektóre dosyły z niektórych satelit np. kanałów włoskich z 5W czy ukraińskich z 4,9E), najnowszy z tych tunerów (możliwa najmniejsza ilość image'y);

* AX 4KBox HD51 - najtańszy z tych trzech (w zależności od wersji 100-200 PLN tańszy), opcja zamówienia trochę tańszego bliźniaka Mutanta (ale już z innego sklepu), wsparcie tak gdzieś pośrodku.

 

Jeżeli nie chcesz mieć dodatkowych gadżetów (rodzaju wyświetlacz wyświetlający picony [czyli loga programów wgrane w dekoder bądź dodatkowy dysk]), to wydawanie większych pieniędzy niż 1000 PLN+koszty przesyłki trochę mija się z celem.

Edytowane przez lukis90el
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czekam na VU+ Uno 4K SE. Powinien pojawić się w następnym miesiącu lub na początku grudnia.

 

Ma wszystko, czego potrzebuję:

- kieszeń na dysk

- FBC

- pasuje do innych sprzętów w pokoju

- będzie mogł transkodować tak jak poprzednik VU+ UNO 4K 

- ma DVB-S2X, raczej na obecną chwilę raczej ciekawostka

 

Niestety cena ok. 280 €, ale może uda się gdzieś znaleźć taniej.

 

 

Ktoś wspomniał, że popularność odbiorników Enigma 2 to nic innego, jak chęc piracenia. Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. Po prostu chcę mieć możliwość dostosowania wszystkiego od listy kanałów do czcionki i sposobu zapisywania filmów na dysku.

Edytowane przez widex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale sie pchacie w dekodery z bugiem powielanym od czasów solo4k.Przepłacacie i to zdrowo. Mutanta 4kj bym brał i miał w poważaniu niepoważny VU.Oni tak jak dreambox umarli śmiercią naturalną.Co mi po dvbs2x czy fbc jak cały czas powielają bląd w sterownikach obrazu!!! Wiedzą o tym ale nic nie naprawiają w jądrze i driverach.....Programisci nie mają na czym bazowac softów skoro źrodło kuleje...Przepłacisz i będziesz niezadowolony.Ja Byłem więc isolo sie pozbyłem. Mam na dziś Mutanta i nigdy nie byłem bardziej zadowolony!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...